Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, έχω ένα Toyota Corolla 2010 Μοντέλο 1600 κυβικά, έβαλα πριν 3 μέρες to BRC sequent 32. Να ρωτήσω έχει κανείς αυτό το αυτοκίνητο να μου πει εμπειρίες με το άεριο και δεύτερο όποιος έχει βάλει αυτό το σύστημα γνωρίζει έαν ψεκάζει και βενζίνη σε όλες τις στροφές, ρωτάω γιατί θα ήθελα να ψεκάζει 20% βενζίνη σε όλες τις στροφές και ο εγκαταστάτης μου είπε ότι μπορεί να ψεκάσει όταν το φορτίο είναι πάνω από 55% κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Πάντως το αυτοκίνητο δουλεύει τέλεια δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά απολύτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, GIWRGOS2012 είπε

ρωτάω γιατί θα ήθελα να ψεκάζει 20% βενζίνη σε όλες τις στροφές

Η οικονομία πάει περίπατο έτσι και δεν χρειάζεται κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GIWRGOS2012 είπε

Καλημέρα σας, έχω ένα Toyota Corolla 2010 Μοντέλο 1600 κυβικά, έβαλα πριν 3 μέρες to BRC sequent 32. Να ρωτήσω έχει κανείς αυτό το αυτοκίνητο να μου πει εμπειρίες με το άεριο και δεύτερο όποιος έχει βάλει αυτό το σύστημα γνωρίζει έαν ψεκάζει και βενζίνη σε όλες τις στροφές, ρωτάω γιατί θα ήθελα να ψεκάζει 20% βενζίνη σε όλες τις στροφές και ο εγκαταστάτης μου είπε ότι μπορεί να ψεκάσει όταν το φορτίο είναι πάνω από 55% κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Πάντως το αυτοκίνητο δουλεύει τέλεια δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά απολύτως.

Με μια σωστη εγκαταστση δεν θα εχεις κανενα προβλημα .Αν οι βαλβιδες δεν ειναι αυτοματες θελουν ρυθμιση καθε 30000-40000 χλμ

Βενζινη μονο σε υψηλες στροφες αν χρειαζεται .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Με μια σωστη εγκαταστση δεν θα εχεις κανενα προβλημα .Αν οι βαλβιδες δεν ειναι αυτοματες θελουν ρυθμιση καθε 30000-40000 χλμ

Βενζινη μονο σε υψηλες στροφες αν χρειαζεται .

Πιθανόν ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει με καπελωτα μηχανικές βαλβίδες. Είναι διαφορετική η ρύθμιση . 

Καλυτερα έλεγχος διακενων βαλβίδων κάθε 50,000.

5 ώρες πριν, GIWRGOS2012 είπε

Καλημέρα σας, έχω ένα Toyota Corolla 2010 Μοντέλο 1600 κυβικά, έβαλα πριν 3 μέρες to BRC sequent 32. Να ρωτήσω έχει κανείς αυτό το αυτοκίνητο να μου πει εμπειρίες με το άεριο και δεύτερο όποιος έχει βάλει αυτό το σύστημα γνωρίζει έαν ψεκάζει και βενζίνη σε όλες τις στροφές, ρωτάω γιατί θα ήθελα να ψεκάζει 20% βενζίνη σε όλες τις στροφές και ο εγκαταστάτης μου είπε ότι μπορεί να ψεκάσει όταν το φορτίο είναι πάνω από 55% κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Πάντως το αυτοκίνητο δουλεύει τέλεια δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά απολύτως.

Γράψε το κωδικό κινητήρα του μοντέλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πιθανόν ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει με καπελωτα μηχανικές βαλβίδες. Είναι διαφορετική η ρύθμιση . 

Καλυτερα έλεγχος διακενων βαλβίδων κάθε 50,000.

Γράψε το κωδικό κινητήρα του μοντέλου 

Ο κωδικός του κινητήρα είναι 1ZR-FAE, παλιότερα που είχα ρωτήσει κάπου για υγραεριο μου ειχε πει εκεί ο μηχανικός ότι είναι αυτορυθμιζόμενες, αλλά τώρα όσο το ψάχνω δεν μπορώ να το βρώ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι μπορεί να έχει υπάρξει παρόμοιο ερώτημα στο παρελθόν, όμως πρέπει να κάνω πολλές αναζητήσεις για να εξαντλήσω τις πιθανότητες να το βρω.

Επιγραμματικά:

Αξίζει να μπει υγραέριο σε Ibiza του 20'(turbo 1.0/115hp) με χρήση περίπου 20.000/έτος;

Υπάρχει κάποια σοβαρή εξοικονόμηση που να αξίζει τον κόπο και το κόστος ή τσάμπα θα "χαλάσουμε" το αμάξι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εφόσον έχει απαντηθεί ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι μπορεί να έχει υπάρξει παρόμοιο ερώτημα στο παρελθόν, όμως πρέπει να κάνω πολλές αναζητήσεις για να εξαντλήσω τις πιθανότητες να το βρω.

Επιγραμματικά:

Αξίζει να μπει υγραέριο σε Ibiza του 20'(turbo 1.0/115hp) με χρήση περίπου 20.000/έτος;

Υπάρχει κάποια σοβαρή εξοικονόμηση που να αξίζει τον κόπο και το κόστος ή τσάμπα θα "χαλάσουμε" το αμάξι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εφόσον έχει απαντηθεί ξανά

Με σωστη εγκατασταση δεν θα παθει τιποτα απολυτως το αμαξι .Να υπολογιζεις κοστος μετακινησης σε καυσιμα μειον 40%

29 λεπτά πριν, Dcmpaira είπε

Προτάσεις για μηχανικούς και σύστηματα για Toyota Corolla 2003 sedan στην Αθήνα;;;

Επισυνάπτω άδεια κυκλοφορίας που λέει μοντέλο μηχανής.

Screenshot_2022-09-01-23-31-11-19_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

Για να μην θεωρηθει διαφηνηση εχεις προσωπικο μηνυμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Με σωστη εγκατασταση δεν θα παθει τιποτα απολυτως το αμαξι .Να υπολογιζεις κοστος μετακινησης σε καυσιμα μειον 40%

Για να μην θεωρηθει διαφηνηση εχεις προσωπικο μηνυμα

Ευχαριστώ πολύ. Αν ξέρει κάποιος πιο ειδικά συγκεκριμένο δοκιμασμένο σύστημα για το αμάξι αυτό,ας το αναφέρει να έχουμε έναν μπουσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dcmpaira είπε

Ευχαριστώ πολύ. Αν ξέρει κάποιος πιο ειδικά συγκεκριμένο δοκιμασμένο σύστημα για το αμάξι αυτό,ας το αναφέρει να έχουμε έναν μπουσουλα.

Πολλα ειναι τα καλα συστηματα .Ο εγκατασταστης  αν ειναι σωστος θα σου προτεινει το καλυτερο

BRC, omvl , lovati ,Prins , Aeb κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανείς Toyota από 2005 και μετά που να του έχει βάλει αεριο και να μας πει τις εμπειρίες του με πολλά χλμ αεριο να έχει κάνει;

Επεξ/σία από GIWRGOS2012
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι μπορεί να έχει υπάρξει παρόμοιο ερώτημα στο παρελθόν, όμως πρέπει να κάνω πολλές αναζητήσεις για να εξαντλήσω τις πιθανότητες να το βρω.

Επιγραμματικά:

Αξίζει να μπει υγραέριο σε Ibiza του 20'(turbo 1.0/115hp) με χρήση περίπου 20.000/έτος;

Υπάρχει κάποια σοβαρή εξοικονόμηση που να αξίζει τον κόπο και το κόστος ή τσάμπα θα "χαλάσουμε" το αμάξι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εφόσον έχει απαντηθεί ξανά

Πρέπει να ψάξεις τι συμφέρει είναι και καινούργιο μοντέλο  . Είναι κινητήρας άμεσου ψεκασμού ; 

Εάν είναι άμεσου ψεκασμού δες και συστήματα άμεσου ψεκασμού που είναι προ ρυθμισμένα βάσει κωδικού κινητήρα .

 

2 ώρες πριν, GIWRGOS2012 είπε

Εχει κανείς Toyota από 2005 και μετά που να του έχει βάλει αεριο και να μας πει τις εμπειρίες του με πολλά χλμ αεριο να έχει κάνει;

Είχα γνωστό με Rav 4 του 2008 . Μετά από 150,000 (σύνολο είχε 300,000) με υγραέριο έκλεισαν οι βαλβίδες εξαγωγής. 

Στις μετρήσεις ωστόσο ήταν πάντως εντός ορίων . Απλώς τα Ιαπωνικά έχουν 2 είδη βαλβίδων 

Είτε μηχανικές με κοκοράκια ή με καπελωτα (που είναι διαφορετική διαδικασία ρύθμισης και άλλο κοστολογιο)

Εάν το αμάξι έχει ρυθμιστεί σωστά ο χάρτης υγραερίου εν κινήσει και με μεικτό ψεκασμό βενζίνης στα φορτία θα κάνεις αρκετά χιλιάδες χιλιόμετρα.

Εγώ είχα σε Mazda 6 του 2005 με ίδιο σύστημα βαλβίδων όπως τα Toyota (βαλβίδες με καπελωτα ) έκανε με υγραέριο 130,000 χωρίς θέμα . 

6 ώρες πριν, Dcmpaira είπε

Προτάσεις για μηχανικούς και σύστηματα για Toyota Corolla 2003 sedan στην Αθήνα;;;

Επισυνάπτω άδεια κυκλοφορίας που λέει μοντέλο μηχανής.

Screenshot_2022-09-01-23-31-11-19_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

Μη κόλλας τόσο στη εταιρεία . Πλέον όλα είναι αξιόπιστα . Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι να γίνει σωστή ρύθμιση του συστήματος στο δρόμο . Γιατί μεγάλο ποσοστό είτε δε γνωρίζει ή δεν ασχολείται όσο πρέπει με τη ρύθμιση του συστήματος.

Για μενα δες Πολωνικό σύστημα (Europegas ή Stag με μπεκ τύπου βενζίνης) ή Ιταλικό ( BRC ή Lovato). Είχα και τις 2 εταιρείες σε Ιαπωνικά αμάξια με πολλά χιλιάδες χιλιόμετρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Είτε μηχανικές με κοκοράκια ή με καπελωτα (που είναι διαφορετική διαδικασία ρύθμισης και άλλο κοστολογιο)

Αν θυμάμαι σωστά, τα κοκοράκια ρυθμίζονται ενώ στα καπελώτα υπάρχουν κάποιοι μικροί δίσκοι που φθείρονται και αντικαθίστανται (ευτυχώς πολύ σπάνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν θυμάμαι σωστά, τα κοκοράκια ρυθμίζονται ενώ στα καπελώτα υπάρχουν κάποιοι μικροί δίσκοι που φθείρονται και αντικαθίστανται (ευτυχώς πολύ σπάνια).

Ακριβώς έτσι . Με κοκοράκια είναι εύκολη η διαδικασία . 

Ενω εάν έχει καπελωτο και είναι στο όριο , πρέπει να δεις εάν θα βρεθει καπελωτο . Πάντως 2 αμάξια έχουν περάσει με υγραέριο από τα χέρια μου με μηχανικές βαλβίδες ( και τα 2 είδη) δεν είχα θέμα.

Για να εμφανιστεί νωρίς θέμα πρέπει να είναι κακορυθμισμενο στο υγραέριο ή και να μη λειτουργεί από πριν σωστά στη βενζίνη το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα.

Από την Τετάρτη έχω στο αμάξι μου (Getz 1.1)  υγραέριο (Lovato):

Lovato.jpg.8d1f74af5147f3cb6de77554bd8e6a8f.jpg

 

Μου παρουσιάζει όμως ένα πρόβλημα σχετικά με το δείκτη του αερίου (τα λαμπάκια).

 

Όταν παρέλαβα το αμάξι ήταν αναμμένα τα τρία πράσινα λαμπάκια (εικόνα 1) (επίσης μηδένισα το κοντέρ για να μετρήσω κατανάλωση) :

image.png.2edc9b48f4cc5d2f3a09e4274fdaa444.png

 

Αυτό κράτησε για 140 χλμ όπου άναψε το 4ο λαμπάκι...(εικόνα 2)

Σε αυτό το σημείο μηδένισα το κοντέρ (για να μετρήσω σε πόσα χιλιόμετρα θα ανάψει το κόκκινο (το 0 στην εικόνα)).
 
Ξεκίνησα το αμάξι και μετά από 1 χλμ έσβησε το 4ο λαμπάκι!!!
Στο 21ο χλμ ξανάναψε το 4ο λαμπάκι.
Στο 28ο χλμ το 4ο λαμπάκι ξαναέσβησε...Μέχρι το 29ο παραμένει σβηστό, σβήνω τη μηχανή.
Μετά από 2 ώρες βάζω μπρος, το 4ο λαμπάκι άναψε ξανά!
 
Άρα σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το μετρητή του αερίου, τι λέτε;
(αύριο θα πάρω και τον εγκαταστάτη τηλέφωνο)

  

 

image.png

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...