Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

SONY ns 38 υπάρχει κατι που να το κανει να παιζει ελληνικούς υπότιτλους;

 

άκυρον, εψαξα στους κωδικους των χωρών και βρηκα ότι για ελλαδα ειναι το 1142, ελα ομως που τα βγαζει αλαμπουρνεζικα, δοκιμασα απο τις επιλογες που ειχε το 1253 και επαιξαν κανονικά τα ελληνικά, στο εγχειρίδιο ομως λέει οτι το 1253 αντιστοιχεί στα ισλανδικά. δεν το καταλαβαίνω αλλα σημασία έχει οτι βλέπω ελληνικά, τωρα αν υπάρχει τροπος να μεγαλώσουμε λίγο τους υπότιτλους ας μου κάποιος αν ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το link δε δουλεύει πλέον και φαίνεται ότι με το firmware που έχει η Lacie στο σάιτ δε γίνεται δουλειά. Μήπως μπορεί κανείς να μου το στείλει (ας μου στείλει PM να του δώσω το μέιλ μου) ή να το ανεβάσει κάπου;

Ευχαριστώ...

 

Πες μου mail για να σου το στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκυρον, εψαξα στους κωδικους των χωρών και βρηκα ότι για ελλαδα ειναι το 1142, ελα ομως που τα βγαζει αλαμπουρνεζικα, δοκιμασα απο τις επιλογες που ειχε το 1253 και επαιξαν κανονικά τα ελληνικά, στο εγχειρίδιο ομως λέει οτι το 1253 αντιστοιχεί στα ισλανδικά. δεν το καταλαβαίνω αλλα σημασία έχει οτι βλέπω ελληνικά, τωρα αν υπάρχει τροπος να μεγαλώσουμε λίγο τους υπότιτλους ας μου κάποιος αν ξέρει.

 

Νομίζω ότι η Sony έχει γενικά πρόβλημα με τους υπότιτλους (είναι "ψείρες")... Έχω το μοντέλο Sony RDR-HX650 με 160GB HDD και έχω το ίδιο πρόβλημα με τους μικρούς υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον αν έχει ιδία γνώμη για το DVD PLAYER ONKYO DV-SP405 αν παίζει με κάποιο (custom) firmware ελληνικούς υπότιτλους.

Το συγκεκριμένο DVD Player πωλείται (και) σαν πακέτο με ενισχυτή ONKYO και τα BOSE ACOUSTIMASS 10, για αυτό και η επιλογή του.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου δώσει όσο γίνεται πιο γρήγορα τη γνώση-γνώμη του διότι πρόκειται για σχετικά άμεση αγορά.

 

(Από κάπου άκουσα ότι μάλλον χρησιμοποιεί μηχανισμό PIONEER και μάλιστα του DV-600AV....)

 

Σας ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω το forum,

Αγόρασα και εγώ το LG HT202SF από E-Shop.Home Cinema 108 ευρώ με usb θύρα και παίζει xvid με srt υπότιτλους.

Πιστεύω ότι είναι μια τίμια αγορα αφου στην τιμή αυτή παιρνει κανεις ενα πλήρες home cinema με dvd player, ενισχυτή, ράδιο και 6 ηχεία.

Εχω όμως μια απορία που είναι και ερώτηση προς τον pitch76 που πήρε το ίδιο ή οποιον άλλο συμφορουμίτη γνωρίζει. Πως μπορω να βλέπω ταινίες divx σε full screen?

Το player παίζει τις ταινίες αλλά στο κέντρο και καταλαμβάνει μονο το 1/3 από την οθόνη 32 ιντσών που έχω

Τις κανονικές ταινίες dvd τις παίζει κανονικά χρησιμοποιώντας όλη την οθόνη

Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε σε όλους, μόλις κήδεψα το ένδοξο μου GVG420, το οποίο άντεξε 4,5 ολόκληρα χρόνια, με firmware του φανταστικού Zavlaka και ψάχνω καινούργιο παντοπαίχτη (avi, divx, xvid, mpeg KA) με υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων και (ίσως) USB, κάτω από 100?. Ποιά θα ήταν η πρότασή σας? Καλό θα ήταν να βάλουμε και κανένα "Value for Money" στο excellάκι για εμάς τους λιγότερο σχετικούς..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια "επεσε" στα χερια μου ενα YAMAKAWA 665 με σκληρο δισκο απο την www.amy.gr σε αντικατασταση ενος προβληματικοτατου LiteOn

 

Για το 335 απο οτι βλεπω στην λιστα στο πρωτο post βλεπει ελληνικους υποτιτλους.

 

Για το 665 ξερει κανεια κατι ????Μου τους βγαζει...κινεζικους.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IQ DVD-340 DVD PLAYER 30e media marktπαιζει χωρις firmware subs αλλα εχει αθλια γραμματοσειρα(σαν bold με λεπτες ακρες)κ πιο μικρη απο το πρωηγ.gvg dvd player που ειχα που με το firmware εκανες οτι ηθελες σε υποτιτλους...+οτι αργει πιο πολυ απο το πρωηγ.για να φορτωσει ειτε απο usb ειτε απο dvd ταινιες divx.

 

ζαβλακας ή οποιος αλλος ασχολειτε παιζουν update σε αυτα για subs?ξερει κανεις τι chip φορανε ?

 

http://iq-smart.com/dvd.php

 

to excel θελει edit Για το μοντελο αυτο γιατι παιρνει κ usb+hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα στον Κωτσόβολο το DVD Recorder Hyundai HDR5001. Ξέρει κανείς αν πάιζει ελληνικούς υπότιτλους srt για τα αρχεία divx? Απ'όσο έψαξα στο Google μου έβγαλε ως σελίδα της εταιρείας http://www.hyundaielectronicsindia.com αλλά δεν έχει μέσα αυτό το μοντέλο. Όσο είδα στα site του Κωτσόβολου http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=24941 του Multirama http://www.multirama.gr/multirama/pr...s&cp_id=139673 και του Electroword http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=22651 δε γράφει για υπότιτλους αλλά μόνο στο http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...ail.aspx?15307 λέει ότι παίζει. Τελικά παίζει υπότιτλους ή όχι? Και αν όχι υπάρχει πειραγμένο firmware το οποίο μπορώ να βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συναδελφοι, μπορειτε να μου πειτε γιατι το Ηyundai 320 υπερτερει του Αdvent 3326 που εχει και ΗDMI? Στα ιδια λεφτα ειναι και τα δυο, USB και τα δυο, ΗDD και τα δυο, δεν ειναι εξ ισου καλες λυσεις στην χαμηλη κατηγορια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το LG HT202SF από E-Shop.Home Cinema 108 ευρώ με usb θύρα και παίζει xvid με srt υπότιτλους.Καλή αγορά.

 

Το μέγεθος των υποτίτλων στα divx τι λέει ?

Από usb δοκίμασες divx με ελληνικούς υπότιτλούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω για το εξωχικό ένα συστημα 5.1 που να παίζει divx με ελληνικούς υπότιτλους (σε σωστό μέγεθος). Τιμή κάπου μέχρι 200 ?.

 

Είδα αυτά:

 

PHILIPS HTS3154

THOMSON DPL-914 VD

PHILIPS HTR5204

LG HT-502PH

LG HT-362ST

SAMSUNG HT-THX22

 

Ξέρει κανείς αν αξίζει κάποιο ? Και αν παίζουν ελληνικούς υπότιτλους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πηρες φιλε με την USB θυρα προφανως βλεπει μονο σκληρους με FAT32, το δοκιμασες? Αραγε μπορει κανεις να κανςει partition ενα μερος με FAT32 και ενα με ΝTFS ?

Το προβλημα ειναι οτι το FAT32 δεν υποστηριζει αρχεια >4GΒ οποτε δεσμευεις ενα ολοκληρο σκληρο ενω αν αφησεις ενα παρτισιον του δισκου μονο για Χvid κλπ και το αλλο (το ΝTFS) το εχεις για μεγαλα αρχεια ειναι καλυτερα. Γινεται ομως ? Και αν γινεται το USB του player θα το αναγνωρισει το μερος με το FAT32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...