Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ενα καλο εχει,το να ζεις στο εξωτερικο.

Οτι δεν εισαι αναγκασμενος να τρως στην μαπα, τον κομπλεξικο τον ελληνα.

Πολλα απωθημενα εχει ο ελληνας...μα παρα πολλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω έναν που δουλεύει στην Vodafone στην Αγγλία και παίρνει 13.000€ το μήνα.

 

Με contract είναι ; στο internet εχω δει ότι συνήθως τα contracts δίνουν 400 -500 την ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλυτεροι ανθρωποι για παρεα ειναι οι Ασιατες.Ινδια-Κινα-Κορεα-Ινδονησια-Νεπαλ-Φιλιπινες κ.α

Το μελλον τους ανηκει.

Η Ασια ειναι η ανερχομενη δυναμη.

Η Ευρωπη εχει χρεωκοπησει.

Και η οικονομια της και ο ναρκισισμος της.

 

Και για να ξαναμπω στο θεμα.....στην Γερμανια βρισκεις μια δουλεια με 1200-1500,στο σπιτι τα εξοδα λιγο πιο ακριβα.

Τελειωνεις την δουλεια,συναντας φιλους απο οποια χωρα γουσταρεις.Εγω προτιμω ασιατες και κυριως Μουσουλμανους.

Βολτα για καφε,για ποτο,ξενυχτι αν θελεις μεχρι την αλλη μερα,οχι το πρωι,αλλα το μεσημερι!!!

Ποιος ειπε,οτι στην βορεια Ευρωπη δεν διασκεδαζουν?

Στην Ασια οι μισθοι ειναι ακομα χαμηλοι.Μονο 100-200 ευρω,με το κοστος ζωης περιπου τα μισα απο οτι στην Ελλαδα.

Για την ωρα,η Ασια ειναι μονο για να περασεις 1-2 μηνες και τιποτα αλλο.

Αναμενωμεν....εκει πανε ολο και καλυτερα και σε θεματα αναπτυξης και παραγωγης.

Στην Ευρωπη,πως την σκαπουλαρουνε,ειναι το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα λεμε οτι το χιλιαρικο λεβα στην Βουλγαρια σου χαριζει ζωη καλυτερη απο οτι το 500αρικο ευρω στην Ελλαδα κ μαλιστα κατα πολυ.Κ οπως ειπα για καθε αγορα ολοι σφιγγονται κ κανουν οικονομια.Δεν συμβαινει μονο στην Βουλγαρια

 

Με άτομα από Βουλγαρία που μιλάω που μένουν πλέον Ελλάδα μου έχουνε πει ότι οι τιμές στη Βουλγαρία έχουν ανέβει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλυτεροι ανθρωποι για παρεα ειναι οι Ασιατες.Ινδια-Κινα-Κορεα-Ινδονησια-Νεπαλ-Φιλιπινες κ.α

Το μελλον τους ανηκει.

Η Ασια ειναι η ανερχομενη δυναμη.

 

 

 

Χωρις να μπαινω σε κλισε νοοτροπιες,συμφωνω μεχρι κεραιας κ επαυξανω

 

---------- Προσθήκη στις 00:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:02 ----------

 

Με άτομα από Βουλγαρία που μιλάω που μένουν πλέον Ελλάδα μου έχουνε πει ότι οι τιμές στη Βουλγαρία έχουν ανέβει πολύ...

 

Σαφως εχουν ανεβει αλλα οχι στο επιπεδο της Ελλαδας.Πχ στο Πλοβντιβ νοικιαζεις τριαρι καινουργιο με 150 ευρω,ενω πριν 10 χρονια με 75 ευρω καθαριζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 στην ελλάδα ποιος παίρνει ; φίλος securitas παίρνει περισσότερα και είναι ανειδίκευτος.

 

Μη το λες . Σε μία εταιρεία που πήγα ο τύπος μου είπε για 8ωρο + υπερωρίες που θα είχα και τα καθήκοντα της γραμματείας και του εξωτερικού πωλητή και του project manager μου είπε για 500 -600 για δύο μήνες ( θα είχε προηγηθεί ένας μήνας εκπαίδευση αμισθί δοκιμαστικός ) και μετά βλέπουμε...Και φυσικά δεν ήταν ο μόνος με αυτές τις απαιτήσεις. Δεν είμαι ανειδίκευτη ( όχι φυσικά ότι ζει κάποιος άνθρωπος με αυτά τα λεφτά ). Για να μη μιλήσουμε για τους νεοεισερχόμενους κάτω των 25 που παίρνουν λιγότερα από το βασικό...

 

Οι ανειδίκευτοι που έχουν δουλειά ( που δε τη βρήκαν τώρα πρόσφατα εννοώ ) ναι παίρνουν περισσότερα ( σε όσους δεν έχουν γίνει περικοπές ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

είπα να περάσω και εγώ μια βόλτα να πω την άποψή μου. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι καλά στην Ελλάδα. Σε σχέση με τον ανεπτυγμένο κόσμο είναι κάτω απο την βάση, παγκόσμια όμως πρέπει να είναι κάπου στην μέση. Από κει και πέρα όποιος μπορεί να πάει με στο εξωτερικό για μια καλύτερη δουλειά/ζωή , καλά θα κάνει να πάει, απλά δεν ανέχομαι την εμπάθεια απο ορισμένους προς την χώρα και τους κατοίκους του. Οκ φίλε (γενικό, δεν αναφερετε σε κάποιον χρήστη) δεν σου έκανε η χώρα , καλά έκανες και έφυγες και τώρα είσαι καλύτερα, αλλά γιατί ασχολήσε ακόμα με εμάς? Πρόσωπικά εάν είχα την δυνατότητα να πάω σε κάποια χώρα της προκοπής με καλή δουλειά, δεν το σύζητώ θα το έκανα. Απλά η δύσκολίες είναι αρκετές. Δεν θεωρώ με ένα χαρτί ΙΕΚ και έστω τα 10 χρόνια προυπηρεσίας θα μπορώ να βρώ κάτι ούτε έχω κάποιον γνωστό να μοθ κάνει κονέ, επίσης φυσικά θα πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι θα πρέπει να αποχαιρετήσω συγγενείς και φίλους και να πάω σε μια χώρα που δεν ξέρω κανέναν και συμπληρωματικά θα πρέπει να βρει δουλειά και η γυναίκα μου. Πιστέυω τέτοια προβλήματα υπάρχουν στην πλειοψηφία του κόσμου + ότι θεωρώ πως για να βρεις δουλειά έξω θα πρέπει να έχεις κάτι ιδιαίτερο να πλασάρεις. Μπορεί να το βλέπω λάθος δεν ξέρω, απλά θεωρώ πως όσοι πήγγαν έξω και βρήκαν μια καλή δουλειά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Αυτά (αν και λίγο off-topic σε σχέση με το subject)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια, αυτό που εγώ παρατηρώ, είναι πως έχουμε πιαστεί κορόιδα σε μια τεράστια κοινωνική απάτη.

Έχουμε εγκλωβιστεί σε έναν φαύλο κύκλο παραγωγής και κατανάλωσης, μια δύνη, μια τεράστια ρουφήχτρα που σε κάθε πλήρη περιστροφή πλησιάζουμε όλο και πιο κοντά στο λαρύγγι της.

 

Κι αυτό γιατί τα τελευταία χρόνια, οι πολιτικοί μας "φωστήρες", σιγά-σιγά και μεθοδικά, εκμεταλλευόμενοι περίτεχνα και αποτελεσματικά την εγκληματική μας αμέλεια και αφέλεια, μετέτρεψαν το δανεισμό σε μοναδική πηγή χρηματοδότησης, "ανάπτυξης" και επιβίωσης των ανθρώπινων κοινωνιών με μοναδικό πάντα στόχο, την απορρόφηση των προϊόντων της αλόγιστης παραγωγικότητας και την αύξηση της εξουσίας και επιρροής των κεφαλαιοκρατικών ιδιωτικών οργανισμών.

 

Έτσι λοιπόν, άσχετα με το γεωγραφικό σημείο που ο καθένας μας γεννιέται και ζει, φροντίζοντας από όλο και πιο μικρή ηλικία, προσπαθεί να σώσει το τομάρι του κυνηγώντας μια θέση εργασίας που ο μισθός της θα του διασφαλίσει μια όσο το δυνατό καλύτερη θέση στην καταναλωτική μας πυραμίδα, διατηρώντας έτσι αυτόν τον καταστρεπτικό για την κοινωνία μας φαύλο κύκλο.

Και όλα αυτά, δίχως να σκεφτόμαστε ούτε για μια στιγμή τι ακριβώς προσφέρουμε στη κοινωνία με τη δουλειά που "επιλέξαμε" να κάνουμε και από που πηγάζει αυτός ο μισθός που μας εξασφαλίζει τη "χλίδα" και την "αξιοπρεπή" ζωή.

 

Έτσι λοιπόν, μέρα με τη μέρα, τρώγοντας από τις σάρκες μας για μια ακόμα ημέρα επιβίωσης κρυμμένοι στο αποστειρωμένο μας panic room, χάνουμε τις πραγματικές αξίες και την ουσία της ζωής, που για μένα τουλάχιστο δεν μπορούν να εξασφαλιστούν με κανένα παχουλό μισθό.

 

Τέλος, η άποψη πως η Ελλάδα πλέον είναι μια χώρα αποτυχημένων και όσοι θέλουν να επιβιώσουν "αξιοπρεπώς" και να "πετύχουν" επαγγελματικά θα πρέπει να μεταναστεύσουν, να σπουδάσουν και να δουλέψουν στα οικονομικώς ανεπτυγμένα κέντρα, μία λέξη μόνο μου φέρνει στο μυαλό: Παιδομάζωμα!

 

Όμως εδώ θα συμφωνήσω και εγώ πως... είναι πολύ δύσκολο σε μια υποδουλωμένη χώρα να μην είσαι με το μέρος των κατακτητών.:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά δεν ανέχομαι την εμπάθεια απο ορισμένους προς την χώρα και τους κατοίκους του. Οκ φίλε (γενικό, δεν αναφερετε σε κάποιον χρήστη) δεν σου έκανε η χώρα , καλά έκανες και έφυγες και τώρα είσαι καλύτερα, αλλά γιατί ασχολήσε ακόμα με εμάς?

 

H εμπάθεια βρίσκεται γιατι κανένας δεν θελει να φύγει απο την χώρα που γεννηθηκε και μεγάλωσε του φιλους του και την οικογένεια του, αλλα αναγκάζεται και αυτοεξωρίζεται λόγω των ζωων και αλητών που μενουν πίσω. Για εμενα δεν ειναι επιλογη ειναι εξαναγκασμός.

 

Ολα τα καλα ειχε αυτη η χωρα γεωγραφικό σημειο, οικονομικη βοήθεια, φοβερό κλίμα και τουρισμό που θα μπορουσε να συντηρήσει τα πάντα, θα μπορουσαμε να ειμαστε παράδεισος αλλα τα ζωα φροντιζουν να ειμαστε ετοιμοι για φουντο (βασικα ο φουντος εγινε ήδη αλλα παλι λογω της κολωφαρδίας μας ειχαμε βοήθεια και επιβιώσαμε).. Τι φταιω εγώ που ολα αυτα τα τομαρια με διωξανε? ΓΙατι να πρεπει να φυγω εξαιτίας τους?

 

Πιστευω οτι η εμπάθεια που δείχνω ειναι λίγη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εμπάθεια βρίσκεται γιατι κανένας δεν θελει να φύγει απο την χώρα που μεγάλωσε αλλα αναγκάζεται και αυτοεξωρίζεται λόγω των ζωων και αλητών που μενουν πίσω.

 

Ολα τα καλα ειχε αυτη η χωρα γεωγραφικό σημειο, οικονομικη βοήθεια, φοβερό κλίμα και τουρισμό που θα μπορουσε να συντηρήσει τα πάντα.. Τι φταιω εγώ που ολα αυτα τα τομαρια με διωξανε? ΓΙατι να πρεπει να φυγω εξαιτίας τους?

 

Πιστευω οτι η εμπάθεια που δείχνω ειναι λίγη..

 

Οκ δεκτόν να έχεις κάποια οργή για αυτούς που σε έκαναν να ξενητευτείς, οι υπόλοιποι όμως τι φταινε? Καλά ότι με μια σωστή οργάνωση στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να κάναμε θαυματα, είναι γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεκτόν να έχεις κάποια οργή για αυτούς που σε έκαναν να ξενητευτείς, οι υπόλοιποι όμως τι φταινε? Καλά ότι με μια σωστή οργάνωση στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να κάναμε θαυματα, είναι γεγονός.

 

δεν μου φταινε σε τιποτα και δεν τους εθιξα πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο εξωτερικό ο Έλληνας θα ναι ξένος ακόμη και αν ζει 30 χρονια.Μειονέκτημα αυτό. Επίσης το πολύ κρύο είναι ένα σοβαρό πρόβλημα όχι μονο για σένα αλλα για τους υπολοιπους.Έχω πικρή πείρα από βόρεια Αμερική που έζησα.Και καλά εκεί στα βόρεια γενικός ζουν για να δουλεύουν με συνέπεια πολλές φορες να είναι μονότονη η ζωή .

 

Ωστόσο και το m.o. τον μισθών στην Ελλάδα πια είναι πρόβλημα. Αλλα σας παρακαλώ μην γράφετε σαν τρόπο επίλυσης του προβλήματος να πάμε Σερβία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...