Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου το βιβλιο το εγραφε. Το οτι οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη ειναι δεδομενο, απλα εσυ δεν το ηξερες. Για το νερο υπαρχει προσφορα και δεν τιθεται θεμα, οπως ειπα οταν μειωνεται η προσφορα ανεβαινει και η τιμη. Αλλο το νερο, αλλο η βενζινη και αλλο τα φυστικια....  Για το νομο της προσφορας και της ζητησης μιλαω κι εγω.

Για τελευταία φορά, νόμος της προσφοράς και της ζήτησης υπάρχει, νόμος της ζήτησης ή νόμος της προσφοράς ΔΕΝ υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έτσι έχει επικρατήσει να λέγονται αυτού του τύπου τα φυστίκια στην Ελλάδα, λόγω της τοπικά κυρίαρχης διαθέσιμης ποικιλίας/είδους...

 

Ναι, το γνωρίζω αυτό, αλλά αυτά που φαίνονται στη φωτό που παρέθεσα, είναι όντως Αιγίνης, και όχι απ' το Μαρκόπουλο ή τη Μακρακώμη.

 

Και αυτό που είπα πιο πάνω, είναι ότι τα συγκεκριμένα που φαίνονται στη φωτό δε μου πολυαρέσουν, τουλάχιστον όχι όσο κάποια απ' το Μαρκόπουλο που φέρνει τώρα τελευταία ο ΑΒ.

 

Δε νομιζω να ειναι καβουρδισμενα. Απλα αλατισμενα.

Οπως ειπε και ο αλλος φιλος, η τιμη τους πλεον ειναι απαγορευτικη.

Πριν 3 χρονια επαιρνα μια συσκευασια απ το καρφουρ, καθαρισμενα αναλατα στα 4.65€, σημερα τα βρισκεις αλλου στα 8€. Οσο και τα καβουρδισμενα φουντουκια περιπου, μονο που τα φουντουκια δεν εχουν κελυφος στο 50% του βαρους.

 

Εννοώ ότι είναι πολύ ψημένα, με μικρά ποσοστά υγρασίας, τουλάχιστον σε σχέση με άλλα, π.χ. απ' το Μαρκόπουλο που λέω πιο πάνω, τα οποία προτιμώ.

 

Η τιμή αυτών απ' το Μαρκόπουλο, είναι 3.15€/200gr αν θυμάμαι καλά, δηλαδή περίπου 16€/κιλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τελευταία φορά, νόμος της προσφοράς και της ζήτησης υπάρχει, νόμος της ζήτησης ή νόμος της προσφοράς ΔΕΝ υπάρχει.

 

Ειπαμε, για το νομο της προσφορας και της ζητησης μιλαω κι εγω.

Εννοώ ότι είναι πολύ ψημένα, με μικρά ποσοστά υγρασίας, τουλάχιστον σε σχέση με άλλα, π.χ. απ' το Μαρκόπουλο που λέω πιο πάνω, τα οποία προτιμώ.

 

Η τιμή αυτών απ' το Μαρκόπουλο, είναι 3.15€/200gr αν θυμάμαι καλά, δηλαδή περίπου 16€/κιλό.

 

Γραφουν πανω οτι ειναι ψημενα?

 

3,15€ για 200g ειναι πολυ φτηνα. Μηπως εχουν συντηρητικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το βιβλιο το εγραφε. Το οτι οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη ειναι δεδομενο, απλα εσυ δεν το ηξερες. Για το νερο υπαρχει προσφορα και δεν τιθεται θεμα, οπως ειπα οταν μειωνεται η προσφορα ανεβαινει και η τιμη. Αλλο το νερο, αλλο η βενζινη και αλλο τα φυστικια....  Για το νομο της προσφορας και της ζητησης μιλαω κι εγω.

 

Δε νομιζω να ειναι καβουρδισμενα. Απλα αλατισμενα.

Οπως ειπε και ο αλλος φιλος, η τιμη τους πλεον ειναι απαγορευτικη.

Πριν 3 χρονια επαιρνα μια συσκευασια απ το καρφουρ, καθαρισμενα αναλατα στα 4.65€, σημερα τα βρισκεις αλλου στα 8€. Οσο και τα καβουρδισμενα φουντουκια περιπου, μονο που τα φουντουκια δεν εχουν κελυφος στο 50% του βαρους.

 

Νά'ναι μόνο 50% το βάρος των κελύφων καλά θα είναι...αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι πάνω από 60%.

 

Όπως και νά'χει, μπριζώθηκα με τη συνταγή για "μπάρες δημητριακών" παραπάνω και πήρα τελικά

- Ταχίνι "γλυκάνθη" από τα Lidl (ΑΠΑΙΣΙΟ...εγώ που λατρεύω το ταχίνι με το ζόρι έφαγα μια κουταλιά, αλλά δεν παίρνω άλλο)

- Σοκολάτα μαύρη 74% κακάο από τα Lild (όχι κουβερτούρα)

- Goji berry από τα Lidl (αντί για μύρτιλα)

- Νιφάδες σιταριού ολικής από Μασούτη

- Νιφάδες βρώμης από Μασούτη

- Προσυσκευασμένο "χύμα" κελυφωτο φυστίκι Χαλκιδικής (τύπου Αιγίνης) 270γρ από Μασούτη (μια χαρά από γεύση, ευτυχώς όχι αλατισμένο)

 

Και τα "Αφροδίτη" είχαν προσφορά μια κουβερτούρα Παυλίδης με 70-74%κακάο στα 1,20€ (η καλύτερη τιμή γενικά για τη ποιότητα), αλλά εκεί δεν βρήκα ούτε ταχίνι, ούτε νιφάδες βρώμης-σιταριού, οπότε έφυγα χωρίς να τη πάρω κι αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφουν πανω οτι ειναι ψημενα?

 

3,15€ για 200g ειναι πολυ φτηνα. Μηπως εχουν συντηρητικα?

 

Δε θυμάμαι αν το γράφουν τα συγκεκριμένα, αλλά φαίνεται κιόλας απ' τη φωτογραφία.

Πιστεύω μπορώ να ξεχωρίσω τα ψημένα από τα ωμά.

 

3.15€/200gr δεν το λες και πολύ φτηνά, απλά είναι πιο φθηνά από αυτά που δείχνω στη φωτογραφία.

Εξάλλου μπορείς να βρεις χύμα και κάτω από 14€/κιλό aka <3€/200gr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αν το γράφουν τα συγκεκριμένα, αλλά φαίνεται κιόλας απ' τη φωτογραφία.

Πιστεύω μπορώ να ξεχωρίσω τα ψημένα από τα ωμά.

 

3.15€/200gr δεν το λες και πολύ φτηνά, απλά είναι πιο φθηνά από αυτά που δείχνω στη φωτογραφία.

Εξάλλου μπορείς να βρεις χύμα και κάτω από 14€/κιλό aka <3€/200gr.

 

Σωστα, 3.15 ειναι καλη τιμη για κελυφωτα, μπερδευτηκα με τα καθαρισμενα.

 

Τα ψηνουν με το κελυφος? Δε μαυριζει?

- Ταχίνι "γλυκάνθη" από τα Lidl (ΑΠΑΙΣΙΟ...εγώ που λατρεύω το ταχίνι με το ζόρι έφαγα μια κουταλιά, αλλά δεν παίρνω άλλο)

 

 

Εννοεις οτι το Γλυκανθη ειναι απαισιο σαν ποιοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω παιρνω ταχινι, σε τιμη 1,89€. Δεν νομιζω να υπαρχει φτηνοτερο ταχινι στην αγορά.

Απο το μινι μαρκετ της γειτονιας μου παιρνω με 4.99  1 κιλο ταχινι economy που το παρασκευαει ο χαιτογλου.

Ειχα παρει και φθηνοτερο στο carrefour και στον γαλαξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γεύση, το ταχίνι της "Γλυκάνθη" μου φάνηκε πολύ κακό, ναι...μαρμελάδες που έχω δοκιμάσει ήταν ΟΚ.

 

Περιεργη συγκριση, τo ταχινι σκετο ειναι πικρο, η μαρμελαδα γεματη ζαχαρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και στο lidl(κι αλλου ισως)

εκτος απο 'μαρμελαδες' παιζει και πολυ .... 'αλλειμα' φρουτων (ηθελα να ξερα πως τους ξελασπωνει η ελληνικη γλωσσα με τις πατεντες που πανε και βρισκουν....),

μπορει καποιος να μου πει πρακτικα,

την διαφορα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργη συγκριση, τo ταχινι σκετο ειναι πικρο, η μαρμελαδα γεματη ζαχαρη :)

 

Δεν διαβάζεις καλά μάλλον ή/και οι συνειρμοί σου είναι κάπως άτακτοι

...δεν σύγκρινα το ταχίνι με τις μαρμελάδες, αλλά το ταχίνι και τις μαρμελάδες της "Γλυκάνθη" με τα αντίστοιχα προϊόντα άλλων εταιρειών που έχω δοκιμάσει...

- το ταχίνι συγκριτικά είναι κακό ή πολύ-πολύ μέτριο

- οι μαρμελάδες της είναι συγκριτικά αποδεκτές για τη τιμή τους.

 

...δηλαδή δεν λέω πως η εταιρεία είναι κακή γενικώς, αλ΄λα το ταχίνι της το βρίσκω κατώτερο των περισσότερων που έχω δοκιμάσει.

 

Μιας και στο lidl(κι αλλου ισως)

εκτος απο 'μαρμελαδες' παιζει και πολυ .... 'αλλειμα' φρουτων (ηθελα να ξερα πως τους ξελασπωνει η ελληνικη γλωσσα με τις πατεντες που πανε και βρισκουν....),

μπορει καποιος να μου πει πρακτικα,

την διαφορα τους;

 

Πρέπει να είναι κάτι σαν τη διάκριση "τυρί VS έδεσμα τυριού"...δηλαδή η περιεκτικότητα σε φρέσκο φρούτο πρέπει να είναι αρκετά μικρότερη, ώστε να μην μπορούν να τη πουν "μαρμελάδα" και να πρέπει να επινοήσουν ένα συγγενή συνδηλωτικά όρο, πχ "άλλειμμα φρούτων", δλδ κάτι με γεύση φρούτων.

Υπόθεση κάνω, αλλά κάνε μια σύγκριση στα συστατικά μαρμελάδας και "αλλείμματος φρούτων".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι κάτι σαν τη διάκριση "τυρί VS έδεσμα τυριού"...δηλαδή η περιεκτικότητα σε φρέσκο φρούτο πρέπει να είναι αρκετά μικρότερη, ώστε να μην μπορούν να τη πουν "μαρμελάδα" και να πρέπει να επινοήσουν ένα συγγενή συνδηλωτικά όρο, πχ "άλλειμμα φρούτων", δλδ κάτι με γεύση φρούτων.

Υπόθεση κάνω, αλλά κάνε μια σύγκριση στα συστατικά μαρμελάδας και "αλλείμματος φρούτων".

 

Εδώ πάντως λέει (χοντρικά) ότι

μαρμελάδα = προσθήκη ζάχαρης

άλειμμα φρούτων = μαρμελάδα χωρίς προσθήκη ζάχαρης.

 

Μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ τουλάχιστον σε 3-4 που έχω δοκιμάσει.

Όσες έγραφαν άλειμμα φρούτων δεν είχαν ζάχαρη (και μάλιστα δύο ήταν και ξινούτσικες, άρα δεν έλεγαν ψέματα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...