Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιο λογο να σου κάνει έκπτωση;

 

Τι σχεση εχει αυτο?Δεν με ενδιαφερει ο λογος που θα εχει για να μου κανει εκπτωση,αρκει να μου κανει.Ας το δικαιολογησει οπως θελει ο ιδιος στον εαυτο του.

 

Συγκεκριμενα θλεω να παρω κατι απο αμερικη και ενω ο τυπος το δινει σε καλη τιμη,χρεωνει 30 ευρω μεταφορικα,και των ρωτησα αν μπορει να κοψει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι σχεση εχει αυτο?Δεν με ενδιαφερει ο λογος που θα εχει για να μου κανει εκπτωση,αρκει να μου κανει.Ας το δικαιολογησει οπως θελει ο ιδιος στον εαυτο του.

 

Συγκεκριμενα θλεω να παρω κατι απο αμερικη και ενω ο τυπος το δινει σε καλη τιμη,χρεωνει 30 ευρω μεταφορικα,και των ρωτησα αν μπορει να κοψει κατι.

 

Είναι διαφορετικό πράγμα να του ζητήσεις χαμηλότερα μεταφορικά και διαφορετικό να του ζητήσεις να ανοίξει δημοπρασία ειδικά για εσένα με χαμηλότερη τιμή.

 

Προσωπικά δε βλέπω λόγο να κάνει κάτι τέτοιο. Εντελώς διαφορετικό να του ζητήσεις να γίνει η συναλλαγή εκτός Ebay οπότε μπορεί να σου κάνει εκπτωση τα γαμησιάτικα του Ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebay τι ποσά καβατζωνει?

 

Μεταφορικα USPS παντως βρισκω και με 15 ή 20 ευρω,γιατι αυτος να τα χει 30 δεν καταλαβα,μαγκας ειναι?Τα μεταφορικα δεν γινεται να τροποποιηθουν χωρις να επανεκδοθει η δημοπρασια?Σιγα απο μια drop-list εμφανιζονται...

 

Τεσπα μπορω να κανω κατι,αμα ειναι να ξερω να το αγορασω ετσι χωρις να το παιδευω το ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα θλεω να παρω κατι απο αμερικη και ενω ο τυπος το δινει σε καλη τιμη,χρεωνει 30 ευρω μεταφορικα,και των ρωτησα αν μπορει να κοψει κατι.

 

Πολλές φορές για να γλυτώσει ο πωλητής τα ποσοστά που εισπράτει το ΕΒΑΥ φορτώνει τα έξοδα αποστολής είναι συχνό φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως το είδος της καταχώρησης, το Ebay χρεώνει ένα 12-15%.

 

Το θέμα με τα μεταφορικά είναι εντελώς διαφορετικό όπως σου ξαναείπα.

 

Εάν θέλει μπορεί να σου κάνει έκπτωση στα μεταφορικά όταν σου στέλνει το invoice μια και σε αυτά δεν πληρώνει γαμησιάτικα. Το θέμα είναι ότι προφανώς αυτό έχει βάλει χαμηλή τιμή και τα τσιμπάει από τα μεταφορικά.

 

Σκέψου ας πούμε, είχα δει παλιότερα τύπο που πούλαγε το 2ευρω με το δισκοβόλο για τους Ολυμπιακούς 1,70. Και χρέωνε μεταφορικά 7 ευρώ για ένα νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές για να γλυτώσει ο πωλητής τα ποσοστά που εισπράτει το ΕΒΑΥ φορτώνει τα έξοδα αποστολής είναι συχνό φαινόμενο.

 

Και όχι μόνο. Μέχρι πριν λίγο καιρό, εάν έβαζες τα αποτελέσματα μιας αναζήτησης από το φθηνότερο στο ακριβότερο, δεν υπολόγιζε και τα μεταφορικά μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο. Μέχρι πριν λίγο καιρό, εάν έβαζες τα αποτελέσματα μιας αναζήτησης από το φθηνότερο στο ακριβότερο, δεν υπολόγιζε και τα μεταφορικά μαζί.

 

Συμφωνώ απόλύτα, πάντος την ώρα που σου στέλνει το INVOICE ο πωλητής εκεί μπορεί να σου βάλει ότι θέλει και να σου κάνει έκπτωση.

Προσωπικά σε κάποιους καλούς πελάτες μου που με έχουν τιμήση πολλές φορές τους έχω βάλει μηδέν (0)έξοδα αποστολής, για να τους ευχαριστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει αν έχεις πολλά διαφορετικά αντικείμενα να πουλήσεις νομίζω.

 

 

 

Πιθανόν για φορολογικούς λόγους ή λόγω εταιρικής πολιτικής. Δεν ξέρω τι είναι οι πωλητής που αναφέρεις, αλλά υπάρχουν και μεγάλες εταιρίες που πουλάνε μέσα στο Ebay.

 

Τον ρωτησα αν ηταν individual seller αν αν ειναι εταιρικος,και μου ειπε "we're a company".Τεσπα καλως η κακως εγω το θελω το hadsfraki αλλα με 95 ντολς ειναι σαν να τα ζηταω αν το μονο που θα κανει ειναι να το μαρκαρει σαν γκιφτ?

 

Για πειτε τι να κανω,κατα την γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο πωλητης ακυρωνει την δημοπρασια τη μυνημα βγαζει?Επιδη τελικα υμφωνησε ο πωλητης να κατεβασει τα μεταφορικα στα 22ε,και λιγο μετα ειδα πως η δημοπρασια ειχε λειξει με "buy it now".Αυτο ειναι δηθεν τροπος για να κλεισει ο δημοπρασια,ή κυριολεκτικα πηρε αλλος το αντικειμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

KWSN_Men,

 

μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά; Αυτό που πουλάω έχει 200$ και 20$ μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα που έστειλα στο Trust Department του EBAY. Περιγράφει την περίπτωση

**************************************************************************************************************************

Concern with user : cardvdkit_com

 

Item # involved:

120268577684

 

 

Supporting email from member: Problem with false item location statement / Incorect tracking number

REFERENSE: LiveHelp chat session ID "Session ID:11648487"

 

I bought this item (120268577684) from cardvdkit_com.

The item's Location was stated as United Kingdom In the description he was saying that all items are from china and then they go to uk and finally they are shipped to the buyer from UK.

I live in Greece. Greece is in EU so we dont pay taxes or custom fees for anything that come from inside EU.

 

 

Four days after the transaction (because of holidays he claimed) he told me this :

Hello dear, if i make you some misunderstanding, i am so sorry. actually we send all items from China. we send to UK fristly, then our partner will send them from UK to other countries. but we can not ship to Greece, because the courier can only send to UK, France, Germany, Italy, Spain and Netherlands. so i can only send item to Greece via EMS, and you should pay custom tax by yourself. i will declare is only 25usd as a gift. regards!

 

As you understand i am really worried because i am in risk of paying custom fees. The seller tricked me. I wouldnt buy this item if i knew it will be shipped from china.

 

Today 10/6

 

He provided me with an ems tracking number which apears to be invalid. Here it is: ***************(τους εδωσα το πραγματικό)

And here you can check for the tracking "http://www.ems.com.cn/

 

I dont even know if he sent the item. So i am afraid to push him too much and make a despute on paypal and escalate it, or even posting negative feedback, because he might never send me the item or if he sents it to me he might include invoices on the package and the real value of the product to revenge me by making me pay custom fees.

 

I was told that you have access to my ebay messages, so everything you need to know is in there.

 

Customer concern: Please help me.

Please advise me on what to do.

Can you please contact him and tell him that as a client I should be respected in the way I have respected the transaction by paying the necessary amount.

 

 

The seller has almost 100% positive feedback so i dont believe he is a scum, but i think that you will agree that in my case he didnt act corectly.

I dont want to make bad to his buisness, i respect all those who are trying to make a living with secondary activities such as ebay sales. But i cannot tolerate this.

 

I think it is obvious that I am really concerned and I believe you would be the only capable to help me find a solution. I am looking forward for your help and advice in order to settle this matter the best way possible.

Iam Looking forward for your answer.

 

Kind Regards,

 

**************************************************************************************************************************

 

Το αντικείμενο που αγόρασα 370 + 45 €

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=120268577684

 

Σήμερα μου απάντησε ο πωλητής λεγοντάς μου οτι αργει να ενημερωθεί το tracking system της EMS και να περιμενω 2 με 3 μέρες.

Το δέμα το έστειλε "declared as gift" με τιμή "25 USD" χωρίς κανένα αποδεικτικό μέσα (τιμολόγιο αποδειξη κλπ).

 

Μιλησα με μια υπευθηνη στο υπουργειο, την κυρία Τσ***** και της περιεγραψα το δέμα και οτι ειναι gift και δεν εχει τιμολογια κλπ μεσα και οτι λεει οτι η αξια ειναι 25 $. Μου είπε οτι γίνεται κάποια διαλογή και οτι απο την περιγραφη που της δίνω το δέμα μου δεν θα παει με αυτά που φορολογουνται. Ηταν εξυπηρετικότατη και μου είπε μάλιστα οτι πρόβλημα εχω να την ξανακαλέσω οταν φτάσει το δέμα.

 

ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ ...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πήρες πάντως είναι το καλύτερο 1din made in China.(ο tradesolution το έχει κομπλέ στα 380ευρώ)

Εχεις πολλές πιθανότητες να περάσει χωρίς τελωνείο(μιας που έρχεται με EMS, οχι πανάκεια όμως).

Ο πωλητής είναι λίγο απατεωνάκος μιας και λέει αποστολή απο UK, εγώ θα το είχα ξεκαθαρίσει πριν την αγορά...

Το tracking φαίνεται το πολύ 1-2 μέρες μετά αφου σου το δώσει ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To paypal account πρεπει να το κανεις Link σε καθε ebay ξεχωριστα?Βρηκα ενα αντικειμενο στο γερμανικο,και πατησα buy it now,και μου εβγαζε κατι κλασσικα agen,egen,igen και με πηγε καπου που ζηταγε στοιχεια πιστωτικης.Το θεμα ειναι πως ο πωλητης δεχεται paypal.

 

Δεν πολυ καταλαβαινα πολυ απο τα γερμανικα.Δοκιμασα μεταφραση απο babelfish,altavista αλλα παλι γερμανικα μου την εβγαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετεφρασα το text μετα το confirm του but iy now

 

In order to protect member accounts, we limit the number of the possible requirements and purchases for individual members. This restriction is valid only temporarily. If you liked to deliver further requirements and buy articles, you must increase purchase limit for your member account. Click for this on the following switching surface and enter you the necessary information: Credit card data deposit Safetytap: Protect your eBay Mitgliedskonto. eBay never requests you in emails, personal data like e.g. To indicate you eBay password

 

Ποιο ειναι το προβλημα του δεν καταλαβα?Γιατι να βαλω τα στοιχεια της πιστωτικης μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον λοιπον... Τελικα το tracking number λειτούργησε.

 

Timing Site Status

  2008-06-10 16:50:00 Posting

  2008-06-10 17:11:00 BAG1 Despatch from Sorting Center

  2008-06-10 22:14:51 SHENZHEN Arrival at Sorting Center

  2008-06-10 22:46:25 SHENZHEN Despatch from Sorting Center

 

Η ιστορια ομως αρχισε να αποκτα περισσοτερη πλοκη... Τι εννοω:

Μετά απο πολυ ψάξιμο καταφερα να βρω τον κατασκευαστη του εν'λογο μηχανυματος. Σε επικοινωνια μέσω MSN μου ειπε οτι το μηχανυμα ΔΕΝ υποστηριζει ipod. Δευτερο ψεμα του πωλητη.

Μου εστειλε επισης αναλυτικό τιμοκατάλογο και περιγραφες για ολα τους τα προιοντα.

Παραθετω το μηνυμα που εστειλα στον πωλητη, μετα απο την επικοινωνια με τον κατασκευαστη:

**************************************************************************************************************************

You haven't told me about delivery time.

 

I spoke with the manufacturer today " linellae". He told me that the unit "LFT709G" does not support ipod! And they are not going to release a later firmware that will support this.

You clearly state on your page IPOD FUNCTION! Have you developed another software for the unit that supports it? I doubt you do.

Only the 2DIN units of linellae supports ipod and none of the other single din units. Most of the 1din units on your store claim to support ipod. This is fraud you know. I want a refound (at least 20%) for the missing function, or i will make a dispute on paypal and escalate it and i will inform the ebay trust department about the situation. The manufacturer sent me the original descriptions and catalaogs for all their products and i can prove it.

 

I am waiting for your response.

 

**************************************************************************************************************************

Α και για να μην τρελενόμαστε το μηχανημα κανει 370 usd (απο το εργοστασιο) και ο πωλητης το πουλαει περιπου 570 usd (στο ebay)

Οραία μπιζνα ας ελεγε τουλαχιστον την αληθεια στις περιγραφες του και θα του εβγαζα το καπελο.

 

Τι λετε λοιπον?

Τα τελωνεια μαλλον τα γλυτωνω?

Τον τυπο να τον κηνυγησω η να τον αφησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...