Προς το περιεχόμενο

ΑΕΛ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτίθεται ότι ο διαιτητής θεώρησε πως ο Σίριο (νομίζω) παιρνόντας πάνω από τη μπάλα την ακούμπησε, οπότε είχε εκτελεστεί το έμμεσο και κανονικά σκόραρε ο Λουτσιάνο.

 

Τι λες ρε Snoob τώρα; Θα μας τρελάνεις εντελώς; Δηλαδή οι μόνοι που κατάλαβαν τι συμβαίνει, ήταν ο Λουτσιάνο και ο διαιτητής και κανένας άλλος, έτσι; Βάζω μαζί εκφωνητές, φιλάθλους κτλ

 

Ανεξαρτήτως αυτού, είναι αδιανόητο το ότι όλη η ομάδα της ΑΕΛ άφησε τον πονηρό μανικιουρίστα να σουτάρει ανενόχλητος.

 

Αν ένας παίχτης πιάσει την μπάλα με τα χέρια και πάει και την ρίξει γκολ, είμαι 100% σίγουρος ότι κανείς δε θα τον μαρκάρει.

 

Κατά τα λοιπά, πάλι μέτρια εμφάνιση από την ΑΕΛ.

 

Μέτρια εμφάνιση; Δηλαδή πολύ καλή ποια εμφάνιση είναι; Το είδες το παιχνίδι ή λέμε ότι θέλουμε; Έπαιξε μπάλα η ομάδα, όχι αστεία. Πολύ καλό παιχνίδι.

 

Τέλος πάντων, τα σχόλια που κάνεις φανερώνουν εμπάθεια (άσχημη κιόλας). Μου φαίνεται απίστευτο να προσπαθήσει κάποιος να στηρίξει αυτό που έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ηταν μετρια η λαρισα τοτε τη να πουμε για το ποδοσφαιρο που δεν ειδαμε απο τις αλλες ομαδες.

Μην ανυσυχειτε συμπολιτες η ομαδα εχει βρει το δρομο της το μελλον μας ανηκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι στημενη φαση. Ο διαιτητης κοιταει τη μεγαλη περιοχη για τυχον μαρκαρισματα και ο βοηθος για οφσαιντ,οπως γινεται σε ολα πρωταθληματα του πλανητη.

 

Που να φανταστει οτι ο πιθηκος ο Λουτσιανο θα κανει τετοια πουστια.

Ο διαιτητης νομισε οτι την ακουμπησε.Ηταν μια μη τετριμμενη φαση,για την οποια αμα δεν εχεις το νου σου εκει δε καταλαβαινεις τη μαιμουδια.

 

Κατανοω τους φιλους της Αελ και αιτιολογω την αντιδραση τους ομως αυτη ειναι η αποψη μου.

 

Ο Δωνης δικαιο ειχε για τη φαση αλλα ολα τα υπολοιπα που ειπε στον Αλφα ειναι περιπου γραφικοτητες τριτοκοσμικου τυπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι Λαρισαίοι σήμερα σας ξύρισαν...Σουλιώτικα.Χωρίς αφρό!

Ήθελα καί να κάτεχα(Κρητική έκφραση), πώς ήξερε ο Καρπετόπουλος καί έγραψε προχθές ότι με το συγκεκριμένο διαιτητή η Λάρισα πάει γά σφαγείο?

Πρέπει να δώσει εξηγήσεις όπως τού είπε ο Δώνης σε τηλεφωνική επικοινωνία στον ALPHA τού Κάρπετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά, ο Καρπετόπουλος έχει γίνει κουραστικός με τις προφητείες για τη διαιτησία. Τις οποίες, βέβαια, τις θυμάται μονάχα όταν πέφτει μέσα.

 

Κατά τα λοιπά, ρε Μανώλη, κανέναν δεν πάω να τρελάνω. Εγώ σου λέω τι υποτίθεται ότι συνέβη (δηλαδή τι θα έλεγε ο διαιτητής αν τον ρωτούσαν, δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει καν αν τον ρώτησαν και θα σου πω παρακάτω το γιατί δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει). Ούτε δικαιολογώ το διαιτητή, ούτε τον επόπτη, που έχει εξίσου μεγάλη ευθύνη για τον τραγέλαφο.

 

Αυτό που λέω, ξεκάθαρα, είναι ότι δεν επιτρέπεται μια ομάδα που πάει να παίξει Ευρώπη στα τσεκούρια της Μπλάκμπερν να κάθεται σαν "στρατιωτάκια ακούνητα, αμίλητα, αγέλαστα" και να τρώει τέτοιο γκολ. Γκρέμισέ τον, το μανικιουρίστα, κι ας τολμήσει να δώσει ξανά φάουλ ο κόρακας που και πάλι υποτίθεται ότι είναι στημένος να σε σφάξει. Την έχω βαρεθεί την άμυνα του "υψώνω το χέρι, αδικία". Χθες στο Βέροια-Ξάνθη, ματς που στο β' μέρος είχε μισή φάση, μια φορά πήγε να βγει γρήγορα η Ξάνθη και ο επόπτης την κόβει με οφσάιντ, τη στιγμή που ο παίκτης που φανερά καλύπτει το οφσάιντ σηκώνει το χέρι. Τέτοια ομορφιά. Απαράδεκτο, αλλά συμβαίνει και δεν είναι απαραίτητα στήσιμο. Στημένος ήταν ο διαιτητής στο ΠΑΟ-ΠΑΟΚ; Πέναλτι Βύντρα, γκαβωμάρα, πέναλτι ΠΑΟΚ το βλέπει, πέναλτι ΠΑΟΚ γκαβωμάρα, γκολ Παναθηναϊκού το ακυρώνει...Ποιον πάει να στήσει; Απλά, ο άνθρωπος είτε έκανε ένα κάκιστο παιχνίδι, είτε απλά τόσο ξέρει, τόσο σφυράει. Όοοοοχι, στήσιμο. Η εύκολη ερμηνεία.

 

Και τώρα, πάμε στο γιατί δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει: υπήρξαν καλές διαιτησίες την αγωνιστική αυτή, υπήρξαν μέτριες, υπήρξαν και κακές. Και, να σου πω κάτι που ίσως σε σοκάρει: το ίδιο συνέβη σε όλα τα πρωταθλήματα του κόσμου. Είδες Αγγλία; Τι να πει ο Λιούνμπεργκ, που του ακύρωσαν πεντακάθαρο γκολ; Στήσιμο; Ο [εισήγαγε θεότητα της προτίμησής σου] να σε φυλάει. Δε δικαιολογώ το διαιτητή σε καμία περίπτωση, να είμαστε ξεκάθαροι γιατί δε θέλω να το' χω βάρος στη συνείδησή μου ότι τρελάθηκες εξαιτίας μου. Αλλά αυτή τη μιζέρια, τρίτη αγωνιστική, χωρίς να έχετε παίξει καλά ούτε σε ένα παιχνίδι παρά μόνο με τη Μπλάκμπερν (στήσιμο των μπουκς, φωνάζουν κάτι τύποι, είχε κονέ ο Δώνης, παλιός παίκτης της Μπλάκμερν και το κανόνισε, δεν το πιστεύω αλλά είδες τι αισχρό είναι η κάθε αναπόδεικτη φήμη να δηλητηριάζει το παιχνίδι;) να φωνάζεις ότι σε έχουν στημένο, είναι αστείο.

 

Άποψή μου κι ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δε θέλω να θίξω κανένα γιατί άμα λάχει καίμε και κανά λάστιχο στην εθνική για να επανορθώσουμε την αδικία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι στο εξωτερικό οι διατητές κάνουν 1 μεγάλο λαθος στα 5 παιχνίδια, ενώ εδώ είμαστε ήδη τρίτη αγωνιστική και έχουν καταστρέψει τα μισά παιχνίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αυτή τη μιζέρια, τρίτη αγωνιστική, χωρίς να έχετε παίξει καλά ούτε σε ένα παιχνίδι παρά μόνο με τη Μπλάκμπερν (στήσιμο των μπουκς, φωνάζουν κάτι τύποι, είχε κονέ ο Δώνης, παλιός παίκτης της Μπλάκμερν και το κανόνισε, δεν το πιστεύω αλλά είδες τι αισχρό είναι η κάθε αναπόδεικτη φήμη να δηλητηριάζει το παιχνίδι;) να φωνάζεις ότι σε έχουν στημένο, είναι αστείο.

 

Επιτελους το ειπε καποιος. εγω το εγραψα απο την πρωτη στιγμη αλλα η δεν γουσταρε να απαντησει κανεις η δεν το πηρε γραμμη. Φωναζει απο χιλιομετρα ο αγωνας , ενταξει τωρα. Αποδειξεις δεν υπαρχουν αλλα αμα δω κανα 3- 0 η κανα 4- 0 στην αγγλια τοτε θα εχω παρει την απαντηση μου. παντως οβερ θα το επαιζα χαλαρα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά, δεν την έχετε δει την ομάδα, είναι ολοφάνερο. Υπάρχει απίστευτη προκατάληψη. Δηλαδή, φτάσαμε στο σημείο, να γίνεται αυτό που γίνεται και ακόμα να σχολιάζουμε για την ανικανότητα της Λάρισας; Τις υπόλοιπες φάσεις τις είδατε;

 

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση. Άκου εκεί μόνο με την Μπλάκμπερν παίξαμε καλά. (είμαι 100% σίγουρος ότι δεν έχεις δει το παιχνίδι με τον Ατρόμητο και με την Τρίπολη, αλλά ακόμα και με τη Βέροια, ήμασταν απλά μέτριοι και όχι κακοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την φαση δεν το εχω δει αλλα πηρα μια εφημεριδα και διαβασα ενα αρθρο του σωτηρακοπουλου που ριχνει χοντρο κραξιμο για την συγκεκριμενη φαση και οτι ο διαιτητης πρεπει να παρατησει την σφυριχτρα του και ο λουτσιανο να πει και ενα συγνωμη για την λαμογια. την φαση δεν την εχω δει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δημοσιογράφοι είναι στη συντριπτική πλειοψηφία φανατικά υπέρ μας, δηλαδή δεν έχω ακούσει από κανέναν να λέει αυτά που λέει ο snoob (ξέρω γω ότι φταίει και η Λάρισα που δε μάρκαρε ή ότι έκανε μέτρια εμφάνιση (!) ), αλλά υπάρχουν κάποιοι συγκρατημένοι που απλά λένε "πολύ κακή απόφαση", ενώ η συντριπτική πλειοψηφία μιλάει για αίσχος.

 

Είμαι ευχαριστημένος τουλάχιστον απ' αυτό (σου δείχνει ότι υπάρχει και κάποια ελπίδα). Σε σημείο να σκέφτομαι ότι ευτυχώς που έγινε και αυτή η φάση και ξεγυμνώθηκε ο διαιτητής εντελώς, γιατί υπήρχε περίπτωση να πέρναγε απαρατήρητη όλη η υπόλοιπη διαιτησία του (όπως η φανερότατη μπουνιά στον Μπακαγιόκο που τιμωρήθηκε με... κίτρινη και στους δύο αλλά και πολλά άλλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] δεν έχω ακούσει από κανέναν να λέει αυτά που λέει ο snoob (ξέρω γω ότι φταίει και η Λάρισα που δε μάρκαρε [...]

 

Δε νομίζω οτι αυτό ακριβώς εννοεί ο Snoob. O Snoob λέει πως στο ποδόσφαιρο πάντα θα πρέπει να προστατεύεις την ομάδα σου, ακόμα και αν ο διαιτητής εφευρίσκει δικούς του κανόνες. Πέστε πάνω στον Λουτσιάνο, κόψτε τον και μετά πάτε να βρείτε το δίκιο σας στον διαιτητή.

 

Για παράδειγμα, ας πούμε πως ξεχύνεται ένας επιθετικός μπροστά από θέση οφφσάιντ. Αν ο διαιτητής δεν σφυρίξει, ο αμυντικός πρέπει να κυνηγήσει τον επιθετικό, και όχι να μείνει άγαλμα με το χέρι σηκωμένο.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, οι περισσότεροι παίκτες της Λάρισας σάστησαν και δεν τους κατηγορώ. Μια καλύτερη αντίδραση όμως θα ήταν υπερ τους. Θα προστάτευαν την ομάδα από τον ανίκανο διαιτητή (στην καλύτερη περίπτωση ανίκανος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, οι περισσότεροι παίκτες της Λάρισας σάστησαν και δεν τους κατηγορώ.

 

Εγώ πάλι τους "κατηγορώ". Έπρεπε να κάνουν ότι θα έκαναν αν γινόταν η κομπίνα κανονικά. Αντανακλαστικά θες, λογικά θες δεν έπρεπε να το αφήσουν και να κοιτάνε.

Δεν είναι δικαιολογία το σάστισαν. Απλός δεν ακούμπησε την μπάλα. Όλα τα άλλα ήταν αναμενόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα φροντίσω την επόμενη φορά που θα θελήσω να γράψω την άποψή μου, να έχω διασταυρώσει ότι την ασπάζεται τουλάχιστον ένας καλαμοφόρος, κατά προτίμηση κάποιος από τους αντικειμενικούς που γράφουν στο match της Θεσσαλίας.

 

Κατά τα λοιπά, απέναντι σε τρεις ομάδες που πρέπει να τις έχει χαλαρά, εμένα η ΑΕΛ δε με έχει πείσει. Ούτε στο μίζερο 0-1 με τον Αστέρα, ούτε στο 1-1 με τη Βέροια. Σίγουρα κάνει ευκαιρίες και παίζει καλύτερα από κάτι άλλους τραγικούς (Λεβαδειακός, Αστέρας, Ηρακλής, Ατρόμητος έρχονται πρόχειρα στο νου), αλλά το παιχνίδι με τον Ατρόμητο (για να μείνουμε στα πρόσφατα) εγώ δε θα το χαρακτήριζα καλό. Και το κανονικό γκολ που δέχτηκε, και ο τραγέλαφος του δεύτερου ήταν στιγμές που η ομάδα έμοιαζε να κοιμάται. "Καλά παίξαμε, μεγάλη μπάλα, αλλά ο μανικουρίστας έκανε μπινιά κι εμείς καθόμασταν και τον κοιτάζαμε". Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, εμένα με σόκαρε η αδράνεια της άμυνας σε εκείνη τη φάση. Και πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που δε σχολιάστηκε εκτενέστερα είναι επειδή η ατιμία του Λουτσιάνο θα μείνει στην ιστορία και επικράτησε η λογική "αδικήθηκαν που αδικήθηκαν, μη τους τρίβουμε αλάτι στην πληγή". Σεβαστό. Ακόμη κι αν δε συμφωνεί κανείς μαζί μου, όμως, διατηρώ το δικαίωμα να γράφω την άποψή μου, χωρίς να κατηγορώ για εμπάθεια όποιον δε συμφωνεί.

 

Επίσης, μη συγχέουμε τις "ευκαιρίες" με την ποιότητα του ποδοσφαίρου. Κι ο Σαλπιγγίδης έβαλε γκολ από αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, τι σημαίνει αυτό, ότι ήταν ευκαιρία ή ποιοτική, δουλεμένη εκτέλεση; Θυμήθηκα το Σαλπιγγίδη γιατί ο Τεροβίτσας πάει να κάνει παρέα στον Ζολώτα στην Πειθαρχική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλύτερη αντίδραση όμως θα ήταν υπερ τους. Θα προστάτευαν την ομάδα από τον ανίκανο διαιτητή (στην καλύτερη περίπτωση ανίκανος).

 

Όπως είπα και νωρίτερα, έχω αρχίσει να χαίρομαι που έγιναν έτσι τα πράγματα, γιατί αν δεν έμπαινε το γκολ δε θα το σχολίαζε κανένας μαζί με τα υπόλοιπα τραγικά λάθη του διαιτητή στο συγκεκριμένο παιχνίδι (αν και όλοι επικεντρώνονται εκεί, αλλά ελπίζω ότι δε θα κάνει το ίδιο και ο αθλητικός δικαστής)

 

Εγώ πάλι τους "κατηγορώ". Έπρεπε να κάνουν ότι θα έκαναν αν γινόταν η κομπίνα κανονικά. Αντανακλαστικά θες, λογικά θες δεν έπρεπε να το αφήσουν και να κοιτάνε.

Δεν είναι δικαιολογία το σάστισαν. Απλός δεν ακούμπησε την μπάλα. Όλα τα άλλα ήταν αναμενόμενα.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΟΜΠΙΝΑ! (sorry για τα κεφαλαία).

 

Δηλαδή ποια είναι η κανονική κομπίνα; Να εκτελέσεις ένα φάουλ με τέτοιο τρόπο ώστε να το καταλάβει ο διαιτητής και ο επόπτης, αλλά όχι οι 11 αντίπαλοι; Τι λέμε τώρα; Τι ήταν αναμενόμενο ρε παιδιά; Πείτε μου τώρα πως όταν είδατε τη φάση (ΑΝ την είδε κανείς σας ζωντανά ή έστω χωρίς να ξέρει τι θα γίνει) το πρώτο που σκεφτήκατε είναι μήπως "μα τι κάνουν οι παίχτες της Λάρισας; Γιατί δεν κυνηγάνε τον Λουτσιάνο;"

 

Snoob, ο λόγος που σε κατηγορώ για εμπάθεια είναι ότι δεν έχεις δει κανέναν από τους αγώνες της ομάδας (εκτός ίσως από το ΑΕΛ-Βέροια που εκεί θα σε χαρακτήριζα απλά υπερβολικό) αλλά σχολιάζεις την επίδοση της. Αν έχεις δει, σε κατηγορώ για άσχετο. Και φυσικά, προφανώς δε διαβάζω match. Απλά έχω κοινή λογική (όχι και απόλυτα κοινή βέβαια, όπως όλα δείχνουν)

 

Τελευταίο σχόλιο: ακούστε την εκφώνηση του αγώνα, για να καταλάβετε πως είναι να βλέπεις ζωντανά αυτά που έγιναν και όχι σε ριπλέι.

 

εδιτ: να το βίντεο με εκφώνηση: http://www.youtube.com/watch?v=46pnEQXfIu8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΟΜΠΙΝΑ! (sorry για τα κεφαλαία).

 

Δηλαδή ποια είναι η κανονική κομπίνα; Να εκτελέσεις ένα φάουλ με τέτοιο τρόπο ώστε να το καταλάβει ο διαιτητής και ο επόπτης, αλλά όχι οι 11 αντίπαλοι; Τι λέμε τώρα; Τι ήταν αναμενόμενο ρε παιδιά; Πείτε μου τώρα πως όταν είδατε τη φάση (ΑΝ την είδε κανείς σας ζωντανά ή έστω χωρίς να ξέρει τι θα γίνει) το πρώτο που σκεφτήκατε είναι μήπως "μα τι κάνουν οι παίχτες της Λάρισας; Γιατί δεν κυνηγάνε τον Λουτσιάνο;"

 

Μισό για να ξέρουμε τι λέμε. Εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο παίκτης του Ατρομήτου θα έπρεπε κανονικά να περάσει πάνω από την μπάλα και να την ακουμπήσει έτσι ώστε να μπορεί να κάνει ο Λουτσιάνο αυτό που έκανε. Αυτή θα ήταν η ΚΟΜΠΙΝΑ. Αυτό είναι που κάνουν και 1.000.000 επαγγελματίες και ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές.

Η φυσιολογική αντίδραση των αντιπάλων (δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι) είναι να πέσεις πάνω στον παίκτη που έχει την μπάλα (όπως και έκανε ένας παίκτης της Λάρισας).

Το ότι δεν ακούμπησε την μπάλα και έκανε ο Λουτσιάνο αυτό που έκανε δεν είναι κομπίνα (αν αυτό νόμιζες ότι είπα). Αλλά αφού έχουν δει και έχουν δει τα μάτια μας πράγματα... μην το ρισκάρεις. Πέσε πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...