Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7.5 χρόνια

 

14 χρονια για την σειρα. Δεν μιλαμε για την ταινια. Το τοπικ εδω πανω εχει τιτλο The X-files (1993-2002) αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το κατάλαβα, απλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι κάνουν αυτόν τον διαχωρισμό (με πρώτη και καλύτερη την ίδια την FOX lol)

 

Η 2η ταινία του 2008 ήταν σεναριακά συνέχεια της 9ης σεζόν, και η 10η σεζόν είναι συνέχεια της 2ης ταινίας (όπως είχε συμβεί με το FTF μεταξύ 5ης-6ης).

Οπότε ούτε τελευταία φορά τα είδαμε πριν 14 χρόνια, ούτε σεναριακά στέκει να διαχωρίζουμε τις ταινίες.

 

 

H 'ανάλυση' είναι περισσότερο για να σπάσουν κι άλλο οι ευαίσθητες @@ του Viper, =P

αλλά κι εσύ πλάκα μου κάνεις με το επιχείρημα του τίτλου του τόπικ....

 

Το τόπικ αφορά και μιλάμε για τα TXF σκέτο, δλδ συνολικά.

Ανοίχτηκε το 2007 και λογικό να μην έχει διαβάσει το μέλλον και να λέει '93-08 ώστε να συμπεριλαμβάνει και την 2η ταινία, τότε το 93-02 ήταν συνολικά τα XF, συμπεριλαμβανομένου και της έως τότε 1ης ταινίας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει με φούρια για 11η σεζόν. Στα αμερικανικά media ήταν top σήμερα το πρωί, και σε αναφορές στο ίντερνετ από χρήστες κτλ.

Τώρα για το ίδιο το επεισόδιο:



Ήταν ξεκάθαρα εισαγωγικού χαρακτήρα για να μαζέψει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Με αποτέλεσμα όσοι ξέραμε την ιστορία δεν μάθαμε και πολλά, απλά μας εισήγαγε στα σημερινά δεδομένα. Με ενόχλησε που ήταν πολύ "τηλεοπτικό", με την έννοια ότι είχε κοφτές σκηνές, πολύ γρήγορες μεταβάσεις από τη μια σκηνή στην επόμενη κτλ. Δεν ήταν το κινηματογραφικό μοντάζ στο οποίο μας έχουν συνηθίσει τα X-Files, αλλά το αποδίδω και αυτό στο γεγονός ότι ήθελαν να κρατήσουν όσο μεγαλύτερο κοινό μπορούσαν και υποθέτω πως τα επόμενα επεισόδια θα είναι σε πιο κλασσική κοπή. Εξάλλου όσοι έχουν δει τα 3 πρώτα λένε ότι το 1ο είναι το πιο αδύναμο και ότι τα επόμενα είναι τα παλιά καλά αγαπημένα και νοσταλγικά X-Files.

► Επιπλέον points για την μονωτική ταινία στην κάμερα στο laptop του Μόλντερ.
► Και για την σκηνή που τον πήγαν να δει το UFO.
► Και για το γεγονός ότι ο Μόλντερ και η Σκάλλυ αποφεύγουν τα προϊόντα της Google.
► Και για την έκφραση της Σκάλλυ όταν η τύπισσα της είπε "δεν έχεις ιδέα πως είναι να σε απαγάγουν..."
► Επιτρέπεται να κόψω πόντους για το γεγονός ότι η Σκάλλυ βγήκε από το χειρουργείο αλά Jack the Ripper? Εδώ βέβαια έχουμε δει άλλα κι άλλα. Άλλωστε όπως είπαν πολλοί σήμερα, και ένα μέτριο επεισόδιο X-Files, είναι μια καλή ώρα τηλεόρασης  :-D 


Δεν συγκινήθηκα όταν έπεσαν οι τίτλοι αρχής. Είναι όλα συκοφαντίες!!! 


:cry: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είδα 2 φορές το 10x01 (μία το πρωί και μία το μεσημέρι για να το χορτάσω ποιο καλά) στο μυαλό μου παίζει ένα πράγμα μόνον... υπάρχει περίπτωση να μείνουν σε αυτά τα 6 και να μην φύγει βολίδα για ολόκληρη season? 

 

 

uber plus points, cancer man!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ήταν πάντα η κυβέρνηση τελικά και η Νέα Τάξη Πραγμάτων. Το όλο στόρυ μου θυμίζει τις εκπομπές του Λιακό ή του Άλεξ Τζούνς στις ΗΠΑ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει να το ξεκινησω χωρις να εχω δει τα παλια?

Μπορείς να το κάνεις χωρίς να έχεις προβλήματα του στιλ "δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται". 

 

Επίσης με δεδομένο το γεγονός ότι η σειρά είχε 2 "νήματα", τα μυθολογικά επεισόδια και τα monster of the week, θα φας σπόιλερ μόνο για την κεντρική ιστορία, άρα θα μπορείς να απολαύσεις τα monster of the week κάποια στιγμή στο μέλλον αν αποφασίσεις να δεις τη σειρά.

 

Στα μυθολογικά απλά θα έχεις αρκετές γνώσεις για το τι θα γίνουν οι χαρακτήρες/πως θα ψιλο-εξελιχθεί η πλοκή. Η αλήθεια είναι πως το νήμα με τους εξωγήινους και την συνωμοσία είναι τόσο πολύπλοκο που δεν θα σου δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα η καινούρια σεζόν, δεν πρόκειται να εξηγήσουν 9 σεζόν μυστηρίων σε 6 επεισόδια, θα ξέρεις όμως τι απέγινε η Σαμάνθα, τι έζησαν η Σκάλλυ και ο Μόλντερ κ.τ.λ.

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα έβλεπα τη νέα σεζόν και μετά θα ξεκινούσα σιγά-σιγά και τη σειρά. Άλλωστε είναι τόσο παλιά και γνωστή, που δεν νοούνται για μένα πλέον "spoilers". Πολλά από τα stand-alone επεισόδια είναι αριστουργήματα και αξίζει πραγματικά να τα δεις. Επίσης προσωπικά ποτέ δεν έβλεπα τα X-Files γιατί με ένοιαζε τι θα γίνει με τα ουφο. Αυτό που με τραβάει είναι η μοναδική ατμόσφαιρα, το απίστευτο καλτ της όλης ιστορίας, η φιλοσοφία, το θρίλερ, οι πολύ καλογραμμένοι χαρακτήρες κτλ. Τα X-Files είναι ένα σύγχρονο χρονοντούλαπο και αξίζουν τον κόπο. Αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη δεν παιζει να κρατηθω και να μην τα δω και μαλιστα απο σημερα, δεν θα περιμενω δηλαδη να τελειωσει η σεζον να τη δω ολη μαζι, μπορει καποιος να μου κανει την καλη να μου γραψει σε δυο γραμμες τι εγινε απο την 7η σεζον και μετα?

 

Οχι με λεπτομεριες, τα ουσιωδη, δηλαδη η Σαμανθα αυτο, ο Μωλντερ αυτο, η Σκαλυ αυτο, τα X-files αυτο.

 

Δε μου παει να δω το επεισοδιο χωρις να τα ξερω, ακομα κι ετσι στο φλου.

 

Ειμαι απο αυτους που αηδιασαν οταν εφυγε ο Μωλντερ και δεν εχω δει ουτε ενα απο 7η σεζον και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...