Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν δεν ειναι σιγουρος, τοτε πες του οτι το εχεις κανει με πολλους απο Αμερικη, οχι μονο απο το eBay αλλα και απο κανονικα ηλεκτρονικα καταστηματα.

 

Παντως εαν δεν γραψει την πραγματικη τιμη δεν μπορει να το ασφαλισει αναλογως. Το κανει και για δικια του ασφαλεια αλλα και για δικια σου.

 

Και να του πεις οτι αναλαμβανεις πληρως της ευθυνη, δε νομιζω να το κανει καθως σε περιπτωση που κατι παει στραβα αυτος θα βγει ζημιωμενος και οχι εσυ. Εσυ θα εκανες ενα claim στο PayPal και θα επαιρνες τα λεφτα σου πισω σε περιπτωση που χανοταν το δεμα και αυτος θα εχανε και τα λεφτα του αλλα και το iPhone.

 

Μπορώ να του πω να γράψει κατι στο στυλ used,gift και τα λοιπά μπας και πληρώσω λιγοτερα στο τελωνείο η τσάμπα ο κοπος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω τη βοηθεια σας.θελω να αγορασω απο αμερικη κατι με 260 $ χωρις μεταφορικα.Ο πωλητης δεν στελνει σαν gift και χρησιμοποιει USPS Express Mail γραφοντας στο εντυπο ασφαλισης "ebay Purchase".Τι θα πληρωσω τελωνειο?Το αντικειμενο ειναι δειγμα επιδειξης και μαλλον εχει καποια φθορα εξωτερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic : θέλω να ξαναπουλήσω μια μπλούζα που είναι σε λάθος μέγεθος. Ξέρει κάποιος τι ταχυδρομικά χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για απλό/συστημένο στην Ευρώπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic : θέλω να ξαναπουλήσω μια μπλούζα που είναι σε λάθος μέγεθος. Ξέρει κάποιος τι ταχυδρομικά χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για απλό/συστημένο στην Ευρώπη;

 

Στο elta.gr μπορείς να εισάγεις μέγεθος,βάρος και τρόπο αποστολής και να σου βγάλει τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αγορα απο ebay της 18.6 και ο πωλητης το εστειλε με με USPS Express Mail International και το εστειλε σαν gift

εβαλα το tracking number sto sait της usps και μου βγαζει τωρα το εξεις...

Status: International Dispatch

Your item left the United States from LOS ANGELES at 10:22 AM on June 21, 2008. Information, if available, is updated every evening. Please check again later.

 

δηλαδη απο τις 18.6 που το εστειλε, ακομα δεν εχει φυγει απο αμερικη? και ειναι υποτιθετε και express.. γιατι ετσι?

Ποσο περιπου θελει για Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21.6 δηλαδη χτες εφυγε απο Αμερικη. Εxpress σημαινει 1 βδομαδα περιπου, οποτε γυρω στις 28 να το περιμενεις. Η usps δεν ανανεωνει συχνα το tracking status για τα international οποτε μη περιμενεις να δεις πολλα εκει, μαλλον θα το ανανεωσουν ξανα οταν το χεις πια παραλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπε οτι το εστειλε σαν gift και εβαλε αξια 19$. Υπαρχει περιπτωση να περασει απο τελωνειο? και αν περασει απο τελωνειο για ποσο παραδακι μιλαμε?

 

αυτα εδω αγορασα... http://cgi.ebay.com/VIRTUAL-VIDEO-EYEWEAR-GLASSES-72-FOR-XBOX-IPOD-PS2-80_W0QQitemZ110262691539QQihZ001QQcategoryZ48680QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

συνολο 175 ευρω με τα μεταφορικα. Υπαρχει περιπτωση για αυτα να μου ζητησουν πανω απο 50 ευρω για να τα εκτελωνισουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol σκοπευα να κανω και τοπικ εδω για αυτο το προιον,οταν το παρεις πες μας δο λογια.

 

Υποτιθεται πως τα ταχυδρομεια δεν περνανε συχνα τελωνειακο ελεγχο,και σε συνδυασμο με το χαρακτηρισμο δωρου και χαμηλης τιμης ειναι υπερβολικα σπανιο να εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα για να ξερω εαν και εφοσον πληρωσω τελωνειο ,ποσο περιπου να περιμενω... ειναι δυνατον πανω απο 50 ευρω για αυτα τα virtual reality γυαλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

171. Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

 

Απο την στιγμη που το στελνει σαν δωρο,θεωρειται μη εμπορικο προιον,και μεχρι 45 ευρω δεν εχει δασμους.Ακομα και αν περασει τελωνειο δεν θα δασμολογηθει.Εκτος και αν ανοιξουν το πακετο και εχει κανα τιμολογιο/αποδειξη μεσα που να αναφερει την πραγματικη τιμη και κατσουνε και το ερευνησουν το θεμα.

 

Μιλαμε για περιπτωση των περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα. αρα οκ εφοσον το στελνει σαν gift και με αξια 19$ .

 

Τωρα αν το ανοιξουν και δουν οτι ειναι ηλεκτρονικο ειδος και μαλιστα κατι που δεν υπαρχει στην Ελλαδα και δεν εχει μια συγκεκριμενη τιμη ... με βαση πια τιμη θα το φορολογισουν αν δεν βρουν αποδειξη μεσα? δηλαδη μπορει απλα να υποθεσουν πως κατι τετοιο μπορει και να κοστιζει 1000 ευρω λεμε τωαρα παραδειγμα και να φορολογηθω για 1000 ευρω? ενω η πραγματικη του αξια στην Αμερικη ειναι 300 δολαρια?

 

edit:

 

μια τελευτεα ερωτηση... οπως ειπα το δεμα το εστειλε με USPS Express Mail International. sto tracking number μου βγαζει μονο αυτα....

 

International Dispatch, June 21, 2008, 10:22 am, LOS ANGELES

Processed, June 21, 2008, 10:21 am, LONG BEACH, CA 90810

Acceptance, June 20, 2008, 9:31 pm, CITY OF INDUSTRY, CA 91715

Electronic Shipping Info Received, June 18, 2008

 

Υπαρχει τροπος απο αυτο το tracking number να βρω τις πληροφοριες του τελικου προορισμου της αποστολης? δηλαδη να δειχνει καπου οτι ο προορισμος ειναι για Ελλαδα και το ονομα μου? η ειναι στοιχεια που δεν μπορω να τα δω online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγοράζω συχνά από αμερική και έχω τις εξής απορίες:

1)Έχετε παρατηρήσει ουσιαστική διαφορά μεταξύ usps priority και απλό usps?

 

2)To usps priority αν θές προσφέρει και ασφάλεια. Υπάρχει λόγος να πληρώσω για ασφάλεια, εφόσον με καλύπτει τόσο το ebay όσο και το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα. αρα οκ εφοσον το στελνει σαν gift και με αξια 19$ .

 

Τωρα αν το ανοιξουν και δουν οτι ειναι ηλεκτρονικο ειδος και μαλιστα κατι που δεν υπαρχει στην Ελλαδα και δεν εχει μια συγκεκριμενη τιμη ... με βαση πια τιμη θα το φορολογισουν αν δεν βρουν αποδειξη μεσα? δηλαδη μπορει απλα να υποθεσουν πως κατι τετοιο μπορει και να κοστιζει 1000 ευρω λεμε τωαρα παραδειγμα και να φορολογηθω για 1000 ευρω? ενω η πραγματικη του αξια στην Αμερικη ειναι 300 δολαρια?

 

edit:

 

μια τελευτεα ερωτηση... οπως ειπα το δεμα το εστειλε με USPS Express Mail International. sto tracking number μου βγαζει μονο αυτα....

 

International Dispatch, June 21, 2008, 10:22 am, LOS ANGELES

Processed, June 21, 2008, 10:21 am, LONG BEACH, CA 90810

Acceptance, June 20, 2008, 9:31 pm, CITY OF INDUSTRY, CA 91715

Electronic Shipping Info Received, June 18, 2008

 

Υπαρχει τροπος απο αυτο το tracking number να βρω τις πληροφοριες του τελικου προορισμου της αποστολης? δηλαδη να δειχνει καπου οτι ο προορισμος ειναι για Ελλαδα και το ονομα μου? η ειναι στοιχεια που δεν μπορω να τα δω online?

 

Λογικά (από την εμπειρία που έχω) το επόμενο πράγμα που θα σου δείξει θα είναι ότι έφτασε στην Ελλάδα και πέρασε από τους δασμούς. Τα υπόλοιπα στα δείχνει το track&trace των ΕΛ.ΤΑ.

 

Αυτό το τελευταίο όμως δεν είναι και πολύ συμαντικό γιατί αφού είναι express συνήθως την επόμενη εργάσιμη ημέρα από τότε που θα σου βγάλει ότι έφτασε ελλάδα θα σου χτυπήσει ο κουριερ και θα στο δώσει.

 

Δεν νομίζω να μπορεί να σου δείξει στοιχεία όπως όνομα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη ειμαι νεοπας στα κολπα..και προκειται να παραγγειλω καμια προσοψη για κινητο απο e bay το πολυ 15 δολλαρια..τι ακριβως ειναι το track&trace?πρεπει να περιμενω και γω κατι τετοιο?επισης πως θα του δωσω χρηματα μεσω του paypal μου? το email του γτ το χρειαζομαι?μπορει καποιος να κανει μια αναλυτικη ξηγα?θα του ημουν ευγνομων!ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...