Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σενάριο πρώτου επεισοδίου για τα αμπέλια. Σε κάποια φάση νόμιζα ότι έβλεπα Zeitgeist.

 

Σαν acting:

 

Τον Duchovni τον περίμενα χειρότερο, παίζει λόγω όσων είχα διαβάσει.

 

Την Anderson όμως την περίμενα κάπως καλύτερη, είχα περισσότερες προσδοκίες.

 

Παραδόξως, έστω και γι' αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα, ο Pileggi νομίζω ήταν πιο κοντά σε αυτό που τον αφήσαμε την τελευταία φορά.

 

Ατμόσφαιρα ανύπαρκτη. ΟΚ, εδώ δε μπορείς να περιμένεις και πολλά αφού ήταν και εισαγωγή, αλλά δε βοήθησε καθόλου το σενάριο, και ο Snow ήταν άφαντος.

 

Βλέπεται, δεν είναι μαύρο χάλι, απλά όσοι έχουν υψηλές προσδοκίες και περιμένουν κάτι αντίστοιχο με αυτό που άφησαν (προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω ένας), θα ψιλοαπογοητευτούν.

 

Θα το ξαναδώ το βράδυ για περισσότερο εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Πάντως δεν είναι και για θάψιμο (δεν έχω διαβάσει ακόμα τα reviews).

 

Περιμένω περισσότερα από τα MoW, γιατί στη μυθολογία τα βλέπω ψιλοσκούρα.

 

 

+1. Ακριβώς οι σκέψεις μου.

 

Βλεπόταν άνετα αλλά δεν είχε την ατμόσφαιρα των παλιών επεισοδίων... Ίσως να μεγαλώσαμε κι εμείς... Θα δω και τα 6 βέβαια, εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαφωνω καθετα. Τωρα το ξαναειδα σε 720p και το ευχαριστηθηκα! Ειχε ολα οσα μας εκαναν να αγαπησουμε τα xfiles! Μονη διαφορα ειναι οτι γυριστηκε με ultra hd καμερες και δεν εχει αυτο το παλιο κινηματογραφικο στυλ. Ειναι νεας γενιας πλανα. Τεσπα, θα το συνηθίσουμε! Αλλα υπάρχουν μεγάλες ανατροπές και αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον η συνέχεια!!! The've reopened the x-files!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανανε soft reboot στη σειρα ala JarJar Abrams, αναιροντας οτι ειχαμε δει τοσα χρονια. ειναι απιστευτοι.

τελικα οι αρχικες κριτικες ηταν σωστες, και πολλα σχολια των fans που διαβαζω δεν ειναι κολακευτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς διαβάζετε σχόλια ρε παιδιά? Εδώ το New Yorker, οι Times, το BBC κτλ και είχαν εξαιρετικές κριτικές για τα 3 πρώτα επεισόδια (για τα οποία έχουν γίνει κάποια screenings). Σε social media που βλέπω σχόλια των φανς είναι όλοι ενθουσιασμένοι, το XFiles ήταν top στις αναζητήσεις σε US και trending όλη μέρα στο twitter.

Σίγουρα το 1ο επεισόδιο ήταν μια εισαγωγή αλλά και με δικούς μου ανθρώπους που το συζήτησα και δεν που δεν έχουν καεί με τη σειρά σαν εμένα, ικανοποιημένοι ήταν, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση γκρίνια. Φοβάμαι ότι δεν έχετε πιάσει το θέμα που πλανάται ανάμεσα από τους διαλόγους και γι' αυτό δεν μείνατε και ικανοποιημένοι μερικοί από την ερμηνεία της Anderson  :P 

Ευτυχώς η FOX βλέπει τα νούμερα και απ' ότι γράφουν οι columnists στο twitter ουσιαστικά περιμένουμε υπογραφές και ημερομηνίες για να το γλεντήσουμε και του χρόνου με την 11η σεζόν.

Ηρεμία και με το καλό να απολαύσουμε και τα επόμενα επεισόδια!

(προσωπικά λέω και ευχαριστώ που μας δόθηκε η ευκαιρία να τα έχουμε, μετά από 14 χρόνια...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν παιδιά. Μην είσαστε τόσο αρνητικοί μερικοί. Δεκτή η κάθε κριτική, αλλά υπάρχουν κι άτομα στα οποία αρέσουν τα νέα επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειμαι απο αυτους που αηδιασαν οταν εφυγε ο Μωλντερ και δεν εχω δει ουτε ενα απο 7η σεζον και μετα.

 

Δεν χάνεις κάτι. Εμένα δε μου άρεσαν τόσο όσο τα παλιά. Κάποια επεισόδια απ' την 7η είναι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερο το 2ο επεισοδιο! Βελτιωμενη η χημεια των δυο πρωταγωνιστων που μπηκαν σε γνωριμα λημερια! Θελω να δω ομως που θα το πανε με το mythology...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς διαβάζετε σχόλια ρε παιδιά? Εδώ το New Yorker, οι Times, το BBC κτλ και είχαν εξαιρετικές κριτικές για τα 3 πρώτα επεισόδια (για τα οποία έχουν γίνει κάποια screenings). Σε social media που βλέπω σχόλια των φανς είναι όλοι ενθουσιασμένοι, το XFiles ήταν top στις αναζητήσεις σε US και trending όλη μέρα στο twitter.

 

Σίγουρα το 1ο επεισόδιο ήταν μια εισαγωγή αλλά και με δικούς μου ανθρώπους που το συζήτησα και δεν που δεν έχουν καεί με τη σειρά σαν εμένα, ικανοποιημένοι ήταν, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση γκρίνια. Φοβάμαι ότι δεν έχετε πιάσει το θέμα που πλανάται ανάμεσα από τους διαλόγους και γι' αυτό δεν μείνατε και ικανοποιημένοι μερικοί από την ερμηνεία της Anderson :P

 

Ευτυχώς η FOX βλέπει τα νούμερα και απ' ότι γράφουν οι columnists στο twitter ουσιαστικά περιμένουμε υπογραφές και ημερομηνίες για να το γλεντήσουμε και του χρόνου με την 11η σεζόν.

 

Ηρεμία και με το καλό να απολαύσουμε και τα επόμενα επεισόδια!

 

(προσωπικά λέω και ευχαριστώ που μας δόθηκε η ευκαιρία να τα έχουμε, μετά από 14 χρόνια...)

Μάλλον δεν εχεις μπει στο tv γιαυτό τα λες αυτά.

Επίσης, με χαλάει ο ξανθός και δεν ξέρω γιατί. Τον έχουμε ξαναδεί κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω δει την σειρά μόνο μέχρι τον έκτο κύκλο που τελειώνει με το επεισόδιο "biogenesis".

Τα επεισόδια του ίδιου κύκλου "two fathers" & "one son" με είχαν καλύψει ως προς την μυθολογία της σειράς. Θα ήθελα να δω τα υπόλοιπα επεισόδια μέχρι τον ένατο κύκλο αλλά χωρίς τα επεισόδια που δεν ανήκουν στην μυθολογία. Κάλα και η ταινία "πολεμώντας το αύριο" ήταν το κάτι άλλο. Ειδικά οι πρώτες σκηνες στην έρημο με την διάσωση με κάνουν ακόμα να μου σηκώνεται η τρίχα και ας ξέρω τη συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν εχεις μπει στο tv γιαυτό τα λες αυτά.

Επίσης, με χαλάει ο ξανθός και δεν ξέρω γιατί. Τον έχουμε ξαναδεί κάπου?

Ο ξανθός όντως είναι από το Community.

 

Επίσης

 

ο Tad είναι δευτερεύον χαρακτήρας και ο ρόλος του ουσιαστικά ήταν να αναζωπυρώσει το ενδιαφέρον του Mulder. Σαν χαρακτήρας, νομίζω ότι ίσως και να είναι βαλτός ή εντελώς άσχετος τελικά με το όλο θέμα και να το κάνει για την μπίζνα. Γιατί όταν τον ψάρευε η Scully στο νοσοκομείο, που του ανέφερε τους ινδιάνους Νάβαχο και το γύρισε στην πλάκα όταν αυτός την ρώτησε αν εξετάζει τον εαυτό της για εξωγήινο dna, ο τύπος δεν έπιασε τίποταααα. Συν το ότι έκανε το θέμα στην εκπομπή του για τους ασθενείς της Scully, η οποία μετά κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ο άνθρωπος είναι απάτη.

 

 

Όσο για το αν είναι καλά τα επεισόδια, η άποψή σου είναι δική σου και είναι απολύτως σεβαστή, αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με τις κριτικές μην το πιέζεις, είμαι από τους καμένους, διαβάζω τα νέα παντού και είμαι σε επαφή με το fanbase, οπότε το ξέρω ότι γουστάρουν όλοι (σχεδόν) άπειρα μέχρι στιγμής  :P 

 

Και το 2ο επεισόδιο ήταν τόσο ξεκάθαρα X-File, που νομίζω δάκρυσα λίγο.

 

Ακολουθεί σεντόνι ημίδιπλο, για το τι -μάλλον- παίζει με τις κριτικές τώρα τελευταία (όχι μόνο με τα x-files αλλά και γενικότερα)

 

 

 

 

Σε ό,τι έχει να κάνει με τα X-Files, τα περισσότερα άρθρα που διαβάζω ΚΑΙ σε ενημερωτικά site αλλά και σε site με θέμα τον κινηματογράφο (και το κάψιμο) έχουν πολύ καλά λόγια να πουν (moviepilot, mashable, IGN, indiewire, new york times, new yorker κτλ). 

Στη χειρότερη περίπτωση, όπως με τις κριτικές των Hollywood Reporter και Daily Telegraph, η εντύπωση ήταν μέτρια. Που πραγματικά δεν πιστεύω πως έχει καμία σημασία τι λένε οι κρητικοί εν γένει, τη στιγμή που το μεγαλύτερο κομμάτι των φανς είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένο και τη στιγμή που ο ίδιος ο σχολιαστής στο Hollywood Reporter είπε ότι "το πρόβλημα με τη νέα σεζόν, είναι ότι θέλει να ικανοποιήσει το fanbase της".

 

DUH. Προφανώς και θέλει να ικανοποιήσει το fanbase  :-(  Αν δεν ήταν οι από χρόνια κατεστραμμένοι φανς δεν θα υπήρχε καν η νέα σεζόν. Όλοι αυτοί οι κριτικοί είναι της μοντέρνας σχολής των revivals και της τάξης των παραγωγών που τους βολεύει να έχουν τις συνθήκες που φέρνουν το περισσότερο δυνατό χρήμα. Π.χ.:

 

► "έπρεπε να έρθουν τα x-files με νέο καστ και νέο αέρα αλλά λίγη νοσταλγία αλά Star Wars".

 

Αυτό θέλει το Hollywood για να μπορεί να τραβάει μια σειρά μέχρι εκεί που δεν παίρνει και να μαζεύει φράγκα βλ. Outlander, Supernatural, Walking Dead και σχεδόν κάθε σειρά που έχει βγει την τελευταία 5ετία και που έχει καταλήξει να δίνει 5 λεπτά πλοκή ανά 45λεπτο επεισόδιο (εδώ περιλαμβάνεται και το Game of Thrones). Αυτό είναι σαπουνόπερα.

 

Μας κάνουν πλύση εγκεφάλου με το μάρκετινγκ για μια νέα σειρά, μόλις βγει μας δίνουν ένα καλό, γεμάτο πλοκή, πιλοτικό επεισόδιο και μετά ταράζονται στα fillers μέχρι περίπου τη μέση που μπορεί να δώσουν άλλο ένα επεισόδιο με πλοκή και μετά αφήνουν και ένα cliffhanger στο τελευταίο. Έχει γίνει μεγάλη ιστορία με τις σειρές και η αλήθεια είναι πως το κοινό είναι πιο εύκολα ελεγχόμενο απ' ότι στο σινεμά -συν το ότι βγαίνει περισσότερο και πιο εύκολο χρήμα-. Γι' αυτό οι χολυγουντιανές εταιρείες παραγωγής το γύρισαν στη μικρή οθόνη. 

 

Θα έλεγα ευτυχώς που τα παιδιά στη FOX έχουν μυαλό και άφησαν το αρχικό team να κάνει τη δουλειά του χωρίς να χώσουν τη μύτη τους, αλλά μετά από το χουνέρι που έκαναν στην Anderson, μάλλον οι δημιουργοί της σειράς την επανέφεραν με ορισμένες προϋποθέσεις για το κανάλι (μείνε μακρυά από την δημιουργική διαδικασία), οπότε τώρα ορισμένοι από τους "κριτικούς" δοκιμάζουν τα νερά για να δουν αν ενδιαφέρεται κανείς για 10 καινούριες σεζόν με νέο καστ, και οι υπόλοιπη γράφουν διθυραμβικές κριτικές γιατί ανεξάρτητα από τους μελλοντικούς στόχους της FOX, δεν θέλει να χάσει τώρα τους θεατές της.

 

Από κει και πέρα, η αλήθεια είναι ότι δεν πλησιάζω τον βόθρο που λέγεται ελληνικά media οπότε μη με ρωτήσετε σχετικά με τη γνώμη τους, άλλωστε δεν μετράει ούτε για δείγμα.

 

Και προσωπικά δεν θα πλησίαζα X-Files με νέο καστ ούτε από χιλιόμετρα μακρυά. Είδαμε το παράδειγμα με την 9η σεζόν. Ποτέ δεν πίστεψα ότι έφταιξε το κακό σενάριο για την κοιλιά της σειράς στο τέλος. Η μυθολογία για μένα είχε προβλήματα από την αρχή γιατί δεν σκόπευε ποτέ να καταλήξει κάπου. Τα monster of the week της 9ης σεζόν ήταν κάποια καλά και κάποια κακά όπως πάντα. Το βασικό της πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε τους πρωταγωνιστές της. Μετά από 8 χρόνια σειράς που κέντραρε στην εξέλιξη των χαρακτήρων δεν μπορείς να κάνεις τους θεατές να νοιαστούν για  άλλους άσχετους επειδή ο πρωταγωνιστής σου θέλει να κάνει καριέρα και το κανάλι θέλει νούμερα. Το ίδιο περίπου ισχύει και τώρα.

 

 

 

Συγνώμη για το σεντόνι, χαίρομαι που όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής από άποψης πλοκής και από άποψης ανταπόκρισης γιατί αυτό σημαίνει ότι θα έρθει και συνέχεια  :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...