Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά οι σαλάτες βολεύουν πολύ πάντως...εγώ παίρνω συχνά από Βασιλόπουλο, έχει ωραίους συνδυασμούς :)

 

Πραγματι βολευουν, και τις πιο φτηνες εχει το lidl. Πχ. Μαρουλι 4 ειδων στο 1,3€ ή λαχανο-καροτο στο 1€(του Βασιλοπουλου ειναι λιγο πιο ακριβα, ενω στο Καρφουρ ειναι διπλη τιμη). Αναφερουν οτι ειναι 3πλοπλυμενοι...

Παντως δεν εχω βρει ποτε μεσα χαλασμενο μαρουλι, μονο αν εχουν σαπισει καποια κοντα στην ημερομηνια ληξης.

Αν αγορασεις ολοκληρο μαρουλι απ τη λαϊκη εκτος του οτι θα ειναι γεματο σημαδια και θα πεταξεις αρκετα φυλλα, ειναι μεγαλος μπελας να το πλυνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

 

Εδώ ο κόσμος δεν ξέρει να ψωνίσει, κοιτάνε την τιμή στο ράφι όχι την τιμή κιλού. Αγοράζω κάτι μπισκότα για τον καφέ με ~4,5ε το κιλό κι έρχεται η θειά με ύφος και μου λέει "αααα εμείς ψωνίζουμε τα φτηνά μόνο 50 λεπτά", για να δω της λέω, κάνω υπολογισμό 9.80 το κιλό το "φτηνό", πάρτην κάτω τη θειά... :eek:

 

 

 

Πραγματι εγω εχω φτασει σε σημειο να αγοραζω μονο βλεποντας τιμη κιλου/λιτρου/τεμαχιου αγνοωντας σχεδον την τιμη ραφιου. Μονο ετσι και βλεποντας ενα νουμερο απλα μπορεις να κρινεις καλυτερα αν αξιζει να παρεις το ενα προιον αντι αλλου και μαλιστα γενικα να κανεις γρηγορες αγορες. Το καλο παλι με το lidl ειναι οτι η τιμη αυτη ειναι ευδιακριτη ενω σε αλλα s/m θελεις κυαλυα να τη δεις. Ασε που μερικα δεν την γραφουν καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο παλι με το lidl ειναι οτι η τιμη αυτη ειναι ευδιακριτη ενω σε αλλα s/m θελεις κυαλυα να τη δεις. Ασε που μερικα δεν την γραφουν καν.

 

Να ξέρεις πως μερικά ΣΜ δεν γράφουν σωστή τιμή κιλού, κατά συρροή και κατ' εξακολούθηση. Συνήθως γίνεται σε ακριβά είδη που θέλουν να φανούν φτηνά (πχ. nutella μεγάλο βάζο) δήθεν οτι είναι κάποια τρελή προσφορά, άλλη περίπτωση να ανεβάζουν (!) την τιμή κιλού στο ιδιωτικής ετικέτας για να πουλήσει το παρεμφερές επώνυμο -που πιθανότατα έχουν μεγαλύτερο κέρδος ή bonus. Ολα για να πιάσουν κι εμάς τους "κιλάκηδες". :P

Θεούλη μου,τα ματια μου. Ειπώθηκε η λέξη "κρεμόπιτα" ;

 

It's a thing! :mrgreen:

http://www.alfapastry.com/el/proionta-lianinikis/sfoliates-atomikes/kremopita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος μπελάς να πλύνεις ένα μαρούλι?

 

Mιλαω για σωστο πλυσιμο. Το μαρουλι εχεις πολλους βλαπτικους μικροοργανισμους, ακομα και αυγα κολλημενα. Με ενα απλο ξεπλυμα τα τρως...

Υπαρχει και μια πρακτικη να το βουτας στο ξυδι, αλλα δε τη συνηθιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλαω για σωστο πλυσιμο. Το μαρουλι εχεις πολλους βλαπτικους μικροοργανισμους, ακομα και αυγα κολλημενα. Με ενα απλο ξεπλυμα τα τρως...

Υπαρχει και μια πρακτικη να το βουτας στο ξυδι, αλλα δε τη συνηθιζω.

Εγώ αυτό με το ξύδι κάνω. Το βουτάω σε νερό με ξύδι για λίγη ώρα και μετά το ξεπλένω με νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλύσιμο του μαρουλιού είναι από τα πιο εκνευριστικά και χρονοβόρα πράγματα έβερ σε σχέση με αυτό που σου προσφέρει.

 

Ποτέ ξανά. Μόνο κομμένη σαλάτα από σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εκει εξω υπαρχει πολυς κοσμος που αν εφευρισκοταν μια μεθοδος παραγωγης,τυποποιησης και συσκευασιας μαρουλιου (επειδη λεμε για μαρουλια) ετοιμου και κομμενου σε μπουκιες , θα το προτιμουσαν και θα ελεγαν για προοδο. Αν και παλι θα γκρινιαζαν επειδη θα επρεπε αφου τα βαλουν στο μπωλ,να βαλουν επειτα μονοι τους λαδια/ξυδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εκει εξω υπαρχει πολυς κοσμος που αν εφευρισκοταν μια μεθοδος παραγωγης,τυποποιησης και συσκευασιας μαρουλιου (επειδη λεμε για μαρουλια) ετοιμου και κομμενου σε μπουκιες , θα το προτιμουσαν και θα ελεγαν για προοδο. Αν και παλι θα γκρινιαζαν επειδη θα επρεπε αφου τα βαλουν στο μπωλ,να βαλουν επειτα μονοι τους λαδια/ξυδια

 

http://www.tesco.com/groceries/product/details/?id=268307354

 

 

 και στο Us κατι αντιστοιχο υπαρχει….   :-D

 

 

Ουτε πλυσιμο, κατευθειαν στο πιατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, αν και ψωνίζω συνεχώς από s/m, δεν είχα πάρει χαμπάρι πόσο αμερικανάκια είχαμε γίνει (και μάλιστα πόσοι πολλοί) όπου όλα (μα τόσο όλα;;; )  πρέπει να βγαίνουν από σακουλάκι και να καταλήγουν στο στομάχι μας με τις δυνατόν λιγότερες (ακόμα και καμία) παρεμβάσεις από εμάς.

Και μάλιστα επιχειρηματολογούμε για το πόσο δύσκολο είναι το πλύσιμο ή το κόψιμο του χ ψ λαχανικού (εννοείται πως το θέλουμε σωστά πλυμένο όπως "σίγουρα" κάνουν αυτοί που το σακουλιάζουν) και του πόσο πιο οικονομικό είναι αφού δεν έχει την φύρα που έχει το ολόκληρο (ε ρε οικονόμοι που γίναμε στο λάχανο και το διατυμπανίζουμε μέσα από τα iphone και τα i7 laptop μας!!!!)

Όλοι χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη να χρειαζόμαστε σαλατοκόφτη και αλατοτοποθετητή.

 

btw κι εγώ με την γυναίκα μου τρέχουμε καθημερινά με τη δουλειά και δεν μας περισσεύει ιδιαίτερα χρόνος. Αλλά λέμε ότι μιας και βρέθηκαν αυτές οι ρημαδοκατσαρόλες (αχ ρε μάνα, δεν τις κράταγες καλύτερα) να τις χρησιμοποιούμε καμιά φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κάποιος λάμπες led απο το lidl;

Περισσότερο τα gu10 θέλω να μάθω αν αξίζουν και κατα πόσο διαχέεται το φως όπως τα κλασσικά gu10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος τα κομμένα λαχανικά - σαλάτες είναι η νέα τάση στην αγορά και έχουν ήδη έρθει στην αγορά ποικιλίες μόνο για τα κοπτιρια - κομμένες σαλάτες και φρουτολατες.

Όσες φορές δοκίμασα τέτοια ποικιλία παντός δεν την βρήκα καθόλου γευστική.

Δεν έχουν σχέση αυτες οι ποικιλίες με αυτές που ξέρουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα υπάρχει η τάση (για την ακρίβεια όχι "τάση" αλλά απόφαση) για αλλαγή των "κλασσικών" οπωρολαχανικών που ξέραμε με νέες ποικιλίες (για πολλούς και...ύποπτους λόγους).

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι πλέον για να φας πχ ντομάτα που να μην δείχνει απλά ντομάτα αλλά και να μυρίζει και να έχει την γεύση ντομάτας πρέπει να έχεις "μπάρμπα στην Κορώνη" (ή τουλάχιστον στον χωριό) που να έχει μπαχτσέ (και...άκρες για σπόρο).

Τελοσπάντων, σταματώ εδώ το off topic περί διατροφής για να μην χαλάω το νήμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγουμαι από το θέμα αλλά οι ποικιλίες εξελίσσονται με βάση τις απαιτήσεις της αγοράς.

Δεν υπάρχουν ύποπτοι λόγοι παρά μόνο η απαιτήσεις  των καταναλωτών-αγοράς και η προσπάθεια των εταιρειών να βγάλουν περισσότερα κέρδη από αυτούς. Π.χ. θέλουμε όλοι μας νόστιμες ντομάτες αλλά ταυτόχρονα να αντέχουν στο χρόνο ώστε να ψωνίζουμε μια φορά την εβδομάδα .

Είμαστε Off Topic και δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα .

Και για να ξαναμπούμε στο θέμα βλέπω ότι το lidl είναι ίσως το μόνο μαγαζί που έχει σωστές πινακίδες με πληροφορίες για την προέλευση και το είδος των αγροτικών προϊόντων που πουλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...