Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/6/2022 στις 10:07 ΜΜ, fragma είπε

C-OBD II της Lovato με 3 χρόνια εγγύηση 770 ευρώ + ΦΠΑ είναι καλα για Opel Corsa 1.4 του 2009; 

Μια χαρα σύστημα είναι . Τα Corsa βγαζουν συχνο θεμα με το πολλ/στη τους και φλάντζα καθρεφτη .Κοιταξε να έχεις καλό αντιψυκτικό . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε Opel Astra G του 2004 με 190000 χλμ περνανε σκέψεις για εγκατάσταση υγραερίου. Ποιας εταιρείας κιτ θα προτείνατε; Και κάποιον αποδεδειγμένα καλό και επαγγελματία εγκαστάτη αν έχετε να προτείνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, madboy είπε

Σε Opel Astra G του 2004 με 190000 χλμ περνανε σκέψεις για εγκατάσταση υγραερίου. Ποιας εταιρείας κιτ θα προτείνατε; Και κάποιον αποδεδειγμένα καλό και επαγγελματία εγκαστάτη αν έχετε να προτείνεται.

Επειδή έχω Opel Corsa C ίδιας χρονολογίας, εσένα ποιο κινητήρα φοράει ; 

Γενικά τα Opel δε έχουν θέμα με το υγραέριο. Εκτός υγραερίου βγάζουν θέμα με το πολλ/στη . Πλέον όλα τα συστήματα έχουν αναβαθμιστεί , με σωστή ρύθμιση δε έχεις θέμα . Δες Ιταλικά ή Πολωνικά με υποστήριξη . Ρόλο παίζει ο εγκατάστατης , και το αμάξι πριν τη μετατροπή να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στα ρεύματα του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, meletis_m είπε

Επειδή έχω Opel Corsa C ίδιας χρονολογίας, εσένα ποιο κινητήρα φοράει ; 

Γενικά τα Opel δε έχουν θέμα με το υγραέριο. Εκτός υγραερίου βγάζουν θέμα με το πολλ/στη . Πλέον όλα τα συστήματα έχουν αναβαθμιστεί , με σωστή ρύθμιση δε έχεις θέμα . Δες Ιταλικά ή Πολωνικά με υποστήριξη . Ρόλο παίζει ο εγκατάστατης , και το αμάξι πριν τη μετατροπή να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στα ρεύματα του .

Z14XE είναι ο κινητήρας του. Πολλαπλασιαστής έχει αλλαχθεί πριν μερικά χρονια γιατί είχε παραδώσει πνευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madboy είπε

Z14XE είναι ο κινητήρας του. Πολλαπλασιαστής έχει αλλαχθεί πριν μερικά χρονια γιατί είχε παραδώσει πνευμα. 

Προχωρά δε έχεις θέμα . 

Βάλε κάποιο με υποστήριξη Ιταλικό ή Πολωνικο. Σωστός επαγγελματίας να είναι και να στο ρυθμίσει σωστά .Δε έχουν θέμα αυτα τα μοτέρ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας .

πρωτη φορα σκεφτομαι για αεριο. Εχω ενα πεζω 206 του 2006 1,1 με 130.000 χιλ.

μηχανολογικα ειναι αριστο και πολλαπλασιαστη αλλαξα στη αρχη του χρονου.

υπαρχει καμια προταση για καλο εγκαταστατη και συστημα για το αυτοκινητο μου;

μενω στη περιοχη  του ολυμπιακου σταδιου στο μαρουσι.

οποτε μιλαμε για νεα ιωνια ηρακλειο μαρουσι περιοχες.

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bandit650 είπε

γεια σας .

πρωτη φορα σκεφτομαι για αεριο. Εχω ενα πεζω 206 του 2006 1,1 με 130.000 χιλ.

μηχανολογικα ειναι αριστο και πολλαπλασιαστη αλλαξα στη αρχη του χρονου.

υπαρχει καμια προταση για καλο εγκαταστατη και συστημα για το αυτοκινητο μου;

μενω στη περιοχη  του ολυμπιακου σταδιου στο μαρουσι.

οποτε μιλαμε για νεα ιωνια ηρακλειο μαρουσι περιοχες.

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Εχεις μηνυμα για να μην θεωρηθει διαφημηση

Μενιδι..Κι εγω Λυκοβρυση μενω και θα παω σε αυτον για αλλαγη δεξαμενης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bandit650 είπε

γεια σας .

πρωτη φορα σκεφτομαι για αεριο. Εχω ενα πεζω 206 του 2006 1,1 με 130.000 χιλ.

μηχανολογικα ειναι αριστο και πολλαπλασιαστη αλλαξα στη αρχη του χρονου.

υπαρχει καμια προταση για καλο εγκαταστατη και συστημα για το αυτοκινητο μου;

μενω στη περιοχη  του ολυμπιακου σταδιου στο μαρουσι.

οποτε μιλαμε για νεα ιωνια ηρακλειο μαρουσι περιοχες.

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Οποίο σύστημα με υποστήριξη και να βάλεις δε έχεις θέμα .

Εάν έχεις ψηφιακή ένδειξη καυσίμου να διευκρινιστεί με το εγκατάστατη που θα το αναλάβει εάν χρειαστεί επιπλέον εγκατάσταση ενός emulator .

Εάν έχει αναλογική ένδειξη απλώς δε ασχολείσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη σας για Prins VSI-DI (2.0) σε T-ROC 1.0 (κινητήρας DKRF); Σκεφτόμουν για Lovato Direct ExR, αλλά μ' ενημέρωσε ο εγκαταστάτης που 'χω επιλέξει ότι η εταιρεία δε το βγάζει για τον κωδικό του μοτέρ μου.

Δεν αναφέρω τιμή διότι ψάχνω όσο το δυνατόν πιο "εργοστασιακό" αποτέλεσμα, και ας κοστίσει ένα τσακ παραπάνω. 

Με βενζίνη στο ~2,40 άρχισα να νιώθω κορόιδο, οπότε μπήκα στο τρυπάκι για LPG :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2022 στις 11:22 ΠΜ, golden33 είπε

Έχει ο πατέρας μου στο αμάξι Zavoli πάνω από 10 χρόνια. Κανένα θέμα, ευχαριστημένος είναι, αν θέλεις κάτι εξειδικευμένο να τον ρωτήσω να μάθω. Τότε που έκανε τη μετατροπή μετά από ψάξιμο είδε ότι ήταν η πιο αξιόπιστη.

Και γω zavoli από Θεοδώρου είχα βάλει το 2012. Δεν είχα κανένα θέμα ούτε χρειάστηκε ποτέ ξανά ρύθμιση. Δουλεύει ρολόι όπως την πρώτη μέρα που το παρέλαβα. Τον είχαν ρυθμίσει σωστά να ψεκάζει και ένα ποσοστό βενζίνης σε μεγάλα φορτία και οι καμπύλες βενζίνης και αερίου ήταν ίδιες έπεφτε η μία πάνω στην άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο αυτοκίνητο πόλης μεταχειρισμένο θα προτείνατε με εργοστασιακό υγραέριο, με πρώτο κριτήριο τη χαμηλή κατανάλωση; 

Δυστυχώς τα CNG δεν μου εμπνέουν και πολλή εμπιστοσύνη, λόγω δικτύου και τρελής αύξησης το κόστους. Παραμένουν τα οικονομικότερα βέβαια, αλλά η τιμή τραβάει την ανηφόρα και άρχισαν να κλείνουν πρατήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα και εγώ δεξαμενή Go gas με πολυβαλβίδα Lovato από 600Χ225 48 λίτρα πήγα σε 630Χ240 59 λίτρα πέρασα και κτεο για την αλλαγή.

Η βλακεια είναι πως ίσως να χωρούσε και η 67 λίτρα 630Χ270 γιατί είχε ένα μαύρο πλαστικό αφρώδες σκληρό εκεί που μπαίνει η δεξαμενή και το βγάλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, unforgiven είπε

Ποιο αυτοκίνητο πόλης μεταχειρισμένο θα προτείνατε με εργοστασιακό υγραέριο, με πρώτο κριτήριο τη χαμηλή κατανάλωση; 

Δυστυχώς τα CNG δεν μου εμπνέουν και πολλή εμπιστοσύνη, λόγω δικτύου και τρελής αύξησης το κόστους. Παραμένουν τα οικονομικότερα βέβαια, αλλά η τιμή τραβάει την ανηφόρα και άρχισαν να κλείνουν πρατήρια.

Όσο το έψαξα, καθαρά εργοστασιακό υγραέριο έχουν Renault και Dacia σίγουρα (δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη που να φέρνει Ελλάδα). Αν θέλεις πιο μικρό το Clio ή Sandero και σε crossover captur ή stepway. Έψαχνα και εγώ πριν 2-3 μήνες και έχω παραγγείλει το stepway να μου έρθει μέσα Αυγούστου.

Επεξ/σία από kaktos77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaktos77 είπε

Όσο το έψαξα, καθαρά εργοστασιακό υγραέριο έχουν Renault και Dacia σίγουρα (δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη που να φέρνει Ελλάδα). Αν θέλεις πιο μικρό το Clio ή Sandero και σε crossover captur ή stepway. Έψαχνα και εγώ πριν 2-3 μήνες και έχω παραγγείλει το stepway να μου έρθει μέσα Αυγούστου.

Δεν κοιτάζω για καινούριο. Δυστυχώς, πρέπει να πάρω ένα δεύτερο για μέσα στην πόλη. Είδα πχ πως κάποια i10 έχουν εργοστασιακό αέριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...