Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξέρει κανείς κάποιον σωστό εγκαταστάτη υγραερίου σε Αθηνα Πειραια προάστια? για να το παω για σερβις σε ανεξαρτητο. φοράω ROMANO

μόνο που δεν πλακωθηκαμε με τον δικο μου τις προαλλες :(

υπάρχουν πολλά λαμόγια αδέλφια πρεπει να προσέχουμε, εγω γράφω ως παθών μαθών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κιτ που λες δεν το ξέρω, με επιφύλαξη Λογοθέτης στο Ίλιον (χρειάστηκε 2-3 επισκέψεις αλλά βρήκαμε άκρη) και Κουμουλάκος στο Περιστέρι (προτεινόμενος από άλλους, αλλά δεν αναλαμβάνει το σύστημα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Romano εχει/βαζει και ο τσοπελογιαννης που το φερνει στην βουλιαγμενης 70 ( αν και νομιζω οτι με αυτον θα εχεις τσακωθει ) ....
Κανε μια ερωτηση και στον Lpgas.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το κιτ που λες δεν το ξέρω, με επιφύλαξη Λογοθέτης στο Ίλιον (χρειάστηκε 2-3 επισκέψεις αλλά βρήκαμε άκρη) και Κουμουλάκος στο Περιστέρι (προτεινόμενος από άλλους, αλλά δεν αναλαμβάνει το σύστημα μου).

Ο Σταυρος ειναι παρα πολυ καλος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοπτικά. Φύλαγε τις βαλβίδες σου να τις έχεις ΟΛΕΣ. Πλήρως εξασφαλισμένη καλή λειτουργία ισχύει μόνον με GNG εργοστασιακό. Τα υπόλοιπα ειναι πατέντες, ημίμετρα και με άγνωστη έκβαση παρά τις καλές προθέσεις και ενδεχομένως καλές προδιαγραφές των συστημάτων υγραερίου, ακριβώς επειδή οι κινητήρες βενζίνης δεν είναι βελτιστοποιημένοι από το εργοστάσιο για υγραέριο. Παραπέρα ο νοών νοείτω και όλοι ας πάρουν τα ρίσκα τους. Πολύ φιλικά.

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2018 στις 2:37 ΜΜ, geiannis είπε

ξέρει κανείς κάποιον σωστό εγκαταστάτη υγραερίου σε Αθηνα Πειραια προάστια? για να το παω για σερβις σε ανεξαρτητο. φοράω ROMANO

μόνο που δεν πλακωθηκαμε με τον δικο μου τις προαλλες :(

υπάρχουν πολλά λαμόγια αδέλφια πρεπει να προσέχουμε, εγω γράφω ως παθών μαθών

Φίλε κανένας δεν ξέρει να το ρυθμίσει αν δεν βάζει και δεν δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα.Παραμύθια σου λένε όλοι.

Όλοι μπουσουλώντας πάνε.Είχα βάλει κάποιο zanardi έκλεισε το συνεργείο που το έβαλα και όπου και αν πήγα κανείς δεν ήξερε να το ρυθμίσει.Τελικά πήγα στον Καλογρίτσα που είναι στη γειτονιά μου και αυτός το ψιλορύθμισε λίγο αλλά ποτέ τέλεια.Είχα μικροπροβλήματα ειδικά στην πρωινή εκκίνηση με βενζίνη και έτσι αποφάσισα και άλλαξα εγκέφαλο με ένα που δουλεύει ο Καλογρίτσας και τον ξέρει καλά.

Λύθηκαν όλα.Κανένα πρόβλημα.Τώρα ο εγκέφαλος είχε πρόβλημα, κανείς δεν ήξερε να τον ρυθμίσει δεν ξέρω.

Το καλό είναι ότι είχα κάνει 120.000 χιλιόμετρα με τον παλιό ο οποίος είχε βγάλει τα λεφτά του.Μπορεί να είχε έρθει και η ώρα του.Τι να πω.Πάντως έχω πλέον άλλο αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις θα τους επισκεφθώ & θα δείξει :)

 

@papoys1 το σύστημα το έχω από πολύ παλιά, όταν δεν υπήρχε CNG και πρατηρια LPG έψαχνες για να βρεις!! τότε το υγραέριο κόστιζε 0,92€ :) δεν έχει ευτυχως κάποιο σοβαρό πρόβλημα, έχω ακούσει και πολυ χειρότερα!! 

πάντως αυτό που λες έχεις δίκιο κάποια συστήματα δεν ξέρει κανείς να τα σινιάρει γιατί δεν τα ξέρει και η μάνα τους. πχ BRC είναι πιο επώνυμο αλλά κι αυτό που φοράω δεν ειναι άγνωστο. υπάρχει βέβαια μεγάλη ασχετοσύνη αλλά πάντα υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες αρκεί να τους βρεις....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2018 στις 7:58 ΜΜ, zio10 είπε

Το είχα σχεδόν αποφασίσει και το μετάνιωσα πάλι τελικά... Είδα ότι μπορώ να έχω πολύ χαμηλή κατανάλωση αν πάω προσεκτικά.

Ποιο αμάξι έχεις ;;; (μοντέλο - χρονολογία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Είχα μικροπροβλήματα ειδικά στην πρωινή εκκίνηση με βενζίνη και έτσι αποφάσισα και άλλαξα εγκέφαλο με ένα που δουλεύει ο Καλογρίτσας και τον ξέρει καλά.

 

Επειδη σκέφτομαι και εγω να αλλαξω εγκεφαλο γιατι ειναι αρκετα παλιος απο το 2010,αλλαξες μονο τον εγκέφαλο,χωρις τα μπεκ και τον πνεύμονα;τι μαρκα εβαλες και πόσο κόστισε αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, complicated είπε

Επειδη σκέφτομαι και εγω να αλλαξω εγκεφαλο γιατι ειναι αρκετα παλιος απο το 2010,αλλαξες μονο τον εγκέφαλο,χωρις τα μπεκ και τον πνεύμονα;τι μαρκα εβαλες και πόσο κόστισε αν επιτρέπεται;

Ποσα χιλιόμετρα έχεις με υγράεριο; Επιπλέον τι μπέκ έχεις; Έαν έχεις φτάσει τις 100.000 επισκεύασε το πνεύμονα(αναλόγως το μοντέλο) και βάλε μπέκ τύπου βενζίνης.

Εγω προσωπικά έχω Lovato εδω και 2.5 χρόνια με 103.000χλμ.

Εαν έβαζα τώρα θα κοίταγα για Πολωνικό (EuropeGas ή Stag) με μπέκ της Hana.

Τα Ιταλικά κρατάνε υψηλά τις τιμές και τα Lovato έχουν μείνει κάπως πίσω. To easy &fast που έχω εγώ τουλάχιστον.

Τι αμάξι έχεις ? έχει υδραυλικές ή μηχανικές βαλβίδες;

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ποσα χιλιόμετρα έχεις με υγράεριο; Επιπλέον τι μπέκ έχεις; Έαν έχεις φτάσει τις 100.000 επισκεύασε το πνεύμονα(αναλόγως το μοντέλο) και βάλε μπέκ τύπου βενζίνης.

Εχω κάνει 100.000 με σύστημα omvl.

Εχω μηχανικές βαλβιδες,ξερω τα περι ρυθμίσεων κλπ κλπ.

Δεν μου απάντησες ομως,αλλαξες μονο εγκεφαλο και τι κόστος είχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, complicated είπε

Εχω κάνει 100.000 με σύστημα omvl.

Εχω μηχανικές βαλβιδες,ξερω τα περι ρυθμίσεων κλπ κλπ.

Δεν μου απάντησες ομως,αλλαξες μονο εγκεφαλο και τι κόστος είχε;

Άλλαξα μόνο μπέκ της Hana. Αλλά το Lovato δεν έχει ξεκάθαρη επιλογή για επιλογή των μπέκ της Hana.

Για OMVL πάρε και μια πρόταση από τη AlfaGas από όσο ξέρω βάζει το συγκεκριμένο. Εάν δεν έχεις πρόβλημα μην το πειράζεις.

Γενικά οι τιμές κυμαίνονται 350-400 μαζί με μπέκ -πνεύμονα-και καλωδιώσεις.

Εάν μου ξαναβγάλει πρόβλημα θα πάω σε Stag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποιο πρόβλημα.Τα μπεκ ομως σιγα σιγα χρειαζονται επισκευή ή αντικατασταση(εχουν 100.000 χλμ),εγω σκεφτόμουν να τα αλλαξω με βενζίνης hana αλλα ο εγκαταστατης μου είπε οτι δεν το υποστηρίζει το σύστημα μου.+ Οτι ο εγκέφαλος δεν υποστηρίζει παράλληλο ψεκασμο βενζίνης επειδή ειναι παλιός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...