Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο μια αποψη εχεις δικιο γιατι  εδω τους ριξαν καλυτερο πραμα http://www.eglimatikotita.gr/2015/07/lidl.html

 

40iqaaibzt.jpglarge.jpeg

... διαβασε και εδω για τα πως και τα γιατι προτου πεταξεις τη μπαρουφα  σου: http://www.protothema.gr/greece/article/550589/ahura-lidl-alexandroupolis-/

 

 

Το διάβασα και έχω να πω το εξής:

 

Μπράβο τραμπουκομ@λ @κα αγρότη, βρήκες το δίκιο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μη το πιάσουμε καλύτερα γιατί τυχαίνει μερικοί από δω να έχουμε καλύτερη γνώση και εικόνα της κατάστασης.

 

 

 

Ειδικά οι κτηνοτρόφοι του Εβρου θα έπρεπε να κάνουν εικόνισμα στα lidl γιατί τα περισσότερα γαλακτοκομικά μέχρι πρότινος ήταν της ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ η οποία μάζευε γάλατα και τυριά από τις γύρω περιοχές. Φάγανε αρκετό ψωμάκι δηλαδή, μη πω παντεσπάνι. Μήπως να θυμηθούμε τα φαινόμενα ΜΕΒΓΑΛ και τα τραστ χαμηλών τιμών που γονάτισαν όλους τους κτηνοτρόφους της Β. Ελλαδας;

 

Δευτερον να θυμίσω οτι πολλοί φίλοι κάτοικοι της παραμεθορίου γεμίζουν τα ρεζερβουάρ τους από την γειτονική Βουλγαρία, ψωνίζουν συστηματικά από τα lidl Βουλγαρίας και φέρνουν σωρηδόν δερμάτινα, τσάντες, ρούχα, χαλιά και άλλα προιόντα από την Κων/πολη. Προφανώς όλα αυτά τα κάνουν γιατί δεν υπάρχουν εδώ βενζινάδικα, σουπερμάρκετ και καταστήματα ρούχων. Τα καλά και συμφέροντα;

 

Τρίτον η Αλεξ/πολη και οι γύρω περιοχές έχουν πολύ καλύτερο βιοτικό επίπεδο από γειτονικούς νομούς βλ. Κομοτηνή και ουσιαστικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε ούτε από την Αθήνα ούτε από την Θεσ/νίκη. Το μόνο πρόβλημα που έχουν κάποιοι κολλημένοι είναι οτι δεν είναι όλοι οικογενειακώς διορισμένοι κάπου, όπως γίνεται σε άλλους νομούς πχ. Σερρες, Δράμα κτλ. Κι αυτό προσπαθούν τώρα με κινήσεις εντυπωσιασμού και εκβιασμούς -ασχέτως πολιτικών κριτηρίων, το διευκρινίζω.

 

Δοξα τω θεω όσοι δουλεύουν πραγματικά στα χωράφια του Εβρου, και είναι πολλοί αυτοί, μια χαρά τα καταφέρνουν παρά τις πολλές δυσκολίες. Δεν χρειάζονται σανούς και κοπριές αλλά τίμιους συναιτερισμούς συνεταιρισμούς και οι κρατικές επιχορηγήσεις να φτάνουν στους δουλευταράδες αγρότες κι όχι στους αγροτοπατέρες ένθεν κι ένθεν..

 

 

Edit: ορθογραφικά :P

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολύ ιδιαίτερο μαγαζί πρέπει να έχεις πέσει. Δεν έχω πετύχει κανένα που να τα δίνει..."χιώτικα".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

img_2871.jpg

Ακριβώς έτσι είναι και στη Γερμανία στα LIDL και σε θυγατρικά σούπερ μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη το πιάσουμε καλύτερα γιατί τυχαίνει μερικοί από δω να έχουμε καλύτερη γνώση και εικόνα της κατάστασης.

 

 

 

Ειδικά οι κτηνοτρόφοι του Εβρου θα έπρεπε να κάνουν εικόνισμα στα lidl γιατί τα περισσότερα γαλακτοκομικά μέχρι πρότινος ήταν της ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ η οποία μάζευε γάλατα και τυριά από τις γύρω περιοχές. Φάγανε αρκετό ψωμάκι δηλαδή, μη πω παντεσπάνι. Μήπως να θυμηθούμε τα φαινόμενα ΜΕΒΓΑΛ και τα τραστ χαμηλών τιμών που γονάτισαν όλους τους κτηνοτρόφους της Β. Ελλαδας;

 

Δευτερον να θυμίσω οτι πολλοί φίλοι κάτοικοι της παραμεθορίου γεμίζουν τα ρεζερβουάρ τους από την γειτονική Βουλγαρία, ψωνίζουν συστηματικά από τα lidl Βουλγαρίας και φέρνουν σωρηδόν δερμάτινα, τσάντες, ρούχα, χαλιά και άλλα προιόντα από την Κων/πολη. Προφανώς όλα αυτά τα κάνουν γιατί δεν υπάρχουν εδώ βενζινάδικα, σουπερμάρκετ και καταστήματα ρούχων. Τα καλά και συμφέροντα;

 

Τρίτον η Αλεξ/πολη και οι γύρω περιοχές έχουν πολύ καλύτερο βιοτικό επίπεδο από γειτονικούς νομούς βλ. Κομοτηνή και ουσιαστικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε ούτε από την Αθήνα ούτε από την Θεσ/νίκη. Το μόνο πρόβλημα που έχουν κάποιοι κολλημένοι είναι οτι δεν είναι όλοι οικογενειακώς διορισμένοι κάπου, όπως γίνεται σε άλλους νομούς πχ. Σερρες, Δράμα κτλ. Κι αυτό προσπαθούν τώρα με κινήσεις εντυπωσιασμού και εκβιασμούς -ασχέτως πολιτικών κριτηρίων, το διευκρινίζω.

 

Δοξα τω θεω όσοι δουλεύουν πραγματικά στα χωράφια του Εβρου, και είναι πολλοί αυτοί, μια χαρά τα καταφέρνουν παρά τις πολλές δυσκολίες. Δεν χρειάζονται σανούς και κοπριές αλλά τίμιους συναιτερισμούς και οι κρατικές επιχορηγήσεις να φτάνουν στους δουλευταράδες αγρότες κι όχι στους αγροτοπατέρες ένθεν κι ένθεν..

 

 

Μα γενικα το ειπε και πανω που  ειπα  να αλλαξω τη φραση "μπαρουφα" για να ειμαι ευγενικοτερος τουλ εγω... εκατσε εντιτ και δεν προλαβα...

-Τωρα εβαλες ενα θεμα που θα το διαβασω αργοτερα γιατι εγω απο Αθηνα ειμαι και δεν εχω σχεση με αγροτια (αρα αρκετα μου διαφευγουν) αλλα -εδω εχεις δικιο-  αν ειναι αργοτερα που θα το δω θα τα πουμε σε κανα διαφορετικο νημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι είναι και στη Γερμανία στα LIDL και σε θυγατρικά σούπερ μάρκετ.

 

....για την ακρίβεια δεν ήταν από εμένα η φωτό, αλλά από άρθρο Αμερικάνας που διαμένει Γερμανία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

που εξω νομιζω ειναι ετσι σχεδον παντου μονο εμας μας πειραζει και θελουμε δουλους να τα κανουν ολα.! Και επισης ειμαστε και γυφτοι που θα φαμε τους ξηρους καρπου με τα βρωμοχερα μας απο τη σακουλα -του σουπερ μαρκετ- κτλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....για την ακρίβεια δεν ήταν από εμένα η φωτό, αλλά από άρθρο Αμερικάνας που διαμένει Γερμανία...

Ενω παιζει και κερμα για να παρουν καροτσι; https://ninasroadlesstraveled.wordpress.com/2014/06/20/10-things-i-stopped-asking-myself-at-the-supermarkt/

 

που εξω νομιζω ειναι ετσι σχεδον παντου μονο εμας μας πειραζει και θελουμε δουλους να τα κανουν ολα.! Και επισης ειμαστε και γυφτοι που θα φαμε τους ξηρους καρπου με τα βρωμοχερα μας απο τη σακουλα -του σουπερ μαρκετ- κτλ!

...Δηλαδη!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τελευταία έχει αυξήσει τις τιμές του σχεδόν σε όλα τα προϊόντα (τουλάχιστον αυτά που αγοράζω εγώ) από 10 έως 20 λεπτά, δεν το λες και δικαιλογημένο εν μέσω κρίσης, κι ας παραμένει φτηνότερο των υπόλοιπων σουπερ μάρκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

...Δηλαδη!;

το να λεμε θελω αυτο και να μας το ετοιμαζουν σε σακουλακι ζυγισμενο ετοιμο κτλ!  Και το αλλο που αναφερω ειναι σχετικα με τα λιντλ και τους ξηρους καρπους στα σακια που ο καθε πικραμενος βουταει χερι και παιρνει κατι να χει να μασουλαει οσο ψωνιζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να λεμε θελω αυτο και να μας το ετοιμαζουν σε σακουλακι ζυγισμενο ετοιμο κτλ!  Και το αλλο που αναφερω ειναι σχετικα με τα λιντλ και τους ξηρους καρπους στα σακια που ο καθε πικραμενος βουταει χερι και παιρνει κατι να χει να μασουλαει οσο ψωνιζει

Α δεν ξερω γιατι δεν το εχω δει ακομα αλλα αυτο ειναι θεμα του λιντλ εχω την εντυπωση αμα θελει να λεγεται... σοβαρη εταιρια! και οχι του πελατη!

 

edit

...Για τα σακια λεω...

Πάντως τελευταία έχει αυξήσει τις τιμές του σχεδόν σε όλα τα προϊόντα (τουλάχιστον αυτά που αγοράζω εγώ) από 10 έως 20 λεπτά, δεν το λες και δικαιλογημένο εν μέσω κρίσης, κι ας παραμένει φτηνότερο των υπόλοιπων σουπερ μάρκετ.

Eδω ειχε ανεβασει απλο φουρνο μικροκυματων στα 700βατ και στα 17 λιτρα χωρις ηλεκτρονικα μερη και ιστοριες  απο 50€ στα 60 για εμας πριν απο μια εβδομαδα Για 10 και 20 λεπτα λες; (εδω επαιξε και παιζει  αρκετα παραπανω στα τς %)

-Οκ θα αρχισω να παραθετω τιμες αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς έχουν αυξηθεί οι τιμές...το "απορροφούμε το ΦΠΑ" το ξέχασαν, για την ακρίβεια είναι σίγουροι ότι τα πάντα ξεχνάει ο Έλληνας και του αρμόζει μόνο "διαχείριση"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ παρατήρησα αυξήση σε κάποια προϊόντα.

αλλά όπως ειπώθηκε εξακολουθούν να είναι φθηνότεροι.

 

εξάλλου ρε παιδιά επιχείρηση είναι με σκοπό το κέρδος. λογικό είναι όταν βλέπουν πως έχουν τόση πελατεία να ανεβάζουν τις τιμές. κι εγώ το ίδιο θα έκανα κι ο καθένας πιστεύω.

τώρα αυτά που λένε πολλοί, την καραμέλα περι κρίσης και πως κακώς ανεβάζουν τις τιμές.... εμένα μου φαίνονται γραφικότητες.

στα τέτοια τους η κρίση, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. το κέρδος θα κοιτάξουν.

 

κι εγώ αν είχα μαγαζί και ήταν κάθε μέρα γεμάτο ε σιγά σιγά θα τσιμπούσα τις τιμές. το αν υπάρχει κρίση μου είναι τελείως αδιάφορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγοι σοβαρευετείτε λίγο.

ο Έλληνας φταίει για τη λήθη του στα περί  "απορρόφησης ΦΠΑ"

ο Έλληνας φταίει που τα θέλει όλα έτοιμα και σε σακουλάκια ζυγισμένα (Δίνονται και αζύγιστα δλδ; Να ξέρουμε)

o 'Ελληνας φταίει που είναι γιούφτος και τρώει με τις φούχτες και με 15μασέλες από τα κουτιά ξηροκαρπίων

ο Έλληνας φταίει που το lidl πουλάει πιο ακριβά απ' οτι στη Γερμανία.

ο Έλληνα φταίει αφού...

 

Πάρτε το χαμπάρι,όπως ο Γάλλος αγρότης πήγε και πέταξε σανό έτσι έπραξε και ο Έλληνας. Όπως στήνεται ο Αμερικάνος στα μπλακ φράιντεϊ, ανάλογα στήνεται και ο αντίστοιχος συνταξιούχος 7η ώρα το πρωί για κωλόχαρτο λες και δεν μπορεί να σκουπιστεί με φύλλα συκής.

Παντού υπάρχουν άτομα με ηλίθια νοοτροπία και ω ναι αυτό δεν έχει να κάνει με την εθνικότητα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγοι σοβαρευετείτε λίγο.

ο Έλληνας φταίει για τη λήθη του στα περί  "απορρόφησης ΦΠΑ"

ο Έλληνας φταίει που τα θέλει όλα έτοιμα και σε σακουλάκια ζυγισμένα (Δίνονται και αζύγιστα δλδ; Να ξέρουμε)

o 'Ελληνας φταίει που είναι γιούφτος και τρώει με τις φούχτες και με 15μασέλες από τα κουτιά ξηροκαρπίων

ο Έλληνας φταίει που το lidl πουλάει πιο ακριβά απ' οτι στη Γερμανία.

ο Έλληνα φταίει αφού...

 

Πάρτε το χαμπάρι,όπως ο Γάλλος αγρότης πήγε και πέταξε σανό έτσι έπραξε και ο Έλληνας. Όπως στήνεται ο Αμερικάνος στα μπλακ φράιντεϊ, ανάλογα στήνεται και ο αντίστοιχος συνταξιούχος 7η ώρα το πρωί για κωλόχαρτο λες και δεν μπορεί να σκουπιστεί με φύλλα συκής.

Παντού υπάρχουν άτομα με ηλίθια νοοτροπία και ω ναι αυτό δεν έχει να κάνει με την εθνικότητα...

 

Σαφώς, αλλά εδώ η "διαχείριση" είναι το μόνο είδος πολιτικής που γνωρίζουμε, διαπιστωμένα...αυτό το είδος πολιτικής που μπορεί να γνωρίσει μια "περιφέρεια" που έχει συμβιβαστεί να της συμπεριφέρονται ως τέτοια...κατά τ' άλλα μνήμη χρυσόψαρου κι ελάχιστη οργάνωση και καταναλωτική συνείδηση.

 

Δεν θεωρώ κριτήριο να έχει τις ίδιες τιμές Γερμανία κι εδώ...αλλά να μην σου αυξάνει τις τιμές την ώρα που διαφημίζει πως απορροφά το ΦΠΑ και "γεμίζει" το καλάθι της νοικοκυράς...ούτε μήνας δεν πέρασε...

...ξέρει ότι δεν θα το "πληρώσει" με απώλεια καταναλωτικής κίνησης...

 

Λίγο-λίγο, όλα περνούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τους ξηρους καρπους ειχε παραγινει, τωρα εχουν ενα χαρτι που λεει η καταναλωση των ξηρων καρπων απαιτει την αγορα τους κατι τετοιο, ολη την ωρα ο σεκιουριτι εκει ειναι.

 

Οταν αυξανεις ομως την τιμη ενος προϊόντος να εχεις υποψιν οτι ο αλλος δεν προτειμα το γειτονικο μαγαζι γιατι και αυτο εχει λιγο τσιμπιμενη τιμη, αλλα στο λιντλ πας με αμαξι που αλλοι κανουν και 25 χιλιομετρα πανε ελα, ενω στο γειτονικο πας με τα ποδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...