Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν και το 3 επεισοδειο παει και αυτο κοντα στα 10μ τηλεθεατες,τοτε πιστευω οτι σιγουρα θα παρει και αλλα επεισοδεια.

Ευτυχως  φαινεται να ειναι κατι πολυ ευκολο αυτο :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια απορία. Στα bluray που βγηκαν, καποια πλανα δεν επεξεργαστηκαν και παρεμειναν σε SD ποιοτητα. Γιατι συνεβη αυτο; Τα ξεχασαν, τους διεφυγαν, βαριοντουσαν, δεν ειχαν το φιλμ, τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνεις, η διαφορά στην εικόνα πλέον με τα Bluray είναι χαοτική.

 

Σε DVD δεν βλέπονται παιδιά. Με ένα σκληρό 1tb έχεις την bluray έκδοση σε 1080p.

 

Είμαι ο μόνος που το προτιμάει στο αυθεντικό τους φορμάτ;

Το ίδιο ισχύει και για Wire και Seinfeld πχ. Πριν 1-2 δεκαετίες πως τα βλέπαμε δηλαδή; :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν είχαμε κάτι καλύτερο σε εικόνα.

 

Τώρα ειλικρινά, πες μου ποια από τις δύο προτιμάς εδώ:

 

http://screenshotcomparison.com/comparison/58612

 

Που η εικόνα είναι ακόμα καλύτερη πλέον με τα Bluray.

 

Πες μου ένα λόγο να προτιμήσω τα DVD.

 

Το format είναι άλλο θέμα, σε αυτό κι εγώ δεν είμαι ο πλέον φανατικός του 16:9, αλλά η ποιότητα εικόνας είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ειλικρινά, πες μου ποια από τις δύο προτιμάς εδώ:

 

http://screenshotcomparison.com/comparison/58612

Λίγο μούφα η σύγκριση όμως... Δεν φαίνεται για ποιότητα DVD το δεύτερο.

 

Πες μου ένα λόγο να προτιμήσω τα DVD.

 

Το format είναι άλλο θέμα, σε αυτό κι εγώ δεν είμαι ο πλέον φανατικός του 16:9, αλλά η ποιότητα εικόνας είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

 

Ναι στην αναλογία της εικόνας κολλάω, όχι στο HD. Αν και γενικότερα είμαι περισσότερο λάτρης του 16:9 παρά του 4:3, θέλω να βλέπω το κάθε έργο έτσι όπως το δημιούργησε και το οραματίστηκε ο δημιουργός (ή σκηνοθέτης) του.

Οκ, αν είναι όπως στο παραπάνω παράδειγμα, όπου δε κόβεται το πάνω και κάτω μέρος της εικόνας ώστε να γίνει η μετατροπή σε 16:9, μικρό το κακό. Στο Seinfeld όμως έγινε αυτό, και νομίζω λίγο και στο The Wire. Ο δημιουργός του Wire είχε δηλώσει κιόλας ότι πολλές σκηνές δε "δουλεύουν" σωστά στο 16:9 και πως η σειρά είχε γυριστεί για 4:3 - αν και τελικώς αποδέχτηκε το νέο φορμάτ ως μια εναλλακτική έκδοση της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μούφα η σύγκριση όμως... Δεν φαίνεται για ποιότητα DVD το δεύτερο.

 

 

Ναι στην αναλογία της εικόνας κολλάω, όχι στο HD. Αν και γενικότερα είμαι περισσότερο λάτρης του 16:9 παρά του 4:3, θέλω να βλέπω το κάθε έργο έτσι όπως το δημιούργησε και το οραματίστηκε ο δημιουργός (ή σκηνοθέτης) του.

Οκ, αν είναι όπως στο παραπάνω παράδειγμα, όπου δε κόβεται το πάνω και κάτω μέρος της εικόνας ώστε να γίνει η μετατροπή σε 16:9, μικρό το κακό. Στο Seinfeld όμως έγινε αυτό, και νομίζω λίγο και στο The Wire. Ο δημιουργός του Wire είχε δηλώσει κιόλας ότι πολλές σκηνές δε "δουλεύουν" σωστά στο 16:9 και πως η σειρά είχε γυριστεί για 4:3 - αν και τελικώς αποδέχτηκε το νέο φορμάτ ως μια εναλλακτική έκδοση της ταινίας.

Όντως το site δεν έκανε και τόσο καλή σύγκριση, η διαφορά φαίνεται πολύ έντονα στα κοντινά πλάνα (πρόσωπα κτλ) και όντως έχει γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά στα blueray. Θα πω βέβαια ότι για μένα από τη στιγμή που ένα αρχείο "ακούγεται" και "βλέπεται" από εκεί και πέρα δεν μου κάνει αίσθηση αν θα αποτελείται από 1000 ή 1500 pixel. Αν όμως κάποιος έχει τη δυνατότητα να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα, προφανώς και θα την προτιμήσει.

 

Όσο για το format, τα X-Files όπως και άλλες σειρές της γενιάς τους, γυρίστηκαν σε φιλμ για κινηματογράφο, γιατί οι περισσότεροι τεχνικοί τότε ήξεραν που πάει η δουλειά με το 16:9, οπότε απλά κόβανε το πλάνο για να μπει στην μικρή οθόνη. Δίνανε μάλιστα και οδηγίες στους ηθοποιούς για το πως να στέκονται ώστε να μην "κοπούν" στην προσαρμογή :-D Έτσι αυτοί που ανέλαβαν το remaster για το blueray δεν χρειάστηκε να προσθέσουν πράγματα για να συμπληρώσουν το format.

 

Συνέβη κάτι αντίστοιχο και στα Φιλαράκια, μόνο που εκείνοι δεν ήταν τόσο προσεκτικοί και βλέπεις να ξεπετάγονται extras και άτομα από το crew σε άσχετα πλάνα στο 16:9 τους μετά το remaster xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω δει την σειρά μόνο μέχρι τον έκτο κύκλο που τελειώνει με το επεισόδιο "biogenesis".

Τα επεισόδια του ίδιου κύκλου "two fathers" & "one son" με είχαν καλύψει ως προς την μυθολογία της σειράς. Θα ήθελα να δω τα υπόλοιπα επεισόδια μέχρι τον ένατο κύκλο αλλά χωρίς τα επεισόδια που δεν ανήκουν στην μυθολογία. Κάλα και η ταινία "πολεμώντας το αύριο" ήταν το κάτι άλλο. Ειδικά οι πρώτες σκηνες στην έρημο με την διάσωση με κάνουν ακόμα να μου σηκώνεται η τρίχα και ας ξέρω τη συνέχεια.

κ εγω θελω να το κανω αυτο ..μιας και που δεν αντεξα πανω απο 4-5 επεισοδια διχως τον Φοξ ... :/ μπορουμε να βρουμε ποια ειναι τα επεισοδια αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Χα!!Ανοιγω το πρωτο pdf 

  1. Flying Saucers Reported Over East Germany, 1952 (PDF 325 KB)

και στην πρωτη σελιδα του κειμενου πανω αριστερα λεει source : I Kathimerini και language:Greek. Δημοσιευτηκε σαν αρθρο στην Καθημερινη  στις 9 Ιουλιου 1952 και στις 23 Αυγουστου το πηρε χαμπαρι η CIA.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή,

empathy για το συναισθηματικό τους δράμα,

ή απλά σου ήταν δύσκολο ν' αντέξεις και παρακαλούσες να τελειώσει τo μελόδραμα; lol

 

edit: α κάτσε, άκυρο. Τα παιδιά-ασθενείς εννοείς, νόμιζα το daydreaming με

 

τον/τους William :/

 

On that note, "easter egg":

Το παιδί-ηθοποιός που ερμήνευσε τον William at age 6, είναι κορίτσι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ξεπερασε καθε προσδοκιες και εκανε τρελο ρεκοκ με 20εκ τηλ το 1 επεισοδειο,σε λιγες ωρες θα βγουν και τα τελικα για το 2 που αναμενεται να ειναι εκει γυρω.Μετα απο αυτο ειναι κατι παραπανω απο βεβαιο οτι παμε για περισσοτερα επεισοδεια.Μιας και ο κοσμος αγαπαει περισσοτερο απο ποτε να ακουει για συνωμοσιες.

 

 

p.sΘα αφησω ασχολειαστο το γεγονος που εκανε η cia.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...