Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, κι επειδη πριν λιγο καιρο ειχαν φερει 'kappa' αθλητικα στα lidl γυρω στο 20ευρω, επειδή δεν προλαβαινω τωρα να πεταχτω σε καταστημα admiral, μηπως ξερει αν κι εκει φερνουν τα kappa στην ίδια τιμή; (δερμάτινα/δερματίνη-ότι ειναι τελωσπαντων-αλλα οχι μονο υφασμα). Είχα πει οτι θα περιμενω τις εκπτωσεις ωστε να χτυπησω ενα ζευγαρι στο 20ευρω, αν δεν τα ξαναφερει το lidl μεχρι τοτε. Αλλα θελω να ξερω και ποσο τα δινουν (τις φτηνοτερες-δερματινες-επιλογες) στα admiral ωστε να εχω και μετρο συγκρισης με το lidl. Ξερει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, κι επειδη πριν λιγο καιρο ειχαν φερει 'kappa' αθλητικα στα lidl γυρω στο 20ευρω, επειδή δεν προλαβαινω τωρα να πεταχτω σε καταστημα admiral, μηπως ξερει αν κι εκει φερνουν τα kappa στην ίδια τιμή; (δερμάτινα/δερματίνη-ότι ειναι τελωσπαντων-αλλα οχι μονο υφασμα). Είχα πει οτι θα περιμενω τις εκπτωσεις ωστε να χτυπησω ενα ζευγαρι στο 20ευρω, αν δεν τα ξαναφερει το lidl μεχρι τοτε. Αλλα θελω να ξερω και ποσο τα δινουν (τις φτηνοτερες-δερματινες-επιλογες) στα admiral ωστε να εχω και μετρο συγκρισης με το lidl. Ξερει κανεις;

Πάντως παπούτσια admiral θα βρεις σίγουρα στο 20άρικο σε μαγαζί admiral. Και τα kappa δε νομίζω ότι τα έχουν πιο ακριβά απόσο θυμάμαι. Επίσης, σε πολλά admiral μαγαζιά έχει και ράφια - καλάθια με προσφορές και μπορεί να βρεις αθλητικό παπούτσι με 10-15€ (προηγούμενα μοντέλα νομίζω αλλά όχι ελαττωματικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λεγαμε για την αχτυπητη τιμη που εφερε πριν λιγο καιρο τα αθλητικα παπουτσια kappa το lidl.

Ετυχε να περασω σημερα εξω απο βιτρινα καταστηματος admiral, που φερνει και τα kappa. Δεν ειχα χρονο να μπω στο καταστημα να κοιταξω.

Δυστυχως παιδια, μαυρο 'δερματινο' kappa, η φτηνοτερη τιμη ηταν 35 ευρω, στη βιτρινα παντα.

Το 35 ευρω, δεν μπορει ουτε στις εκπτωσεις να πεσει κατω απο 20 ευρω, την την τιμη δηλαδη που το εφερε το lidl χωρις καν εκπτωσεις.

Καμια ιδέα;

Θα θελα να ξερω την 'περιοδικοτητα' των επαναλαμβανομενων προσφορων, πχ σε ποσο καιρο θα ξαναφερει τετοια kappa στο lidl.

Η τιμη του lidl, απλα ΔΕΝ χτυπιέται. Τόσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ένα διάστημα διαφημίζανε ότι μπορείς εντός μηνός να επιστρέψεις την συσκευή αν δεν μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος, δεν ξέρω αν το συνεχίζουν. 

 

Δεν ήταν "για ένα διάστημα", είναι πάγια πολιτική τους η "επιστροφή εντός μηνός και τα λεφτά σας πίσω ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ", ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ (...πέραν φρέσκων λαχανικών/φρούτων/αρτοποιημάτων κτλ), αρκεί να μην έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης (αν βέβαια μιλάμε για προϊόν που υπάρχει τέτοια). Επίσης είναι αλήθεια πως παλιότερα ήταν πολύ πιο χαλαροί γενικώς στο συγκεκριμένο ζήτημα, ενώ όσο περνάει ο καιρός όλο και πέφτω σε περιπτώσεις που "έχει να κάνει με τον υπάλληλο" (ειδικά αν είναι "ο υπεύθυνος καταστήματος") που όλο και κάποια....ερώτηση θα κάνει, τελικά (πιά) και, ε, μπορεί και να το παίξει κάπως "δύσκολος". Στο τέλος όμως, κατά 99% η αλλαγή/αποζημίωση θα γίνει, έστω και με "τίμημα" ένα μικρό lecture του στυλ "κανονικά δεν θα έπρεπε, αλλά...". 

(...ΙΣΩΣ να έχουν πάρει λίγο "αέρα", κατά περίπτωση, οι υπάλληλοι -ακόμη και οι υπεύθυνοι καταστήματος- και να λένε "τα δικά τους", επειδή έχει μια τάδε μανούρα η διαδικασία επιστροφής, και επί τόπου με τον πελάτη, αλλά και μετά κατά τη διαχείριση της αποθήκης τους, και προσπαθούν -κάποιοι- να πουν "τα δικά τους". Ίσως έχουν πάρει και κάποια γραμμή, "ανεπισήμως...επίσημη", αλλά αν επιμείνει κάποιος, πολύ δύσκολα δεν θα πάρει λεφτά πίσω για επιστροφή εντός μηνός, έστω κι αν πρόκειται για μη προβληματικό προϊόν. Δεν είναι σαν όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά, Μαρινόπουλος πχ, που κατευθείαν σου λένε κάθετα "επιστροφή και να πάρεις χρήμα, ξέχασέ το - δεν προβλέπεται. Μόνο πιστωτική απόδειξη" - και αυτό για 10-15 μέρες...)

 

 

 

 

Μιας και κρατανε στοκ οπως λετε, να ρωτησω, αν και μαλλον αρνητικη φανταζομαι την απαντηση:

για προϊοντα που τα φερνει περιστασιακα, κατα καιρους, δηλαδη οχι αυτα που εχει μονιμα ως σουπερ μαρκετ, αλλα αυτα τα 'εξτρα' που φερνει καθε βδομαδα, μικροσυσκευες, απο θεματικες εβδομαδες (δεν λεω τροφιμα-οτιδήποτε αλλο)-αντικειμενα κλπ,  υπαρχει η δυνατοτητα να ζητήσει κάποιος να του φέρουν κάτι το οποίο δεν πρόλαβε να αγοράσει γιατί εξαντλήθηκε, αλλά πιθανότατα υπάρχει στις αποθήκες τους;

Ή θα σου πουν 'περιμενε την επομενη φορα που θα τα ξαναφερουμε';

 

Σε γενικές γραμμές, κι από ότι μου είπαν μέσω της "ανοιχτής γραμμής" τους, ΠΛΕΟΝ η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο (τσεκάρουν διαθεσιμότητα μέσω του συστήματός τους, στην "ανοιχτή γραμμή" που θα έχεις πάρει και αν υπάρχει σε κάποιο άλλο μαγαζί, προωθούν αυτό που ζήτησες στο κατάστημα που θα τους πεις) είναι να μην βρίσκεσαι εντός Αττικής, διότι δεν υπάρχουν δρομολόγια ΠΡΟΣ Αττική. Το αντίθετο (αν είσαι εκτός Αττικής και ζητήσεις κάτι που θα το βρουν σε μαγαζί Αττικής), παίζει.

Προφανώς ανάλογα την περιοχή που βρίσκεσαι, ίσως και να εξυπηρετηθείς πάντως. Σε κάθε περίπτωση ο τρόπος για να το κάνεις, είναι να εποικοινωνήσεις μέσω της "ανοιχτής γραμμής", κι ό,τι κάτσει...

 

 

 

 

Θα θελα να ξερω την 'περιοδικοτητα' των επαναλαμβανομενων προσφορων, πχ σε ποσο καιρο θα ξαναφερει τετοια kappa στο lidl.

 

Και τους ίδιους να ρωτήσεις, θα σου πουν "δεν έχουμε ιδέα" (είτε υπεύθυνους καταστημάτων, είτε στην "ανοιχτή γραμμή"). Σε γενικές πάντως γραμμές, υπάρχουν προϊόντα (ρουχισμός, συσκευές, "εξοπλισμός" κτλ) που "στάνταρ" έρχονται 1-2 φορές το χρόνο, περίπου κάθε εξάμηνο (προσωπική παρατήρηση). Υπάρχουν όμως και κάποια (πιο σπάνια περίπτωση) που μπορεί να έρθουν εφ' άπαξ, και μετά μην τα ξαναείδατε (για χρόνια, ή και ποτέ).

Υποθέτω ότι η φάση με τα Kappa που λες, μάλλον προς την τελευταία κατηγορία πάει...

(...το οποίο σημαίνει ότι ο μόνος τρόπος για να σταμπάρεις αυτό που θες, είναι δυστυχως να κάνεις....ευαγγέλιο την ιστοσελίδα τους και να την τσεκάρεις κάθε βδομάδα, για ό,τι έχουν προγραμματισμένο να φέρουν την επόμενη κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το τελευταιο που λεει ο Wash , μπορεις να γραφτεις απλα στο newsletter

Στελνουν 2-3 φορες την εβδομαδα με ολα τα προιοντα που εχουν σε προσφορα η τις κλασσικες θεματικες εβδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το τελευταιο που λεει ο Wash , μπορεις να γραφτεις απλα στο newsletter

Στελνουν 2-3 φορες την εβδομαδα με ολα τα προιοντα που εχουν σε προσφορα η τις κλασσικες θεματικες εβδομαδες

Ή αν έχεις smartphone κατεβάζεις το app τους και τσεκάρεις, ανα τριήμερο ή βδομάδα τις προσφορές.

Από ότι είδα, σχεδόν όλες οι μεγάλες αλυσίδες super market έχουν τη δικιά τους εφαρμογή, τουλάχιστον σε Android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μιξερ παντως η κουζινομηχανη ηρθε τελευταια φορα πριν 2 χρονια (δε το προλαβα γιατι ειχανε κατασκηνωσει απεξω απο τις 5) και εκτοτε δεν το ξαναφεραν :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πάρει αυτό το αερόθερμο-θερμοσυσσωρευτή της silver , γενικώς πολύ όμορφο και πολλές λειτουργίες. δυστυχως μου κρατησε μόνο 3 εβδομάδες αφού το δούλευα στο full. πάντα στα 2300 watt ,ψηλή σκάλα και για κανενα 8ωρο τη μέρα.στο τέλος μου πέταξε σπινθήρες ,παραλίγο να πάρει φωτιά και τελικώς κάηκε η μεγάλη σκάλα. δούλευε μόνο η 1000wat και 1500 watt. ένας άλλος το πήρε πριν δυο χρονια και το έχει ακόμα αλλά δεν το έχει βάλει ποτέ στο τέρμα όπως μου έχει πει. την πήγα πίσω με την απόδειξη και επειδή δεν υπηρχε αποθεμα χωρίς πολλά πολλά πήρα τα λεφτά μου πίσω.

από την αλλη η τοστιέρα είναι η καλλίτερη συσκευή που έχω πάρει από εκεί.αξίζει πολλά ,μόνο που κάνει κάτι θορύβους (λογικώς είναι συστολής-διαστολής) όταν αρχίζει και ζεσταίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μέρες περίπου είχαν φέρει στο lidl φορητό ψυγείο τύπου κάμπινγκ.  Είχε ηλεκτρικό με 34ε αν θυμάμαι καλά και απλό με 14 ή 15ε. Σε ύψος πρέπει να χωράει 1,5l μπουκάλια. Έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει μια γνώμη αν αξίζουν τίποτε; Παίζει και να το βρούμε σε κάποιο κατάστημα αλλά μην τρέχω αν δεν αξίζει.  Στο καρφούρ το φθηνότερο που βρήκα πλησίαζε τα 30 και δεν ήταν ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Ιταλική εβδομάδα στα lidl, και έχει Lavazza Crema e Aroma & cremoso στα 10€/1κιλό (φαντάζομαι/ελπίζω αλεσμένο), ποια από τις 2 γεύσεις αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεθερα μου ειναι φαν και ενιοτε μας κερναει πραγματα απο εκει ή μας δινει για το σπιτι. Δεν μου αρεσουν καθολου... Τα απορρυπαντικα ειναι τελειως χαλια (ρουχων και πιατων), δεν καθαριζουν καλα και αφηνουν υπολειμματα (ασε που μυριζουν απαισια).

Εχω δοκιμασει την cola και επισης δεν μου αρεσει (εχω παραξενια βεβαια σε αυτο, μονο η coca cola light και η pepsi twist μου αρεσουν) αλλα και η μπυρα με το ζορι πινοταν γιατι δεν ειχαμε αλλη μπυρα και απο το τιποτα...

Χαρτικα ειχα παρει μια φορα, η ποιοτητα ηταν ικανοποιητικη αλλα η τιμη δεν ειχε διαφορα απο αντιστοιχης ποιοτητας χαρτικα αλλων σουπερ μαρκετ, πχ Σκλαβενιτη και ΑΒ που πηγαινω ετσι κι αλλιως για να ψωνισω τα παντα. Επισης σαλτσες, μαγιονεζες και λοιπα ειδη σε βαζακια μου εχουν κανει κακη εντυπωση. Γενικα σπανια να δω κατι που να μην μου φαινεται "φτηνιαρικο".

Επισης το τοπικο καταστημα ειναι παντα πολυ βρωμικο και τελειως ανοργανωτο (μπορει να εχει τα απορρυπαντικα διπλα στα μακαρονια ας πουμε). Προτιμω να παρω ιδιωτικη ετικετα αλλου σουπερ μαρκετ, που οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες, ο χωρος πιο αξιοπρεπης και δεν μου εχουν αφησει ασχημες εντυπωσεις.

 

Παπουτσια Admiral βρισκεις με 15 ευρω ολο τον χρονο σε πολλα σχεδια/νουμερα στην Θεμιστοκλεους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η πεθερα μου ειναι φαν και ενιοτε μας κερναει πραγματα απο εκει ή μας δινει για το σπιτι. Δεν μου αρεσουν καθολου... Τα απορρυπαντικα ειναι τελειως χαλια (ρουχων και πιατων), δεν καθαριζουν καλα και αφηνουν υπολειμματα (ασε που μυριζουν απαισια).</p>

<p>Εχω δοκιμασει την cola και επισης δεν μου αρεσει (εχω παραξενια βεβαια σε αυτο, μονο η coca cola light και η pepsi twist μου αρεσουν) αλλα και η μπυρα με το ζορι πινοταν γιατι δεν ειχαμε αλλη μπυρα και απο το τιποτα...</p>

<p>Χαρτικα ειχα παρει μια φορα, η ποιοτητα ηταν ικανοποιητικη αλλα η τιμη δεν ειχε διαφορα απο αντιστοιχης ποιοτητας χαρτικα αλλων σουπερ μαρκετ, πχ Σκλαβενιτη και ΑΒ που πηγαινω ετσι κι αλλιως για να ψωνισω τα παντα. Επισης σαλτσες, μαγιονεζες και λοιπα ειδη σε βαζακια μου εχουν κανει κακη εντυπωση. Γενικα σπανια να δω κατι που να μην μου φαινεται "φτηνιαρικο".</p>

<p>Επισης το τοπικο καταστημα ειναι παντα πολυ βρωμικο και τελειως ανοργανωτο (μπορει να εχει τα απορρυπαντικα διπλα στα μακαρονια ας πουμε). Προτιμω να παρω ιδιωτικη ετικετα αλλου σουπερ μαρκετ, που οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες, ο χωρος πιο αξιοπρεπης και δεν μου εχουν αφησει ασχημες εντυπωσεις.</p>

<p> </p>

<p>Παπουτσια Admiral βρισκεις με 15 ευρω ολο τον χρονο σε πολλα σχεδια/νουμερα στην Θεμιστοκλεους.</p>

 

Η εν λογω αλυσιδα ειναι η πιο φτηνη στη Γερμανια και η κατωτερης ποιοτητας.Για Ελλαδα ομως μπορω να πω πως αν δεν ανοιγανε θα μας καβαλουσε ο ΑΒ και ο καθε ΑΒ!!Οσο για τα προιοντα ειναι προσωπικη γνωμη.Απλα σαν γνωστης της μπυρας(πανω κατω),συμφωνα και με πολλες γνωμες,η ΕΡΜΗΣ lager ειναι ανταξια της "πρασινης" και κατα πολυ φτηνοτερη.Ασε που εμαθα πως εκτος απο μαυρη θα φερουν και θολη(weiss) σρ εξευτελιστηκες τιμες.Γιατι π.χ. στην Γερμανια εχει στο ραφι franziskaner με 1 ευρω και στην Ελλαδα δεν εχει καν.Και εχει ο ΑΒ με 2 ευρω.

 

Καλο κανουν αυτα τα καταστηματα για να μην ξεφευγουν οι αλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εν λογω αλυσιδα ειναι η πιο φτηνη στη Γερμανια και η κατωτερης ποιοτητας.Για Ελλαδα ομως μπορω να πω πως αν δεν ανοιγανε θα μας καβαλουσε ο ΑΒ και ο καθε ΑΒ!!Οσο για τα προιοντα ειναι προσωπικη γνωμη.Απλα σαν γνωστης της μπυρας(πανω κατω),συμφωνα και με πολλες γνωμες,η ΕΡΜΗΣ lager ειναι ανταξια της "πρασινης" και κατα πολυ φτηνοτερη.Ασε που εμαθα πως εκτος απο μαυρη θα φερουν και θολη(weiss) σρ εξευτελιστηκες τιμες.Γιατι π.χ. στην Γερμανια εχει στο ραφι franziskaner με 1 ευρω και στην Ελλαδα δεν εχει καν.Και εχει ο ΑΒ με 2 ευρω.

 

Καλο κανουν αυτα τα καταστηματα για να μην ξεφευγουν οι αλλοι.

Εγώ πάλι έχω ακούσει από άτομα που ζήσανε στη Γερμανία ότι έχει καλά πράγματα και προτιμούν πολλά από τα προϊόντα του! Πχ αλλαντικά, τυριά, λουκάνικα κλπ. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει, δεν με βολεύει και δεν ψωνίζω σχεδόν ποτέ από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...