Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, notist είπε

Παππού όταν πάμε Εύβοια δεν πάμε Lidl για γιαούρτια. Το είπες και εσύ. Ευτυχώς ακόμα υπάρχουν μικρές μονάδες με γαλακτοκομικά. Αν έρθεις προς Στύρα να σταματήσεις στους ζάρακες στον Πέππα Γεώργιο. Κορυφαίο γιαούρτι με πέτσα που γουστάρεις και τυριά με πολλά λιπαρά τα άτιμα, αλλά κορυφή. Φέτα φέτα και όχι λευκά τυριά η πως αλλιώς οι γραβατακηδες τα ονομάζουν. 

Έχω πάρει από τον Πέππα στους Ζάρακες πολλές φορές παλαιότερα που ζούσα Εύβοια (ωραία χρόνια) και πριν έρθω Αθήνα.Πολύ παλιό τυροκομείο τουλάχιστον εγώ το θυμάμαι από το 1983 και προιόντα με γνήσια γάλατα από κτηνοτρόφους της περιοχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Κι εμένα αυτό με την πέτσα μου αρέσει αλλά υπάρχουν πολλά γιαούρτια που στα συστατικά γράφουν μόνο γάλα και μαγιά γιαουρτιού, δεν ξέρω.

Το γνήσιο γιαούρτι αφήνει νερό, πάρε ένα του λιντ και δες το, ένα πράγμα σαν υγρή πλαστελίνη είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, notist είπε

Αν έρθεις προς Στύρα να σταματήσεις στους ζάρακες στον Πέππα Γεώργιο

Η φετα η πικαντικη του πεπα κορυφη , τα προιοντα τα βρισκεις και στα S/M της ευβοιας  ( κρητικος - γαλαξιας για ερετρια )

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Το γνήσιο γιαούρτι αφήνει νερό

γιυτο βαζουμε και ψωμακι μεσα ....

Μια και λεμε για τυρια , έχει πιάσει μούχλα και η απάντηση της υπεύθυνης, Α !! Έχει πάρει αέρα
το νου σας με τα ειδη ψυγειου ειδικα τωρα το καλοκαιρι

 

xeEkfqU.jpg2yzlOqW.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Η φετα η πικαντικη του πεπα κορυφη , τα προιοντα τα βρισκεις και στα S/M της ευβοιας  ( κρητικος - γαλαξιας για ερετρια )

γιυτο βαζουμε και ψωμακι μεσα ....

Μια και λεμε για τυρια , έχει πιάσει μούχλα και η απάντηση της υπεύθυνης, Α !! Έχει πάρει αέρα
το νου σας με τα ειδη ψυγειου ειδικα τωρα το καλοκαιρι

xeEkfqU.jpg2yzlOqW.jpg

Ποτέ μην προτιμάτε έτοιμα τριμμένα τυριά από κανένα s/m.

Κανένα μα κανένα δεν τρίβει φρέσκο τυρί.όλοι βάζουν ληγμένα και μουχλιασμένα αφού καθαρίσουν πρώτα τη μούχλα.

Αγοράστε κομμάτι και τρίψτε το μόνοι στο σπίτι.Και πιο φρέσκο και πιο νόστιμο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γειά σας.

 

Τις πίτσες Καρδίς που έχει αύριο προσφορά τις σπέσιαλ,τις έχει δοκιμάσει κανείς; Θυμάστε αν το ζυμάρι τους φουσκώνει πολύ ή είναι ιταλικού στυλ;

 

Επίσης, αν δεν έχετε δοκιμάσει, θα πρότεινα γιαουρτακια πράσινα 2% τα πρόβεια.πραγματικα πολύ νόστιμα και πιστεύω πολύ πιο υγιεινά από τα κλασσικά αγελαδος.κλασσικα της μάρκας Γαλπο.

 

Υγ.ξερετε μήπως αν έχει σε φακελάκι ξηρούς καρπούς αναλατους ; Ή μόνο, σε μερικά καταστήματα,το σύστημα πώλησης χύμα ξηρών καρπών απ' τις ειδικές "θήκες/παροχείς" υπάρχει;

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Παιδιά γειά σας.

Τις πίτσες Καρδίς που έχει αύριο προσφορά τις σπέσιαλ,τις έχει δοκιμάσει κανείς; Θυμάστε αν το ζυμάρι τους φουσκώνει πολύ ή είναι ιταλικού στυλ;

Επίσης, αν δεν έχετε δοκιμάσει, θα πρότεινα γιαουρτακια πράσινα 2% τα πρόβεια.πραγματικα πολύ νόστιμα και πιστεύω πολύ πιο υγιεινά από τα κλασσικά αγελαδος.κλασσικα της μάρκας Γαλπο.

Υγ.ξερετε μήπως αν έχει σε φακελάκι ξηρούς καρπούς αναλατους ; Ή μόνο, σε μερικά καταστήματα,το σύστημα πώλησης χύμα ξηρών καρπών απ' τις ειδικές "θήκες/παροχείς" υπάρχει;

Ανάλατο ηλιόσπορο έχει σίγουρα σε φακελλάκι 200 γραμμαρίων νομίζω γιατί παίρνω συχνά, όπως και αμύγδαλα ανάλατα σε σακουλάκι. Για πασατέμπο δεν είμαι σίγουρος αν έχει ανάλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ανάκληση κατεψυγμένων λαχανικών 

http://www.efet.gr/portal/page/portal/efetnew/news/view_new?par_newID=1810

Εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες.
Μαλιστα αποφανθηκαμε οτι επειδη το ιδιο το Λιντλ αναφερε μονο του στον ΕΦΕΤ οτι πουλαει σαπια φαγητα και μονο του απεσυρε τα χαλασμενα. του δινει ποντους και κυρος στο καταστημα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Παιδιά γειά σας.

Τις πίτσες Καρδίς που έχει αύριο προσφορά τις σπέσιαλ,τις έχει δοκιμάσει κανείς; Θυμάστε αν το ζυμάρι τους φουσκώνει πολύ ή είναι ιταλικού στυλ;

Επίσης, αν δεν έχετε δοκιμάσει, θα πρότεινα γιαουρτακια πράσινα 2% τα πρόβεια.πραγματικα πολύ νόστιμα και πιστεύω πολύ πιο υγιεινά από τα κλασσικά αγελαδος.κλασσικα της μάρκας Γαλπο.

Υγ.ξερετε μήπως αν έχει σε φακελάκι ξηρούς καρπούς αναλατους ; Ή μόνο, σε μερικά καταστήματα,το σύστημα πώλησης χύμα ξηρών καρπών απ' τις ειδικές "θήκες/παροχείς" υπάρχει;

Φουσκώνουν πολύ . Είναι αφράτη ζύμη . Ίσως υπερβολικά πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δες και τη μπροστινή επειδή έτυχε να την έχω στο αρχείο.Είναι η COMBINO την οποία έχει σε διάφορες γεύσεις με τιμή 1,30 ευρώ και σε προσφορά όταν τη βάζει 1 ευρώ.Δεν νομίζω το 1,20 γραμμάρια αλάτι που έχει να είναι υπερβολικό.Μακάρι να βάζαμε και εμείς τόσο λίγο όταν μαγειρεύουμε.

Θα σου πω ότι και εγώ ελέγχω για την ποιότητα αλλά διαφωνώ το ότι η ποιότητα πάντα έχει συνάρτηση με την τιμή.Όπως είπα και παραπάνω τοματοπολτός είναι με κάποια πρόσθετα ασήμαντης αξίας.Αν ήταν ελαιόλαδο να έλεγες ναι άλλο το απλό λάδι άλλο το πυρηνέλαιο άλλο το παρθένο άλλο το έχτρα παρθένο άλλο το έξτρα παρθένο ψυχρής έκθλιψης και πάει λέγοντας.

Πως να σου το πω η τιμή είναι συνάρτηση και της παραγωγής.Άλλος κόστος όταν ο ένας παράγει π.χ. 10.000 σάλτσες για το lidl και άλλο όταν παράγει 500 για το Βασιλόπουλο και οι μισές του επιστρέφονται πίσω γιατί δεν πουλήθηκαν λόγω κυρίως της υψηλής τιμής τους..Δεν μπορεί ούτε να αγοράσει τα υλικά στο ίδιο κόστος με τον πρώτο ούτε να πουλήσει φυσικά το ίδιο με αυτόν.

Και εγώ έχω δικό μου ελαιόλαδο φτιάχνω και σάλτσες και κέτσαπ και μαρμελάδες και γλυκά και σαπούνια και πάρα πολλά άλλα που μπορώ να φτιάξω μόνος μου.(δες και στις συνταγές μαγειρικής του φόρουμ να μαθαίνεις):P

Από εκεί και πέρα τι να πω σέβομαι τις επιλογές σου και τις σκέψεις σου.Μακάρι να είσαι πάντα καλά οικονομικά και ποτέ να μην αναγκαστείς να πας στο lidl και να τις αλλάξεις.

Edit.Θα δικαιολογούσα το 3,30 αν ήταν σάλτσα πεστο επειδή θέλει πολλά ακριβά υλικά.Αλλά σάλτσα με τοματοπολτό θα επιμείνω ότι προσωπικά θεωρώ την τιμή της είναι υπερβολική για Ελληνικό σούπερ μάρκετ.

IMG_1545.JPG

Ηθελα να δω την μπροστινη εικονα, γιατι δε θυμαμαι να εχω δει combino με τοματα και ελιες, τα συστατικα παντως αυτά που δειχνει η εικονα ειναι ικανοποιητικα αν εξαιρεσεις το τροποποιημενο αμυλο αραβοσιτου. Αν την εχεις βαλτην στο επομενο σου. Καθολου αλατι δε βαζω εγω. Το βαζο αυτό εχει συνολικα 5g, σε σχεση με άλλες combino είναι μια χαρα, αρκει βεβαια να μη βαλεις ολο το κουτι με τη μια. Στη κατσαρολα με τα μακαρονια που θα βρασουν πόσο αλατι βαζεις? Υπολογισε και το αλατι του τυριου:)

Σαφως και η ποιοτητα δεν είναι παντα αναλογη της τιμης, το ειχαμε πει τις προαλλες αυτό σε μια κουβεντα για τα ανωνυμα/επωνυμα προϊοντα. Τα προσθετα του τοματοπολτου εχουν μεγαλη σημασια, άλλο να είναι σιροπι γλυκόζης και λοιπες χημικες ουσιες και άλλο μόνο σκορδο, θυμαρι, βασιλικος. Άλλο να είναι ελαιολαδο, άλλο ηλιελαιο. Και οι τοματες  βεβαια εχουν σημασια. Φανταζεσαι τι σημαινει "διπλης συμπυκνωσης"...

Φοβαμαι δε διαβαζεις ή δε προσεχεις τι γραφω. Να είμαι καλα οικονομικα? Αφου σου ειπα ότι δε συνηθιζω να παιρνω σαλτσες 3ε ουτε αλλες, οι ετοιματζιδικες είναι μονο αν βιαζομαι. Στην αγορα δυστυχως οι μονες υγιεινες ετοιμες είναι οι γουμένισσες και η gaea, δεν είναιι θεμα επιλογης, ειναι θεμα συστατικων όπως αναγραφονται στην ετικετα.

Οι σαλτσες της αγορας με πεστο βασιλικου  μη νομιζεις ότι εχουν ιδιαιτερα ακριβα υλικα. Το βασικο υλικο είναι ο βασιλικος, μετα βαζουν ηλιελαιο, τυρι συνηθως  οχι παρμεζανα και αντι για κουκουναρι ένα άλλο ξηροκαρπι.

7 ώρες πριν, villasg είπε

Μια και λεμε για τυρια , έχει πιάσει μούχλα και η απάντηση της υπεύθυνης, Α !! Έχει πάρει αέρα
το νου σας με τα ειδη ψυγειου ειδικα τωρα το καλοκαιρι

xeEkfqU.jpg2yzlOqW.jpg

Πριν από 2-3 μηνες μου ειχε συμβει κι εμενα, πηρα ένα τετοιο σακουλακι με τριμμενο απ τα My Market και στο σπιτι ειδα ότι ειχε μουχλα, φαινονταν δηλάδη κι απ εξω. Φυσικα το πεταξα κατευθείαν.

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ποτέ μην προτιμάτε έτοιμα τριμμένα τυριά από κανένα s/m.

Κανένα μα κανένα δεν τρίβει φρέσκο τυρί.όλοι βάζουν ληγμένα και μουχλιασμένα αφού καθαρίσουν πρώτα τη μούχλα.

Αγοράστε κομμάτι και τρίψτε το μόνοι στο σπίτι.Και πιο φρέσκο και πιο νόστιμο.

Πως και δε δειχνεις παρομοια ευαισθησια στις ετοιμες σαλτσες? Εκει τα πραγματα ειναι χειροτερα :)

Ας σημειωθει ότι κίνδυνος μπορει να υπαρχει και στο τριμμενο του παγκου, αυτο δηλαδή που σου κοβουν εκεινη τη στιγμη. Πριν κανα μηνα πηρα 300g από το arla 5% (Σκλαβενίτης) για να βαλω σε ένα σουφλε, όταν ομως την άλλη μερα ανοιξα το σακουλακι μυριζε. Ισως επειδη το συγκεκριμενο δεν εχει πολυ ζητηση το ειχαν καιρο και χαλασε.

4 ώρες πριν, Locke_John είπε

Υγ.ξερετε μήπως αν έχει σε φακελάκι ξηρούς καρπούς αναλατους ; Ή μόνο, σε μερικά καταστήματα,το σύστημα πώλησης χύμα ξηρών καρπών απ' τις ειδικές "θήκες/παροχείς" υπάρχει;

Βεβαίως, εχει  καρυδια, αμυγδαλα, κασιους, φουντουκια, στραγαλια. Μονα τους και ανάμεικτα. Τα δοχεία με τα χυμα είναι αλατισμενα

1 ώρα πριν, orck είπε

Εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες.
Μαλιστα αποφανθηκαμε οτι επειδη το ιδιο το Λιντλ αναφερε μονο του στον ΕΦΕΤ οτι πουλαει σαπια φαγητα και μονο του απεσυρε τα χαλασμενα. του δινει ποντους και κυρος στο καταστημα.
 

Το θεμα δεν αφορα μόνο το λιντλ. Εδώ info.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2018 στις 9:20 ΠΜ, blazar είπε

Χίλιες φορές να πάρεις το Κολιός, που είναι ποιοτικότερο (είναι βραβευμένο για την ποιότητά του και δεν έχει αποσύρει γιαούρτια λόγο μούχλας, ζυμομηκύτων, ή θραύσματα απο γυαλί, οπως η φαγε) αλλά και σε τιμή 3,18€ τα 2 κιλά! 

Προσφορά MyMarket 1+1 δώρο.

Kαι ειναι μεχρι τις 17 του μηνος.Είδα το έντυπο με τις προσφορές ,πολύ δυνατό για αυτή τη βδομάδα.Δε θα έλεγα πως και είμαι οπαδός των mymarket αλλα αν έχουν προσφορές why not.

17 ώρες πριν, notist είπε

Εμ είδες? Χαχαχαχαχα. Ίσως επειδή τα μαρατα ήταν στραγγιστό 10% ενώ το γαλπο 2% μου άρεσε περισσότερο. Εντάξει το παίρνω στη δουλειά τον κουβά και δροσιζομαι. Από το να τρώω παγωτά και αηδίες καλύτερο είναι. 

Με τον κουβά πας στη δουλειά 😎 ?!?

Το 10% too much.Το 2% ειναι οκ ,έχω την εντύπωση πως βγαινει και σε 2% το Μαρατα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

Το θεμα δεν αφορα μόνο το λιντλ. Εδώ info.

Ναι προφανος δεν αφορα μονο το Lidl αλλα σαν κατοικος Ελλαδας τι πιθανοτητες εχω να ψωνισω απο Tesco την περιοδο που δεν εχει φτηνες τιμες για Λονδινο η Ryanair;
Οπως και να εχει δεν ξαναψωνιζω απο Tesco, μονο Lidl που μονη της αναφερε το προβλημα.
Ρε τι λεμε για να ξεπλυνουμε το καλυτερο καταστημα του γαλαξια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, orck είπε

Ναι προφανος δεν αφορα μονο το Lidl αλλα σαν κατοικος Ελλαδας τι πιθανοτητες εχω να ψωνισω απο Tesco την περιοδο που δεν εχει φτηνες τιμες για Λονδινο η Ryanair;
Οπως και να εχει δεν ξαναψωνιζω απο Tesco, μονο Lidl που μονη της αναφερε το προβλημα.
Ρε τι λεμε για να ξεπλυνουμε το καλυτερο καταστημα του γαλαξια...

Αμολάμε μία αρλούμπα για μολυσμένα τρόφιμα  σε ένα δικό μας σάιτ της πλάκας και όποιον πάρει ο χάρος.

Μετά θα το πάρουν τα υπόλοιπα που ανεβάζουν οτιδήποτε και για  50-100 ευρώ και θα το κάνουν βούκινο. Ευτυχώς ο κόσμος τους έχει πάρει είδηση πως λειτουργούν.

Ο συγκεκριμένος τίτλος του σάιτ δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά μου θυμίζει κάποια μάρκα τροφίμων ;;;;;;;;;;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...