Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Dimos47 είπε

Για την ιταλική μάρκα OMVL γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες? 

Εχω εγω με odb σε Honda CRV

Μια χαρα ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Dimos47 είπε

Για την ιταλική μάρκα OMVL γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες? 

Στη ουσία aeb είναι μια χαρά είναι . Η αντιπροσωπεία επίσημη νομίζω είναι Θεσσαλονίκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Έχει η γυναίκα ένα Citroen C3 II του 2010 με κινητήρα 1.4/95 άλογα (ο κινητήρας που είχε φτιάξει το PSA μαζί με την BMW) και θέλουμε να βάλουμε αέριο.

Ποια εταιρεία προτείνετε; Έχει κάποιος το ίδιο αμάξι με αέριο να μας πει εντυπώσεις κτλ;

Ο κινητήρας έχει γύρω στα 180k χλμ και καίει αρκετό λάδι (είναι feature όχι bug σύμφωνα με την Citroen 😄). 

Το αμάξι κάνει γύρω στα 100 χλμ κάθε μέρα, οπότε με την τιμή της βενζίνης εκεί που είναι, η εγκατάσταση αερίου είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, defaultuser2003 είπε

Καλησπέρα σας.

Έχει η γυναίκα ένα Citroen C3 II του 2010 με κινητήρα 1.4/95 άλογα (ο κινητήρας που είχε φτιάξει το PSA μαζί με την BMW) και θέλουμε να βάλουμε αέριο.

Ποια εταιρεία προτείνετε; Έχει κάποιος το ίδιο αμάξι με αέριο να μας πει εντυπώσεις κτλ;

Ο κινητήρας έχει γύρω στα 180k χλμ και καίει αρκετό λάδι (είναι feature όχι bug σύμφωνα με την Citroen 😄). 

Το αμάξι κάνει γύρω στα 100 χλμ κάθε μέρα, οπότε με την τιμή της βενζίνης εκεί που είναι, η εγκατάσταση αερίου είναι μονόδρομος.

Βάλε οποιοδήποτε σύστημα πολωνικό σύστημα ή Ιταλικό ( π.χ Lovati ,Brc Europegas). Απλώς εάν έχει ψηφιακή ένδειξη καυσίμου να πεις στο εγκατάστατη εάν χρειάζεται εξομοιωτή για να δείχνει κανονικά τη ένδειξη βενζίνης 

Στη κατανάλωση λαδιού δεν θα σε επηρεάσει.

Είναι το ίδιο μοτέρ με το 207 ; Δηλαδή πόσο λάδι καίει στα 1000 χιλιόμετρα , τέλος σου λαδωνει μπουζί;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Βάλε οποιοδήποτε σύστημα πολωνικό σύστημα ή Ιταλικό ( π.χ Lovati ,Brc Europegas). Απλώς εάν έχει ψηφιακή ένδειξη καυσίμου να πεις στο εγκατάστατη εάν χρειάζεται εξομοιωτή για να δείχνει κανονικά τη ένδειξη βενζίνης 

Στη κατανάλωση λαδιού δεν θα σε επηρεάσει.

Είναι το ίδιο μοτέρ με το 207 ; Δηλαδή πόσο λάδι καίει στα 1000 χιλιόμετρα , τέλος σου λαδωνει μπουζί;

 

 

 

Καίει περίπου 4-5lt στα 9000-10000 χλμ, δηλαδή από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών στο συνεργείο, έχω συμπληρώσει σχεδόν ένα 5λιτρο δοχείο λαδιών.

Δεν ξέρω αν λαδώνει μπουζί.

BRC έχω βάλει σε δύο Fiatάκια των γονιών και είναι αρκετά ευχαριστημένοι.

Συστήματα Viale και Prins αξίζουν να μπουν; Prins έχει μπει σε Mercedes της οικογένειας και πάλι είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι. Τα συστήματα αυτά τα εμπορεύεται/εγκαθιστά ο αεριτζής μας, τον οποίο γενικά εμπιστευόμαστε και είναι κοντά μας, οπότε δεν χρειάζεται να τρέχουμε μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, defaultuser2003 είπε

Καίει περίπου 4-5lt στα 9000-10000 χλμ, δηλαδή από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών στο συνεργείο, έχω συμπληρώσει σχεδόν ένα 5λιτρο δοχείο λαδιών.

Meme Say What GIF

 

Πολλά δεν είναι;

Ο μηχανικός σου τι λέει; Αξίζει να επενδύσεις σε αυτό το μοτέρ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, defaultuser2003 είπε

Καίει περίπου 4-5lt στα 9000-10000 χλμ, δηλαδή από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών στο συνεργείο, έχω συμπληρώσει σχεδόν ένα 5λιτρο δοχείο λαδιών.

Δεν ξέρω αν λαδώνει μπουζί.

BRC έχω βάλει σε δύο Fiatάκια των γονιών και είναι αρκετά ευχαριστημένοι.

Συστήματα Viale και Prins αξίζουν να μπουν; Prins έχει μπει σε Mercedes της οικογένειας και πάλι είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι. Τα συστήματα αυτά τα εμπορεύεται/εγκαθιστά ο αεριτζής μας, τον οποίο γενικά εμπιστευόμαστε και είναι κοντά μας, οπότε δεν χρειάζεται να τρέχουμε μακριά.

Την μάνα του και τον πατέρα του καίει από λάδι. Συμπίεση, μπουζί κτλ καλό είναι να ελέγξετε γιατί ναι μεν τα χλμ δεν είναι πάρα πολλά αλλά ότι κάτι έχει η μηχανή έχει. Τσιμουχάκια μόνο δεν είναι με τέτοια κατανάλωση, σίγουρα την έχουν ακούσει τα ελατήρια. Πόσο καιρό καίει τόσα λάδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakinen είπε

Την μάνα του και τον πατέρα του καίει από λάδι. Συμπίεση, μπουζί κτλ καλό είναι να ελέγξετε γιατί ναι μεν τα χλμ δεν είναι πάρα πολλά αλλά ότι κάτι έχει η μηχανή έχει. Τσιμουχάκια μόνο δεν είναι με τέτοια κατανάλωση, σίγουρα την έχουν ακούσει τα ελατήρια. Πόσο καιρό καίει τόσα λάδια; 

Όλα τα service γίνονται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Citroen, ο οποίος διαβεβαιώνει ότι αυτό που καίει είναι νορμάλ και ότι είναι γνωστό ότι αυτός ο κινητήρας καίει πολύ λάδι (λόγω και καλά BMW).

Από 100k χλμ και μετά (όπου το παρακολουθώ και εγώ το αμάξι) καίει τόσο. Τσιμουχάκια κτλ έχουν αλλαχθεί, η συμπίεση δείχνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μπουζί δεν ξέρω πότε έχουν αλλαχθεί τελευταία φορά.

Για να δούμε ελατήρια κτλ, σημαίνει ότι το μοτέρ πάει για ρεκτιφιέ, οπότε προς το παρόν δεν είναι επιλογή.

Το θέμα είναι ότι τα 100χλμ που γίνονται καθημερινά κοστίζουν πολύ σε βενζίνη, οπότε το αέριο είναι σχεδόν μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, defaultuser2003 είπε

Όλα τα service γίνονται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Citroen, ο οποίος διαβεβαιώνει ότι αυτό που καίει είναι νορμάλ και ότι είναι γνωστό ότι αυτός ο κινητήρας καίει πολύ λάδι (λόγω και καλά BMW).

Από 100k χλμ και μετά (όπου το παρακολουθώ και εγώ το αμάξι) καίει τόσο. Τσιμουχάκια κτλ έχουν αλλαχθεί, η συμπίεση δείχνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μπουζί δεν ξέρω πότε έχουν αλλαχθεί τελευταία φορά.

Για να δούμε ελατήρια κτλ, σημαίνει ότι το μοτέρ πάει για ρεκτιφιέ, οπότε προς το παρόν δεν είναι επιλογή.

Το θέμα είναι ότι τα 100χλμ που γίνονται καθημερινά κοστίζουν πολύ σε βενζίνη, οπότε το αέριο είναι σχεδόν μονόδρομος.

Καλά εννοείται δεν ανοίγεις κινητήρα αν δεν καπνίσει, πέσει συμπίεση κτλ και βέβαια αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το αμάξι. 

Αν τόσα χλμ καίει τόσα λάδια και ο μηχανικός σου είπε ότι το παρουσιάζουν αυτά τα μοτέρ τότε ναι προχώρα σε αέριο γιατί τα χλμ που κάνει καθημερινά είναι πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, harkonto είπε

Η europegas έχει μια εφαρμογή για android. Ξέρετε τι χρειάζεται για να συνδεθούμε; 

Λογικά θα χρειαστείς τον ανάλογο προσαρμογέα bluetooth με το καλώδιο interface 

http://www.europegas.com.gr/portfolio-posts/eg-joker/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, meletis_m είπε

Λογικά θα χρειαστείς τον ανάλογο προσαρμογέα bluetooth με το καλώδιο interface 

http://www.europegas.com.gr/portfolio-posts/eg-joker/

 

 

Ναι λογικά αυτό είναι αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Τουλάχιστον όχι Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε ρε παιδιά καμια ιδεα για αγορά καινούργιου με εργοστασιακό LPG. Μου αρέσει το Clio αλλά εχει ξεφύγει η τιμή του 21.000 η βασική έκδοση... Το Sandero πως σας φαίνεται; Πριν απο 2 χρόνια ήταν στα 15 χιλιάρικα, τώρα κοντα στα 17. Αξίζει πιστεύετε; Σκεφτόμουν και για μεταχειρισμένο, αλλά τα φοβάμαι για πιθανές ζημιές που θα βγάλουν και δεν είναι και φτηνά πια. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harkonto είπε

Ναι λογικά αυτό είναι αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Τουλάχιστον όχι Ελλάδα. 

Μίλησε με τον αντιπρόσωπο , στη Αθήνα στο Ελληνικό μήπως σε κατευθύνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Για πείτε ρε παιδιά καμια ιδεα για αγορά καινούργιου με εργοστασιακό LPG. Μου αρέσει το Clio αλλά εχει ξεφύγει η τιμή του 21.000 η βασική έκδοση... Το Sandero πως σας φαίνεται; Πριν απο 2 χρόνια ήταν στα 15 χιλιάρικα, τώρα κοντα στα 17. Αξίζει πιστεύετε; Σκεφτόμουν και για μεταχειρισμένο, αλλά τα φοβάμαι για πιθανές ζημιές που θα βγάλουν και δεν είναι και φτηνά πια. 

Στα 12500€ ήταν, ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Panda cng  , κοίτα Ελλάδα δε θα ακούσεις καλά λόγια λόγω μάρκας , Ευρώπη ήταν στις πρώτες θέσης πωλήσεων .

Ότι και να πάρεις τώρα ακριβό είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...