Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα δε μου άρεσε ο χιουμοριστικός χαρακτήρας του επεισοδίου αλλά και η όψη του τέρατος. Κατάντησε παρωδία. Κρίμα.Στη μέση του επεισοδίου άλλαξα κανάλι. Μέχρι τώρα μόνο το 1ο επεισόδιο μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Συνολικά η σειρά δε μοιάζει να έχει αυτό το μαγικό που είχαν οι 6 πρώτες seasons.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι reboot ομως για μένα ειναι πλήρης αποτυχία ακόμη και οι πρωταγωνιστές φαίνονται γερασμένοι (όχι οπτικά υποκριτικά σαν να το κάνουν με το ζόρι) το 3ο επεισόδιο δεν μου άρεσε καθόλου και συμφωνώ με αυτά που γράφει ποιο πάνω ο Aristomaxos μόνο για x-files δεν μοιάζει θα έλεγα πως θα ήτανε μια καλή διαφήμιση για στολές καρναβαλιών για το Rio. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου άρεσε ο χιουμοριστικός χαρακτήρας του επεισοδίου αλλά και η όψη του τέρατος. Κατάντησε παρωδία. Κρίμα.Στη μέση του επεισοδίου άλλαξα κανάλι. Μέχρι τώρα μόνο το 1ο επεισόδιο μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Συνολικά η σειρά δε μοιάζει να έχει αυτό το μαγικό που είχαν οι 6 πρώτες seasons.

Δεν είναι reboot ομως για μένα ειναι πλήρης αποτυχία ακόμη και οι πρωταγωνιστές φαίνονται γερασμένοι (όχι οπτικά υποκριτικά σαν να το κάνουν με το ζόρι) το 3ο επεισόδιο δεν μου άρεσε καθόλου και συμφωνώ με αυτά που γράφει ποιο πάνω ο Aristomaxos μόνο για x-files δεν μοιάζει θα έλεγα πως θα ήτανε μια καλή διαφήμιση για στολές καρναβαλιών για το Rio. :-D

Εννοείται πως η άποψή σας είναι απολύτως σεβαστή. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και δεν είναι κακό να μην άρεσε σε κάποιον. Μήπως όμως υπερβάλλετε λίγο στην κριτική σας ?

 

Λατρεύω τα X-files και μαζί με τα Star Trek TNG, DS9 είναι μακράν οι αγαπημένες μου σειρές αλλά μπορώ να βρω ένα κάρο σεναριακά κενά, γκάφες, επεισόδια που δεν πολύ προσέφεραν και τίποτα, κτλ (το οποίο είναι και λογικό σε μια σειρά που πήγε τόσες σεζόν). Μην αρχίσουμε και για τον carter που έλεγε ότι είχε ένα όραμα και τελικά δεν είχε τίποτα και το πήγαινε όπως του κάπνιζε κάθε φορά.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην βιαζόμαστε να αγιοποιήσουμε "τις 6 πρώτες seasons" και να κατακρίνουμε τα νέα επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα X-Files πάντα είχαν και χιουμοριστικά επεισόδια, από τις πρώτες κιόλας σεζόν.

Ενδεικτικά παραδείγματα:

Humbag (season 2)
War of the Coprophages (season 3)
Jose Chung's From Outer Space (Season 3)
Small Potatoes (Season 4)
Bad Blood (Season 5)
Dreamland I&II (Season 6)

και πάει λέγοντας.

Επίσης ποτέ το χιούμορ τους δεν ήταν "νορμάλ". Θα ήταν μαύρο, παρωδία, αυτοσαρκασμός, σάτιρα, συνδυασμός όλων. 

Για μένα τα X-Files πάντα ήταν στα καλύτερά τους όταν κορόιδευαν τον ίδιο τους τον εαυτό ή όταν έκαναν χιούμορ με τα μεγάλα ερωτήματα της ύπαρξης. Το Clyde Bruckman's Final Repose, ίσως το καλύτερο επεισόδιο που γύρισαν ποτέ, ήταν αυτής της κατηγορίας. Το προχθεσινό ήταν αρκετά κοντινό του σε στιλ, και ήταν φυσικά και του ιδίου σεναριογράφου  :-D 

Απ'ότι μαθαίνω από τους πρώτους που είδαν τα επόμενα, αυτό της ερχόμενης Δευτέρα είναι επίσης πολύ καλό.

Προσωπικά φοβάμαι το μεθεπόμενο, απλά και μόνο επειδή το έγραψε μόνος του ο Chris Carter. Μας έχει δώσει και αριστουργήματα (π.χ. Triangle) αλλά συνήθως με τη συγγραφή δεν το 'χει (π.χ. η πρεμιέρα την περασμένη βδομάδα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τα έχετε δει όλα ή κάποια επεισόδια;

 

Π.χ. ένα από τα καλύτερα όλης της σειράς, το οποίο είναι χιουμοριστικό.

 

Τα έχω δει αλλά έχει περάσει πολύς καιρός από τότε (12 χρόνια +, πολλά δε τα θυμάμαι καθόλου) .

Ας παίξουν κάποια επεισόδια με την τρομερή ατμόσφαιρα μυστηρίου που είχαν τα παλιά και όταν (αν) εγκριθούν τα υπόλοιπα επεισόδια ας παίξουν τα χιουμοριστικά τους. Εδώ κρίνεται με βάση τα έξι αυτά επεισόδια η ανταπόκριση του κόσμου. Μακάρι το επόμενο να είναι καλό, γιατί απ' τη διαφήμιση που είδα φαίνεται ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται ο κόσμος μια χαρά αντιδρά. Άσε που νομίζω ότι εμείς έχουμε περισσότερο άγχος από αυτούς για το αν θα ανανεωθεί η σειρά.

 

ΥΓ. Τώρα που επέστρεψαν τα X Files γίνεται να επιστρέψει και το House;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 10 χρονια ηταν οκ τα χιουμοριστικα επεισοδια της σειρας.. τωρα ομως ο κοσμος περιμενει κατι παραπανω απο "χιουμοριστικα" επεισοδια..

 

το 1ο επεισοδιο ξεκινησε τοσο ωραια.. τα γυρισε ολα αναποδα.. το εβλεπες και ελεγες.. " ωπα τι παιζει τωρα.. " μεσα σε ενα επεισοδιο γκρεμισε το στορυ των προηγουμενων 9 σεζον

 

στο 2ο επεισοδιο, συνεχιζει την αποδομηση, πιο χαλαρα αλλα σου δειχνει μια παγκοσμια συνωμοσια ..

 

στο 3ο ΜΑΜΗΘΚΑΝΕ ολα, μπορει το επεισοδιο να ειχε ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ αλλα ΑΠΕΤΥΧΕ τελειως χρησιμοποιωντας αυτη την χαζο-χιουμοριστικη προσεγγιση.. δλδ WTF  διποδη σαυρα που την δαγκωνει ανθρωπος και γινεται ανθρωπος ( αντιστροφή θεωριας λυκανθρωπων ) .. μεχρι και το κουστουμι της σαυρας φαινοταν τοσο ψευτικο.. ξενερωσα σε σχεση με το πως αρχισε ..

 

οι ηθοποιοι ενταξει γερασαν, κανενα προβλημα με αυτο.. το εχουν μια χαρα..

το θεμα ειναι οτι εγινε ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΡΟΛΩΝ

η σκαλλυ εγινε η περιεργη και ο μωλντερ βαρεθηκε την ζωη που χαραμισε ψαχνωντας πραγματα που δεν υπηρχαν.. μπλα μπλα..

 

ειναι ομως ακομα στο τριτο επεισοδιο.. ελπιζω να μην γινει φαρσοκωμωδια-αρπαχτη η 10η σεζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σκαλλυ εγινε η περιεργη και ο μωλντερ βαρεθηκε την ζωη που χαραμισε ψαχνωντας πραγματα που δεν υπηρχαν.. μπλα μπλα..ν

Τι εννοείς δεν υπήρχαν; Βγαίνει σε τέτοιο συμπέρασμα ποτέ ο μολντερ, από ποτέ?

 

Χιουμοριστικό επεισόδιο που ειναι συνδεδεμένο με την μυθολογία και αναφέρεται στο παρελθόν με aliens κτλ ειναι και το : the unnatural.

 

Επειδή εδώ κάποιοι είστε ψαγμένοι.. Να ρωτήσω αν ξερετε ενα επεισόδιο που θυμάμαι από τα παιδικά μου χρονια που τοείχα δει στη τηλεόραση βράδυ στο χωριό στο βουνό και πήγαινα έκτη δημοτικού μάλλον.. Και δεν το θυμάμαι ολόκληρο και θέλω να το ξαναδω..

Θυμάμαι μόνο μια σκηνή.. Σε ενα φορτηγό κάποιος είχε έναν μικρό εξωγήινο και τον είχε κρύψει πίσω από τ καθίσματα ανάμεσα σε λουτρινα αρκουδάκια/κουκλάκια... Ήταν μικρούλης εξωγήινος δεν μπέρδεψα στο μυαλό μου την ταινία e.t. με τα αρκουδάκια στο δωμάτιο της μικρής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα πρεπει να αλλαξει και το ονομα του θεματος;
Δεν μου αρεσει το μεχρι τωρα αποτελεσμα, μου αρεσε μονο η περιγραφη απο τον σαυρανθρωπο, αρκετα χιουμοριστικη, δεν το περιμενα.Τρολαρουν τους ευατους τους, δειγμα ωριμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...