Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Κάπου τυχαία έπαισε το μάτι μου ότι τα ιριδίου κρατάνε για 100.000 μίλια δηλαδή 160Κ χλμ

Δεν είναι όλα ίδια. Τα Bosch που έχω εγώ είναι για 30.000 χλμ και προτείνονται για LPG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλησπέρα

Έχω ένα μηχανικό που λέει οτι λόγω αερίου τα μπουζί πρέπει να τα κρατάς για τα μισά Χλμ

Δηλαδή τα απλά αντί για 30.000 , αλλαγή στις 15

Και τα ιριδίου αντί για 60, στις 30

Κάπου τυχαία έπαισε το μάτι μου ότι τα ιριδίου κρατάνε για 100.000 μίλια δηλαδή 160Κ χλμ

Εχω ιριδου σε honda CRV Η Honda λεει για 120.000 χλμ αλλα τα αλλαξα στα 80.000 λογω υγραεριου 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχω ιριδου σε honda CRV Η Honda λεει για 120.000 χλμ αλλα τα αλλαξα στα 80.000 λογω υγραεριου 

 

Βρε εσύ πήρες το ΤΤ που είχα βάλει στο μάτι στο καρ.γρ;;!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, atrigane είπε

Βρε εσύ πήρες το ΤΤ που είχα βάλει στο μάτι στο καρ.γρ;;!!!

Δυο ΤΤ εχουν τα παιδια μου ...Ποτε λες οτι το ειχες βαλει στο ...ματι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δυο ΤΤ εχουν τα παιδια μου ...Ποτε λες οτι το ειχες βαλει στο ...ματι ?

Πάνε 2; χρόνια το πρώτο με τα 225 άλογα μαύρο με εγκατεστημένο landi renzo αν θυμάμαι καλά 

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, atrigane είπε

Πάνε 2; χρόνια το πρώτο με τα 225 άλογα μαύρο με εγκατεστημένο landi renzo αν θυμάμαι καλά 

Τα δικα τους ΤΤ ειναι του 2000 και τα εχουν απο 10 χρονια με Aeb King 

1800 κυβικα

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Τα δικα τους ΤΤ ειναι του 2000 και τα εχουν απο 10 χρονια με Aeb King 

Που θα πάει θα τον βρω δεν θα τον βρω;;!!! Ήταν το μόνο bam παρθένο...😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2022 στις 3:58 ΜΜ, FiKiFiKi είπε

Καλησπέρα, έχει κάνει κανείς εγκατάσταση stag στον αντιπρόσωπο (Σαπουνάς, Αλεξάνδρεια Ημαθίας) να μας δώσει feedback;

Ευχαριστώ!

Οι περισσοτεροι δεν εγκαθιστουν ουτε επισκευαζουν σταγκ συνεπως αν χρειαστει κατι θα εχει εξαρτηση, μονο απο εκει.

Στις 27/8/2022 στις 5:01 ΜΜ, meletis_m είπε

Κοίταξε για συστήματα υγραερίου άμεσου ψεκασμού λόγω tsi μοτέρ . Έχουν σχεδόν έτοιμη χαρτογράφηση με περιθώρια διόρθωσης , και το ψάχνεις με το κωδικό του κινητήρα.

Διαλεξε αν θελεις συστημα που να ρυθμιζεται επειτα απο την εγκατασταση.

Στις 1/9/2022 στις 12:28 ΜΜ, Dcmpaira είπε

Καλησπερα εχτες εκανα μια επισκεψη σε μια εταιρεια αεριοκινησης που εχουν συστηματα Landi Renzo. Το αυτοκινητο μου ειναι Toyota Corrola Sedan του 2004 με 190.000 χιλιομετρα.

Προσπαθω μεσω του φορουμ να παρω καποιες πληροφοριες αλλα αν εχει καποιος την διαθεση για συμβουλες και προτασεις ειμαι ολος αυτια ειτε απο εδω ειτε σε μυνημα.

Πολυ αποτελεσματικα και αβλαβη ειναι τα συστηματα της brc (οχι απολυτως βεβαιως), εχουν ψεκαστηρες (μπεκ) σαν της βενζινης.

Στις 13/9/2022 στις 9:15 ΜΜ, korakios είπε

σωστά δουλεύει ,δεν έχει βγει σφάλμα μέχρι στιγμής , γενικά έγινε καλός έλεγχος για να δει αν το προχωρήσει ,

βέβαια πήρε μια κρυάδα σε γνωστό καλό δυστυχώς όνομα μιας και κάποια πατάτα έκανε ο μάστορας με τους πολ/στές και μετά δεν έπαιρνε μπροστά (οκ , απλό ήταν ,στο 5λεπτο λύθηκε αλλά δεν πρόκειται να κάνει εκεί την εγκατάσταση )

απλά για την πεσμένη συμπίεση ρώτησα ,ειδικά που είναι μικρότερη στον ένα κύλινδρο , αν θα δημιουργήσει θέμα μελλοντικά (έχει και φορτωμένα χλμ ~250000 αν θυμάμαι καλά)

Ας μαθετε αν θελετε τι βαλβιδες εχει. Μηχανικες ή υδραυλικες;

Επεξ/σία από meletis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάστε που είχα θέμα με την εντελώς λάθος ένδειξη του επιπέδου του αερίου.

Πήγα και μου το ρυθμίσανε (μου είπανε ότι ήτανε εντελώς αρύθμιστο. Και γιατί δεν μου το ρυθμίσανε αμέσως μετά την εγκατάσταση;; Πρώτο σημάδι ανευθυνότητας...), υποθέτω τώρα είναι οκ...

ΑΛΛΑ: τώρα μου άναψε το check engine και μου βγάζει λάθος p0171!!!: https://www.way.com/blog/how-to-fix-a-p0171-code/

:mad:

Δε με θέλει το αέριο...

Επεξ/σία από panosssss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosssss είπε

Θυμάστε που είχα θέμα με την εντελώς λάθος ένδειξη του επιπέδου του αερίου.

Πήγα και μου το ρυθμίσανε, υποθέτω τώρα είναι οκ...

ΑΛΛΑ: τώρα μου άναψε το check engine και μου βγάζει λάθος p0171!!!: https://www.way.com/blog/how-to-fix-a-p0171-code/

:mad:

Δε με θέλει το αέριο...

Τι αμάξι είναι ; To P0171 είναι λίγο σύνθετο . Σημαίνει φτωχό μείγμα . 

Μπορέι επίσης για το συγκεκριμένο σφάλμα να ευθύνεται :  αισθητήρας λ 1ος , αισθητήρας μαφ , μπέκ βενζίνης , ρύθμιστης πίεσης καυσίμου . Εάν αλλάζει το φίλτρο καυσίμου σου και δέν είναι μαζί με τη αντλία καυσίμου , άλλαξε το για αρχή .

Ανάβει μόνο στο υγραέριο ή και στην βενζίνη ; 

Υποθέτω οτι το αμάξι έχει ρυθμιστεί σωστα στο υγραέριο . Δηλαδή το έβγαλέ στο δρόμο εν κίνησει και με το Η/Υ και να ασχοληθεί . Αυτό το επιβεβαίνεις με διαγνωστικο διαβάζοντας τις τιμές fuel trims τόσο στη βενζίνη όσο και στο υγραέριο. Η απόκλιση τους πρέπει να είναι +-2%

Κάψε για αρχή όλο το υγραέριο και άλλαξε πρατήριο . Μηδένισε το σφάλμα . Εάν ξανα ανάψει μόνο στο υγράεριο περνάς απο το εγκατάστατη σου ξανα , και του λές να το δείτε και να το κάνετε μια βόλτα με το Η/Υ συνδεδεμένο και να δεί το χάρτη υγραέριου .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Αυτό το επιβεβαίνεις με διαγνωστικο διαβάζοντας τις τιμές fuel trims τόσο στη βενζίνη όσο και στο υγραέριο. Η απόκλιση τους πρέπει να είναι +-2%

Διαβάζω εν κινήσει ή σταματημένος;

 

  

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τι αμάξι είναι ;

Hyundai Getz 1.1

 

 

  

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ανάβει μόνο στο υγραέριο ή και στην βενζίνη ; 

Το είχα στο υγραέριο, βλέπω το λαμπάκι του check engine και το γυρνάω στη βενζίνη μπας και σβήσει. Δεν έσβησε.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, panosssss είπε

Διαβάζω εν κινήσει ή σταματημένος;

 

  

Hyundai Getz 1.1

Θέλει και εν κίνησει και στην επιτάχυνση  και ρελαντί να διαβάσεις τιμές . Τι χρονολογία είναι ; O εγκέφαλος υγραερίου είναι και με δυνατότητα σύνδεσης obd ;  Ξεκίνα πρώτα με αλλαγή πρατηριού αφου κάψεις όλο το υγραερίο . 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...