Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Θεωρητικα γινεται αλλα κανονικα θελει απεγκατασταη απο το παλιο, αλλαγη αδειας κυκλοφοριας του , αποδειξη οτι ειναι αγορασμενο , και τοποθετηση στο νεο και παλι ΚΤΕΟ.

Δεν θα το συνιστουσα . Ναι καλα ειναι τα Prins αλλα κι αυτα εχουν μοντελα.

Προσοχη αν το βαλεις σε ποιον θα το βαλες το συγκεριμενο .Αν το αποφασισεις για Prins  στειλε pm γιατι δεν μπορω να πω ονοματα απο εδω .

Σ'ευχαριστώ, είμαι επαρχία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Είναι προτιμότερο να πάω σε κάποιον που έχει κάνει πολλά αυτοκίνητα διάφορα ή σε κάποιον που έχει κάνει λιγότερα αλλά και 2-3 σαν το δικό μου;

Καλο ειναι να ξερει το αμαξι σου αλλα δεν ειναι πανακεια ...Πρεπει να ειναι και καλος .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, zio10 είπε

Είναι προτιμότερο να πάω σε κάποιον που έχει κάνει πολλά αυτοκίνητα διάφορα ή σε κάποιον που έχει κάνει λιγότερα αλλά και 2-3 σαν το δικό μου;

Zio, αν θυμάμαι καλά είσαι Θεσσαλονίκη. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει για έναν καλό εγκαταστάτη κάπου στον Λαγκαδά. Ψάξε το thread, μπορεί να τον βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎6‎/‎4‎/‎2018 στις 1:46 ΜΜ, kalogeros είπε

Zio, αν θυμάμαι καλά είσαι Θεσσαλονίκη. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει για έναν καλό εγκαταστάτη κάπου στον Λαγκαδά. Ψάξε το thread, μπορεί να τον βρεις.

Thanks αλλά δεν είμαι Θεσσαλονίκη! Γιάννενα είναι το πιθανότερο να μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zio10 είπε

Thanks αλλά δεν είμαι Θεσσαλονίκη! Γιάννενα είναι το πιθανότερο να μπει.

Ριξε και μια ματια εδω 

 

https://www.autogasforum.gr/index.php

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και βρηκα το θεμα να πω και εγω τα δικα μου !!!!!
Εχω ενα hyundai i30 1400cc που του εβαλα τον 1ο χρονο ( 2011 ) στα 10000 χλμ υγραεριο .
Τοτε πηρχαν πολοι εγκαταστατες , σχεδον σε καθε γωνια και ενας .
Μετα απο ψαξιμο 3 μηνων ,  περασμα απο εγκαταστες ερωτησεις κλπ κλπ κλπ κατεληξα και εβαλα BRC plug and drive στον πειραια στον Lpgas  .
Απο τοτε εχουν περασει 7 χρονια και 85000χλμ , χωρις κανενα απολυτως προβλημα , χωρις να αναψει ποτε το λαμπακι check engine κλπ .
Δεν εχω βαλει ειδικα μπουζι κλπ .
Συντηρηση = αλλαγη των φιλτρων και ενα γενικο check της εγκαταστασης καθε 2 χρονια πριν περασω κτεο
Μετρησα και βαλβιδες πριν 20000 χλμ και ειμουν μια χαρα . 

Να και το pdf απο το site της BRC για το i30  ! ! ! !
http://www.scribd.com/fullscreen/60321320?access_key=key-1cm3gelf4bzsvuo6422i

 

Spoiler

KbvkYWe.jpg


9rAAU0A.jpg


RwJD1MM.jpg


a87Sp8K.jpg


q01UV47.jpg


dIy0k6z.jpg


O εγκεφαλος ειναι τοποθετημενος κατω απο την μπαταρια χαμηλα ....
TXxUCBg.jpg

Ασφαλειοθηκη διπλα στον θετικο πολο

qxmA7JD.jpg


4CeMQFp.jpg


Ii5b2Eb.jpg


tn4kW09.jpg

Gwvd5uE.jpg

yRdsvVZ.jpg

 

 Μπεκιερα
Upu0yan.jpg


fBlwHxp.jpg


 

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ..Πολυ καλο συστημα και αφου ειναι και  η εγκατασταση καλη δεν θα εχεις προβλημα...Ελπιζω να κανεις την προβλεπομενη συντηριση  φιλτρα κλπ και ελεγχο συστηματος .Στις βαλβιδες κανε ενα ακομα ελεγχο μετα απο 20.000 χλμ.

Μπουζι να αλλαξεις λιγο πιο γρηγορα απο οτι λεει ο κατασκευαστης .

Αν δεν εχεις περασει ΚΤΕΟ μετα την 1/4/2018 να ξερεις οτι στο επομενο θα χρειαστεις την αρχικη βεβαιωση εγκαταστατη  σε καθε περιπτωση χωρις να χρειαζεται η υπεθυνη δηλωση καλης λειτουργιας  απο τον εγκατασταστη .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν δεν εχεις περασει ΚΤΕΟ μετα την 1/4/2018 να ξερεις οτι στο επομενο θα χρειαστεις την αρχικη βεβαιωση εγκαταστατη  σε καθε περιπτωση χωρις να χρειαζεται η υπεθυνη δηλωση καλης λειτουργιας  απο τον εγκατασταστη .

Το ξερω περασα στις 7/6 .
Απλα να ξερεις οτι τα χαρτια δεν στα δινει ο εγκαταστατης αλλα το κτεο που περασες πρωτη φορα μετα την εγκατασταση .
Εμενα εψαχναν να τα βρουν μετα απο 7 χρονια αλλα τελικα τα βρηκαν και πηρα ανιγραφα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Το ξερω περασα στις 7/6 .
Απλα να ξερεις οτι τα χαρτια δεν στα δινει ο εγκαταστατης αλλα το κτεο που περασες πρωτη φορα μετα την εγκατασταση .
Εμενα εψαχναν να τα βρουν μετα απο 7 χρονια αλλα τελικα τα βρηκαν και πηρα ανιγραφα

Ναι το ξερω κι εγω τρομαξα να τα βρω....Για δυο αυτοκινητα της οικογενειας ηξερα σε ποιο ΚΤΕO να απεθυνθω αλλα για το τριτο με το ζορι βρηκα το ΚΤΕΟ . Θελον προτοτυπη ή αρκει και φωτοτυπα μου μου εστειλαν με email ?

 

Ηταν απο auteco και Hνιοχο .

Σε ενα απο τα τρια αυτοκινητα εχω αλλαξει εγκεφαλο απο NIGS σε OMVL  ? Θα ασχοληθουν με αυτο που αλλα γραφει η αρχικη βεβαιωση ? 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Θελον προτοτυπη ή αρκει και φωτοτυπα μου μου εστειλαν με email ?

φωτοτυπια , εαν περασεις σε κτεο της ιδιας αλυσηδας το ζητανε και το παιρνουν υπηρεσιακως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, σε περιπτωση που θελω να βαλω μεγαλυτερη μπουκαλα στο πορτ μπαγαζ περα απο την αλλαγη που θα κανω χρειαζεται να το δηλωσω καπου ; Ή μονο θα χρειαστει στο επομενο κτεο που θα περασω οτι εκανα αλλαγη  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, futureshock είπε

καλησπερα παιδια, σε περιπτωση που θελω να βαλω μεγαλυτερη μπουκαλα στο πορτ μπαγαζ περα απο την αλλαγη που θα κανω χρειαζεται να το δηλωσω καπου ; Ή μονο θα χρειαστει στο επομενο κτεο που θα περασω οτι εκανα αλλαγη  ;

Κανονικα ...κανονικα ο εγκαταστατης πρεπει να ξαναπερασει ΚΤΕΟ το αμαξι αλλα δεν νομιζω να δωσουν σημασια στον ελεγχο στα ΚΤΕΟ που περναμε .Υπ οψιν οτι η μουκαλα καθε 10 χρονια θελει υποχρεωτικαα αντικατασταση .

7 λεπτά πριν, villasg είπε

φωτοτυπια , εαν περασεις σε κτεο της ιδιας αλυσηδας το ζητανε και το παιρνουν υπηρεσιακως

Φωτοτυππια εχω απο Ηνιοχο αλλα θα περασω σε ενα μηνα απο autovision.Ψαχνουν αν αυτα που λεει η βεβαιωση ειναι επανω στο αμαξι ? Αλλαξα εγκεφαλο απο οτι εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...