Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αναλογία πωλήσεων των αλατισμένων ξηρών καρπών είναι πολύ μεγαλύτερη από των ανάλατων. Έτσι υπάρχει και οικονομία κλίμακας, και μεγαλύτερος ανταγωνισμός από τις μονάδες παραγωγής.

 

Eαν το αλατισμενο ειχε περισσοτερη ζητηση δε θα επρεπε να ειναι και ακριβοτερο συμφωνα με τους νομους της αγορας(που λενε πως οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη)?

Επίσης οι αλατισμένοι έχουν πολύ πιο μακρινή ημερομηνία λήξης, το αλάτι είναι συντηρητικό. Οι ανάλατοι είναι φρέσκοι, και φυσικά ακριβότεροι.

 

Παρολ αυτα οι καβουρδισμενοι ξ.κ. ειναι ακριβοτεροι απο τους ωμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν το αλατισμενο ειχε περισσοτερη ζητηση δε θα επρεπε να ειναι και ακριβοτερο συμφωνα με τους νομους της αγορας(που λενε πως οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη)?

Δεν τον έχω ξανακούσει ποτέ αυτόν το νόμο.

 

Παρολ αυτα οι καβουρδισμενοι ξ.κ. ειναι ακριβοτεροι απο τους ωμους.

Όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ξανακούσει ποτέ αυτόν το νόμο.

 

 

Noμοι της αγορας: Ανεβαινει η ζητηση, ανεβαινει η τμη. Κατεβαινει η ζητηση, κατεβαινει κι η τιμη. Μειωνεται η προσφορα, ανεβαινει η τιμη.

Δεν εκανες πολιτικη οικονομια στο σχολειο? Και λογικα αν το δεις, οταν ενα προϊον δεν εχει ζητηση θα του ανεβασουν και τη τιμη ωστε να μεινει εντελως απουλητο?

Εγώ που ήθελα χθες φυστίκια για να φτιάξω μπάρες, δεν βρήκα ανάλατα στον Μασούτη και πήρα αλατισμένα και τα ξέπλυνα  :-D

 

Μια φορα ξεπλυνα κι εγω  αραπικα φυστικια και τα αφησα να στεγνωσουν... Αποτελεσμα χαλια :D

Ποια ειναι η συνταγη της μπαρας?

 

Στο Βασιλοπουλο πουλανε μια συσκευασια αραπικα φυστικια με ενα υποκαταστατο αλατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έβαλα στο σουρωτήρι για τα μακαρόνια, άνοιξα το νερό κάνα λεπτό και μετά τα πέταξα κατευθείαν στο μπολ με τα υπόλοιπα υλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμοι της αγορας: Ανεβαινει η ζητηση, ανεβαινει η τμη. Κατεβαινει η ζητηση, κατεβαινει κι η τιμη. Μειωνεται η προσφορα, ανεβαινει η τιμη.

Δεν εκανες πολιτικη οικονομια στο σχολειο? Και λογικα αν το δεις, οταν ενα προϊον δεν εχει ζητηση θα του ανεβασουν και τη τιμη ωστε να μεινει εντελως απουλητο?

Δεν τα έμαθες καλά στο σχολείο φαίνεται. Η ζήτηση από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα, ούτε η προσφορά. Αν ίσχυε το "οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη" που έγραψες, τότε το νερό θα έπρεπε να ήταν πιο ακριβό πχ από τη βενζίνη μια και το πρώτο έχει περισσότερη ζήτηση. Αυτό που διαμορφώνει τις τιμές στην αγορά είναι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έβαλα στο σουρωτήρι για τα μακαρόνια, άνοιξα το νερό κάνα λεπτό και μετά τα πέταξα κατευθείαν στο μπολ με τα υπόλοιπα υλικά

 

νοτ μπαδ αϊντια...για πες κι εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βίντεο/συνταγή πιο πολύ η αφορμή ήταν και "οδηγός", ούτε ακριβώς τα ίδια υλικά έβαλα, ούτε τα ζύγισα

Καλές έγιναν και τις 2 φορές που τις έκανα, απλά επειδή  δεν τήρησα τις δοσολογίες είχαν πρόβλημα στην σύσταση τους, την πρώτη φορά ήταν μαλακές και τη 2η έσπαγαν

Τούμπανες όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρελαίνομαι για δύο συστατικά: ταχίνι + φυστίκια Αιγίνης...τα τελευταία δε έχουν φτάσει "στο θεό" τιμολογικά, τα λιγουρεύομαι κάθε φορά, αλλά η τιμή με αποτρέπει...

 

Αν βρείτε φυστίκια Αιγίνης σε προσφορά πουθενά, "σφυρίξτε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες οπωσδήποτε να είναι από Αίγινα;

Γιατί του Συνεταιρισμού της Αίγινας που έχω δοκιμάσει, δε με τρέλαναν. Μου φαίνονται πολύ καβουρντισμένα.

 

Αυτά εννοώ:

 

AIGINIS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έμαθες καλά στο σχολείο φαίνεται. Η ζήτηση από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα, ούτε η προσφορά. Αν ίσχυε το "οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη" που έγραψες, τότε το νερό θα έπρεπε να ήταν πιο ακριβό πχ από τη βενζίνη μια και το πρώτο έχει περισσότερη ζήτηση. Αυτό που διαμορφώνει τις τιμές στην αγορά είναι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

 

Φιλε μου το βιβλιο το εγραφε. Το οτι οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη ειναι δεδομενο, απλα εσυ δεν το ηξερες. Για το νερο υπαρχει προσφορα και δεν τιθεται θεμα, οπως ειπα οταν μειωνεται η προσφορα ανεβαινει και η τιμη. Αλλο το νερο, αλλο η βενζινη και αλλο τα φυστικια....  Για το νομο της προσφορας και της ζητησης μιλαω κι εγω.

Θες οπωσδήποτε να είναι από Αίγινα;

Γιατί του Συνεταιρισμού της Αίγινας που έχω δοκιμάσει, δε με τρέλαναν. Μου φαίνονται πολύ καβουρντισμένα.

 

Αυτά εννοώ:

 

AIGINIS.jpg

 

Δε νομιζω να ειναι καβουρδισμενα. Απλα αλατισμενα.

Οπως ειπε και ο αλλος φιλος, η τιμη τους πλεον ειναι απαγορευτικη.

Πριν 3 χρονια επαιρνα μια συσκευασια απ το καρφουρ, καθαρισμενα αναλατα στα 4.65€, σημερα τα βρισκεις αλλου στα 8€. Οσο και τα καβουρδισμενα φουντουκια περιπου, μονο που τα φουντουκια δεν εχουν κελυφος στο 50% του βαρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...