Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Όλα τα sit up benches παρόμοια είναι

Παγκος γυμναστικης λεει,προφανως δεν ειναι αυτο που ισχυριζεται οτι ειναι.

Επισης σε sit up bench μπορεις να ξαπλωσεις πανω,αυτο για καποιο λογο γερνει.

Τελος παντων,εγω πιστευω δεν αξιζει με τιποτα 40 ευρω αυτο το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, papoys1 είπε

3,3 ευρώ για 400-500 γραμμάρια  σάλτσας ντομάτας.:confused: Κοντά στην τιμή του χαβιαριού.:P

Αφού την αγοράζουμε καλά να μας κάνουν.Πάω στοίχημα ότι από τον παραγωγό την παίρνουν κάτω από 1 ευρώ.Τουλάχιστον εσύ την πήρες σε προσφορά λίγο παρακάτω.

Το χωρίς συντηρητικά δε λέει και πολλά.Πολλοί το κάνουν αλλά με αυτό τον τρόπο σε αναγκάζει σε 2-3 μέρες από το άνοιγμα να την καταναλώσεις.Και του lidl τέτοια είναι.Σε 2-3 μέρες από το άνοιγμα πρέπει να καταναλωθεί.Τη χρησιμοποιώ και το ξέρω.Απλά την παίρνω όταν τη βάζει προσφορά κοντά στο 1 ευρώ.

Aυτη του lidl δεν εχει καμμια σχεση με τις γουμενισσες. Μαζι με την gaea(3€) είναι η οι καλυτερες σαλτσες που εχω δει στην αγορα. Συστατικα: τοματα, πελτες τοματας, εξτρα παρθενο ελαιολαδο, βασιλικος ή ριγανη/θυμαρι, κρεμμυδι, σκορδο, μαϊντανος, θαλ.αλατι(0,69%), πιπερι, ζαχαρη. Για πες τωρα τα συστατικα στην ετικετα της αλλοδαπης συσκευασιας που λες... τιγκα στα συντηρητικα(σιροπι γλυκόζης, βενζοϊκο νατριο, κιτρικο οξυ κλπ) ηλιελαιο, μπολικο αλατι και γευση αστα να πανε:)

280g είναι, βαζεις δηλαδή σε δυο γευματα. Από ποιον παραγωγο? Στο εργοστασιο γινονται, συσκευασμενο προϊον είναι. Από τη στιγμη που θα την ανοίξεις μενει στο ψυγειο για 4 βδομαδες λεει, αρα σε καλυπτει.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, beatshooter είπε

Έχει τα μακανταμια 3 ευρώ αυτή την εβδομάδα; 

3ευρω λοοολ!Τα πόσα γρ. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, rus είπε

Aυτη του lidl δεν εχει καμμια σχεση με τις γουμενισσες. Μαζι με την gaea(3€) είναι η οι καλυτερες σαλτσες που εχω δει στην αγορα. Συστατικα: τοματα, πελτες τοματας, εξτρα παρθενο ελαιολαδο, βασιλικος ή ριγανη/θυμαρι, κρεμμυδι, σκορδο, μαϊντανος, θαλ.αλατι(0,69%), πιπερι, ζαχαρη. Για πες τωρα τα συστατικα στην ετικετα της αλλοδαπης συσκευασιας που λες... τιγκα στα συντηρητικα(σιροπι γλυκόζης, βενζοϊκο νατριο, κιτρικο οξυ κλπ) ηλιελαιο, μπολικο αλατι και γευση αστα να πανε:)

280g είναι, βαζεις δηλαδή σε δυο γευματα. Από ποιον παραγωγο? Στο εργοστασιο γινονται, συσκευασμενο προϊον είναι. Από τη στιγμη που θα την ανοίξεις μενει στο ψυγειο για 4 βδομαδες λεει, αρα σε καλυπτει.

Δεν θα σου τι έχει απλά επειδή έτυχε να έχω μία στο ψυγείο δες τα εδώ.

Περιέχει ότι περίπου έγραψες παραπάνω ίσως και περισσότερα και φυσικά δεν έχει συντηρητικά.Μην παραμυθιάζεσαι από τα μεγάλα λόγια λόγια κάποιων.Η αξία των υλικών δε ξεπερνά τα 50-60  λετπά.Και οι Ιταλοί έχουν καλό ελαιόλαδο και θυμάρι και κάπαρη και κρεμύδι και σκόρδο και ξέρουν να φτιάχνουν καλές να μην πω καλίτερες σάλτσες από μας.

Και του lidl είναι 400 γραμμάρια δηλαδή 120 γραμμάρια παραπάνω και κάνει λιγότερα από τα μισά λεφτά.Εσύ μπορείς να δοκιμάσεις του lidl και να μας πεις την άποψή σου.Εγώ 3.30 για 280 γραμμάρια τοματοπολτού αναμεμιγμένου με καμιά 30αριά γραμμάρια ελαιόλαδο και μπαχαρικά δεν τα δίνω.

Προτιμώ να φάω τα μακαρόνια και την πίτσα χωρίς σάλτσα.:P

IMG_1546.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DYEL είπε

Παγκος γυμναστικης λεει,προφανως δεν ειναι αυτο που ισχυριζεται οτι ειναι.

Επισης σε sit up bench μπορεις να ξαπλωσεις πανω,αυτο για καποιο λογο γερνει.

Τελος παντων,εγω πιστευω δεν αξιζει με τιποτα 40 ευρω αυτο το πραγμα.

Ειναι παγκος γυμναστικης για κοιλιακους .Υπαρχουν πολλα ειδη sit up benches , αυτο που λες οτι γέρνει που το βλέπεις;Εάν καποιος ειναι μεχρι 85€ κιλα μια χαρα δουλεια θα κανει και με αυτο.

Εάν θελεις να κανεις crunches παρε ενα στρωμα με 5€ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zio10 είπε

Η σφουγγαρίστρα ατμού ξέρει κανείς αν είναι επαναφορτιζόμενη; 

Δεν είναι γιατί για να υποστηρίζει κατανάλωση 1500W θα επρεπε να εχει μια μπαταρία μεγέθους πολυθρόνας. Καλώδιο 8m

Γνωμη μου πεταμένα χρήματα για καθαρισμό, αλλά καλή φάση για απολύμανση χωρίς χλωρίνη, δηλαδή πρώτα σφουγγάρισμα με την κλασσική μάπα και μετά πέρασμα με τον ατμό για απολύμανση. Αντιστοίχως για χαλιά, καλό σκουπισμα με ηλεκτρική και μετά ατμός για απολύμανση. 

Πρακτικά διπλή δουλεια.

http://www.lidl-service.com/static/160291897/273089_EN_EL.pdf

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, isay είπε

Δεν είναι γιατί για να υποστηρίζει κατανάλωση 1500W θα επρεπε να εχει μια μπαταρία μεγέθους πολυθρόνας. Καλώδιο 8m

Γνωμη μου πεταμένα χρήματα για καθαρισμό, αλλά καλή φάση για απολύμανση χωρίς χλωρίνη, δηλαδή πρώτα σφουγγάρισμα με την κλασσική μάπα και μετά πέρασμα με τον ατμό για απολύμανση. Αντιστοίχως για χαλιά, καλό σκουπισμα με ηλεκτρική και μετά ατμός για απολύμανση. 

Πρακτικά διπλή δουλεια.

http://www.lidl-service.com/static/160291897/273089_EN_EL.pdf

Thanks, το σκέφτηκα μετά ότι με τόση ισχύ μάλλον ρεύματος θα είναι... :)

Έχω ή ατμοκαθαριστή και τον χρησιμοποιώ, απλά έλεγα για δεύτερο αν ήταν με μπαταρία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν θα σου τι έχει απλά επειδή έτυχε να έχω μία στο ψυγείο δες τα εδώ.

Περιέχει ότι περίπου έγραψες παραπάνω ίσως και περισσότερα και φυσικά δεν έχει συντηρητικά.Μην παραμυθιάζεσαι από τα μεγάλα λόγια λόγια κάποιων.Η αξία των υλικών δε ξεπερνά τα 50-60  λετπά.Και οι Ιταλοί έχουν καλό ελαιόλαδο και θυμάρι και κάπαρη και κρεμύδι και σκόρδο και ξέρουν να φτιάχνουν καλές να μην πω καλίτερες σάλτσες από μας.

Και του lidl είναι 400 γραμμάρια δηλαδή 120 γραμμάρια παραπάνω και κάνει λιγότερα από τα μισά λεφτά.Εσύ μπορείς να δοκιμάσεις του lidl και να μας πεις την άποψή σου.Εγώ 3.30 για 280 γραμμάρια τοματοπολτού αναμεμιγμένου με καμιά 30αριά γραμμάρια ελαιόλαδο και μπαχαρικά δεν τα δίνω.

Προτιμώ να φάω τα μακαρόνια και την πίτσα χωρίς σάλτσα.:P

IMG_1546.JPG

Ποια είναι αυτή η σαλτσα? Βαλε  μια φωτο από τη μπροστινη πλευρα, επισης φωτο με τον πινακα της διατροφικης δηλωσης να δουμε ποσα λιπαρα και πόσο αλατι.

Κι εγω επειδή ετυχε να την εχω στο ψυγειο σου εγραψα τα συστατικα. Μαλιστα, πριν απο λιγο την εφαγα. Όταν δεν εχω χρονο θα καταφυγω σε τετοια σαλτσα, αλλιως θα κανω μια δικη μου. 

Φιλε μου εγω τα διαβαζω, δεν παραμυθιαζομαι. Ειμαι σχολαστικος σε αυτά, και αν εχεις παρακολουθησει τα ποστς μου θα το γνωριζεις ηδη. Ολες οι φτηνες σαλτσες του λιντλ από την αλλοδαπη εχουν συντηρητικα και πολύ αλατι, το ιδιο και των αλλων. Τσεκαρισμενες μια-μια:)

Οι ιταλοι μια χαρα ανθρωποι είναι, δεν ειναι το θεμα η χωρα παραγωγης. Επωνυμες ιταλικες εχουν αλλα sm. Απ ότι καταλαβα για σενα το πιο σημαντικο ειναι η  χαμηλη τιμη. Εγω κατι που εχει ανθυγιεινη συσταση δε θα το φαω ουτε δωρεαν. Όταν λες οτι δε πληρωνεις για ελαιολαδο εννοεις ότι προτιμάς τα σπορελαια? 3ε δε δινω ουτε εγω, όπως ειπα σπανια τρωω ετοιμες σαλτσες, είναι και πιο βαρειες. Με ένα πουμαρο θα κανω καλύτερα τη δουλεια μου.

Σαφως και ειναι καλυτερα να τα  φας χωρις τετοια ετοιμη σαλτσα, μόνο με τριμμενο τυρι(light εννοείται). Αλλου ειδους σαλτσα δε συνηθίζεις? πεστο βασιλικου ή με κρεμα γαλακτος πχ.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, rus είπε

Ποια είναι αυτή η σαλτσα? Βαλε  μια φωτο από τη μπροστινη πλευρα, επισης φωτο με τον πινακα της διατροφικης δηλωσης να δουμε ποσα λιπαρα και πόσο αλατι.

Κι εγω επειδή ετυχε να την εχω στο ψυγειο σου εγραψα τα συστατικα. Μαλιστα, πριν απο λιγο την εφαγα. Όταν δεν εχω χρονο θα καταφυγω σε τετοια σαλτσα, αλλιως θα κανω μια δικη μου. 

Φιλε μου εγω τα διαβαζω, δεν παραμυθιαζομαι. Ειμαι σχολαστικος σε αυτά, και αν εχεις παρακολουθησει τα ποστς μου θα το γνωριζεις ηδη. Ολες οι φτηνες σαλτσες του λιντλ από την αλλοδαπη εχουν συντηρητικα και πολύ αλατι, το ιδιο και των αλλων. Τσεκαρισμενες μια-μια:)

Οι ιταλοι μια χαρα ανθρωποι είναι, δεν ειναι το θεμα η χωρα παραγωγης. Επωνυμες ιταλικες εχουν αλλα sm. Απ ότι καταλαβα για σενα το πιο σημαντικο ειναι η  χαμηλη τιμη. Εγω κατι που εχει ανθυγιεινη συσταση δε θα το φαω ουτε δωρεαν. Όταν λες οτι δε πληρωνεις για ελαιολαδο εννοεις ότι προτιμάς τα σπορελαια? 3ε δε δινω ουτε εγω, όπως ειπα σπανια τρωω ετοιμες σαλτσες, είναι και πιο βαρειες. Με ένα πουμαρο θα κανω καλύτερα τη δουλεια μου.

Σαφως και ειναι καλυτερα να τα  φας χωρις τετοια ετοιμη σαλτσα, μόνο με τριμμενο τυρι(light εννοείται). Αλλου ειδους σαλτσα δε συνηθίζεις? πεστο βασιλικου ή με κρεμα γαλακτος πχ.

Δες και τη μπροστινή επειδή έτυχε να την έχω στο αρχείο.Είναι η COMBINO την οποία έχει σε διάφορες γεύσεις με τιμή 1,30 ευρώ και σε προσφορά όταν τη βάζει 1 ευρώ.Δεν νομίζω το 1,20 γραμμάρια αλάτι που έχει να είναι υπερβολικό.Μακάρι να βάζαμε και εμείς τόσο λίγο όταν μαγειρεύουμε.

Θα σου πω ότι και εγώ ελέγχω για την ποιότητα αλλά διαφωνώ το ότι η ποιότητα πάντα έχει συνάρτηση με την τιμή.Όπως είπα και παραπάνω τοματοπολτός είναι με κάποια πρόσθετα ασήμαντης αξίας.Αν ήταν ελαιόλαδο να έλεγες ναι άλλο το απλό λάδι άλλο το πυρηνέλαιο άλλο το παρθένο άλλο το έχτρα παρθένο άλλο το έξτρα παρθένο ψυχρής έκθλιψης και πάει λέγοντας.

Πως να σου το πω η τιμή είναι συνάρτηση και της παραγωγής.Άλλος κόστος όταν ο ένας παράγει π.χ. 10.000 σάλτσες για το lidl και άλλο όταν παράγει 500 για το Βασιλόπουλο και οι μισές του επιστρέφονται πίσω γιατί δεν πουλήθηκαν λόγω κυρίως της υψηλής τιμής τους..Δεν μπορεί ούτε να αγοράσει τα υλικά στο ίδιο κόστος με τον πρώτο ούτε να πουλήσει φυσικά το ίδιο με αυτόν.

Και εγώ έχω δικό μου ελαιόλαδο φτιάχνω και σάλτσες και κέτσαπ και μαρμελάδες και γλυκά και σαπούνια και πάρα πολλά άλλα που μπορώ να φτιάξω μόνος μου.(δες και στις συνταγές μαγειρικής του φόρουμ να μαθαίνεις):P

Από εκεί και πέρα τι να πω σέβομαι τις επιλογές σου και τις σκέψεις σου.Μακάρι να είσαι πάντα καλά οικονομικά και ποτέ να μην αναγκαστείς να πας στο lidl και να τις αλλάξεις.

Edit.Θα δικαιολογούσα το 3,30 αν ήταν σάλτσα πεστο επειδή θέλει πολλά ακριβά υλικά.Αλλά σάλτσα με τοματοπολτό θα επιμείνω ότι προσωπικά θεωρώ την τιμή της είναι υπερβολική για Ελληνικό σούπερ μάρκετ.

 

IMG_1545.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...