Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να είμαι ειλικρινής, αν και ψωνίζω συνεχώς από s/m, δεν είχα πάρει χαμπάρι πόσο αμερικανάκια είχαμε γίνει (και μάλιστα πόσοι πολλοί) όπου όλα (μα τόσο όλα;;; )  πρέπει να βγαίνουν από σακουλάκι και να καταλήγουν στο στομάχι μας με τις δυνατόν λιγότερες (ακόμα και καμία) παρεμβάσεις από εμάς.

Και μάλιστα επιχειρηματολογούμε για το πόσο δύσκολο είναι το πλύσιμο ή το κόψιμο του χ ψ λαχανικού (εννοείται πως το θέλουμε σωστά πλυμένο όπως "σίγουρα" κάνουν αυτοί που το σακουλιάζουν) και του πόσο πιο οικονομικό είναι αφού δεν έχει την φύρα που έχει το ολόκληρο (ε ρε οικονόμοι που γίναμε στο λάχανο και το διατυμπανίζουμε μέσα από τα iphone και τα i7 laptop μας!!!!)

Όλοι χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη να χρειαζόμαστε σαλατοκόφτη και αλατοτοποθετητή.

 

btw κι εγώ με την γυναίκα μου τρέχουμε καθημερινά με τη δουλειά και δεν μας περισσεύει ιδιαίτερα χρόνος. Αλλά λέμε ότι μιας και βρέθηκαν αυτές οι ρημαδοκατσαρόλες (αχ ρε μάνα, δεν τις κράταγες καλύτερα) να τις χρησιμοποιούμε καμιά φορά

 

Περισσοτερο θα επρεπε να σε ανησυχουν τα συσκευασμενα επεξεργασμενα τροφιμα που καταναλωνεις και ειναι τιγκα στα συντηρητικα (οπως αναγραφονται πανω στη συσκευασια τους), παρα τα συσκευασμενα κομμενα λαχανικα που εχουν πλυθει επιμελως μαζικα με μηχανικο τροπο. ΔΕΝ ειναι πιο οικονομικα.

Ποιος χρειαζεται αλατοποθετητη? Προσωπικα εχω καταργησει το προσθετο αλατι.

Οσο για τις κατσαρολες, φυσικα τις χρησιμοποιουμε για μαγειρεμα, εσυ απο τις ετοιμες σαλατες καταλαβες οτι τρωμε μονο απο delivery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο θα επρεπε να σε ανησυχουν τα συσκευασμενα επεξεργασμενα τροφιμα που καταναλωνεις και ειναι τιγκα στα συντηρητικα (οπως αναγραφονται πανω στη συσκευασια τους), παρα τα συσκευασμενα κομμενα λαχανικα που εχουν πλυθει επιμελως μαζικα με μηχανικο τροπο. ΔΕΝ ειναι πιο οικονομικα.

Ποιος χρειαζεται αλατοποθετητη? Προσωπικα εχω καταργησει το προσθετο αλατι.

Οσο για τις κατσαρολες, φυσικα τις χρησιμοποιουμε για μαγειρεμα, εσυ απο τις ετοιμες σαλατες καταλαβες οτι τρωμε μονο απο delivery?

 

Αφού "έπιασες" το νόημα του σχολίου μου (και μάλιστα τεκμηρίωσες και την απάντησή σου για τον....αλατοποθετητή) δεν το συνεχίζω (άλλωστε ανέφερα και παραπάνω ότι σταματώ λόγω off topic).

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού "έπιασες" το νόημα του σχολίου μου (και μάλιστα τεκμηρίωσες και την απάντησή σου για τον....αλατοποθετητή) δεν το συνεχίζω (άλλωστε ανέφερα και παραπάνω ότι σταματώ λόγω off topic).

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

 

Φιλε το σχολιο μου για τον αλατοποθετητη ηταν αναλογο του δικου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συσκευασμένα κομμένα λαχανικά προσθέτεται κάποιο αέριο μέσα στη σακούλα για να διατηρούνται/φαίνονται φρέσκα μέχρι και την ημερομηνία λήξης τους. Δεν θυμάμαι πως λέγεται.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει, γιατί έχω πτηνό και αγοράζω συνέχεια κομμένες σαλάτες, είναι ότι από την ώρα που θα ανοιχθεί η σαλάτα του Lidl κρατά λιγότερο.

Προτιμώ μια άλλη του Delhaize (δεν υπάρχει στην Ελλάδα) φθηνότερη, στα 58 λεπτά την έχουν, αλλά στη μισή ποσότητα σε σχέση με αυτή του Lidl. Χρονικά το ίδιο κρατά γιατί αν πάρω του Lidl θα πληρώσω κάποια λεπτά παραπάνω, θα είναι ναι μεν διπλάσια, αλλά θα την πετάξω σε τρεις μέρες γιατί θα έχει χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................Δεν υπάρχουν ύποπτοι λόγοι παρά μόνο η απαιτήσεις  των καταναλωτών-αγοράς και η προσπάθεια των εταιρειών να βγάλουν περισσότερα κέρδη από αυτούς. Π.χ. θέλουμε όλοι μας νόστιμες ντομάτες αλλά ταυτόχρονα να αντέχουν στο χρόνο ώστε να ψωνίζουμε μια φορά την εβδομάδα .

Είμαστε Off Topic και δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα .......................

 

Επειδή για το off topic συμφωνούμε απόλυτα αλλά για το θέμα των λόγων (ύποπτοι ή μη) μάλλον όχι, ψάξτο.

Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή για το off topic συμφωνούμε απόλυτα αλλά για το θέμα των λόγων (ύποπτοι ή μη) μάλλον όχι, ψάξτο.

Τίποτα παραπάνω.

Πίστεψε με κάτι ξέρω. Έχω στον χώρο από το 1992 και έχω δει και συναντήσει πολλές περίεργες καταστάσεις , δεν ξέρω πολλά αλλά έχω δει αρκετά. Πάντα στο τέλος η αγορά και η ζήτηση βάζει ή βγάζει μια ποικιλία στην αγορά .

Είμαστε όμως πάλι off topic για αυτό περισσότερα σε π.μ. ή σε νέο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συσκευασμένα κομμένα λαχανικά προσθέτεται κάποιο αέριο μέσα στη σακούλα για να διατηρούνται/φαίνονται φρέσκα μέχρι και την ημερομηνία λήξης τους. Δεν θυμάμαι πως λέγεται.

 

Δηλαδη μιλας για καποιο κρυφο συστατικο που δεν αναφερεται ετην ετικετα?

 

Μπορω να σου πω οτι και πριν την ημερομηνια ληξης εχουν αρχισει να χαλανε.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει, γιατί έχω πτηνό και αγοράζω συνέχεια κομμένες σαλάτες, είναι ότι από την ώρα που θα ανοιχθεί η σαλάτα του Lidl κρατά λιγότερο.

 

 

Και οι σαλατες αλλων σουπερμαρκετ κραταν περισσοτερο?

 

Εξυπακουεται οτι σαλατα εκτεθειμενη, σπιτικη ή του εμποριου, δε θα κρατησει πολυ.

Για εντος ψυγειου μιλας ή εκτος?

Προτιμώ μια άλλη του Delhaize (δεν υπάρχει στην Ελλάδα) φθηνότερη, στα 58 λεπτά την έχουν, αλλά στη μισή ποσότητα σε σχέση με αυτή του Lidl. Χρονικά το ίδιο κρατά γιατί αν πάρω του Lidl θα πληρώσω κάποια λεπτά παραπάνω, θα είναι ναι μεν διπλάσια, αλλά θα την πετάξω σε τρεις μέρες γιατί θα έχει χαλάσει.

 

Αν δεν υπαρχει στη Ελλαδα μιλας για αγορες του εξωτερικου, αλλα ως γνωστο στο εξωτερικο οι τιμες των προιοντων ειναι φτηνοτερες απ οτι στη μπανανια μας.

 

Η σαλατα δεν ειναι δυνατον να κρατησει 3 μερες απ τη στιγμη που θα την ανοιξεις. Για να κραταει αυτη που λες σημαινει οτι ειναι ραντισμενη με συντηρητικα.

Αλλα δε καταλαβαινω για ποιο λογο να ανοιξεις τη συσκευασια και να την αφησεις ετσι για 3 ή περισσοτερες μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε λαχανικό κοπεί και έρθει σε επαφή με οξυγόνο, μέσα σε λίγες ώρες μαυρίζει και μαραίνεται. Εκτός αν το βάλεις στο ψυγείο και πάρει παράταση μια μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανένας δεν είπε ότι βάζουν οξυγόνο στις συσκευασίες τον προσησκευασμένων τροφίμων (σαλάτες, κρέατα, τυριά και άλλα)

Όλα συσκευάζονται σε προστατευτικές ατμόσφαιρες διαφόρων αναλογιών αερίων ώστε να αυξάνεται η διάρκεια ζωής τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τα καρυδια βραζιλιας αδιαφορα....

 

Κανουν και 3+ ευρω.

 

Αναρωτιεμαι γιατι εχουν ακριβυνει τα φουντουκια... Μπορεις βεβαια να τα παρεις φτηνα μεσω σοκολατων που τα εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιρνω κι εγω ξηρους καρπους, παρατηρησα οτι σε αρκετα απο αυτα, οι τιμες αυξηθηκαν.

Ε λογικό είναι με τόσο χούφτωμα που παίζει..

Δεν υπάρχει "σαγιοναράκιας" ή "φανελάκιας" που δεν μασουλάει ξηροκάρπι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...