Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους ρωτησαν για το LG HT202SF διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους και φαίνονται τέλεια σε divx (μεγάλοι, καθαροί και χωρίς background color) μετά τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Η usb θύρα του όπως λέει το manual είναι σε fat 32 αλλά απόσα εχω διαβασει εδω στο forum μπορεί να δει και μεγαλυτερης χωρητικότητας σκληρούς. Εγώ δεν το εχω δοκιμάσει

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι μια τίμια αγορα αφου στην τιμή αυτή (από E-Shop 108 ευρώ) παιρνει κανεις ενα πλήρες home cinema με dvd player, ενισχυτή, ράδιο και 6 ηχεία.

Σε σύγκριση με το funai 3705 που πήρα και μετα 15 μερες το επεστρεψα γιατι δεν διαβαζε σχεδόν κανενα dvd είναι απείρως καλυτερο.

Δεν εχει hdmi αλλα component που δίνει progresive scan που απόσο ξέρω είναι εφαμιλο του hdmi όμως δεν γνωρίζω σε τι αναλυση και δεν φαίνεται πουθενα στο μενού.

Σε αυτο το θεμα οποιαδήποτε απαντηση καποιου καλυτερου γνώστη ευπροσδεκτη για να λυσω και εγω τις αποριες μου και να βοηθηθούν και άλλοι...

Επίσης εχει και μια scart που με επιλογή απο το μενου μπορει να μετατραπει σε aux είσοδο!!!

Προσωπικά το συνιστω ανεπιφυλακτα για οποιον εχει τις ιδιες αναγκες με μενα (ενα οικονομικο και αξιοπρεπες home cinema με usb και progresive scan) και νομιζω οτι μπορει να συμπεριληφθει στη λιστα των συμβατων συσκευών.

Εξακολουθώ επίσης να εχω την ιδια απορία που είναι και ερώτηση προς τον pitch76 που πήρε το ίδιο ή οποιον άλλο συμφορουμίτη γνωρίζει. Πως μπορω να βλέπω ταινίες divx σε full screen?

Το player παίζει τις ταινίες αλλά στο κέντρο και καταλαμβάνει μονο το 1/3 από την οθόνη 32 ιντσών που έχω

Τις κανονικές ταινίες dvd τις παίζει κανονικά χρησιμοποιώντας όλη την οθόνη

Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να αγοράσω για το εξωχικό ένα συστημα 5.1 που να παίζει divx με ελληνικούς υπότιτλους (σε σωστό μέγεθος). Τιμή κάπου μέχρι 200 ?.

 

Είδα αυτά:

 

PHILIPS HTS3154

THOMSON DPL-914 VD

PHILIPS HTR5204

LG HT-502PH

LG HT-362ST

SAMSUNG HT-THX22

 

Ξέρει κανείς αν αξίζει κάποιο ? Και αν παίζουν ελληνικούς υπότιτλους ?

 

Δες αυτό:

Home Cinema LG HT-552TH

ίσως είναι λίγο ακριβότερο αλλά το έχω εδώ και καιρό και είναι πολύ καλό.

Πολύ καλή γραμματοσειρά, γρήγορη ανάγνωση από USB, upscaling σε 1080i κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IQ DVD-340 DVD PLAYER 30e media marktπαιζει χωρις firmware subs αλλα εχει αθλια γραμματοσειρα(σαν bold με λεπτες ακρες)κ πιο μικρη απο το πρωηγ.gvg dvd player που ειχα κ με το firmware εκανες οτι ηθελες σε υποτιτλους...+οτι αργει πιο πολυ απο το πρωηγ.που ειχα για να φορτωσει ειτε απο usb ειτε απο dvd ταινιες divx.

 

ζαβλακας ή οποιος αλλος ασχολειτε παιζουν update σε αυτα για subs?ξερει κανεις τι chip φορανε ?

 

<<Συμβατό με DVD,DVD-R,DVD-RW, SVCD, VCD, CD,

CD-R, CD-RW, MP3,WMA ,JPEG Picture CD, HDCD, DVD+R, DVD+RW...

 

Είσαι σίγουρος ότι παίζει DVD-R,DVD-RW; Γιατί σε μένα έβγαζε baddisk error. Επιπλέον δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό με DVD±R στις προδιαγραφές του. Σίγουρα το δοκίμασες; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με home cinema που παίζουν divx με ελληνικούς υπότιτλους.Το LG HT-303 λογικά παίζει σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδω μέσα σχετικά με τα LG.Το ερώτημα είναι αν παίζει και ταινίες σε codec xvid.Δλδ αν δεν παίζει πρέπει στα χαρακτηριστικά του να αναφέρει xvid?

Thanks in advance...

 

George

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 203 αγορασμενο απο το eshop

Αποτι ειδα ειναι ακριβως το ιδιο με το 303

Πιθανον να εχει διαφορα στο ραδιοφωνο (το 203 δεν εχει rds)

και στις εξοδους (το 203 εχει 1scart και 1 component)

Αλλα δοκιμασα xvid και δεν το επαιξε

Μπορει να θελει αναβαθμιση λογισμικου αλλα δεν ξερω αν γινεται σαυτο το μηχανημα

Ελπιζω να βοηθησα

Αν καποιος αλλος ξερει περισσοτερα ας τα γραψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μοντέλο ξέρετε αν παίζει xvid με ελληνικούς υπότιτλους;

 

Τελικά αγόρασα το 552 και είναι κορυφαίο.Παίζει και DivX kai Xvid με μεγάλους και καθαρούς ελληνικούς υπότιτλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,μετα απο πολυ διαβασμα και επειδη δεν εβγαλα ακρη,ηθελα να ρωτησω το εξης.

Θελω να αγορασω ενα dvd player μεχρι 100 euro που να παιζει avi αρχεια οχι μονο απο divx γιατι υπαρχουν avi που παιζουν για παραδειγμα με gom,vlc και οχι με divx,δηλαδη ολα τα format και να παιζει και ελληνικους ευδιακριτους υποτιτλους!!Καλο θα ειναι να παιρνει και usb.

Επειδη δεν ειμαι και πολυ εξοικιωμενος με firmware και τετοια θελω κατι απλο που να κανει αυτα που ζητω.

Ευχαριστω εκ το προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να πω ενα μεγαλο μπραβο στους δημιουργους αυτου του θεματος .Απο τα πιο χρησιμα που υπαρχουν

Το ερωτημα που θελω να κανω εγω ειναι μεταξυ των πολυ καλων οπως εχει αναφερθει ,philips 5980 k lg 298 ποιο κερδιζει τη μαχη?

Ειναι στην ιδια τιμη κ τα 2 εχουν usb,upscaling ποιο απο τα 2 πχ.

α)κανει καλυτερο upscaling ?μιας κ κατοχος hdready tv

β)εμπειρικα ποιο δουλευει καλυτερα απο τη usb?

γ)πιο εχει καλυτερη απεικονιση υποτιτλων?

δ)το μονο που υπερτερει το lg ειναι οτι δε θελει fw update

 

Ευχαριστω κ ελπιζω να με διαφωτισετε αν κ πιστευω πως παω προς lg .

Επισης κανα καλο μαγαζι για την αγορα αυτη ?

 

To Philips κάνει upscaling στα 1080p ενω το LG στα 1080i

κάτι άλλο για την ώρα δεν θυμάμαι, θα προσπαθήσω να βρω τα άλλα στοιχεία.

 

φιλε asxetius, βρηκες καμια αλλη διαφορα; θελω να αγορασω ενα απο τα 2. κατεληξα οτι ειναι τα καλυτερα ( κατω απο 100ε ) , κανω λαθος; να σημειωσω οτι το dvd player θα μπει σε οθονη > των 40 ιντσων ( δεν θυμαμαθι ακριβως, μιας κ ειναι για τον θειο μου ).

 

τεινω προς το LG. καμια προταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητοι ελληναρες =) ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ είμαι νέος στην κοινοτητα του insomnia!έχετε εξαιρετικά οργανωμενο φορουμ...

 

ψάχνω κ εγώ για νέο dvdplayer μιας κ το παλιό μου Bluesky παρεδωσε την ψυχή του!!

 

με ενδιαφέρει να εμφανίζονται καλά τα γράμματα στους subs θα ήμουν ευτυχής άν έπερνε κ φλασάκι καθώς κ αν είχε κ αποκωδικοποιητή για τα καναλια της ΕΡΤ!

 

ευχαριστώ τα μέγιστα...γύρω στα 60-70 ευρώ παίδες!!

απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα to 1)philips DVP-5960 δεν ξέρω πώς εμφανιζονται οι subs του ομως k αν εμφανιζονται :)

2)LG DVD/DivX PLAYER HDMI/USB DVX-298H βέβαια είδα κάτι σχόλια για regionfree Που πρεπει να κανω αλά αυτά δεν ξερω τι ακριβω΄ς κανουν :(

3)Thomson DVD DH271E δεν έχω ακούσει τιποτα για αυτό αν δειχνει subs κτλ :)

 

περιμένω σχόλια κ προτάσεις αδερφια...

 

Η μάρκα δεν με νοιάζει... :) ευχαριστώ τα μαλα.

 

φίλτατoi zavlakas kai asxetius όλοι πλεον απο οτι εχω διαπιστωσει βλεπουν ταινίες στο όνομα σας..πολύ καλη η δουλεία σας! xD

τα 3 αυτά χαρ/κά τα έχει το FUNAI 5311 ΟΜΩΣ δεν στο προτείνω διότι μου εμφανίζει τους ελληνικούς υπότιτλους σε χρώμα κίτρινο(srt) και όχι μεγάλους..

 

..σαν αποκωδικοποιητής πάντως δουλεύει μια χαρά..και όσο αφορα το USB είναι καλό αλλα καλύτερα να έχεις flashaki που κνα το αναγνωρίζει εύκολα..εγω έχω ενα Kingston 4gb και πέρνω πούλο(άνοιξε-σβήσε κτλ)

επίσης το Computeraki είναι ολιγον...άθλιο...οπότε..πάρε καλύτερα το LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους...Asxetius μια που είσαι σχετικός μήπως ξέρεις αν το

 

 

LG DVX-276 DVD PLAYER παίζει ελληνικούς srt και αν ναι αν έχουν καλή ποιότητα χωρίς το χαρακτηριστικό πλαίσιο????το βρήκα φθηνά..πιό κάτω απο 50ευρώ...:devil:

 

ή

 

λές καλύτερα να πάρω το LG DVX-298H?? έχει τεράστια διαφορά στην απεικόνηση των υποτίτλων ή περίπου το ίδιο?εχει και usb και hdmi αυτο?

 

 

 

 

*το LG 202SF δεν βγάζει το πλαίσιο????γιατι ακούστηκαν παιδιά να λένε πως είναι τέλειοι οι υπότιτλοι στα divx τους...επίσης πια δεν το βρίσκω σχεδόν πουθενα..ούτε e-shop ούτε τπτ...:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν ένας φίλος πήγε και αγόρασε αυτό το home cinema LG T303SU http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=46651 και δεν παίζει ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους. Μήπως υπάρχει firmware για να τους αναγνωρίζει. Στο αρχείο DVD player (84).xls δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Επίσης θα μ' ενδιέφερε πάρα πολύ η τυχόν απάντηση στο ερώτημα του @analwsimos !!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι παίζει DVD-R,DVD-RW; Γιατί σε μένα έβγαζε baddisk error. Επιπλέον δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό με DVD±R στις προδιαγραφές του. Σίγουρα το δοκίμασες; :confused:

<<Με εξαίρεση μια αδιανόητη για το έτος κατασκευής του (Αύγουστος 2007) παράλειψη: παρότι υποστηρίζει πληθώρα δίσκων όπως DVD, DVD-Audio, DVD-Video, VCD, S-VCD, CD-R, CD-RW, CD-DA, HDCD, DTS-CD, Picture-CD, 12 και 8 cm, και αναπαράγει αρχεία MPEG1-2, MPEG4 (DivX), MP3, WMA, JPEG ωστόσο ΔΕΝ αναπαράγει δίσκους DVD±R, DVD±RW!!!! >>

 

τωρα που το λες μου κανε εντυπωση .εγω τις ταινιες καμια 10αρια τις ειδα σε tdk 8x dvd-rw κ τωρα τελeυταια κ μενα μου βγαλε bad disc αλλα νομιζα οτι φταιει μια γρατσουνια.θα παρω κανα dvdrw να ξαναπροσπαθησω.αλλα για να τα παιζε πριν κ τωρα να μην τα παιζει χλωμο..

μα τι μλκς θα ναι ετσι κ δεν παιζει dvdr...

 

edit:αγορασα κ ενα philips dvd+rw 8x k pezei k αυτο κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ένα screenshot του δικού μου FUNAI DBR-5311 απο απο επίπεδη TV 29'' CRT

 

 

1613.jpg

 

 

hpim1044qv9.jpg

 

 

*δεν μπόρεσα να την τραβήξω καλά διότι δυστυχώς παρεμβάλεται τραπεζάκι&ειναι αδύνατο να ευθυγραμμίσω την camera...αλλα είναι φανερή η ποιότητα των υποτίτλων...δύσκολο για μένα να διαβασθούν+'εχουν υποκίτρινο χρώμα...κατα τα άλλα όλα ΟΚ με το μηχάνημα+διαβάζει υπότιτλους Aviaddxsub απο το usb+ο αποκωδικοποιητής δουλεύει καλά...ayta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...