Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα omvl που λεει ο Γκολεμης εχω κι εγω που εβαλα και kit omvl . Στο παλιο προβληματικο kit NIGS ειχα τα Hana εξ ισου καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/21/2017 στις 5:26 ΜΜ, papoys1 είπε

 

Μηδενίζουμε τα χιλιόμετρα και ξεχνάμε το μετρητή υγραερίου ο οποίος είναι διακοσμητικός σαν τα Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. Ποτέ δεν λέει την αλήθεια.

 

οταν περνουμε το αμαξι απο τον εγκαταστατη επειδη συνηθω βαζει μονο 10 ευρω μεσα δεν μηδενιζει τον μετρητη.

 

υπαρχει διαδικασια που τον κανεις ρεσετ ωστε να δειχνει σωστα τα λαμπακια.

αδειαζεις ολη την μπουκαλα να σβησει απο αεριο , πας στο βενζιναδικο και πριν βαλεις κανεις μια διαδικασια ανοιγοντας διακοπτη και πατωντας το κουμπι του μετρητη. και μπαινει σε Mode αδειου και γεματου. γεμιζεις την δεξαμενη φουλ και μετα δειχνει σωστα.

εχει την διαδικασια μεσα στο βιβλιαρακι που δινει ο τσοπελογιαννης. αν το βρω θα το βαλω μετα.

εγω το εκανα μονος μου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tyf είπε

οταν περνουμε το αμαξι απο τον εγκαταστατη επειδη συνηθω βαζει μονο 10 ευρω μεσα δεν μηδενιζει τον μετρητη.

υπαρχει διαδικασια που τον κανεις ρεσετ ωστε να δειχνει σωστα τα λαμπακια.

αδειαζεις ολη την μπουκαλα να σβησει απο αεριο , πας στο βενζιναδικο και πριν βαλεις κανεις μια διαδικασια ανοιγοντας διακοπτη και πατωντας το κουμπι του μετρητη. και μπαινει σε Mode αδειου και γεματου. γεμιζεις την δεξαμενη φουλ και μετα δειχνει σωστα.

εχει την διαδικασια μεσα στο βιβλιαρακι που δινει ο τσοπελογιαννης. αν το βρω θα το βαλω μετα.

εγω το εκανα μονος μου.

Ενδιαφερον...Αν το βρεις βαλτο καπου εδω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Με το κ. Γκολεμη έχω έρθει σε επικοινωνία για μερικές ερωτήσεις που είχα

Για μπέκ τύπου βενζίνης είναι εξίσου καλά και τα barracuda .

Μήν κολλάς τόσο στίς μάρκες. 

Αυτό που έχει σημασία είναι το αμάξι να πηγαίνει σωστά και να έχει γίνει σωστή ρύθμιση του χάρτη.

Σε 1 άψογο ρυθμισμένο αμάξι δέν πρέπει να αντιλαμβάνεσαι κάποια διαφορά και να πηγαίνει όπως πηγαίνει και με βενζίνη.

 

2 ώρες πριν, tyf είπε

οταν περνουμε το αμαξι απο τον εγκαταστατη επειδη συνηθω βαζει μονο 10 ευρω μεσα δεν μηδενιζει τον μετρητη.

υπαρχει διαδικασια που τον κανεις ρεσετ ωστε να δειχνει σωστα τα λαμπακια.

αδειαζεις ολη την μπουκαλα να σβησει απο αεριο , πας στο βενζιναδικο και πριν βαλεις κανεις μια διαδικασια ανοιγοντας διακοπτη και πατωντας το κουμπι του μετρητη. και μπαινει σε Mode αδειου και γεματου. γεμιζεις την δεξαμενη φουλ και μετα δειχνει σωστα.

εχει την διαδικασια μεσα στο βιβλιαρακι που δινει ο τσοπελογιαννης. αν το βρω θα το βαλω μετα.

εγω το εκανα μονος μου.

Εγω πάντα τις μετρήσεις τις κάνω βάσει χιλιομέτρων.

Τα λαμπάκια πάντα έχουν απόκλιση, όσο και να επέμβει ο εγκαταστάτης μέσω του Software.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ενδιαφερον...Αν το βρεις βαλτο καπου εδω....

λεει για  συστηματα STAG  . δεν ξερω αν ισχυει και για τα υπολοιπα . λογικα υπαρχει μεσα στο βιβλιαρακι που σας εδωσε ο εγκαταστατης του συστηματος που εβαλε. αλλιως πατε στον εγκαταστατη και το λετε να το φτιαξει , λογικα πρεπει να πατε αδειοι και να φουλαρετε.

 

IMG_20180318_114959.thumb.jpg.e032180ea1277508c28980e8c0f12ae1.jpg

και εδω απο το βιβλιαρακι τις stag

 

https://ibb.co/bNY3kH

Επεξ/σία από tyf
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι το κουμπι που ανοιγεις και κλεινεις το γκαζι.

πρεπει να εισαι αδειος ομως

ουσιαστικα το κανεις στο βενζιναδικο ολο αυτο.

 

αν εχετε αλλη μαρκα ομως τσεκαρετε το πρωτα γιατι μπορει να μπαινει σε αλλη λειτουργια με αυτην την διαδικασια και να κανετε ζημια.

σιγουρα ομως ολα εχουν καποια διαδικασια ωστε να φτιαξετε τα λαμπακια

εγω οταν το πηρα γεμιζα και εδειχνε στην μεση. τωρα ειναι ολο φουλ και στο κοκκινο κανω καμμια 50αρια χλμ πλην κλεισει. δηλαδη δουλευει σχεδον τελεια.

ψαξτε για automatic calibration of gas level indicator και την μαρκα του συστηματος σας lovato κτλ

 

Επεξ/σία από tyf
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τώρα είναι μόνιμα όλα αναμμένα ακόμη και όταν αδειάσει τελείως.Δεν σβήνει ούτε ένα.

Παλιά ψιλοδεύλευε όχι τέλεια αλλά κάτι έδειχνε.Γιάννη πες μας αποτελέσματα άμα το κάνεις στο δικό σου να ξέρουμε.:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εμένα τώρα είναι μόνιμα όλα αναμμένα ακόμη και όταν αδειάσει τελείως.Δεν σβήνει ούτε ένα.

Παλιά ψιλοδεύλευε όχι τέλεια αλλά κάτι έδειχνε.Γιάννη πες μας αποτελέσματα άμα το κάνεις στο δικό σου να ξέρουμε.:D

Θα δοκιμασω otan mporesv αλλα αν και αλλαξα kit καμμια βελτιωση.Ουτε στα δυο αλλα αυτοκινητα με υγραεριο στην οικογενεια ..Αλλη συμπεριφορασε καθε kit.

Σε μενα σβηνει το ενα λαμπακι και σε 50 χλμ τελος ...Στα αλλα 8 αυτοκινητα  σβηνει το ενα λαμπακι γρηγορα αλλα εχον υγραεριο για 250+ χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεχομένως αυτό που είπε και ο φίλος υγραεριοκίνητος.Το συγκεκριμένο κόλπο να μη δουλεύει και στα υπόλοιπα συστήματα.

Εγώ  έχω συνηθίσει να είναι μόνιμα όλα τα led αναμμένα γεμάτο ή άδειο.Απλά πάντα φουλάρω μηδενίζω τον προσωρινό χιλιομετρητή και ξέρω ότι θα κάνω εντός πόλης 400-420  περίπου χιλιόμετρα εκτός γύρω στα 450.Αν θέλω να φύγω ταξείδι πάντα φουλάρω και 100 χιλιόμετρα να έχω κάνει 1ο να ξέρω μέχρι που θα φτάσω περίπου και δεύτερο στην επαρχία πουθενά δεν πρόκειται να βρω υγραέριο με 69 λεπτά που έχουμε εδώ Βορειοανατολική Αττική.:D

oftopitsΓιάννη τώρα το πρόσεξα πονεμένος πράσινος είσαι και εσύ.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ενδεχομένως αυτό που είπε και ο φίλος υγραεριοκίνητος.Το συγκεκριμένο κόλπο να μη δουλεύει και στα υπόλοιπα συστήματα.

Εγώ  έχω συνηθίσει να είναι μόνιμα όλα τα led αναμμένα γεμάτο ή άδειο.Απλά πάντα φουλάρω μηδενίζω τον προσωρινό χιλιομετρητή και ξέρω ότι θα κάνω εντός πόλης 400-420  περίπου χιλιόμετρα εκτός γύρω στα 450.Αν θέλω να φύγω ταξείδι πάντα φουλάρω και 100 χιλιόμετρα να έχω κάνει 1ο να ξέρω μέχρι που θα φτάσω περίπου και δεύτερο στην επαρχία πουθενά δεν πρόκειται να βρω υγραέριο με 69 λεπτά που έχουμε εδώ Βορειοανατολική Αττική.:D

oftopitsΓιάννη τώρα το πρόσεξα πονεμένος πράσινος είσαι και εσύ.:lol:

Πονεμενος και πληγωμενος πολυ κι εγω....

Κι εγω οταν φουλαρω παντα μηδενιζω τον ενα απο τους δυο μερικους χιλιομετρητες αλλα εντος μου βγαζει 250-260 χλμ και εξω καπου στα 320

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω γνωρίζω οτι το κόκκινο λαμπάκι με βγάζει ακόμη για 140 χλμ.

Μηδενίζω το  μερικό χιλιομετρήτη.

@papoys1  Υπάρχει πιθανότητα να έχει χαλάσει το  οργανάκι στη δεξαμενή.

Ένας εγκαταστάτης θα το δεί αμέσως. Ελάχιστο κόστος έχει

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Εγω γνωρίζω οτι το κόκκινο λαμπάκι με βγάζει ακόμη για 140 χλμ.

Μηδενίζω το  μερικό χιλιομετρήτη.

@papoys1  Υπάρχει πιθανότητα να έχει χαλάσει το  οργανάκι στη δεξαμενή.

Ένας εγκαταστάτης θα το δεί αμέσως. Ελάχιστο κόστος έχει

Ετυχε στο δικο σου αμαξι Μελετη ...Εμενα ουτε 30 χλμ δεν με  βγαζει . Θεμα kit και εγκαταστασης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...