Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σε ολους. τα dvd που ειναι στη λιστα και συγκεκριμενα το hyundai παιζουν μονο srt υποτιτλους η και ενσωματωμενους? ρωτησα πλαισιο και σε 4 καταστηματα με ηλεκτρικα και κανεις δεν εχει ιδεα. επισης αν ξερει κανεις αν υποστηριζει και σκληρο δισκο εκτος απο flash.

το eshop μου ειπε πως μονο το phillips υποστηριζει δισκο se fat 32 μεχρι 1000 αρχεια.

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους. τα dvd που ειναι στη λιστα και συγκεκριμενα το hyundai παιζουν μονο srt υποτιτλους η και ενσωματωμενους? ρωτησα πλαισιο και σε 4 καταστηματα με ηλεκτρικα και κανεις δεν εχει ιδεα. επισης αν ξερει κανεις αν υποστηριζει και σκληρο δισκο εκτος απο flash.

το eshop μου ειπε πως μονο το phillips υποστηριζει δισκο se fat 32 μεχρι 1000 αρχεια.

ευχαριστω πολυ

 

 

Αν δεν κανω λαθος ενσωματομενους υποτιτλους παιζουν ολα τα player που παιζουν divx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείτε με τον όρο «ενσωματωμένους»; Ενσωματωμένους υποτίτλους εγώ θα αποκαλούσα αυτούς που παράγουν προγράμματα όπως AviAddXSubs/AviSub κλπ, δηλαδή bitmap υποτίτλους πολυπλεγμένους ως διακριτό stream μέσα στο αρχείο. Οι "burnt-in" πάλι, μόνο σημασιολογικά θεωρούνται υπότιτλοι. Έχουν «καεί»/αποτυπωθεί μέσα στο κάθε video frame και αποτελούν τμήμα του, το μηχάνημα δε μπορεί να καταλάβει ότι υπάρχουν υπότιτλοι, δε μπορείς να τους απενεργοποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείτε με τον όρο «ενσωματωμένους»; Ενσωματωμένους υποτίτλους εγώ θα αποκαλούσα αυτούς που παράγουν προγράμματα όπως AviAddXSubs/AviSub κλπ, δηλαδή bitmap υποτίτλους πολυπλεγμένους ως διακριτό stream μέσα στο αρχείο. Οι "burnt-in" πάλι, μόνο σημασιολογικά θεωρούνται υπότιτλοι. Έχουν «καεί»/αποτυπωθεί μέσα στο κάθε video frame και αποτελούν τμήμα του, το μηχάνημα δε μπορεί να καταλάβει ότι υπάρχουν υπότιτλοι, δε μπορείς να τους απενεργοποιήσεις...

 

ωχ μπερδευτηκα!!!

δεν πολυκαταλαβα αυτα που ειπες....

εννοουσα πως κατεβαζω ταινιες που ειναι 1 αρχειο avi + 1 αρχειο srt και καποιες αλλες ταινιες που ειναι 1 αρχειο avi μονο, αλλα οταν παιζει η ταινια εχει μεσα ελληνικους υποτιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες αλλες ταινιες που ειναι 1 αρχειο avi μονο, αλλα οταν παιζει η ταινια εχει μεσα ελληνικους υποτιτλους

 

Αυτό εννοώ "burnt-in": «Καμμένοι» μέσα στην εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ειναι 1 αρχειο avi μονο, αλλα οταν παιζει η ταινια εχει μεσα ελληνικους υποτιτλους

 

Αυτους εννοω οτι τυς παιζουν ολα τα divx players.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ "burnt-in": «Καμμένοι» μέσα στην εικόνα...

 

Εγώ γιατί νομίζω ότι ενσωμάτωνα υπότιτλους σε ένα avi, ο υπολογιστής μου τους έδειχνε (GOM) ενώ το DVD όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν τους ενσωμάτωνες αλλά έπαιζαν αυτόματα (αν το αρχείο των υποτίτλων και της ταινίας είχαν ίδιο όνομα) με DirectVobSub ή με κάποια ρύθμιση μέσα από τον player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελληνικα subs παιζει και αυτο εδω που πηρα εγω(απ οτι μου ειπε ο πωλητης που φαινοταν σιγουρος) PHILIPS HTS3164

 

με usb,hdmi και χωρις αναγκη firmware

 

οταν το δοκιμασω θα σας πω και για το μεγεθος των υποτιτλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά (χθες) LG DVX 392H απο γνωστή αλυσίδα.

 

Με μια γρήγορη δοκιμή παίζει :

 

-Ελληνικούς υπότιτλους από την θύρα USB (πολύ καλό μέγεθος , ευανάγνωστοι)

-DVD rw+

-DVD DL

-Οσα "αντίγραφα ασφαλείας" ;) DVD δοκίμασα (Ritek-TAYO yuden-TDK-SONY-prodisk κτλ) χωρίς κανένα πρόβλημα.

-Mp3 -jpeg - Divx - Xvid απο την USB με stick KINGSTON 1gb & Transcend 1Gb γρήγορα χωρίς "κολλήματα"

- κάτι παλιά ξεχασμένα VCD & SVCD (καθώς επίσης και αυτά των εφημερίδων)

 

Σκληρό δίσκο εξωτερικό δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αν βλέπει (θα ενημερώσω όταν το τεστάρω)

 

Αυτά

 

υ.γ

Προσθεστε το στην αρχικη λιστα αν θελετε γιατι μαλλον δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέβαλα ένα ερώτημα εδώ. Μήπως το υπέβαλα λάθος και έπρεπε να το υποβάλω εδώ...λέω τώρα....

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής:

Σκέφτομαι να πάρω από Αγγλία το EMTEC Movie Cube Q800. Είναι ένας media player και NAS καθώς και analog-DVBT δέκτης.

 

Στο μενού του αναφέρεται στο Text encoding το UTF8. Στο firmware του υπάρχει ένα truetype font ARIAL.

 

Να υποθέσω-λοιπόν- ότι υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...