Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Την δοκιμή πως την κάνω δεν έχω ιδέα από αέριο απλά πατάω το κουμπί LPG και το αντιθετο;

Η αλλαγή μπουκάλας πόσο πάει;

Ναι πατάς το κουμπί και γυρίζει . 

Αλλαγή μπουκάλας + πολυβαλβιδα + ΚΤΕΟ που θα χρειαστεί υπολόγισε 250-300€ αναλόγως και τα lt.

Καλό είναι να το δει κάποιος μηχανικός το αμάξι και ειδικά να πάρετε και μια συμπίεση του κινητήρα και να το δει και με διαγνωστικό . 20-30€ παίρνει ένα συνεργείο . Ασχετα με το υγραέριο .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ναι πατάς το κουμπί και γυρίζει . 

Αλλαγή μπουκάλας + πολυβαλβιδα + ΚΤΕΟ που θα χρειαστεί υπολόγισε 250-300€ αναλόγως και τα lt.

Καλό είναι να το δει κάποιος μηχανικός το αμάξι και ειδικά να πάρετε και μια συμπίεση του κινητήρα και να το δει και με διαγνωστικό . 20-30€ παίρνει ένα συνεργείο . Ασχετα με το υγραέριο .  

Το αμάξι που είναι να δω δεν έχει εκτελωνιστει λογικά θα εκτελωνιστει στο όνομα μου και λόγω τριτεκνος το παίρνω ελαφρώς ποιο χαμηλά, τώρα μπορώ να το πάω σε συνεργείο  αφού δεν έχει πινακίδες; δεν με πειράζει να δώσω 20-30 ευρώ και θα προτιμούσα σε μια Opel όπως είχα πάει και το Corsa όταν το πήρα το 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το αμάξι που είναι να δω δεν έχει εκτελωνιστει λογικά θα εκτελωνιστει στο όνομα μου και λόγω τριτεκνος το παίρνω ελαφρώς ποιο χαμηλά, τώρα μπορώ να το πάω σε συνεργείο  αφού δεν έχει πινακίδες; δεν με πειράζει να δώσω 20-30 ευρώ και θα προτιμούσα σε μια Opel όπως είχα πάει και το Corsa όταν το πήρα το 11

Μπορεί να στο φέρει ο έμπορος λογικά με ΔΟΚ Πινακίδες αφού έχεις συννενοηθει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2021 στις 1:56 ΜΜ, Pseudonumo είπε

Καλησπέρα, έχετε κάποια πρόταση για vfm τοποθέτηση υγραερίου στην Αθήνα σε Megane CC του 2004 1.6L ?

Έχω δει europegas και τσοπελογιαννη...

Αν δεν έχεις αποφασίσει ρίξε και μία ερώτηση στον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά. Εκτός από υγραέριο - ελαστικά έχει και κάθετο συνεργείο που ψάχνουμε πολλοί με υγραέριο. Εγώ κατέληξα εκεί πριν 4-5 χρόνια (αλλού είχα κάνει την εγκατάσταση) και είμαι ευχαριστημένος.

Στις 20/1/2022 στις 10:10 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Ειναι να παρω και εγω η μαλλον παω να το δω αυριο ενα Meriva 1.4 2012 με LPG εργοστασιακο τι να προσεξω και για το αεριο να τα παω στην Opel η σε ανθρωπο που κανει εγκατασταση;

Λαδακια στο Corsa που ειχα εβαζα τα GM 5-30 100% συνθετικα και τα αλλαζα καθε 7.000 χιλιομετρα λογικα και το Meriva τα ιδια θα παιρνει σε αυτο καθε ποτε να τα αλλαζω λογω αεριου;

Λευτέρη ρώτησε αν έχει και βαλβίδες αυτορυθμιζόμενες. Μεγάλη υπόθεση με το υγραέριο. Έχω το vectra του 2005  έχω 206.000 χιλιόμετρα με υγραέριο και δεν έχω ανοίξει μηχανή. Σώθηκα. Ένα άλλο υπέρ είναι οτι το μοτέρ είναι απλό 16βάλβιδο , δεν χρειάζεται ψεκασμό βενζίνης και έτσι επιτυγχάνεται η  μέγιστη οικονομία. Ρώτησε αν έχει τα ίδια πάρτο με κλειστά μάτια.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν δεν έχεις αποφασίσει ρίξε και μία ερώτηση στον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά. Εκτός από υγραέριο - ελαστικά έχει και κάθετο συνεργείο που ψάχνουμε πολλοί με υγραέριο. Εγώ κατέληξα εκεί πριν 4-5 χρόνια (αλλού είχα κάνει την εγκατάσταση) και είμαι ευχαριστημένος.

Λευτέρη ρώτησε αν έχει και βαλβίδες αυτορυθμιζόμενες. Μεγάλη υπόθεση με το υγραέριο. Έχω το vectra του 2005  έχω 206.000 χιλιόμετρα με υγραέριο και δεν έχω ανοίξει μηχανή. Σώθηκα. Ένα άλλο υπέρ είναι οτι το μοτέρ είναι απλό 16βάλβιδο , δεν χρειάζεται ψεκασμό βενζίνης και έτσι επιτυγχάνεται η  μέγιστη οικονομία. Ρώτησε αν έχει τα ίδια πάρτο με κλειστά μάτια.

Το πηρα η μαλλον εδωσα λεφτα για να εκτελωνιστει στο ονομα μου αλλα εδω ειχε το κορσακι του 2003 δεν θα εχει αυτο;

Αυτο πηρα βγανει απο το 11 μεχρι το 14

https://www.auto-data.net/gr/opel-meriva-b-1.4-lpg-turbo-120hp-26007

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το πηρα η μαλλον εδωσα λεφτα για να εκτελωνιστει στο ονομα μου αλλα εδω ειχε το κορσακι του 2003 δεν θα εχει αυτο;

Αυτο πηρα βγανει απο το 11 μεχρι το 14

https://www.auto-data.net/gr/opel-meriva-b-1.4-lpg-turbo-120hp-26007

https://www.rexbo.gr/maxgear/ostirio-balbidas-170125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τι ειναι αυτο Κωστα; Στην μπουκαλα μου ειπαν οτι εβαλαν κατι καινουριο και επειδη θα πρεπει να το περασουν αυτοι κτεο αν τους πουν για μπουκαλα γιατι δεν ειδαμε ημερομηνια θα την αλλαξουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Λευτέρη ρώτησε αν έχει και βαλβίδες αυτορυθμιζόμενες.

Υδραυλικά ωστήρια = αυτορυθμιζόμενες.

Ίδιο με αυτό που έχεις ήδη πρέπει να είναι, δες τη λίστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Υδραυλικά ωστήρια = αυτορυθμιζόμενες.

Ίδιο με αυτό που έχεις ήδη πρέπει να είναι, δες τη λίστα.

Στην σελιδα γραφει οτι κανει για το δικο μου αλλα αυτο που παει εξωτερικα η μεσα στην μηχανη και οταν λεμε βαλβιδες εννοουμε τις 16 που εχει στους κυλινδρους η αλλες;

OPEL Meriva B (S10) 1.4 LPG (75) 06.2011 - 03.2017 88KW/120PS A 14 NEL
      Εγω νομιζα οτι ειναι κατι στο συστημα εριου οχι για τις βαλβιδες, αιντε μαυρα μεσανυχτα εχω απο αμαξια.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Στην σελιδα γραφει οτι κανει για το δικο μου αλλα αυτο που παει εξωτερικα η μεσα στην μηχανη και οταν λεμε βαλβιδες εννοουμε τις 16 που εχει στους κυλινδρους η αλλες;

OPEL Meriva B (S10) 1.4 LPG (75) 06.2011 - 03.2017 88KW/120PS A 14 NEL

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Το πηρα η μαλλον εδωσα λεφτα για να εκτελωνιστει στο ονομα μου αλλα εδω ειχε το κορσακι του 2003 δεν θα εχει αυτο;

Αυτο πηρα βγανει απο το 11 μεχρι το 14

https://www.auto-data.net/gr/opel-meriva-b-1.4-lpg-turbo-120hp-26007

Βλέπω turbo Λευτέρη άρα χρειάζεται ψεκασμό διότι οι βαλβίδες σε όλα τα τούρμπο είναι ευπαθείς.

Εμένα είναι το απλό και τα απλά δουλεύουν χωρίς ψεκασμό βενζίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Βλέπω turbo Λευτέρη άρα χρειάζεται ψεκασμό διότι οι βαλβίδες σε όλα τα τούρμπο είναι ευπαθείς.

Εμένα είναι το απλό και τα απλά δουλεύουν χωρίς ψεκασμό βενζίνης.

Ειδα πως ολα τα LPG ειναι Turbo σε ολα τα LPG που εχω δει σε αγγελιες πισω γραφει Turbo εμενα δεν εγραφε γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Βλέπω turbo Λευτέρη άρα χρειάζεται ψεκασμό διότι οι βαλβίδες σε όλα τα τούρμπο είναι ευπαθείς.

Εμένα είναι το απλό και τα απλά δουλεύουν χωρίς ψεκασμό βενζίνης.

Τα Turbo δουλέυουν και καλύτερα με το υγραέριο . 

Γενικα τα Opel είναι φιλικά πρός το υγραέριο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ειδα πως ολα τα LPG ειναι Turbo σε ολα τα LPG που εχω δει σε αγγελιες πισω γραφει Turbo εμενα δεν εγραφε γιατι;

Είσαι σίγουρος ότι είναι το turbo γιατί το δικό σου πρέπει να βγαίνει και σε απλό 16βάλβιδο με 90 ίππους.

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τα Turbo δουλέυουν και καλύτερα με το υγραέριο . 

Γενικα τα Opel είναι φιλικά πρός το υγραέριο . 

Ενδεχομένως έχεις δίκιο σε αυτό Μελέτη αλλά εγώ είπα ότι τα turbo θέλουν πάντα και ψεκασμό βενζίνης σε αντίθεση από τα απλά 16βάλβιδα που λειτουργούν μια χαρά με σκέτο υγραέριο μόλις γυρίσουν όπως το δικό μου. Άρα έχουμε πολύ μεγαλύτερη οικονομία στο καύσιμο. Αυτό ήθελα να πω.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι το turbo γιατί το δικό σου πρέπει να βγαίνει και σε απλό 16βάλβιδο με 90 ίππους.

Ενδεχομένως έχεις δίκιο σε αυτό Μελέτη αλλά εγώ είπα ότι τα turbo θέλουν πάντα και ψεκασμό βενζίνης σε αντίθεση από τα απλά 16βάλβιδα που λειτουργούν μια χαρά με σκέτο υγραέριο μόλις γυρίσουν όπως το δικό μου. Άρα έχουμε πολύ μεγαλύτερη οικονομία στο καύσιμο. Αυτό ήθελα να πω.

Τον πηρα τηλεφωνο ειναι το εργοστασιακο LPG turbo 120 hp απλα μου ειπε οτι ειναι αυτοκολλητο το turbo και μπορει η να μην εβαλαν η να ξεκολλησε και βρηκα στο Aliexpress με 2 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...