Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και μια βδομάδα έχω το LG DVX286 το οποίο και μέσα στη λίστα είναι,και βεβαίωσαν και άλλοι φίλοι ότι παίζουν κανονικά ελληνικοί υπότιτλοι,αλλά σε όσες δοκιμές έχω κάνει τους βγάζει ακαταλαβίστικα.Εχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω και μια βδομάδα έχω το LG DVX286 το οποίο και μέσα στη λίστα είναι,και βεβαίωσαν και άλλοι φίλοι ότι παίζουν κανονικά ελληνικοί υπότιτλοι,αλλά σε όσες δοκιμές έχω κάνει τους βγάζει ακαταλαβίστικα.Εχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.

 

 

firma #32 (greektvsubs)

 

"(πατάς για 3 δευτερόλεπτα το πλήκτρο "subtitle" στο τηλεκοντρόλ και επιλέγεις τον κωδικό "CP 1253" . Έτσι παίζει τους υπότιτλους με ελληνικούς χαρακτήρες!)"

 

 

------------------------------------------------------------

 

Ενημέρωση λίστας

 

+ Sigmatek XM400 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firma #32 (greektvsubs)

 

"(πατάς για 3 δευτερόλεπτα το πλήκτρο "subtitle" στο τηλεκοντρόλ και επιλέγεις τον κωδικό "CP 1253" . Έτσι παίζει τους υπότιτλους με ελληνικούς χαρακτήρες!)"

 

 

------------------------------------------------------------

 

 

 

Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση, η παραπάνω λύση δεν δίνει αποτέλεσμα. Για την ακρίβεια βλέπω την ταινία αλλά δεν βλέπω καν υπότιτλους ότι και αν έχω κάνει. Στα settings έχω βάλει τa subtiltles σε Greek και το όνομα του avi και του srt είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και μια βδομάδα έχω το LG DVX286 το οποίο και μέσα στη λίστα είναι,και βεβαίωσαν και άλλοι φίλοι ότι παίζουν κανονικά ελληνικοί υπότιτλοι,αλλά σε όσες δοκιμές έχω κάνει τους βγάζει ακαταλαβίστικα.Εχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.

 

και....

 

 

Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση, η παραπάνω λύση δεν δίνει αποτέλεσμα. Για την ακρίβεια βλέπω την ταινία αλλά δεν βλέπω καν υπότιτλους ότι και αν έχω κάνει. Στα settings έχω βάλει τa subtiltles σε Greek και το όνομα του avi και του srt είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη

 

 

Απο το post #432 του GiwrgosG (greektvsubs)

 

"Δοκίμασε να κάνεις copy-paste στο flashaki ξεχωριστά το avi και το srt και όχι πακέτο.Δηλαδή τώρα αφου τα έχεις κάνει ήδη paste σβήσε το srt και ξαναπερασέ το μόνο του."

 

 

 

Απο το post #434 του Nick_sgr (greektvsubs)

 

"....Ευχαριστω Γιωργο για την αμεση βοηθεια, τελικα επρεπε να βαλω κωδικο περιοχης 6976 apo to setup και το φλασακι αν και με την θυρα 1.1 παιζει κανονικα ελληνικους υποτιτλους με ενα ελαφρυ γκρι πλαισιο το οποιο δεν με προβληματισε, οι υποτιτλοι ειναι αρκετα ευδιακριτοι και σε arial γραμματοσειρα,...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω DVD που να δεχετε εξωτερικο σκληρο δισκο

που να καταλαβαινει αρχεια .avi .divx .xvid

που να διαβαζει υποτιτλους .srt στα ελληνικα

 

καμια ιδεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω DVD που να δεχετε εξωτερικο σκληρο δισκο

που να καταλαβαινει αρχεια .avi .divx .xvid

που να διαβαζει υποτιτλους .srt στα ελληνικα

 

καμια ιδεα ?

 

 

Τσέκαρε την λίστα (όσα έχουν USB) στο πρώτο post .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και....

 

 

 

 

Απο το post #432 του GiwrgosG (greektvsubs)

 

"Δοκίμασε να κάνεις copy-paste στο flashaki ξεχωριστά το avi και το srt και όχι πακέτο.Δηλαδή τώρα αφου τα έχεις κάνει ήδη paste σβήσε το srt και ξαναπερασέ το μόνο του."

 

 

 

Απο το post #434 του Nick_sgr (greektvsubs)

 

"....Ευχαριστω Γιωργο για την αμεση βοηθεια, τελικα επρεπε να βαλω κωδικο περιοχης 6976 apo to setup και το φλασακι αν και με την θυρα 1.1 παιζει κανονικα ελληνικους υποτιτλους με ενα ελαφρυ γκρι πλαισιο το οποιο δεν με προβληματισε, οι υποτιτλοι ειναι αρκετα ευδιακριτοι και σε arial γραμματοσειρα,...."

 

Ευχαριτώ Asxetius για την βοήθεια.

 

Δυστυχώς, παρά τα παραπάνω που εφάρμοσα δεν κατάφερα να κάνω το flash 1GB να εμφανίσει υπότιτλους. Παραταύτα, κατάφερα με card reader και compact flash 4GB να δω και υπότιλους. Επίσης δεν μπόρεσε να δεί τον εξωτερικό μου δίσκο WD My Book 500 GB, αν και είχα και primary partition FAT32.

 

Οσον αφορά την εμπειρία θέασης που έχω με το εν' λόγο player, είναι ομολογουμένως εντυπωσιακή (near DVD quality), γεγονός που νομίζω ότι επικουρείται από το pixel plus της τηλεόρασης.

 

Α! δεν διαβάζει DVD+RW, μόνο DVD-RW έτσι για να ξέρετε.

 

Τάσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριτώ Asxetius για την βοήθεια.

 

Δυστυχώς, παρά τα παραπάνω που εφάρμοσα δεν κατάφερα να κάνω το flash 1GB να εμφανίσει υπότιτλους. Παραταύτα, κατάφερα με card reader και compact flash 4GB να δω και υπότιλους. Επίσης δεν μπόρεσε να δεί τον εξωτερικό μου δίσκο WD My Book 500 GB, αν και είχα και primary partition FAT32.

 

Οσον αφορά την εμπειρία θέασης που έχω με το εν' λόγο player, είναι ομολογουμένως εντυπωσιακή (near DVD quality), γεγονός που νομίζω ότι επικουρείται από το pixel plus της τηλεόρασης.

 

Α! δεν διαβάζει DVD+RW, μόνο DVD-RW έτσι για να ξέρετε.

 

Τάσος

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Έίναι σίγουρο αυτό για τα DVD+RW; Διότι εγώ στο dvx286 που δοκίμασα παίζει και +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo LG DVX-298H και έχουν βάλει δίσκο σε FAT32 και παίζει *.srt απο USB.

Ισως στην συγκεκριμένη περίπτωση να φταίει το φλασάκι, και στον δίσκο ή χωρητικότητα. Αβυσσος ή ψυχή των ηλεκτρονικών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει τσεκαρει καποιος το XORO HSD2100 που ανέβασε το e-shop?

Παιζει ελληνικους υποτιτλους? κατα τα αλλα φενεται καλο μηχανημα για την τιμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα χθες απο Mediamarkt το LG DVX-298H και το δοκιμασα με DVD που ειχε ταινιες σε folder (*.avi + *.srt) καθως και ξεχωριστες ταινιες σε DVD μορφη και επαιξαν κανονικα με τους υποτιτλους τους.

Επισης εβαλα ενα usb flash disk Kingston 2 GB που περιειχε 2 ταινιες σε folder (*.avi + *.srt) και αυτες επισης επαιξαν κανονικα με τους υποτιτλους τους με μονο μειονεκτημα οτι καθυστερησε λιγο στην αναγνωση τους πραγμα λογικο κατ' εμε.

Γενικα μπορω να πω οτι το LG DVX-298H ειναι μια πολυ αξιολογη συσκευη σε καλη τιμη (99 ευρω) και το συστηνω για αγορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα στο praktiker ένα dvd player F&U model DVD 3705B με τιμή 59 Ευρώ το οποίο παίζει αρχεία divx και έξοδο HDMI.

Ρώτησα την πωλήτρια αν παίζει ελληνικά στα divx και μου είπε χωρίς να είναι σίγουρη, ότι κατα πάσα πιθανότητα παίζει γιατί έπαιζε και το προηγούμενο μοντέλο.

Έχει επιπλέον τρείς εισόδους (usb & card reader) και αν εξαιρέσεις την καρακιτσάτη εμφάνιση (το panel είναι σε καθρέφτη!!!) φαινεται καλό για την τιμή του.

Έχει κανείς κάποια άποψη για συγκεκριμένο player?

Βασικά ψάχνω κάτι φτηνό να παίζει dvix και με έξοδο HDMI, δεκτές προτάσεις και απόψεις για συσκευές αναλόγου κόστους δηλ. μεχρι 60 ευρώ !!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγορασα προ δεκα ημερων απο MegaMarket και παιζει αψογα!!!

Αλλη μια φορα συγχαρητηρια για τη λιστα!!σιγουρα βοηθησε πολυ κοσμο ;-) υποστηριζονται οι ελληνικοι υποτιτλοι αν τους εχω σε directory μαζι με την ταινια :-P,χρησιμοποιώντας το AVIAddXSubs δεν μου εμφανιζε υποτιτλους ομως....:confused: εκανα κατι λαθος???:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγορασα προ δεκα ημερων απο MegaMarket και παιζει αψογα!!!

Αλλη μια φορα συγχαρητηρια για τη λιστα!!σιγουρα βοηθησε πολυ κοσμο ;-) υποστηριζονται οι ελληνικοι υποτιτλοι αν τους εχω σε directory μαζι με την ταινια :-P,χρησιμοποιώντας το AVIAddXSubs δεν μου εμφανιζε υποτιτλους ομως....:confused: εκανα κατι λαθος???:-?

 

 

Ακολούθησε το παρακάτω ....

 

Setup---->A---->Disc Subtitle---->Others και βάλε τον κωδικό 6976

 

Αν δε το χεις κάνει λογικά μετα θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...