Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, unforgiven είπε

Δεν κοιτάζω για καινούριο. Δυστυχώς, πρέπει να πάρω ένα δεύτερο για μέσα στην πόλη. Είδα πχ πως κάποια i10 έχουν εργοστασιακό αέριο. 

 δεν ξέρω αν εκτός απο τα μπουζί έχουν διαφορετικές βαλβίδες / έδρες ή απλά βάζανε ένα προρυθμισμένο BRC κιτ

Πάντως ότι εργοστασιακό υγραέριο , έχει την ονομασία "GPL"

αν γράφεις πολλά χιλιόμετρα (και δε βολεύει cng) δες για μετατροπή , ειδικά κανα toyota hybrid με υγραέριο θα σου προσφέρει μεγάλη οικονομία

4 ώρες πριν, kaktos77 είπε

έχω παραγγείλει το stepway να μου έρθει μέσα Αυγούστου

πόσο έφτασε τελικά ? (12500 είχε η προηγούμενη έκδοση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, unforgiven είπε

Δεν κοιτάζω για καινούριο. Δυστυχώς, πρέπει να πάρω ένα δεύτερο για μέσα στην πόλη. Είδα πχ πως κάποια i10 έχουν εργοστασιακό αέριο. 

Γνωστός έχει αγοράσει i20 εισαγωγής με υγραεριο του 2015 . Δε γνωριζω όμως τι συστημα έχει ως εργοστασιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

 

πόσο έφτασε τελικά ? (12500 είχε η προηγούμενη έκδοση)

Το έκανα παραγγελία αρχές Απριλίου, μέσα Μαρτίου που το κοίταζα είχε 16900 η style (ακριβή έκδοση), εγώ το παρήγγειλα στα 17400 και τώρα βλέπω έχει πάει 17900 και πιστεύω θα ανέβει και άλλο. Διάβασα ότι πουλάει σαν τρελό στην Ευρώπη από αρχές του 22, βάλε και ότι είναι με διαφορά 4000-5000€ ό,τι πιο φθηνό βρίσκεις σε crosssover, γιατί να μην το πάνε και 20000; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκέφτομαι και εγώ για μετατροπή σε golf 2008 όχι TSI το απλό με 80hp λέτε να μου βγάλει κανένα πρόβλημα;Δεν το νομίζω αλλά ρωτάω αν το έχει κάνει κανένας φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτή τη στιγμή νομίζω ότι το υγραέριο είναι το πιο συμφέρον καύσιμο.

Αρχές της χρονιάς πήρα 2 με μετατροπή και μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχω δει μεγάλη διαφορά στο κόστος μετακίνησης. Με τις τωρινές τιμές η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Αν τα πράγματα μείνουν όπως είναι τα επόμενα 2-3 χρόνια πάλι σε υγραέριο θα πάω, ελπίζω καινούργιο και εργοστασιακό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
36 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γενικά αυτή τη στιγμή νομίζω ότι το υγραέριο είναι το πιο συμφέρον καύσιμο.

ανάλογα την περιοχή το φυσικό αέριο παραμένει πιο οικονομικό με τα γνωστά  μειονεκτήματά του όμως

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ανάλογα την περιοχή το φυσικό αέριο παραμένει πιο οικονομικό με τα γνωστά  μειονεκτήματά του όμως

 

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του φυσικού αερίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2022 στις 1:07 ΜΜ, unforgiven είπε

Δεν κοιτάζω για καινούριο. Δυστυχώς, πρέπει να πάρω ένα δεύτερο για μέσα στην πόλη. Είδα πχ πως κάποια i10 έχουν εργοστασιακό αέριο. 

Για δεύτερο μέσα στην πόλη να πάρεις ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λεφτα που κανει το μεταχειρισμένο ι 10 που κοιταει ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν αγοραζει.Μονο ποδηλατο η πατινι η κατι διθέσια ηλεκτρικα κουβαδακια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Για δεύτερο μέσα στην πόλη να πάρεις ηλεκτρικό.

Θα το σκεφτόμουν αν οι τιμές δεν ήταν απαγορευτικές. Αν είναι να φτάσω στα 20 χιλιάρικα, πουλάω και το τωρινό αυτοκίνητο, βάζω κάτι και παίρνω ένα plug-in hybrid, που ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, είναι η ιδανική λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Θα το σκεφτόμουν αν οι τιμές δεν ήταν απαγορευτικές. Αν είναι να φτάσω στα 20 χιλιάρικα, πουλάω και το τωρινό αυτοκίνητο, βάζω κάτι και παίρνω ένα plug-in hybrid, που ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, είναι η ιδανική λύση. 

αν έχεις πάρκινγκ και βάλεις και κανα φ/β οκ, αλλά εγώ θα το έκανα και αυτό υγραέριο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Andytse13 είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι και εγώ για μετατροπή σε golf 2008 όχι TSI το απλό με 80hp λέτε να μου βγάλει κανένα πρόβλημα;Δεν το νομίζω αλλά ρωτάω αν το έχει κάνει κανένας φιλος

Δεν βγάζουν αυτά τα μοτέρ , και δε χρειάζεται κάτι σύνθετο. Βάλε ένα εμεσου ψεκασμού με μπεκ τύπου βενζίνης (Hana) . Πριν τη οποιαδήποτε μετατροπή δες το αμάξι να δουλεύει σωστά στη βενζίνη και στη ανάφλεξη .

Προτίμησε ο εγκέφαλος υγραερίου να είναι με obd ώστε να κάνει διορθώσεις οπότε χρειάζεται. Δηλαδή υπολόγιζε από 850-900€ κάποιο Ιταλικό ή Πολωνικό σύστημα υγραερίου.

2 ώρες πριν, daPro είπε

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του φυσικού αερίου?

Περισσότερο βάρος δεξαμενής , όχι τόσο δίκτυα ανεφοδιασμού και έχει αρκετά αυξημένη τιμή σε σύγκριση με LPG.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...