Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 minutes ago, meletis_m said:

Ποιας χρονολογίας και με ποιο κινητήρα; 

Είναι μήπως αμεσου ψεκασμού ; 

Καινούριο, το μοντέλο i20 του 2018, δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, _filippos_ είπε

ο υπολογιστής ταξιδιού γράφει 5,8 αλλά τα δικά μου στατιστικά 6,4 lt/100km

Με τέτοια κατανάλωση δεν ξέρω αν συμφέρει να κάνεις την εγκατάσταση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, daPro είπε

Με τέτοια κατανάλωση δεν ξέρω αν συμφέρει να κάνεις την εγκατάσταση..

Με αριθμούς:

Βενζίνη, 1,75/λίτρο * 6,4 / 100 = 0,112 ευρώ ανά χλμ.

Αέριο, 0,95/λίτρο * 7,5 / 100 = 0,0712 ευρώ ανά χλμ.

Στα 15.000 χλμ το χρόνο η διαφορά είναι στα 600 ευρώ περίπου.

Ο φίλος κρίνει τι θα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 2:10 ΠΜ, _filippos_ είπε

ο υπολογιστής ταξιδιού γράφει 5,8 αλλά τα δικά μου στατιστικά 6,4 lt/100km

Καλημέρα φίλε η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω ότι αξίζει αυτή την στιγμή κάποιος να περάσει αέριο...αλλά το ι20 δεν περίμενα κ τόσο κατανάλωση που αναφέρεις... Εμένα εντός πόλης με το 316ti 1800 που έχω στα 7.5 με 8.3 αν του δίνω κ καμιά φορά γκάζια,είμαι με βάση το obd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Καλημέρα φίλε η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω ότι αξίζει αυτή την στιγμή κάποιος να περάσει αέριο...αλλά το ι20 δεν περίμενα κ τόσο κατανάλωση που αναφέρεις... Εμένα εντός πόλης με το 316ti 1800 που έχω στα 7.5 με 8.3 αν του δίνω κ καμιά φορά γκάζια,είμαι με βάση το obd 

εννοεις πως είναι μεγάλη η κατανάλωση του i20?
Όταν χρειαστεί να κάνω ταξίδια η κατανάλωση κυμαίνεται στα 5,2 με 5,8 lt/100km , όταν όμως με το ίδιο γέμισμα κινηθώ κι εντός πόλης τότε μπορεί να φτάσω και τα 6,2 με 6,4 lt/100km

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει να προσθέσω, είναι το πού γίνονται τα χιλιόμετρα, για τον εξής, μη προφανή λόγο: Αν τα χιλιόμετρα γίνονται μέσα στην πόλη και μάλιστα αν γίνονται όλα με τη μία ή αν γίνονται τμηματικά.

Τι εννοώ: Αν το αυτοκίνητο προορίζεται για μία εργαζόμενη γυναίκα που θα βάλει μπρος για να πάει για δουλειά, τα παιδιά στο σχολείο, στο σούπερ-μάρκετ, τότε μάλλον είναι καλύτερα να μη βάλει, γιατί το αυτοκίνητο, θέλει κάμποσα μέτρα για να ζεσταθεί το νερό και να γυρίσει σε αέριο, ειδικά το χειμώνα.

Παράδειγμα το δικό μου, το καλοκαίρι θα γυρίσει σε αέριο στα 200 μέτρα περίπου, αφού ανάψει η μηχανή και το χειμώνα θέλει περίπου 1200 μέτρα. Που σημαίνει ότι για πολύ μικρές αποστάσεις, η οικονομία θα είναι ελάχιστη, γιατί δε θα γυρνά ποτέ σε αέριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Καλημέρα φίλε η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω ότι αξίζει αυτή την στιγμή κάποιος να περάσει αέριο...αλλά το ι20 δεν περίμενα κ τόσο κατανάλωση που αναφέρεις... Εμένα εντός πόλης με το 316ti 1800 που έχω στα 7.5 με 8.3 αν του δίνω κ καμιά φορά γκάζια,είμαι με βάση το obd 

Γιατί λες ότι δεν αξίζεις η μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Γιατί λες ότι δεν αξίζεις η μετατροπή;

Με 1.04 το αέριο, χειμώνας κιόλας (αργεί να ανάψει) εε όσο νανε είναι λίγο πεταμένα χρήματα κατά την άποψή μου.

20 ώρες πριν, _filippos_ είπε

εννοεις πως είναι μεγάλη η κατανάλωση του i20?
Όταν χρειαστεί να κάνω ταξίδια η κατανάλωση κυμαίνεται στα 5,2 με 5,8 lt/100km , όταν όμως με το ίδιο γέμισμα κινηθώ κι εντός πόλης τότε μπορεί να φτάσω και τα 6,2 με 6,4 lt/100km

Ναι κάπως μεγάλη μου φαίνεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει να προσθέσω, είναι το πού γίνονται τα χιλιόμετρα, για τον εξής, μη προφανή λόγο: Αν τα χιλιόμετρα γίνονται μέσα στην πόλη και μάλιστα αν γίνονται όλα με τη μία ή αν γίνονται τμηματικά.

Τι εννοώ: Αν το αυτοκίνητο προορίζεται για μία εργαζόμενη γυναίκα που θα βάλει μπρος για να πάει για δουλειά, τα παιδιά στο σχολείο, στο σούπερ-μάρκετ, τότε μάλλον είναι καλύτερα να μη βάλει, γιατί το αυτοκίνητο, θέλει κάμποσα μέτρα για να ζεσταθεί το νερό και να γυρίσει σε αέριο, ειδικά το χειμώνα.

Παράδειγμα το δικό μου, το καλοκαίρι θα γυρίσει σε αέριο στα 200 μέτρα περίπου, αφού ανάψει η μηχανή και το χειμώνα θέλει περίπου 1200 μέτρα. Που σημαίνει ότι για πολύ μικρές αποστάσεις, η οικονομία θα είναι ελάχιστη, γιατί δε θα γυρνά ποτέ σε αέριο.

Τιον χειμωνα το δικο μου Honda CRV με εξωτερικη θερμοκρασια κοντα στους 5 βαθμους θελει 3+ χλμ για να γυρισει σε υγραεριο

Η αποσταση μεχρι την δουλεια 4,5 χλμ οπτε σχεδον με βενζινη πηγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Τιον χειμωνα το δικο μου Honda CRV με εξωτερικη θερμοκρασια κοντα στους 5 βαθμους θελει 3+ χλμ για να γυρισει σε υγραεριο

Νομίζω είναι πολύ μεγάλη η απόσταση. Κι εγώ σε ίδιες θερμοκρασίες κινούμαι αυτή την εποχή, αλλά γυρνάει εκεί στα 1200-1300 μέτρα.

Το δικό μου είναι ρυθμισμένο να γυρνάει στους 50 β. Κελσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Νομίζω είναι πολύ μεγάλη η απόσταση. Κι εγώ σε ίδιες θερμοκρασίες κινούμαι αυτή την εποχή, αλλά γυρνάει εκεί στα 1200-1300 μέτρα.

Το δικό μου είναι ρυθμισμένο να γυρνάει στους 50 β. Κελσίου.

Το εχω ψαξει αλλα ολοι οι τεχνιτες ετσι μου ειπαν οτι πρεπει για το αμαξι μου τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Με 1.04 το αέριο, χειμώνας κιόλας (αργεί να ανάψει) εε όσο νανε είναι λίγο πεταμένα χρήματα κατά την άποψή μου.

Ναι κάπως μεγάλη μου φαίνεται..

Ναι αλλά είναι 70 λεπτά κάτω από τη βενζίνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...