Προς το περιεχόμενο

ΑΕΛ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Manuel, συνεχίζεις να μιλάς με "βεβαιότητες" που υπάρχουν μονάχα στο μυαλό σου.

 

Πώς "ξέρεις" ότι δεν είδα τα ματς; Ειλικρινά, είναι αδιανόητο να θες να κάνεις συζήτηση, να σου λέει ο άλλος "το είδα το παιχνίδι" και εσύ να απαντάς, "όχι δεν το είδες και είσαι εμπαθής και αν το είδες άσχετος". Πολύ εύκολες τις έχεις τις προσβολές. Ψυχραιμία.

 

Το γεγονός είναι ότι η Λάρισα εμφανίζει επιθετική δυστοκία. 2 γκολ σε τρεις αγώνες δεν είναι ό,τι καλύτερο. Ακόμη και με τη Μπλάκμπερν, σπατάλησε ευκαιρίες (άσχετο το πώς δημιουργήθηκαν αυτές, εδώ συζητάμε κάτι άλλο). Οπότε, πριν πω ότι ο διαιτητής ήταν στημένος (το πόσο άσχετος είναι το απέδειξε) προτιμώ να σκεφτώ ψύχραιμα αν πριν και μετά που έκανε τα τραγικά του λάθη είχε εμποδίσει την ΑΕΛ να φτάσει σε γκολ. Η απάντηση που δίνω είναι πως δεν την εμπόδισε. Κοντολογίς, θεωρώ πως δεν ήταν στημένος και άρα δεν ασπάζομαι τα "Κόζα Νόστρα" της match, για παράδειγμα, ούτε το "μας κυνηγάνε".

 

Πάντως, αυτό που λέω εγώ (και κατά πως φαίνεται συμφωνούν και ένας-δύο μαζί μου, αυγατίζουμε οι εμπαθείς άσχετοι σιγά-σιγά) είναι πως οι παίκτες της ΑΕΛ αντί να παρατηρούν σα χάνοι τον απατεώνα, έπρεπε να αντιδράσουν. Αυτό λέω, και πουθενά δεν απαλλάσσω το διαιτητή και τον επόπτη (παραπέμθηκε κι αυτός) από τις τεράστιες (και, φυσικά, μεγαλύτερες εξ όλων) ευθύνες τους. Λέω, επίσης, ότι δε γίνεται να ξεχωρίζουμε την επιθετική προσπάθεια από την αμυντική, οπότε όταν ακούω (όχι απαραίτητα από εσένα) ότι η ομάδα έπαιξε καλά, οφείλω να σταθμίσω τη συνολική της εικόνα. Εκεί, λοιπόν, λέω πως δε μου αρέσει. Κοιμήθηκαν στο πρώτο γκολ. Ο διαιτητής έφταιγε; Εγκλωβίστηκε στη μιζέρια του Αστέρα, βρέθηκε πίσω με τη Βέροια και φαντάζομαι ότι ούτε εκεί της έφταιγε ο διαιτητής.

 

Η ΑΕΛ, ακριβώς επειδή και παίκτες έχει και προπονητή που δουλεύει κάποιο διάστημα, δημιουργεί προσδοκίες. Ανετότατα λέω ότι παίζει καλύτερα από πολλές ομάδες που έχω παρακολουθήσει. Από τη Λάρισα, όμως, περιμένω κάτι καλύτερο και αυτά που βλέπω ως τώρα δε με καλύπτουν. Απλό δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δείτε λιγάκι τι ελέχθει στη χθεσινή κωμωδία του Καρπετ&Φάλακρα

 

Ξέσπασμα Δώνη στην εκπομπή "Αρχίζει το ματς" των Πανούτσου-Καρπετόπουλου στον Alpha.

 

Ο Ανατολάκης, ως καλεσμένος της εκπομπής, δήλωσε ότι η φάση του δεύτερου γκολ "δουλεύεται" στην προπόνηση και ότι ο Σίριο το κάνει αυτό σε συνεργασία με τον Λουτσιάνο (δηλ. ακουμπάει σε κάποια φάση πολύ πιο πριν τη μπάλα). Ο Πέτρος Πασσαλής, παίχτης που συνεργάστηκε με τον Όγιος πέρυσι στον Άρη ομολόγησε (άκουσον !!!! άκουσον !!!!) ότι ο νυν προπονητής του Ατρομήτου μαθαίνει στους παίχτες του διάφορα τέτοια "αργεντίνικα" κολπάκια ώστε να προσπαθούν να "πιάνουν στον ύπνο" διαιτητές και αντιπάλους. Φυσικά όταν ο Δώνης είπε πως η φάση ξεκινά από το σφύριγμα του διαιτητή και δεν έχει σχέση αν ο παίχτης έχει ακουμπήσει τη μπάλα πριν το σφύριγμα, κανένας από τους καλεσμένους δεν πήρε θέση, ούτε απάντησε. Ζήτησε από τον Ανατολάκη, με τον οποίο γνωρίζονται χρόνια, να είναι ειλικρινής, και ο τελευταίος έγινε ασπρος σαν πανί. Στο τέλος δε, ο παίχτης του Ατρομήτου παραπονέθηκε κιόλας στον Πανούτσο πως αισθάνθηκε άσχημα, που βρέθηκε καλεσμένος στην εκπομπή με ολά αυτά που άκουσε. Προβλήθηκε επίσης και η φάση του κόρνερ που εκτέλεσε μόνος του ο Λουτσιάνο στο ματς της πρεμιέρας Ατρομήτου-Λεβαδειακού. Ο καλεσμένος της εκπομπής διαιτητής Φινοκαλιώτης θίχτηκε που ο προπονητής της ΑΕΛ, δήλωσε το πολύ βαρύ, κατά την άποψη τους, "ντρέπομαι που υπηρετώ το ελληνικό ποδόσφαιρο".

 

Ο Δώνης απευθυνόμενος στον Καρπετόπουλο ζήτησε εξήγηση για το πως είναι δυνατόν πράγματα που γράφει στην Sportday την Παρασκευή για χειρουργεία, γίνονται πράξη την Κυριακή -ο Κάρπετ προσπάθησε να μείνει ουδέτερος- ενώ ο Πανούτσος θεωρούσε προφανώς υπερβολική την αντίδραση του προπονητή της ΑΕΛ λέγοντας "Κε Δώνη είναι δυνατόν, να καταστρέφεται το ποδόσφαιρο από αυτή τη φάση ή ο διαιτητής περιμένει να αδικήσει τη Λάρισα επειδή δεν χτυπήθηκε διπλό το φάουλ ;;" για να εισπράξει την απάντηση από τον Δώνη πως το ματς είχε "πενήντα φάσεις και επιλέχθηκαν δύο" και πως "αν ήταν ματς Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού-ΑΕΚ θα προβαλλόταν όλες οι φάσεις, δεν σας καίγεται καρφί γιατί ήταν η Λάρισα". Σε ερώτηση αν θα μάθαινε αυτή την κομπίνα στους παίχτες του είπε πως "αφού προτιμάμε, αντί να παίξουμε ποδόσφαιρο, να προσπαθούμε να ξεγελάσουμε τους διαιτητές με γελοιότητες, ας ασχοληθούμε με αυτές".

Ο Πανούτσος ωρυόταν σε κάποιες στιγμές πως "δεν είναι δυνατό, είναι μιάμιση η ώρα δεν μπορούμε να δούμε όλες τις φάσεις, θα μας πάρει πρωϊ" και διάφορα τέτοια. Μόνο που όταν κάνουμε κουβέντα για κανένα ντέρμπι αιωνίων, δεν μας πειράζει να το ξενυχτήσουμε, κι ας περιμένουν οι άλλοι...

 

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο μας... Αυτό βλέπουμε, αυτό μας αξίζει τελικά... Άθλιο θέαμα, απαρχαιωμένα γήπεδα κλουβιά, ευθυνόφοβοι και εντολοδόχοι διαιτητές-μαριονέτες, παράγοντες-λαμόγια, δημοσιογράφοι άσχετοι . Αυτά πάνω-κάτω ήταν γνωστά. Από σήμερα, όμως, μάθαμε πως υπάρχει και η ποδοσφαιρική απάτη που, πλέον, δεν περιορίζεται μόνο σε ένα θεατρινίστικο πέσιμο στην περιοχή για πέναλτι, αλλά έχει εξελιχθεί σε επιστήμη από προπονητές τύπου Όγιος με εκτελεστές ποδοσφαιριστές τύπου Λουτσιάνο. Συγχαρητήρια για την επιβράβευση τέτοιων τακτικών...

Ένας, έστω ένας από την πλευρά του Ατρομήτου δεν είχε την ευθιξία, την τόλμη, δεν είχε παντελόνια, να πει πως το γκολ είναι άκυρο.

Και κάποιοι άλλοι πριν κανα-δύο χρόνια, προσπάθησαν να κερδίσουν ένα παιχνίδι με τρομοκρατία και πετώντας καφέδες... Πήραν αυτό που τους άξιζε... Και οι τωρινοί πάρουν κάποτε αυτό που τους αξίζει...

 

 

Την Πέμπτη πάμε στο Μπλάκμπερν για να διεκδικήσουμε την πρόκριση και παίζουμε για τον εαυτό μας... Οπαδοί-παίχτες-τεχνικοί-διοικητικοί ένα σώμα ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ... Δεν θέλουμε ψεύτικες ευχές (ευχαριστούμε κε (????) Λουτσιάνο που θα υποστηρίζετε Λάρισα την Πέμπτη, αλλα δεν θα πάρουμε), ούτε ουδέτερους δήθεν υποστηρικτές. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ... Κι αν πάρουμε την πρόκριση ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ και δεν θα ανεχτούμε από κανέναν δημοσιογράφο ή άλλο παράγοντα να την καπηλευτεί. Κι αν αποκλειστούμε δεν θέλουμε φιλικά χτυπήματα στην πλάτη ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. Μόνοι μας θα το ξεπεράσουμε κι αυτό...ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ...

Από ένα φόρουμ,δεν είναι δικό μου.

 

 

Ερχέται και απάντηση μου σε 2λεπτάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης δεν φωνάζουμε για την ηλίθιότητα του 2ου γκολ αλλά γενικά για την άθλια διαιτησία του.

 

Eσύ αν δείς ότι έρχεται ένας κομήτης προς τα πάνω σου τι θα κάνεις?Στην αρχή θα τα παίξεις και θα λές μπα είναι ένας κακός εφιάλτης και μετά θα αρχίσεις να τρέχεις.

Παρά το κακό αυτό παραδείγμα δες αντίστοιχα τους παίκτες της ΑΕΛ,στην ΑΕΛ έχουν μείνει Μαλάκες,φωνάζουν και τελευταία στιγμή πάνε να μαρκάρουν ανεπιτυχώς τον θα-είμαι-τραυματίας-στο-ματς-στη-Λάρισα .

 

Αυτά.Με καλύπτει ο Δώνης με ότι είπε.

 

Ρε γαμώτο,δεν ζητάμε εύνοια.Ζητάμε 50-50.

 

Στο ξαναδικαιολόγησα τι το επαναλβάνεις συνέχως????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η The Match ΔΕΝ ,επαναλάμβανω ΔΕΝ , είναι εφημερίδα της Λάρισας.

Είναι κωλοφυλλάδα ορμώμενη από τη μπουγατσούπολη.ΔΕΝ μας αντιπροσωπεύει.

 

Εντάξει ο αγώνας με τη blackburn ήταν στημένος...Ε ρε πούστημ η μαλακία σε αυτό τον κοσμό είναι αστείρευτη.Θα σας δώσω λινκς του αγώνα να τον δείτε να δούμε αν ήταν ή όχι στημένος....Δεν με νοιάζει αυτή η Μαλακία περί Δώνη-Μπλακμπερν.Δεν ασχολούμαι με ηλιθιότητες.Και στην τελική ρε Αλάνι αφού το ήξερες γιατί δν το έπαιξες στο στοίχημα να κονομήσεις.Να ποντάρεις το σπίτι σου για να πάρεις άλλα 5 σπίτια?

 

Η ομάδα έχει πετύχει ,χμμ , 2 γκολ...Επιθετική δυστοκία.

Έχουμε και λέμε.Μπλάκμπερν 2,Οφη σε φιλικό πριν την μπλακμπερν 4(αα όχι ρε δεν μετράνε τα φιλικά),αστέρας σε ένα κλειστό ματς που η ομάδα έπαιξε για να πάρει το διπλό κατάφερε και το πήρε αλλά γιατί ρε Μαλάλα δώνη δεν έβαλες παραπάνω γκολ?Γιατί???Το 3πόντο δν μας αρκεί...Με την βέροια η ομάδα την υποτίμησε.

 

Σου δικαιολόγησα τα πάντα αν και δεν έπρεπε.Πλέον δεν μας νοιάζει να πάρουμε την πρόκριση που για το Μπουρδέλο που λέγεται Ελλάς αλλά για Εμάς!Αι στο διάολο σας βαρεθήκαμε.Ξυπνήστε ρε.Πιπαλάτε τόση ώρα τις μαλακίες που σερβίρουν οι Αθηναικές κωλοφυλλάδες.

 

Τέλος,δεν λέμε μόνο για τη φάση του 2ου γκολ.Κ-Α-Τ-Α-Λ-Α-Β-Ε-Τ-Ε ΤΟ!

Και το 1ο γκολ είναι επιθετικό φάουλ του Λουτσιάνο στην τελική.

Δεν τα ρίχνουμε στο Ζολώτα.Αλλά στο κατεστημένο.

 

 

 

Kουφάλες ξαναρχόμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι στημενη φαση. Ο διαιτητης κοιταει τη μεγαλη περιοχη για τυχον μαρκαρισματα και ο βοηθος για οφσαιντ,οπως γινεται σε ολα πρωταθληματα του πλανητη.

 

Που να φανταστει οτι ο πιθηκος ο Λουτσιανο θα κανει τετοια πουστια.

Ο διαιτητης νομισε οτι την ακουμπησε.Ηταν μια μη τετριμμενη φαση,για την οποια αμα δεν εχεις το νου σου εκει δε καταλαβαινεις τη μαιμουδια.

 

Κατανοω τους φιλους της Αελ και αιτιολογω την αντιδραση τους ομως αυτη ειναι η αποψη μου.

 

Ο Δωνης δικαιο ειχε για τη φαση αλλα ολα τα υπολοιπα που ειπε στον Αλφα ειναι περιπου γραφικοτητες τριτοκοσμικου τυπου.

 

 

Ποιά είναι η γραφικότητα ρε φίλε μου?Ότι τους είπε ότι έδειξαν 2 φάσεις από τον αγώνα,ενώ αν ήταν το γαύρος-βάζελος θα είχαν δείξει και μέχρι πότε έξυσε τα @@ του ο Λουα Λουα?

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Μανουελ μην ασχολείσαι άλλο.Τέλος.

Υ.Γ.2 sorry,αν προσβάλω κάποιον με τα λεγόμενα μου,αν και είναι αλήθειες...είναι λόγια θυμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν ακούμπησε την μπάλα και έκανε ο Λουτσιάνο αυτό που έκανε δεν είναι κομπίνα (αν αυτό νόμιζες ότι είπα). Αλλά αφού έχουν δει και έχουν δει τα μάτια μας πράγματα... μην το ρισκάρεις. Πέσε πάνω του.

 

Έπεσε πράγματι πάνω του ο Φωτάκης. Προσωπικά απορώ που το έκανε και θεωρώ αυτόν περίεργο και όχι τους άλλους που απλά περιμέναν το σφύριγμα, γιατί αυτή ακριβώς ήταν η αντίδραση όλων όσοι ήμασταν παρόν όταν βλέπαμε το ματς (στο καφενείο). Σε παραπέμπω στο βίντεο για το οποίο έδωσα συντόμευση στο προηγούμενο ποστ μου και την μετάδοση του αγώνα από τον εκφωνητή για να πάρεις μια ιδέα υγιούς πρώτης αντίδρασης. Εδώ μια αντίστοιχη περίπτωση δε θα ήταν το "ήταν οφσάιτ φανερό αλλά εγώ μαρκάρω γιατί μπορεί να μη το δώσει ο πανάσχετος διαιτητής", είναι το αντίστοιχο του "πήρε την μπάλα με τα χέρια και πάει να τη ρίξει στα δίχτυα μου, αλλά ας τον μαρκάρω γιατί μπορεί ο διαιτητής να είναι στημένος".

 

Το γεγονός είναι ότι η Λάρισα εμφανίζει επιθετική δυστοκία. 2 γκολ σε τρεις αγώνες δεν είναι ό,τι καλύτερο.

 

Μα μου μετράς ως φυσιολογικό αγώνα, τον αγώνα με τον Ατρόμητο; Δηλαδή θεωρείς ότι ήταν απίθανο να ισοφαρίσουμε σε περίπτωση που είχαμε άνθρωπο για διαιτητή; Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι το πρώτο γκολ μπήκε στο '51 και το 2-0 έγινε στο '68. Μέσα σε 17', η Λάρισα είχε 1 δοκάρι, ένα σουτ που διώχθηκε τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή και μια ακόμα ευκαιρία. Όλα αυτά, υπό το καθεστώς "παιχνίδι νεύρων" που έπαιζε ΚΑΙ ο διαιτητής αλλά ΚΑΙ οι παίχτες του Ατρόμητου, βλέπε μπουνιές σε Μπακαγιόκο και Γκαλίτσιο, αλλά και πολλές τσατίλες με προφανή στόχο τον εκνευρισμό των παιχτών, με την ασυλία του διαιτητή ο οποίος πχ δίνει κίτρινες και στον Μπακαγιόκο και στον μποξέρ, αντί να τον αποβάλλει.

 

Πες μου μια ομάδα ελληνική, που την παίζει έτσι ο διαιτητής και αποδίδει τέτοιο ποδόσφαιρο. ΜΙΑ! (υπάρχει μια, η Λάρισα του '88)

 

Λέω, επίσης, ότι δε γίνεται να ξεχωρίζουμε την επιθετική προσπάθεια από την αμυντική, οπότε όταν ακούω (όχι απαραίτητα από εσένα) ότι η ομάδα έπαιξε καλά, οφείλω να σταθμίσω τη συνολική της εικόνα. Εκεί, λοιπόν, λέω πως δε μου αρέσει. Κοιμήθηκαν στο πρώτο γκολ.

 

Ναι, οκ. Δεν κρίνουμε μόνο από την επίθεση, αλλά και από την άμυνα. Από τη συνολική όμως εικόνα της άμυνας ή από τη μια φάση όμως; Γιατί όταν σ' έναν αγώνα ο αντίπαλος δε μπορεί να σε πλησιάσει και ο μόνος τρόπος που τα καταφέρνει είναι με απαράδεκτα φάουλ εφευρέσεις του διαιτητή, τότε εγώ λέω ότι η ομάδα παίζει καλή, συγκροτημένη άμυνα και δε με απασχολεί μια καθαρά άτυχη στιγμή, όπου μάλιστα η ομάδα δεν "κοιμάται" όπως λες, απλά γίνεται μια κόντρα στον αντίπαλο. Τέτοια γκολ υπάρχει πάντα πιθανότητα να μπούνε και αποφεύγονται κρατώντας τον αντίπαλο μακριά από την εστία σου. Βέβαια, όταν ο αντίπαλος έχει το μυστικό όπλο "πέφτω κάτω σε κάθε τάκλιν γιατί ο διαιτητής σφυράει φάουλ υπέρ μου ΚΑΙ βγάζει και κίτρινη στον αντίπαλο αντί σε μένα για θέατρο", τότε η άμυνα δυσκολεύει.

 

Again, πες μου ομάδα που στέκεται τόσο καλά αμυντικά και δε χάνει τη ψυχραιμία της, υπό τέτοιες συνθήκες, που προσωπικά πιστεύω ότι οι λεγόμενες "μεγάλες" ομάδες, δε θα είχαν με τίποτα τα κότσια να αντιμετωπίσουν, άσε που είμαι σίγουρος ότι κανείς δε θα έβγαινε να τους κατηγορήσει αν έπεφταν σε τόσο ανάποδο διαιτητη. Έλα όμως που για μυστήριους λόγους δε συμβαίνει ποτέ. Φαντάσματα βλέπουμε εμείς εδώ κάτω.

 

Από τη Λάρισα, όμως, περιμένω κάτι καλύτερο και αυτά που βλέπω ως τώρα δε με καλύπτουν. Απλό δεν είναι;

 

Πρωτάθλημα περίμενες; Προσπαθούμε, αλλά δε μας αφήνουν. Γιατί όπως έγραψα νωρίτερα, παίχτες όπως ο Μπακαγιόκο και ο Σαρμιέντο, θα φύγουν με την πρώτη ευκαιρία για να γλυτώσουν από την παρωδία που ζούνε (όπως έφυγε ο Μπασιλά ας πούμε, που αγαπούσε την ομάδα). Η ομάδα δε θα χτιστεί ποτέ, αν δεν αλλάξει το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τρικυμία εν κρανίω. Ύβρεις, φωνές και τσαμπουκάς, με ολίγο μελό από τον κύριο Δώνη. Μη, φοβήθηκα.

 

Από την αρχή: Εμένα η μπάλα που έπαιξε και χθες και στα δύο προηγούμενα ματς η Λάρισα δε μου άρεσε. Όποιος πιστεύει ότι είδα τα παιχνίδια, καλώς. Όποιος δεν το πιστεύει, μισό να βάλω το γάτο μου να κλάψει. Αυτό ως προς την ποιότητα του θεάματος.

 

Το αν τα έκανε ρόιδο ο διαιτητής δε νομίζω να το συζητά κανείς. Τα έκανε και (πάμε άλλη μία, όλα τα παιδάκια μαζί) αυτός φταίει πάνω από όλους, δεύτερος ο επόπτης και μετά ο μανικιουρίστας. Όμως, δε θα κουραστώ να το λέω, δε γίνεται μια αμυνόμενη ομάδα να κοιτάζει αποσβολωμένη τον απατεώνα να κάνει παρέλαση παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή της. Ποιος τον είχε χρεωμένο, τον πονηρό; Συγγνώμη, το θεωρώ αδράνεια. Ωραίες οι δικαιολογίες και οι ερμηνίες που δίνετε για τους λόγους που συνέβη αυτό, αλλά δε με πείθουν, όπως δεν πείθει τους Λαρισαίους το δικό μου σκεπτικό. Η ευτυχία του να ζεις σε χώρα όπου επιτρέπεται η πολυφωνία.

 

Την ιστορία με τη Μπλάκμπερν (παρακάμπτω τις απαράδεκτες βρισιές και το γεγονός ότι έχω ήδη γράψει πως δεν πιστεύω λέξη για στήσιμο) την ανέφερα για να πω ότι δε γίνεται να μιλάμε για στησίματα με τέτοια ευκολία. Γενικά, πριν το ρίξουμε στη συνομωσία (μας κυνηγάνε, μας ζηλεύουν, όλοι μας μισούν, μαμά τα άλλα παιδάκια δε με παίζουνε) χρήσιμο είναι να δούμε τι κάναμε από την πλευρά μας.

 

Καλά, τα γκολ από το φιλικό ήταν το καλύτερο για να αποδείξεις ότι η ομάδα δεν έχει επιθετική δυστοκία. Ειδικά με τον ΟΦΗ που διδάσκει την άμυνα-χωνί, όπως μπορεί να σου βεβαιώσει και ο Σερ Τάκης. Προτείνω να προσθέσεις και αυτά από το οικογενειακό δίτερμα της τελευταίας προπόνησης.

 

Η ουσία είναι πως απέναντι σε τρεις ομάδες που (τουλάχιστον οι δύο, εγώ πιστεύω και οι τρεις) είναι υποψήφιες για υποβιβασμό, η ΑΕΛ πέτυχε 2 γκολ. Το πόσα έβαλε στην εφηβική ομάδα της, δε με απασχολεί. Ποιος της έφταιξε με τον Αστέρα; Της υπερομάδας που παίζει σούπερ μπάλα και τη φθονεί όλη η οικουμένη; Και η Βέροια στημένη ήταν;

 

Να προσθέσω, εδώ, σαν σχόλιο στο κατεβατό που ήρθε από "άλλο φόρουμ" (καλό είναι όταν φέρνουμε κάτι απέξω να γράφουμε το όνομα της πηγής) ότι οι δικαιολογίες του Ανατολάκη είναι αστείες. Πιστεύω ότι θα πληρώσει άσχημα ο Ατρόμητος αυτή την ατιμία και μένει να δούμε την εξέλιξη στη χρονιά μέσα αν θα επιβεβαιωθεί η πρόβλεψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση του φόρουμ.Το λινκ ανα πάσα στιγμή το δίνω.

 

Ο Αστέρας είναι αυτή η μικρή ομάδα που έχει πάρει παίκτες εμβέλειας Μιλάνο,Ζαιρι,Καρντοσο κλπ.

 

Μην ξεχνας ότι το παιχνίδι με τον όφη ήταν σαν επίσημο.

 

Δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα αλλά γενικά.

 

Και τέλος πάντων εχώ καταλάβει τι εννοείς.Σίγουρα θα κοιτάξω πρώτα τη καμπούρα μου και μετά θα ρίξω το φταίξιμο αλλού.Αλλά όπως προείπα δεν ζητώ εύνοια.ΖΗΤΩ ΤΟ 50-50.(όχι τη σειρά :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε πράγματι πάνω του ο Φωτάκης. Προσωπικά απορώ που το έκανε και θεωρώ αυτόν περίεργο και όχι τους άλλους που απλά περιμέναν το σφύριγμα, γιατί αυτή ακριβώς ήταν η αντίδραση όλων όσοι ήμασταν παρόν όταν βλέπαμε το ματς (στο καφενείο). Σε παραπέμπω στο βίντεο για το οποίο έδωσα συντόμευση στο προηγούμενο ποστ μου και την μετάδοση του αγώνα από τον εκφωνητή για να πάρεις μια ιδέα υγιούς πρώτης αντίδρασης. Εδώ μια αντίστοιχη περίπτωση δε θα ήταν το "ήταν οφσάιτ φανερό αλλά εγώ μαρκάρω γιατί μπορεί να μη το δώσει ο πανάσχετος διαιτητής", είναι το αντίστοιχο του "πήρε την μπάλα με τα χέρια και πάει να τη ρίξει στα δίχτυα μου, αλλά ας τον μαρκάρω γιατί μπορεί ο διαιτητής να είναι στημένος".

 

Δεν είναι υγιής αντίδραση για μένα αυτή. Και δεν περιμένω και από φίλαθλο της ΑΕΛ να το δει αμερόληπτα το όλο ζήτημα. Αλλά εμείς που δεν μας ένοιαζε το ματς και το βλέπαμε και εμείς σε καφενείο, αναρωτηθήκαμε αυτό που ανέφερα πιο πάνω:

Αφού ή σέντρα ή πάτημα και σουτ ή πάτημα και διείσδυση θα έκανε ο Λουτσιάνο γιατί σταμάτησαν;

Τελόσπάντων βλέπω ότι συζητάτε και για άλλα θέματα όπως για κάποιες εφημερίδες και λέω να μην συνεχίσω γιατί δεν έχω τίποτα άλλο να προσφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή: Εμένα η μπάλα που έπαιξε και χθες και στα δύο προηγούμενα ματς η Λάρισα δε μου άρεσε. Όποιος πιστεύει ότι είδα τα παιχνίδια, καλώς. Όποιος δεν το πιστεύει, μισό να βάλω το γάτο μου να κλάψει. Αυτό ως προς την ποιότητα του θεάματος.

 

Συγγνώμη, αλλά καρφώθηκες. Μη μας πεις ότι ήσουν και στην Τρίπολη και είδες το παιχνίδι Αστέρας-Λάρισα που δεν είχε τηλεοπτική μετάδοση. Κάτι ήξερα λοιπον που έλεγα ότι προφανώς δεν έχεις δει τίποτα, παρά μόνο τις φάσεις. Όταν λέμε ψέμματα λοιπόν, ας είμαστε έστω λιγότερο επιθετικοί. Α, ναι, συγγνώμη, υπάρχει πιθανότητα να το είδες και μαγνητοσκοπημένο στις 4 η ώρα το πρωί. Μάλλον αυτό θα έγινε.

 

Ωραίες οι δικαιολογίες και οι ερμηνίες που δίνετε για τους λόγους που συνέβη αυτό, αλλά δε με πείθουν, όπως δεν πείθει τους Λαρισαίους το δικό μου σκεπτικό. Η ευτυχία του να ζεις σε χώρα όπου επιτρέπεται η πολυφωνία.

 

Το σκεπτικό σου δεν πείθει, όχι τους Λαρισαίους, αλλά κανέναν, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (εδώ δεν πείθει Αθηναίους δημοσιογράφους που έχουν αποδείξει κατ' επανάληψη πόσο αντιλαρισαίοι είναι). Επίσης, το ότι υπάρχει πολυφωνία, δε σημαίνει ότι όλες οι απόψεις έχουν την ίδια ισχύ. Μου θυμίζει αυτό που έλεγε ένας φίλος μου "παίζω λαχείο γιατί έχω 50-50 πιθανότητες. Ή να κερδίσω ή να χάσω". Λυπάμαι αλλά δεν είναι το ίδιο η άποψη ενός με την άποψη της συντριπτικής πλειοψηφίας του ποδοσφαιρικού κόσμου (και όχι μόνο των Λαρισαίων). Εννοείται ότι μπορεί να τη λες, αλλά (paredwse mode on) αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να την πάρουμε στα σοβαρά (paredwse mode off).

 

Γενικά, πριν το ρίξουμε στη συνομωσία (μας κυνηγάνε, μας ζηλεύουν, όλοι μας μισούν, μαμά τα άλλα παιδάκια δε με παίζουνε) χρήσιμο είναι να δούμε τι κάναμε από την πλευρά μας.

 

Από την πλευρά μας είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένοι από την πρόοδο της ομάδας μας. Κάθε χρόνο είμαστε πολύ καλύτεροι, κάτι που φαίνεται συνεχώς. Τώρα αν εσύ βλέπεις κακή ομάδα, δε σου φταίει κανείς. Τα γυαλιά σου φταίνει. Εμείς βλέπουμε να έχει γίνει δουλειά, να βγάζει αποτελέσματα και να την ρίχνουν στα σκουπίδια άλλοι. Σιγά μην χρεώσω στην ομάδα, αυτά που καμία άλλη δεν κατάφερε να κάνει. Δηλαδή να παίξει με ψυχολογία καλή, τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους βαρούσαν μπουνιές εκτός φάσης και έφαγαν τέτοιο γκολ. ΕΛΕΟΣ! Το ξαναλέω, και αν είσαι μάγκας, απάντα σ' αυτό και όχι ότι σε βολεύει: έχεις δει ελληνική ομάδα που ν' αντιμετωπίζει καλύτερα από την ΑΕΛ, την αισχρή διαιτησία; Πώς μπορείς να καταλογίζεις κάτι σε κάποιον, που κανείς άλλος δεν μπορεί να κάνει; Δηλαδή εσύ τι ομάδα είσαι που έκανε μεγαλύτερη πρόοδο από την ΑΕΛ τα τελευταία 3 χρόνια;

 

Καλά, τα γκολ από το φιλικό ήταν το καλύτερο για να αποδείξεις ότι η ομάδα δεν έχει επιθετική δυστοκία.

 

Το φιλικό με τον ΟΦΗ, ήταν το καλύτερο παιχνίδι που έχω δει να κάνει ελληνική ομάδα τα χρόνια που παρακολουθώ ποδόσφαιρο (βλ. από euro2004). Τελεία και παύλα. Δε με νοιάζει αν ήταν φιλικό. Με νοιάζει ότι στην κερκίδα χαστουκιζόμασταν γιατί δεν πιστεύαμε τι βλέπαμε. Νομίζαμε ότι ξαφνικά ήμασταν η Τσέλσι.

 

Η ουσία είναι πως απέναντι σε τρεις ομάδες που (τουλάχιστον οι δύο, εγώ πιστεύω και οι τρεις) είναι υποψήφιες για υποβιβασμό, η ΑΕΛ πέτυχε 2 γκολ. Το πόσα έβαλε στην εφηβική ομάδα της, δε με απασχολεί.

 

Επίσης ένας καλός τρόπος να αποδείξεις ότι η ομάδα ΕΧΕΙ επιθετική δυστοκία, είναι να βγάζεις απ' έξω παιχνίδια που τελειώσαν 2-0. Γιατί δηλαδή έχουμε 2 σε 3 παιχνίδια, και όχι 4 σε 4 παιχνίδια; Και έπειτα, από πότε είναι υπερβολικά λίγα τα 2 γκολ σε 3 παιχνίδια (ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕ!), ειδικά όταν τα παιχνίδια είναι 2, αφού αυτό με τον Ατρόμητο, δύσκολα μπορεί να θεωρηθεί παιχνίδι για λόγους που εξήγησα παραπάνω (αλλά διακριτικά αμελείς να σχολιάσεις);

 

Αφού ή σέντρα ή πάτημα και σουτ ή πάτημα και διείσδυση θα έκανε ο Λουτσιάνο γιατί σταμάτησαν;

 

Γιατί πήρε τη μπάλα με τα χέρια (να διαβαστεί σε στυλ "γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες" παρακαλώ). Κοινώς, γιατί πολύ απλά δεν έκανε τίποτα από αυτά που λες. Απλό, έτσι; Αλλά δεν περιμένω από κάποιον "αμερόληπτο" να το καταλάβει. Είμαι σίγουρος ότι θα κατηγορούσες την ομάδα σου αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πήρε τη μπάλα με τα χέρια (να διαβαστεί σε στυλ "γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες" παρακαλώ). Κοινώς, γιατί πολύ απλά δεν έκανε τίποτα από αυτά που λες. Απλό, έτσι; Αλλά δεν περιμένω από κάποιον "αμερόληπτο" να το καταλάβει. Είμαι σίγουρος ότι θα κατηγορούσες την ομάδα σου αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

 

δεν ήθελα να φτάσω να ρωτήσω αν έχεις παίξει ποτέ μπάλα στην ζωή σου εκτός από την αυλή του σχολείου σου, γιατί θα ακουστώ σαν κάποιους παλαίμαχους που βγαίνουν στις εκπομπές και λένε "...εμείς τότε... και άμα είμασταν τώρα...", αλλά ακόμα και στην Γ' (όχι παραπάνω.. Γ') ερασιτεχνική ξέρεις ότι άμα δεν σφυρίξει ο διαιτητής δεν σταματάς.

 

Είναι τόσο απλό. Δεν λέω ότι είναι σωστό ή ότι είναι ένα απλό λάθος, δεν υπάρχει δικαιολογία για τον διαιτητή, αλλά δεν είναι και "πήρε την μπάλα με τα χέρια". Αν ψάχνεις δικαιολογία που οι παίκτες της ΑΕΛ σε αυτή τη φάση είτε κοιμήθηκαν, είτε τα έχασαν, είτε ... είτε .... είτε.... καλός. Για μένα είναι (πολύ μικρό ποσοστό) και δικό τους λάθος. Και ειδικά δε του Κοτσόλη ο οποίος αμφιβάλω αν κατάλαβε τι έκανε και τι δεν έκανε ο παίκτης του Ατρόμητου που έπρεπε να πατήσει την μπάλα και απλά παρασύρθηκε από τους υπόλοιπους.

 

Τώρα για τα εισαγωγικά στην λέξη αμερόληπτος δεν θα πω τίποτα γιατί βλέπω ότι όποιος λέει κάτι που δεν συμφωνεί με την άποψη σου τον βάζεις στην ίδια κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο εχει δικιο ο αλεξ μπαλα ειναι , ο θανατος σου η ζωη μου. εδω δεν κραταγαμε το φαιρ πλει οταν παιζαμε για πλακα μονοι μας θα το κρατησει ο επαγγελματιας. Οταν παιζεις δεν πρεπει να κοιτας τι κανει ο διαιτητης αλλα τι κανει ο αντιπαλος πρεπει να προσαρμοζεσε στα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, να δηλώσω ένα συγγνώμη για το επιθετικό ύφος γενικότερα προς όλους, αλλά είμαι ακόμα πολύ εκνευρισμένος με το θέμα και όποτε το θυμάμαι μου ανάβουν τα λαμπάκια. Δε θεωρώ ότι έγραψα υπερβολές ή ότι έχω επηρεαστεί από τα συναισθήματα μου όσον αφορά τις απόψεις μου (αντίθετα όπως έγραψα με υπερβολή ίσως, πιστεύω ότι κάποιοι άλλοι επηρεάζεστε γιατί δεν πιστεύω ότι θα τα γράφατε αυτά για ομάδες που συμπαθείτε), αλλά έχω άσχημο ύφος, είναι αλήθεια. Να με συμπαθάτε (αν θέλετε).

 

Όσον αφορά τις επαφές μου με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο, αυτές είναι ένας κολλητός μου που έπαιζε στην Γ' εθνική, ο άντρας της ξαδέρφης μου που ήταν ποδοσφαιριστής στον Άρη πριν 15-20 χρόνια και ότι συζητήσεις κάνω με παίχτες της ΑΕΛ που συναντάω στο δρόμο ή που κάνουν άλλοι και μου τις μεταφέρουν. Ως γνωστόν, ένα χωριό είμαστε. Δε χρειάζεται λοιπόν να παίξω εγώ, τη στιγμή που ακούω σχόλια όλη την ώρα. Δεν υπάρχει η αποξένωση (λόγω πληθυσμού) της Αθήνας εδώ. Ξέρουμε τι γίνεται και πως σκέφτονται οι άνθρωποι που έχουμε δίπλα μας.

 

Ένα πράγμα έχω καταλάβει απ' όλες αυτές τις συζητήσεις, ότι η ψυχολογία παίζει τρομερό ρόλο και ειδικά τα ανάποδα σφυρίγματα του διαιτητή, επηρεάζουν τα μέγιστα και μάλιστα, ακόμα και όταν γίνονται ανάποδα (δηλαδή αν κάνω χέρι και δεν το δει ο διαιτητής, ανεβαίνει η ψυχολογία μου).

 

Τώρα οι κανόνες "αν δε σφυρίξει ο διαιτητής δε σταματάω", σε ένα παιχνίδι που είχε φορτιστεί τόσο πολύ εκείνη την ώρα, δεν έχουν νόημα. Πολύ απλά είστε εκτός κλίματος και βλέπετε μόνο μια φάση (εκτός πια αν όλοι είχατε στηθεί να δείτε τον αγώνα εκείνη την μέρα και δε βλέπατε ΠΑΟ-ΠΑΟΚ).

 

Τέλος νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, να δηλώσω ένα συγγνώμη για το επιθετικό ύφος γενικότερα προς όλους, αλλά είμαι ακόμα πολύ εκνευρισμένος με το θέμα και όποτε το θυμάμαι μου ανάβουν τα λαμπάκια. Δε θεωρώ ότι έγραψα υπερβολές ή ότι έχω επηρεαστεί από τα συναισθήματα μου όσον αφορά τις απόψεις μου (αντίθετα όπως έγραψα με υπερβολή ίσως, πιστεύω ότι κάποιοι άλλοι επηρεάζεστε γιατί δεν πιστεύω ότι θα τα γράφατε αυτά για ομάδες που συμπαθείτε), αλλά έχω άσχημο ύφος, είναι αλήθεια. Να με συμπαθάτε (αν θέλετε).

 

Όσον αφορά τις επαφές μου με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο, αυτές είναι ένας κολλητός μου που έπαιζε στην Γ' εθνική, ο άντρας της ξαδέρφης μου που ήταν ποδοσφαιριστής στον Άρη πριν 15-20 χρόνια και ότι συζητήσεις κάνω με παίχτες της ΑΕΛ που συναντάω στο δρόμο ή που κάνουν άλλοι και μου τις μεταφέρουν. Ως γνωστόν, ένα χωριό είμαστε. Δε χρειάζεται λοιπόν να παίξω εγώ, τη στιγμή που ακούω σχόλια όλη την ώρα. Δεν υπάρχει η αποξένωση (λόγω πληθυσμού) της Αθήνας εδώ. Ξέρουμε τι γίνεται και πως σκέφτονται οι άνθρωποι που έχουμε δίπλα μας.

 

Ένα πράγμα έχω καταλάβει απ' όλες αυτές τις συζητήσεις, ότι η ψυχολογία παίζει τρομερό ρόλο και ειδικά τα ανάποδα σφυρίγματα του διαιτητή, επηρεάζουν τα μέγιστα και μάλιστα, ακόμα και όταν γίνονται ανάποδα (δηλαδή αν κάνω χέρι και δεν το δει ο διαιτητής, ανεβαίνει η ψυχολογία μου).

 

Τώρα οι κανόνες "αν δε σφυρίξει ο διαιτητής δε σταματάω", σε ένα παιχνίδι που είχε φορτιστεί τόσο πολύ εκείνη την ώρα, δεν έχουν νόημα. Πολύ απλά είστε εκτός κλίματος και βλέπετε μόνο μια φάση (εκτός πια αν όλοι είχατε στηθεί να δείτε τον αγώνα εκείνη την μέρα και δε βλέπατε ΠΑΟ-ΠΑΟΚ).

 

Τέλος νομίζω.

 

Καταρχάς, εγώ τουλάχιστον δεν σε παρεξηγώ. Καταλαβαίνω (και η πρώην κοπελιά μου σε καταλαβαίνει πού όποτε έχανε η ομάδα που παίζω ή η ομάδα που υποστηρίζω έκανε Ιόβια υπομονή).

 

Στο θέμα μας τώρα, εγώ όντως πιάνομαι από μία φάση. Δεν θέλω/ξέρω/μπορώ να μιλήσω για όλο τον αγώνα. Και δεν λέω ότι δεν αδικήθηκε η ΑΕΛ. Από την αρχή για αυτή τη φάση μιλούσα.

 

Τώρα για το ότι δεν χρειάζεται να παίξεις μπάλα για να καταλάβεις, πίστεψε με ότι χρειάζεται. Δεν μου αρέσει να το παίζω έξυπνος του στυλ "παίζω 10 χρόνια και εσύ δεν που δεν παίζεις δεν ξέρεις" αλλά για μένα έτσι είναι. Ειδικά σε χαμηλές κατηγορίες όπου οι διαιτητές μαθαίνουν γίνονται τραγελαφικά πράγματα. Είναι πολλές φορές που εκπλήσσεσαι για κάτι που βλέπεις αλλά εγώ ποτέ δεν σταμάτησα μια φάση, μέχρι που σφύριξε ο διαιτητής.

 

Όσο για την ψυχολογία έχεις δίκιο, παίζει μεγάλο ρόλο. Και τις περισσότερες πεισμώνουν τα ανάποδα σφυρίγματα. Για αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί άφησαν την οι παίκτες της ΑΕΛ την φάση να εξελίχθη και δεν σήκωσε κανένας τον Λουτσιάνο δίνοντας του τα πόδια του στα χέρια.

 

Τέλος το ότι μιλάς με παίκτης της ΑΕΛ δεν μου λέει κάτι. Ίσα ίσα που είναι οι πλέον αναρμόδιοι για να δουν ρεαλιστικά το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά σε χαμηλές κατηγορίες όπου οι διαιτητές μαθαίνουν γίνονται τραγελαφικά πράγματα. Είναι πολλές φορές που εκπλήσσεσαι για κάτι που βλέπεις αλλά εγώ ποτέ δεν σταμάτησα μια φάση, μέχρι που σφύριξε ο διαιτητής.

 

Εννοείται ότι σε μικρότερες κατηγορίες το κάνεις αυτό, γιατί εκεί παίζουν κι άλλα πράγματα. Η ΑΕΛ δεν ήταν πάντα στην Α' Εθνική και ξέρω. Εδώ και στη Β' ακόμα, που υποτίθεται ότι υπάρχει και μια κάποια τηλεοπτική κάλυψη, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τρελά πράγματα, γινόντουσαν ΤΡΕΛΑ πράγματα. Και εκεί κανένας δε σταματούσε βέβαια. Επίσης ήσουν σίγουρος ότι ο διαιτητής είναι στημένος ή ότι φοβόταν μήπως φάει ξύλο (γιατί οι φίλαθλοι καθόντουσαν "μέσα" στο γήπεδο).

 

Τέλος το ότι μιλάς με παίκτης της ΑΕΛ δεν μου λέει κάτι. Ίσα ίσα που είναι οι πλέον αναρμόδιοι για να δουν ρεαλιστικά το θέμα.

 

Οι πλέον αναρμόδιοι για να μιλήσουν στο γιατί δεν έπεσαν να μαρκάρουν τον αντίπαλο, είναι αυτοί που είναι οι ίδιοι; Δηλαδή τι θέλεις να κάνουμε; Να καλέσουμε ψυχολόγους να μας εξηγήσουν τι σκέφτηκαν;

 

Βασικά εδώ που τα λέμε, είναι και υπερβολές αυτά που λέμε. ΈΠΕΣΑΝ να μαρκάρουν. Ο Φωτάκης τον κυνηγάει, ο Κλέιτον κάνει κίνηση να βγει πάνω του, αλλά προφανώς (αφού παίζεις και μπάλα θα το καταλάβεις πολύ καλά) όταν κάποιος ξεκινάει με φόρα και τρέχει ενώ εσύ είσαι σταματημένος, δεν μπορείς να τον προλάβεις (εκτός αν είσαι ο Αλωνεύτης).

 

Στις περιπτώσεις που περιγράφεις και ο αντίπαλος ακουμπάει τη μπάλα πριν την εκτέλεση, σου δίνεται ένας 'α' χρόνος, μέσα στον οποίο προλαβαίνεις να κυνηγήσεις τον παίχτη και να βγεις πάνω στην μπάλα (γιατί βέβαια όταν η μπάλα είναι ακούνητη, ο Λουτσιάνο μπορεί να τρέξει και να την ελέγξει άνετα, όταν όμως την ακουμπάει κάποιος, χρειάζεται κι αυτός τον 'α' χρόνο για να ελέγξει την τρίπλα του. Προφανώς από τη στιγμή που βλέπεις τον παίχτη να φεύγεις, η πρώτη σου αντίδραση δεν είναι να κυνηγήσεις το "φάντασμα του Λουτσιάνο" αλλά να κοιτάξεις να προστατεύσεις την περιοχή σου, τις κεφαλιές που μπορεί να γίνουν, τις έξυπνες πάσες που μπορεί να βγάλει κτλ

 

Ακόμα πιο καλό επιχείρημα; Δεν ξέρεις ότι ο Λουτσιάνο κάνει την κομπίνα "θα τριπλάρω μέχρι να σουτάρω" και δεν πάει εκεί το μυαλό σου γιατί είναι εντελώς γελοία. Θα μπορούσε απλά να κάνει ΜΙΑ κίνηση με τη μπάλα και στο δεύτερο άγγιγμα να δώσει πάσα (ώστε να νομίζει ο διατητής ότι μπάλα παίχτηκε από στημένη). Εμένα αυτή θα ήταν η πρώτη μου σκέψη. Αν ξεπεράσω το σοκ ότι δε σφυρίχτηκε επανάληψη, θα περιμένω να τη δώσει κάπου και όχι ότι θα συνεχίσει μόνος του (κάνοντας έτσι ακόμα πιο προφανή την κλεψιά του). Δεν αφήνεις τον παίχτη σου λοιπόν για να μαρκάρεις το φάντασμα (και πάλι).

 

Τέλος πάντων, και μόνο που χρειάζεται τόσο ανάλυση, καταλαβαίνεις πόσο δύσκολη φάση είναι εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...