Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κανονικα θα πρέπει να το έχει καταγράψει στον εγκέφαλο του υγραερίου. 

Καμία φορά συμβαίνει και από το μείγμα υγραερίου. Κάψε όλο το υγραέριο , και βάλε και από άλλο πρατήριο 

Επάνω η πολυβαλβιδα έχει και όργανο στάθμης . Τον άλλαξαν και αυτό ; 

Συνήθως όταν αλλάζεις πολυβαλβιδα και στάθμη κάνει δήλωση  , ο εγκατάστατης στο δηλώνει μέσω του Η/Υ τη χωρητικότητα. Βέβαια πάντα έχει απόκλιση . Συνήθως τα Opel έχουν συνεργασία με τη Landirenzo. Μπορείς να το εντοπίσεις το εγκέφαλο του υγραερίου να δεις εάν έχει κάποιο κωδικό .

Άστο να αδειάσει εντελώς το υγραέριο να γυρίσει μόνο του βενζίνη . Συνήθως στις αλλαγές δεξαμενών παίρνει και αέρα μέσα .κάνε 1-2 γεμίσματα υγραερίου ακόμη και παρακολούθησε το 

 

Θα κάνω κάποια στιγμή ταξιδάκι Τρίπολη στον Γκολεμη να μου αλλάξει δεξαμενή να το δει όλο.

Το άσχημο είναι πως θα πρέπει να πάω με βενζίνη γιατί θέλει άδεια την δεξαμενή για να την αλλάξει οπότε αντίο οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δες τι σφάλμα βγάζει ο εγκέφαλος υγραερίου.

Ίσως είναι ο map sensor ή ο μειωτηρας . Ρύθμιση στο δρόμο έχει γίνει για να συμπίπτουν οι 2 χάρτες καυσίμου; Τι Κιτ έχεις και σε τι αμάξι ;

Είναι landi renzo σε VW 2.0 tfsi. Δυστυχώς δεν έχω διαγνωστικό να δω. Άραγε μπορώ να αγοράσω κάτι φθηνό και εν τέλει αξίζει αφού ουσιαστικά εγώ μόνος δεν μπορώ να παρέμβω; Τώρα που ερχόμουν από δουλειά δούλεψε σωστά, αύριο-μεθαύριο θα μου το ξανακάνει..

Να αυτό άλλαξα και μάλιστα ήμουν από πάνω όταν έβαλε το λάπτοπ και είδα ότι του έβγαλε σφάλμα fuel preassure controller και μέχρι να το φέρει σκάλισα λίγο τις καρτέλες στο πρόγραμμα δεν είδα κάτι άλλο σαν σφάλμα. Αν του το πάω αύριο και δουλεύει σωστά θα του εμφανίσει το σημερινό σφάλμα;

ΥΓ. Ναι έχει γίνει ρύθμιση στο δρόμο, πρόσφατα το καλοκαίρι

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κανονικα θα πρέπει να το έχει καταγράψει στον εγκέφαλο του υγραερίου. 

Καμία φορά συμβαίνει και από το μείγμα υγραερίου. Κάψε όλο το υγραέριο , και βάλε και από άλλο πρατήριο 

 

Και να το αφήσω να βαράει;

Δεν είναι επικίνδυνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Θα κάνω κάποια στιγμή ταξιδάκι Τρίπολη στον Γκολεμη να μου αλλάξει δεξαμενή να το δει όλο.

Αν είναι landi renzo ξέχνα το, δεν το διαβάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αν είναι landi renzo ξέχνα το, δεν το διαβάζει..

Σοβαρα; γιατι ειχε παρουσιασει ενα Corsa με εργοστασιακο υγραεριο και ηταν Landi renzo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, atrigane είπε

Είναι landi renzo σε VW 2.0 tfsi. Δυστυχώς δεν έχω διαγνωστικό να δω. Άραγε μπορώ να αγοράσω κάτι φθηνό και εν τέλει αξίζει αφού ουσιαστικά εγώ μόνος δεν μπορώ να παρέμβω; Τώρα που ερχόμουν από δουλειά δούλεψε σωστά, αύριο-μεθαύριο θα μου το ξανακάνει..

Να αυτό άλλαξα και μάλιστα ήμουν από πάνω όταν έβαλε το λάπτοπ και είδα ότι του έβγαλε σφάλμα fuel preassure controller και μέχρι να το φέρει σκάλισα λίγο τις καρτέλες στο πρόγραμμα δεν είδα κάτι άλλο σαν σφάλμα. Αν του το πάω αύριο και δουλεύει σωστά θα του εμφανίσει το σημερινό σφάλμα;

ΥΓ. Ναι έχει γίνει ρύθμιση στο δρόμο, πρόσφατα το καλοκαίρι

Χωρίς τίτλο.jpg

Για καφέ τέτοια που βγάζει να μη τρέχεις κατευθείαν στο εγκατάστατη.

Μπορείς να Βρεις με 30-40€ το καλώδιο σύνδεσης Η/Υ με το εγκέφαλο υγραερίου. (από ebay )

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Σοβαρα; γιατι ειχε παρουσιασει ενα Corsa με εργοστασιακο υγραεριο και ηταν Landi renzo

Eαν όντως έχει Landirenzo , επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη να σε στείλει εδώ Αθήνα.  

Επεξ/σία από meletis_m
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Σοβαρα; γιατι ειχε παρουσιασει ενα Corsa με εργοστασιακο υγραεριο και ηταν Landi renzo

Ναι; Το καλοκαίρι που τον πήρα τηλ για να πάω μου είπε δεν το δουλεύει το σύστημα. Να βαριόταν; Να άλλαξε κάτι από τότε; Μακάρι! Αν πας πάντως και κάνεις δουλειά σου ρίξε ένα μήνυμα κάτι τέλος πάντων να τον ξαναπάρω μήπως του το πάω και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, theo93 είπε

Και να το αφήσω να βαράει;

Δεν είναι επικίνδυνο; 

Τι σύστημα έχεις ; Σε μερικά ιταλικά μου είχε τύχει σε γνωστού brc είχε γεμίσει παραπάνω και σφύριζε και άναβαν τα λαμπάκια .

Τώρα εσένα είτε έχει στη μνήμη σφάλμα ή κάτι θέλει ρύθμιση ή αλλαγή . Ας μπει πρώτα ο εγκέφαλος του υγραερίου σε    Η/Υ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atrigane είπε

Θα το ψάξω, ευχαριστώ

Καλύτερα να πας στον μηχανικό σου (υγραέριο), 5 λεπτά θα κάνει να το διαβάσει και πιο λίγο θα σου κοστίσει.

20 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σοβαρα; γιατι ειχε παρουσιασει ενα Corsa με εργοστασιακο υγραεριο και ηταν Landi renzo

Τσάμπα τις κάνει τις παρουσιάσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Καλύτερα να πας στον μηχανικό σου (υγραέριο), 5 λεπτά θα κάνει να το διαβάσει και πιο λίγο θα σου κοστίσει.

Αυτό είναι το σωστό όμως είναι Αθήνα και γω επαρχία και δεν είναι του στυλ πετάγομαι μισή ωρίτσα. Μέχρι να φτάσω το απόγευμα είναι η ώρα να κλείσει. Από την άλλη κάνω 50χιλ τη μέρα προς την αντίθετη κατεύθυνση και το να μη μου δουλεύει το υγραέριο ματώνει την τσέπη μου.

Τα άσχημα της επαρχίας. Σκέψου εδώ δεν έχουν διαγνωστικά για vw πόσο μάλλον για υγραέρια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αυτό είναι το σωστό όμως είναι Αθήνα και γω επαρχία και δεν είναι του στυλ πετάγομαι μισή ωρίτσα. Μέχρι να φτάσω το απόγευμα είναι η ώρα να κλείσει. Από την άλλη κάνω 50χιλ τη μέρα προς την αντίθετη κατεύθυνση και το να μη μου δουλεύει το υγραέριο ματώνει την τσέπη μου.

Τα άσχημα της επαρχίας. Σκέψου εδώ δεν έχουν διαγνωστικά για vw πόσο μάλλον για υγραέρια κλπ.

Σύμφωνοι, αλλά και να αγοράσεις εσύ καλώδιο και να το συνδέσεις στο λάπτοπ σου ας πούμε ή δεν θα δείξει τίποτα (οπότε τσάμπα το καλώδιο) ή θα δείξει κάτι που θα μπορεί μόνο ο μηχανικός να το επισκευάσει, οπότε την επίσκεψη δεν θα τη γλιτώσεις.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό με τα καλώδια πάντως είναι μεγάλη πληγή. Θα έπρεπε να υπάρχει κοινό interface για όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με Landi Renzo στην θεσσαλονικη και με εστειλε στον Κρητιδη στον Νεο Κοσμο μου ειπε ειναι εξουσιοδοτημενος Opel και Landi Renzo και πως ολοι που εχουν Opel στην Αθηνα με εργοστασιακο υγραεριο εκει τα πανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Τι σύστημα έχεις ; Σε μερικά ιταλικά μου είχε τύχει σε γνωστού brc είχε γεμίσει παραπάνω και σφύριζε και άναβαν τα λαμπάκια .

Τώρα εσένα είτε έχει στη μνήμη σφάλμα ή κάτι θέλει ρύθμιση ή αλλαγή . Ας μπει πρώτα ο εγκέφαλος του υγραερίου σε    Η/Υ 

Lovato, έχω κάνει περίπου 100χλμ απο το γέμισμα του αερίου και ξεκίνησε να κάνει αυτη την φασαρία προχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, theo93 είπε

Lovato, έχω κάνει περίπου 100χλμ απο το γέμισμα του αερίου και ξεκίνησε να κάνει αυτη την φασαρία προχτες.

Lovato εάν σφυρίζει κάτι έχει καταγράψει ή έχει συμπληρώσει τις ώρες λειτουργίας . Μόνο με σύνδεση θα δεις . Είχα ίδιο σύστημα στο 1ο αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...