Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω ενα προβλημα με lg 298h Και σκληρο WD myboοk 500gb. φυσικα το προβλημα ειναι οτι δεν τον αναγνωριζει. Υπαρχει καμια λυση? Υπαρχει καποιο οριο στα γιγκα? Ειναι σε φατ32 και δοκιμασα και να κανω παρτισιονς μπας και δει κανα κοματι με μικροτερα γκιγκα, αλλα τζιφος

 

αν θελετε απαντατε εδω η στο τοπικ που ανοιξα (δεν βρηκα ανταποκριση εκει γι αυτο ποσταρω και εδω) http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=264769

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ

ΛΟΙΠΟΝ, ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΙΑ PHILIPS 32'', ΕΧΟ ΟΜΟΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ DVD ΜΕ ΤΑΙΝΙΕΣ (avi mpeg2 divx xvid mkv) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ (srt , kai elaxista sub).... ΙΔΙΟ FILENAME ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΤΛΟ...

 

1. ΘΕΛΩ ΕΝΑ DVD PLAYER NA ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ, ΟΧΙ ΟΜΟΣ ΝΑ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ

2. ΝΑ ΠΕΖΕΙ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΝΤΕΟ ΑΡΧΕΙΩΝ

3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ FILENAMES, AMA EINAI ΜΕΓΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ??? (lord.of.the.rings.the.two.towers.DvDrip.Xvid,aXXo.avi ΚΑΙ lord.of.the.rings.the.two.towers.DvDrip.Xvid,aXXo.srt)

 

ΤΗΑΝΚΣ

 

Τα mkv. δεν τα παίζει κανένα, γιατί θέλουν μεγάλη επεξεργαστική ισχύ (εδώ το xbox 1 με Celeron 800Mhz και τα παίζει με τρελοκολλήματα)...

 

παιδια εχω ενα προβλημα με lg 298h Και σκληρο WD myboοk 500gb. φυσικα το προβλημα ειναι οτι δεν τον αναγνωριζει. Υπαρχει καμια λυση? Υπαρχει καποιο οριο στα γιγκα? Ειναι σε φατ32 και δοκιμασα και να κανω παρτισιονς μπας και δει κανα κοματι με μικροτερα γκιγκα, αλλα τζιφος

 

αν θελετε απαντατε εδω η στο τοπικ που ανοιξα (δεν βρηκα ανταποκριση εκει γι αυτο ποσταρω και εδω) http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=264769

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1850475&postcount=512

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1857945&postcount=525

 

για περίμενε λίγο μήπως και σου φορτώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά...

 

αγόρασα το F&U 3711BL

 

http://www.electroniki.gr/product.asp?id=20364&ref=pathfinder

 

όλα καλά... όμως όταν βάζω usb stick δεν το αναγνωριζει, δεν ανάβει το λαμπάκι από κατω που είναι η ένδειξη για το φλασάκι...

 

ξέρει κανείς τίποτα;

 

2) επίσης μπορούμε να βρούμε άλλο firmware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα ενα dvd της F&U χτες απο mediamarkt 7ιντσων που εχει και tv tuner αναλογικο και ψηφιακο και παιζει και ελληνικους υποτιτλους srt μια χαρα και σε μεγεθος και σε ολα.η κεραια που δινει ειναι μια μικρη με μαγνητακι που την βαζεις οπου θες και εχει πολυ καλο σημα γενικα.δεν θυμαμαι τον κωδικο του προιοντος αλλα το πηρα 169 ευρω νομιζω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

 

ΥΓ. λιγο off topic υπαρχει καποιο προγραμμα που αν εχω μια ταινια πχ σε avi και τους υποτιτλους της σε srt να τους ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ στην ταινια,οχι να ειναι εξτρα?ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την καλή παρέα.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα

πριν κάνω μια αγορά τα εξής:

1.Aν φταχτεί με το Nero ένα DVD ROM με ας υποθέσουμε 12

αρχεία .avi που το καθένα είναι στο φακελό του με το αντίστοιχο

αρχείο .srt οι συσκευές που αναφέρετε παραπάνω (LG DVX 298-392,Philips 5980)μπορούν να

τα διαβάσουν κανονικά;

2.Στα LG υπάρχει ακόμα αυτό το γκρί φόντο στους υπότιτλους;

3.Aν η γραμματοσειρά είναι μικρή υπάρχει η δυνατότητα διόρθωσης

του μεγέθους από την συσκευή;

4.Bάσει αυτών που ρωτάω ποιά κατά την γνώμη σας συσκευή είναι

καλή με τιμή γύρω στα 100 eurο.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702813 αυτό το ωραίο home theater αλλά θα θελα να μάθω αν το dvd player μπορεί να παίξει .srt files μαζί με τα avi η όποιο άλλο video format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, μια ερωτηση και απο εμενα, εχω ενα lg player μοντελο rh188h. Οταν παιζει ενα dvd με αρχειο srt, ειτε ελληνικο ειτε αγγλικο, βγαζει τους χαρακτηρες ακαταλαβιστικους, ξερετε, σαν αραβικα. Μηπως αυτο μπορει να διορθωθει αλλαζοντας την γραμματοσειρα στο αρχειο srt? Kαι αν ναι, ποια πρεπει να βαλω? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρηκα:

Notice for displaying the DivX subtitle

If the subtitle does not display properly, please follow

the steps below.

1. Press PAUSE/STEP when the subtitle appears.

2. Press and hold SUBTITLE about 3 seconds.

The language code will appear.

3. Press b / B to select another language code until

the subtitle is displayed properly.

4. Press PLAY (N) to continue playback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα ενα dvd της F&U χτες απο mediamarkt 7ιντσων που εχει και tv tuner αναλογικο και ψηφιακο και παιζει και ελληνικους υποτιτλους srt μια χαρα και σε μεγεθος και σε ολα.η κεραια που δινει ειναι μια μικρη με μαγνητακι που την βαζεις οπου θες και εχει πολυ καλο σημα γενικα.δεν θυμαμαι τον κωδικο του προιοντος αλλα το πηρα 169 ευρω νομιζω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

 

ΥΓ. λιγο off topic υπαρχει καποιο προγραμμα που αν εχω μια ταινια πχ σε avi και τους υποτιτλους της σε srt να τους ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ στην ταινια,οχι να ειναι εξτρα?ευχαριστω!

 

 

υπαρχει το AVIAddXSubs το οποίο κάνει εξαιρετική δουλειά...σε μένα που έχω F&U 5311 είναι τέλειο...

 

είναι και πολύ απλό στη χρήση..απλά βάζεις το .avi και το .srt στον ίδιο φάκελο(μετο ίδιο όνομα εννοείται..)..

πάς και διαλέγεις το .avi μέσω του προγράμματος και πατά Create DivX kai se 3 λεπτά έχεις το .divX σου έτοιμο να το βάλεις στο player σου να παίξει με ενσωματωμενους υπότιτλους...(εαν θές αντι για το extension .divx βάλε .avi για να είσαι ακόμα πιο καλυμένος)

 

 

ίσως το μόνο που θα σε ζορίσει να είναι οι ρυθμίσεις των υποτίτλων για να βγαίνουν όλα τέλεια επι οθόνης...εγω χρησιμοποιώ τις εξής στο Configuration

 

Center AT : 350

Vertical psosition : 425

font size : 19

(Veranda)

 

:-):-):-):-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει το AVIAddXSubs το οποίο κάνει εξαιρετική δουλειά...σε μένα που έχω F&U 5311 είναι τέλειο...

 

είναι και πολύ απλό στη χρήση..απλά βάζεις το .avi και το .srt στον ίδιο φάκελο(μετο ίδιο όνομα εννοείται..)..

πάς και διαλέγεις το .avi μέσω του προγράμματος και πατά Create DivX kai se 3 λεπτά έχεις το .divX σου έτοιμο να το βάλεις στο player σου να παίξει με ενσωματωμενους υπότιτλους...(εαν θές αντι για το extension .divx βάλε .avi για να είσαι ακόμα πιο καλυμένος)

 

 

ίσως το μόνο που θα σε ζορίσει να είναι οι ρυθμίσεις των υποτίτλων για να βγαίνουν όλα τέλεια επι οθόνης...εγω χρησιμοποιώ τις εξής στο Configuration

 

Center AT : 350

Vertical psosition : 425

font size : 19

(Veranda)

 

:-):-):-):-):-):-)

το δοκιμασα για ενα εργο hunting party και εχω βαλει σε ενα φακελο και το .avi και το .srt αλλα οταν κανω drag -drop το avi μου λεει οτι "[HuntingParty.avi]

ON READING "HuntingParty.srt":

Cannot parse subtitle 00:00:45,662 00:00:50,852

Use Windows Notepad to edit and fix srt file.

 

 

WARNING: 1 FILE(S) FAILED. See above.

 

END OF OPERATION"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

 

Μήπως ξέρετε τι πρέπει να κανω για να μου εμφανίζει ελληνικούς υπότιτλους το SAMSUNG HT-THX22 ? Υπάρχει κάποιο Firmware Update η κατι άλλο?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...