Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, panosssss είπε

Πες κι αυτουνού το όνομα να τον έχουμε στα υπόψιν.

Ο αρχικος που μου εκανε την εγκατασταση - χωρις ρυθμιση - auto calibration -> LPG Hellas

Αυτος που μου το ρύθμισε τελικα σωστα --> Car Service Center Ζαφειρουλης (https://www.auto-gas.gr/)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κ. υποτίθεται οτι έχει πολλές καλές κριτικές και το συστήνουν πολλοί αλλά εκεί πήγε ο κολλητός μου για έλεγχο πριν την εγκατάσταση και δεν έπαιρνε μπροστά το αμάξι μετά .... άντε να τον εμπιστευτείς να σου βάλει υγραέριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ο αρχικος που μου εκανε την εγκατασταση - χωρις ρυθμιση - auto calibration -> LPG Hellas

Αυτος που μου το ρύθμισε τελικα σωστα --> Car Service Center Ζαφειρουλης (https://www.auto-gas.gr/)

Όλοι με το auto Calibration ξεκινάνε, αυτό που πρέπει να κάνει εφόσον και το αμάξι δουλεύει σωστά στη βενζίνη και ειδικά και τα μπεκ βενζίνης, είναι να φέρει το χάρτη υγραερίου όσο πιο κοντά στο χάρτη βενζίνης. Αυτό απαιτεί χρόνο και να βγει το αμάξι οπωσδήποτε στο δρόμο . 

------------

Ψαχνομαι και εγώ πάντως για Νότια προάστια και είμαι ανάμεσα σε αυτόν που έγραψες για Lovato ή Emmegas  αλλιώς για Europegas στο Νέο Κόσμο. Θα τοποθετηθεί σε Opel Corsa C του 2004 , το οποίο δουλεύει άψογα στη βενζίνη μέχρι στιγμής . 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, meletis_m είπε

1.Όλοι με το auto Calibration ξεκινάνε, αυτό που πρέπει να κάνει εφόσον και το αμάξι δουλεύει σωστά στη βενζίνη και ειδικά και τα μπεκ βενζίνης, είναι να φέρει το χάρτη υγραερίου όσο πιο κοντά στο χάρτη βενζίνης. Αυτό απαιτεί χρόνο και να βγει το αμάξι οπωσδήποτε στο δρόμο . 

------------

2.Ψαχνομαι και εγώ πάντως για Νότια προάστια και είμαι ανάμεσα σε αυτόν που έγραψες για Lovato ή Emmegas  αλλιώς για Europegas στο Νέο Κόσμο. Θα τοποθετηθεί σε Opel Corsa C του 2004 , το οποίο δουλεύει άψογα στη βενζίνη μέχρι στιγμής . 

1. Συμφωνω για το 1ο, αλλα θα ελεγα οτι δεν εγινε ποτε ρυθμιση στο οχημα μου εκει, περα απο την αυτοματη. Θυμαμαι οταν πηγα να το παρω, που ηταν πιτα απο αυτοκινητα, ηταν 2 συνδεδεμενα και σταματημενα για calibrarisma, κατα ποσο θα βγηκαν εξω μετα για ρυθμιση στον δρομο δεν ξερω, αν κρινω απο το δικο μου πρακτικα την ιδια περιοδο θα πω οτι δεν βγηκαν και μονο απο τον ογκο.

2. αυτος μου φανηκε εξαιρετικα συννενοησιμος και για τα service του LPG θα το πηγαινω εκει (ειναι και πιο κοντα μου - Ιλισια). Για ρυθμιση το βγαλαμε στο δρομο, και με AC και χωρις, και στο τελος δεν ζητησε κατι για την ρυθμιση, εδωσα τυπικα ενα 10ρικο. Κοσμο επειδη πηγα αυγουστο(τελη) δεν ειχε - αν και πιο μικρο μαγαζι, συγκριτικα με τον αλλο που ηταν πιτα(τελη ιουλιου).

Επεξ/σία από jimakos234
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικο ειναι πριν την εγκατασταση να παρατηρειται και η συμπεριφορα του εγκαταστατου και του περιβαλλοντος του.

Μην παριστανει πολυ τον μαγκα και μην παριστανει πολυ τον εξυπνο. Μην ειναι αδιαφορος. Μην ειναι εριστικος και τετοια.

Σαφως η ρυθμιση ειναι πολυ σοβαρος παραγων (πιθανως και καθοριστικος καποιες φορες) για το αν και πως θα δουλεψει και θα ειναι επιτυχες ενα συστημα υγραεριου κατα την πραξη, στον δρομο.

Προτιματε συστηματα τα οποια  ρυθμιζονται (δεν ειναι κλειδωμενα απο τον κατασκευαστη) και εχουν ψεκαστηρες (μπεκ) σαν της βενζινης (τυπου βενζινης), π.χ. kehin.

Δυστυχως το οτι καποιοι εχουν καλη φημη στο διαδικτυο δεν σημαινει οτι ειναι ενταξει στην πραγματικοτητα, ουτε σημανει οτι ειναι ενταξει στην καθε περιπτωση.

 

 

Επεξ/σία από meletis11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, meletis11 είπε

Μην παριστανει πολυ τον μαγκα και μην παριστανει πολυ τον εξυπνο. Μην ειναι αδιαφορος. Μην ειναι εριστικος και τετοια.

πολύ σωστή παρατήρηση 

5 ώρες πριν, meletis11 είπε

Δυστυχως το οτι καποιοι εχουν καλη φημη στο διαδικτυο δεν σημαινει οτι ειναι ενταξει στην πραγματικοτητα, ουτε σημανει οτι ειναι ενταξει στην καθε περιπτωση.

προσωπικά την 4.5 και 4.2 βαθμολογία τη θεωρώ πολύ άσχημη. Όπου πηγαίνω το αμάξι μου κοιτάω να έχουν από 4.8 βαθμολογία και πάνω. βία 4.7 αν δεν βρίσκω άλλον. Και επειδή είμαι από επαρχία και κοιτάω Αττική δεν έχω το θέμα του να είναι κοντά μου. οπότε πχ θα πάω και Πειραιά για 2 φορές το χρόνο αν είναι να μου κάνει σωστό service και να δουλεύει ρολόι το αμαξί.

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosena είπε

Αυτός που ανέφερα ότι μου έκανε την εγκατάσταση (Καλό***τσας) έχει 4,5.

Αυτος επρεπε  να εχει ενα μειον (-) μπροστα στην αξιολογηση απο οσα εχω ακουσει .

Ειναι πολυ ευκολο καπιος να κανει μια αξιολογηση σε google κατευθυνομενη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σχετικά με τα προβλήματα που προανέφερα, τους έστειλα e-mail και αι την επόμενη μέρα πρωί-πρωί με πήρανε τηλέφωνο! Είχε λίγο παίδεμα γιατί για κάποιο άγνωστο λόγο διαγραφόντουσαν οι ρυθμίσεις! Μου είπε ο μηχανικός ότι αν το ξανά παρουσιάσει μάλλον είναι πρόβλημα του εγκεφάλου και θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Οπότε έχω να πω ότι η αντιμετώπιση τους ήταν άκρως επαγγελματική, αν όλα πάνε καλά βάζω πέντε αστέρια στον Καλο***τσα (δεν είναι τυχαίο που έχει τόσο υψηλή βαθμολογία), πηγαίντε άφοβα.

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, panosena είπε

 

Σχετικά με τα προβλήματα που προανέφερα, τους έστειλα e-mail και αι την επόμενη μέρα πρωί-πρωί με πήρανε τηλέφωνο! Είχε λίγο παίδεμα γιατί για κάποιο άγνωστο λόγο διαγραφόντουσαν οι ρυθμίσεις! Μου είπε ο μηχανικός ότι αν το ξανά παρουσιάσει μάλλον είναι πρόβλημα του εγκεφάλου και θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Οπότε έχω να πω ότι η αντιμετώπιση τους ήταν άκρως επαγγελματική, αν όλα πάνε καλά βάζω πέντε αστέρια στον Καλο***τσα (δεν είναι τυχαίο που έχει τόσο υψηλή βαθμολογία), πηγαίντε άφοβα.

o Καλο***τσας και κάθε Καλο***τσας έχει και καλούς και κακούς υπαλλήλους. Όταν πηγαίνεις σε μεγάλους εγκαταστάτες, πάντα μπορείς να πέσεις σε έναν καλό υπάλληλο και σε έναν κακό υπάλληλο, είναι θέμα τύχης πολλές φορές. Νομίζω ότι το μόνο που κερδίζεις στο τέλος σε σχέση με έναν μικρό εγκαταστάτη, αν το κερδίζεις και αυτό, είναι το after sales, αλλά με την υποχρέωση φυσικά, να κάνεις τα service κλπ σε αυτούς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kaktos77 είπε

o Καλο***τσας και κάθε Καλο***τσας έχει και καλούς και κακούς υπαλλήλους.

Μου το έφτιαξε ο ίδιος ο Καλο***τσας.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαγή ως προς την διαδικασία αλλαγής δεξαμενής 

https://www.facebook.com/groups/670625550253291/permalink/1090778544904654/

 

 

   www.sekoe.gr    

 

Τέλος η χρέωση στα ΚΤΕΟ για την αλλαγή δεξαμενής, υποβιβαστεί πίεσης και ECU .

Ο αρχικός έλεγχος εγκαταστάσεις συστημάτων υγραερίου από τα ΚΤΕΟ άλλαξε και έγινε μικρής κλίμακας .

Ισχύουν από τής 28/09/2022

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα BTC σε Yaris 1.3 πρώτης γενιάς, στον EKO GAS στο Χαϊδάρι. Πολύ ευχαριστημένος, σε 10 μήνες έκανα 30χιλ χιλιόμετρα, απόσβεσα τα έξοδα του υγραερίου και πλέον κινούμαι με κέρδος. Είχα και ένα τροχαίο, έπεσε μία πάνω μου από πίσω, στραβώσανε όλα ΕΚΤΟΣ από την μπουκάλα του υγραερίου που δεν έπαθε τίποτα. Βάλτε υγραέριο χτες, και μην ακούτε αυτά που λένε οι άλλοι, τα συστήματα υγραερίου έχουν εξελιχθεί φοβερά τα τελευταία χρόνια, καμία σχέση με αυτά πριν δέκα χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, froyd είπε

Εγώ έβαλα BTC σε Yaris 1.3 πρώτης γενιάς, στον EKO GAS στο Χαϊδάρι. Πολύ ευχαριστημένος, σε 10 μήνες έκανα 30χιλ χιλιόμετρα, απόσβεσα τα έξοδα του υγραερίου και πλέον κινούμαι με κέρδος. Είχα και ένα τροχαίο, έπεσε μία πάνω μου από πίσω, στραβώσανε όλα ΕΚΤΟΣ από την μπουκάλα του υγραερίου που δεν έπαθε τίποτα. Βάλτε υγραέριο χτες, και μην ακούτε αυτά που λένε οι άλλοι, τα συστήματα υγραερίου έχουν εξελιχθεί φοβερά τα τελευταία χρόνια, καμία σχέση με αυτά πριν δέκα χρόνια

Ο ορισμος του κερδους !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...