Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, meletis_m είπε

Η μεταβίβαση έγινε μέσω ΚΕΠ ή στο Υπουργείο ; Συνήθως 1 μήνα κάνει . 

Υπουργειο, πηρε και την προσωρινη αδεια πηρα και εγω φωτογραφιες γιατι τις εστειλα στην ασφαλεια και εκανε διακοπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά έχει κάποιος σε nissan note mk 2 1200cc υγραέριο;

Τι ακριβώς ήθελες να μάθεις ; Ξέρεις το κωδικό μοτέρ ; Είχα σε 2 Ιαπωνικα Honda & Mazda . Εάν έχει μηχανικές βαλβίδες , έλεγχο διάκενων κάθε 40,000 χιλιόμετρα και σίγουρα στο συστημα να ενεργοποιηθεί παράλληλος ψεκασμός στα φορτία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2022 στις 1:17 ΜΜ, meletis_m είπε

Τι ακριβώς ήθελες να μάθεις ; Ξέρεις το κωδικό μοτέρ ; Είχα σε 2 Ιαπωνικα Honda & Mazda . Εάν έχει μηχανικές βαλβίδες , έλεγχο διάκενων κάθε 40,000 χιλιόμετρα και σίγουρα στο συστημα να ενεργοποιηθεί παράλληλος ψεκασμός στα φορτία .

Οχι δεν ξέρω τον κωδικό. Ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία γιατί σκέφτομαι να το πάρω και μετά να βάλω αέριο. Εγώ φοράω σε Αλμερα lpg που έχει μηχανικές βαλβίδες και σε ερώτηση στο συνεργείο για έλεγχο διάκενων μου είπε ότι και να γίνει ο έλεγχος δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CaMp3on είπε

Οχι δεν ξέρω τον κωδικό. Ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία γιατί σκέφτομαι να το πάρω και μετά να βάλω αέριο. Εγώ φοράω σε Αλμερα lpg που έχει μηχανικές βαλβίδες και σε ερώτηση στο συνεργείο για έλεγχο διάκενων μου είπε ότι και να γίνει ο έλεγχος δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε κάτι.

Λογικά έχει μηχανικές με καπελωτα .

Εάν έχει με κοκοράκια μηχανικές βαλβίδες βαζουν το φιλερ βαλβιδων και βλέπεις .

Ομως με το έλεγχο διακενων , βλέπεις εάν έχουν κλείσει οι βαλβίδες εξαγωγής . Δεν είναι τίποτα να κάνουν ένα έλεγχο .

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως έχουν ίδιο καταλύτη με το nissan X trail το nissan note  που καλό είναι να αλλαχτεί με τη χρήση υγραερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Λογικά έχει μηχανικές με καπελωτα .

Εάν έχει με κοκοράκια μηχανικές βαλβίδες βαζουν το φιλερ βαλβιδων και βλέπεις .

Ομως με το έλεγχο διακενων , βλέπεις εάν έχουν κλείσει οι βαλβίδες εξαγωγής . Δεν είναι τίποτα να κάνουν ένα έλεγχο .

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως έχουν ίδιο καταλύτη με το nissan X trail το nissan note  που καλό είναι να αλλαχτεί με τη χρήση υγραερίου.

 

Αν έχουν κλείσει, μπορούμε να κάνουμε κάτι; Γιατί απο ότι μου έδωσε ο μηχανικός να καταλάβω είναι ότι δεν κάνουμε έλεγχο γιατί δεν έχει κάτι να διορθώσουμε. Btw είναι αν όχι το καλύτερο συνεργείο για nissan μέσα στα τοπ 3 στην Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Αν έχουν κλείσει, μπορούμε να κάνουμε κάτι; Γιατί απο ότι μου έδωσε ο μηχανικός να καταλάβω είναι ότι δεν κάνουμε έλεγχο γιατί δεν έχει κάτι να διορθώσουμε. Btw είναι αν όχι το καλύτερο συνεργείο για nissan μέσα στα τοπ 3 στην Θεσσαλονίκη.

Αναλόγως τι ζημιά θα έχει πάθει . Πας για ρεκτιφιε και αναλόγως . Απλώς υπάρχουν 2 τύποι μηχανικών βαλβίδων . Είναι με κοκοράκια μηχανικές οι οποίες ρυθμίζονται , και είναι και με καπελωτα έχει περισσότερο φασαρία στη ρύθμιση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το αέριο, ενώ έχω αέριο στο ντεπόζιτο μετά από μερικά δευτερόλεπτα που γυρνάει από βενζίνη σε αέριο ακούγεται ο ήχος που κάνει όταν είναι άδειο.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το αέριο, ενώ έχω αέριο στο ντεπόζιτο μετά από μερικά δευτερόλεπτα που γυρνάει από βενζίνη σε αέριο ακούγεται ο ήχος που κάνει όταν είναι άδειο.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Ακούγεται και σε πετάει σε βενζίνη ξανά ; Εάν πατήσεις απότομα γκάζι να κάνεις επιτάχυνση κάνει ξανά το ίδιο ; 

Κάνει μόνο ήχο ή αναβοσβηνουν και τα λαμπάκια (σημαίνει καταγραφεί κάποιο σφάλμα ) . Ίσως θέλει ρύθμιση η πίεση του μειωτηρα ειδικά εάν το κάνατε συντήρηση ή στη χειρότερη να χάλασε ο map sensor του υγραερίου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Ακούγεται και σε πετάει σε βενζίνη ξανά ; Εάν πατήσεις απότομα γκάζι να κάνεις επιτάχυνση κάνει ξανά το ίδιο ; 

Κάνει μόνο ήχο ή αναβοσβηνουν και τα λαμπάκια (σημαίνει καταγραφεί κάποιο σφάλμα ) . Ίσως θέλει ρύθμιση η πίεση του μειωτηρα ειδικά εάν το κάνατε συντήρηση ή στη χειρότερη να χάλασε ο map sensor του υγραερίου

Ακούγετε και αναβοασβήνουν τα λαμπάκια χωρίς να με πετάει στην βενζίνη.

Είναι όπως όταν είναι άδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ακούγετε και αναβοασβήνουν τα λαμπάκια χωρίς να με πετάει στην βενζίνη.

Είναι όπως όταν είναι άδειο.

Εμένα με πετάει βενζίνη, ταλαιπωρούμε πάνω από μήνα φτιάξε-χαλάει μ'αυτή τη βλακεία και το χειρότερο είναι τα έξτρα ταξίδια Αθήνα για το συνεργείο με βενζίνη συν τα κερατιάτικα. Τώρα ψάχνω άλλο συνεργείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atrigane είπε

Εμένα με πετάει βενζίνη, ταλαιπωρούμε πάνω από μήνα φτιάξε-χαλάει μ'αυτή τη βλακεία και το χειρότερο είναι τα έξτρα ταξίδια Αθήνα για το συνεργείο με βενζίνη συν τα κερατιάτικα. Τώρα ψάχνω άλλο συνεργείο..

Δες τι σφάλμα βγάζει ο εγκέφαλος υγραερίου.

Ίσως είναι ο map sensor ή ο μειωτηρας . Ρύθμιση στο δρόμο έχει γίνει για να συμπίπτουν οι 2 χάρτες καυσίμου; Τι Κιτ έχεις και σε τι αμάξι ;

3 ώρες πριν, theo93 είπε

Ακούγετε και αναβοασβήνουν τα λαμπάκια χωρίς να με πετάει στην βενζίνη.

Είναι όπως όταν είναι άδειο.

Κάτι καταγραφεί ο εγκέφαλος του υγραερίου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κάτι καταγραφεί ο εγκέφαλος του υγραερίου. 

Οπότε πάω στον αεριτζή ή θα γίνει η καταγραφή και θα σταματήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα οταν πηρα το αμαξι μου ειπαν οτι εχει αλλαχτει η πολυβαλβιδα. Λοιπον η λαθος πολυβαλβιδα εβαλαν η την εβαλαν λαθος η την χαλασαν γιατι εχω ενα τρελο φλοτερ.

Οταν το πηρα σχεδον αδειο απο υγραεριο πηγα και εβαλα 22 λιτρα και πηγε λιγο ποιο πανω απο την μεση γιατι παιρνει 38 η δεξαμενη 48 αλλα λογω 20% παει 38 λιτρα. Παω σε εναν φιλο παω να φυγω βλεπω την βελονα τερμα λες και το γεμισα.

Μετα απο μερες ξεκολησε δεν εδειχνε τερμα αλλα ουτε στην μεση που θα επρεπε αλλα 3/4 πριν κανα δυο μερες πηγε στην μεση, ε οκ λεω υγραεριο ειναι δεν μπορει να δειξει οπως η βενζινη γιατι εγω το βλεπω απο τον δεικτη βενζινης δεν εχω λεντακια ειναι εργοστασιακο το υγραεριο.

Σημερα που πηγα μια βολτα να δω το αμαξι ξαφνικα μου δειχνει αδειο και το λεντακι να αναβοσνηνει στο καντραν του αυτοκινητου, λεω δεν μπορει να εκανα 120 χιλιομετρα και να μου εφαγε 22 λιτρα υγραεριο και συν οτι αν τελειωσει πραγματικα το υγραεριο θα γυρισει σε βενζινη. Τα χιλιομετρα εχουν γινει 140 και δεν εχει γυρισει σε βενζινη.

Επειδη ειναι να αλλαξω δεξαμενη λογω 10ετιας ειπα το προβλημα σε μαγαζι που κανει αυτη την δουλεια και μου ειπαν οτι ισως μου εβαλαν πολυβαλβιδα που δεν κανει για την δεξαμενη που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Οπότε πάω στον αεριτζή ή θα γίνει η καταγραφή και θα σταματήσει;

Κανονικα θα πρέπει να το έχει καταγράψει στον εγκέφαλο του υγραερίου. 

Καμία φορά συμβαίνει και από το μείγμα υγραερίου. Κάψε όλο το υγραέριο , και βάλε και από άλλο πρατήριο 

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα οταν πηρα το αμαξι μου ειπαν οτι εχει αλλαχτει η πολυβαλβιδα. Λοιπον η λαθος πολυβαλβιδα εβαλαν η την εβαλαν λαθος η την χαλασαν γιατι εχω ενα τρελο φλοτερ.

Οταν το πηρα σχεδον αδειο απο υγραεριο πηγα και εβαλα 22 λιτρα και πηγε λιγο ποιο πανω απο την μεση γιατι παιρνει 38 η δεξαμενη 48 αλλα λογω 20% παει 38 λιτρα. Παω σε εναν φιλο παω να φυγω βλεπω την βελονα τερμα λες και το γεμισα.

Μετα απο μερες ξεκολησε δεν εδειχνε τερμα αλλα ουτε στην μεση που θα επρεπε αλλα 3/4 πριν κανα δυο μερες πηγε στην μεση, ε οκ λεω υγραεριο ειναι δεν μπορει να δειξει οπως η βενζινη γιατι εγω το βλεπω απο τον δεικτη βενζινης δεν εχω λεντακια ειναι εργοστασιακο το υγραεριο.

Σημερα που πηγα μια βολτα να δω το αμαξι ξαφνικα μου δειχνει αδειο και το λεντακι να αναβοσνηνει στο καντραν του αυτοκινητου, λεω δεν μπορει να εκανα 120 χιλιομετρα και να μου εφαγε 22 λιτρα υγραεριο και συν οτι αν τελειωσει πραγματικα το υγραεριο θα γυρισει σε βενζινη. Τα χιλιομετρα εχουν γινει 140 και δεν εχει γυρισει σε βενζινη.

Επειδη ειναι να αλλαξω δεξαμενη λογω 10ετιας ειπα το προβλημα σε μαγαζι που κανει αυτη την δουλεια και μου ειπαν οτι ισως μου εβαλαν πολυβαλβιδα που δεν κανει για την δεξαμενη που εχω.

Επάνω η πολυβαλβιδα έχει και όργανο στάθμης . Τον άλλαξαν και αυτό ; 

Συνήθως όταν αλλάζεις πολυβαλβιδα και στάθμη κάνει δήλωση  , ο εγκατάστατης στο δηλώνει μέσω του Η/Υ τη χωρητικότητα. Βέβαια πάντα έχει απόκλιση . Συνήθως τα Opel έχουν συνεργασία με τη Landirenzo. Μπορείς να το εντοπίσεις το εγκέφαλο του υγραερίου να δεις εάν έχει κάποιο κωδικό .

Άστο να αδειάσει εντελώς το υγραέριο να γυρίσει μόνο του βενζίνη . Συνήθως στις αλλαγές δεξαμενών παίρνει και αέρα μέσα .κάνε 1-2 γεμίσματα υγραερίου ακόμη και παρακολούθησε το 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...