Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αυξήσουν το μισθολογικό κόστος, θα πρέπει να αυξήσουν και τις τιμές.

 

Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις;

 

Έχω πάει Σκλαβενίτη και ξέρω. Τελείως άλλη φάση σαν στήσιμο/κλίμα καταστήματος και φυσικά αυτό το πληρώνεις εξτρά.

 

Κακώς συγκρίνετε επώνυμα, γιατί οι περισσότεροι πελάτες του Lidl αγοράζουν ιδιωτικής ετικέτας, ενώ στον Σκλαβενίτη επώνυμα. Όταν λέμε ότι ο Σκλαβενίτης είναι ακριβότερος και τα Lidl φτηνότερα, ξέρουμε γιατί το λέμε και πως προκύπτει η διαφορά στο καλάθι.

 

ΥΓ: Πουθενά δεν είπα ότι μου αρέσει ως έχει η κατάσταση (ουρά στα ταμεία κλπ). Μιλάω με ψυχρή, στυγνή λογική, όχι με συναίσθημα.

Επεξ/σία από bedazzled
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι και μεγαλη διαφορα. Για να το πω καλυτερα, το Lidl ειναι φτηνο μονο στα φτηνοπραγματα που φερνει φασον απο Κινα η κατασκευαζονται στις δικες τους γαλερες.

Σε προιοντα που βρισκεις και στα αλλα σουπερ μαρκετ δεν βλεπω καμια φτηνια, θυμαμαι χαρακτηριστικα μια εποχη που τσακιζα τα μπισκοτα oreo ειχα δει τιμες στο σουπερ της γειτονιας (σκλαβενιτης, αβ βασιλοπουλος, μαρινοπουλος) και στο lidl και ηταν σιγουρα ακριβοτερα στο lidl. Και σε αλλα προιοντα ειχα παρατηρησει το ιδιο απλα δεν θυμαμαι συγκεκριμενα προιοντα.

 

Εγώ πάλι θυμάμαι ένα συγκεκριμένο επώνυμο προϊόν(μπουγάτσα Θεσσαλονίκης κρέμα ALFA800) που στα lidl το έβρισκα πολύ φτηνότερο από ότι σε carrefour και Ανδρικόπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυριστηκα οτι αυτα τα προιοντα που ειδα εγω σαν πιο ακριβα ειναι και ο κανονας στο καταστημα, λογικο να εχει και καποια πραγματικα φτηνοτερα. Εαν οι περισσοτεροι πανε στο Lidl για να αγορασουν τα φτηνα ιδιωτικης ετικετας που εχει τοτε θα πρεπει να συγκρινουμε με τα αντιστοιχα προιοντα ιδιωτικης ετικετας που εχουν ολα τα αλλα καταστηματα. Συγκρινουμε ομοια προιοντα για να εχει νοημα.

Σαν σουπερ μαρκετ για τα καθημερινα ψωνια μου φαινεται (για τα δικα μου δεδομενα) αποτυχημενο. Εκει που μετραει ειναι στα εξτρα πραγματα που φερνει κατα καιρους, εργαλεια, ειδη αυτοκινητου, ειδη κηπου, ρουχα καποιες φορες και διαφορα αλλα που παντα βρισκοντα στα ιδια γνωστα καλαθια καθε φορα. Νομιζω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι για αυτα τα προιοντα περιμενει ο κοσμος απο εξω πριν ανοιξει και εκει μαζευονται οι περισσοτεροι.

Μια φορα πηρα μπανανες σε τιμη περιπου ιδια με της φτηνες που εχει ο Σκλαβενιτης (μπορει κατι λεπτα το κιλο λιγοτερο) και κοντεψα να κανω εμετο, δεν εχω ξαναφαει ποτε τοσο περιεργη μπανανα.

 

*Μην με ζαλισετε με την καταπληκτικες μπανανες του Lild, σε οποιον αρεσει ας παει να αγορασει, εγω θα ψωνιζω μονο εργαλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ διάβασες το μήνυμά μου ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν σχολίασα μόνο τις τιμές των "επωνύμων" προϊόντων...

 

...οι παρατηρήσεις μου για τις τιμές ισχύουν και για τα ιδιωτικης ετικέτας ασφαλώς, όπως και για τις μη επώνυμες μάρκες εισαγόμενων προϊόντων...εγώ οργώνω με τα πόδια τη πόλη για να πάρω κάτι 0.20€ φθηνότερα (ψωνίζω απο Μασούτη, Lidl, Discount Markt, MyMarket, ΑΒ, Μαρινόπουλο/Carrefour).

 

...για τις μπανάνες που λες, δύο-τρεις φορές έχω παρατηρησει στο Lidl έχουν βάλει στα καλάθια πολύ άγουρες μπανάνες, που ασφαλώς είναι άνοστες και η σάρκα τους είναι πιο σκληρή και κάπως "μαστιχωτή"...

...αλλά δεν είναι διόλου κανόνας...γιατί παριστάνεις τώρα τον προκαταβολικά θιγμένο, πήρες μια φορά κάτι και το έκανες αξίωμα ώστε δεν θέλεις καν να ακούσεις κάτι διαφορετικό.

 

Τις καλύτερες μπανάνες τις έχω πάρει στο Discount Markt, από τον Ισημερινό (ή τη Κολομβία, ξέχασα), ξεχωριστά μυρωδάτες και νόστιμες...

...σε άλλα σουπερμάρκετ τις έχω πετύχει περισσότερο ώριμες απ΄ότι θα ήθελα, αλλά δεν το κάνω κανόνα...στα λαχανικά και τα φρούτα αυτά συμβαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυάλινη συσκευασία nescafe έχει εξαφανιστεί εδώ και καιρό ενώ η μεταλλική τα 200γρ Nestle Ελλάδος βάρεσε πάνω από επτά ευρώ.

Αρκούμαι πλέον στο Bellarom γυάλινο Strong Mocha Blend που ακόμα κρατάει την τιμή του.

Όλα αυτά λόγο των ληστρικών φόρων που επιβάλλονται.

 

Στα lidl Ιωαννίνων έχουν τη γυάλινη συσκευασία των 200γρ Nescafe Classic 1€ φθηνότερα από την αντίστοιχη σε μεταλλική συσκευασία...

 

...από την ετικέτα μπρος-πίσω φαίνεται ότι προοριζόταν για την αγορά της Γερμανίας...

 

...δεν θυμάμαι να το έχω πετύχει στη Θεσσαλονίκη, γιατί εγώ παίρνω μόνο τον μαύρο Bellarom, ενώ οι γονείς μου πίνουν μόνο Nescafe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wireless σίδερο που έφεραν την Πέμπτη, υπάρχει ακόμη; Να πάω αύριο να το πάρω ή εξαντλήθηκε από παντού;

Ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα! Ωραίο φαίνεται (αν και όχι τόσο απαραίτητο!) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι μπανάνες, ειδικά εμένα που μου αρέσουν και ψιλοαγουρες....

 

Οσο πιο ωριμη ειναι μια μπανανα, τοσο πιο ωφελιμη :)

Οχι και μεγαλη διαφορα. Για να το πω καλυτερα, το Lidl ειναι φτηνο μονο στα φτηνοπραγματα που φερνει φασον απο Κινα η κατασκευαζονται στις δικες τους γαλερες.

 

 

Οχι βεβαια, εχει πολλα ειδη που ειναι φτηνοτερα απο αλλα s/m, και μαλιστα ελληνικα(ειδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κανονικο τελικα.εγω νομιζα ηταν μικρο. Θα το χρησιμοποιησω σημερα να δω και ποσο αντεχει η φορτιση.

 

Δωσε εντυπωσεις, δηλαδη επειτα απο αρκετη χρηση,

γιατι συνηθως τα ξαναφερνει τα ηλεκτρικα καποια στιγμη,

οποτε αν ειναι οντως καλο να το εχουμε στα υποψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Πήρα το πράσινο την Πέμπτη και το δοκίμασα σήμερα. Πρέπει να το τοποθετείς κάθε δυο-τρία σιδερώματα στη βάση του. Για πες μας κι εσύ, μπιπ μπιπ τη γνώμη σου. Πάντως είναι καλή κατασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Πήρα το πράσινο την Πέμπτη και το δοκίμασα σήμερα. Πρέπει να το τοποθετείς κάθε δυο-τρία σιδερώματα στη βάση του. Για πες μας κι εσύ, μπιπ μπιπ τη γνώμη σου. Πάντως είναι καλή κατασκευή.

 

Περα απο την ασυρματη πατεντα,

σιδερωνει καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Πήρα το πράσινο την Πέμπτη και το δοκίμασα σήμερα. Πρέπει να το τοποθετείς κάθε δυο-τρία σιδερώματα στη βάση του. Για πες μας κι εσύ, μπιπ μπιπ τη γνώμη σου. Πάντως είναι καλή κατασκευή.

Για να φορτίσει εννοείς; Μετά από 2-3 σιδερώματα πόσης ώρας το καθένα περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...