Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα του κλάσει μια μάντρα με τον δικηγόρο. Ο τύπος το ξέρει ότι δεν συμφέρει να κινηθείς νομικά εναντίον κάποιου και τέτοιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επικοινωνησε με το ebay και πες τους το πρόβλημα. Δεν μπορείς να ανοίξεις case αλλα θα του τρίξουν τα δοντια, ειδικα αν εχεις εσυ track id's...

 

 

υ.γ.: την πάτησα και εγω με μια κινεζιά αλλα χωρίς tv. Με παίρνουν κ ενω εχει μπαταρία φαίνεται κλειστό ή κλείνει, το handsfree δε δουλευει καν και εχω μια υπόνοια οτι εχει κάψει κάτι στο pc Που φόρτιζε (μιας και πλεον δεν ανοιγει, αλλα δεν εχω ασχοληθει ακόμα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα ebay και κανε και αρνητικο rate

 

συμφωνω αυτο θελω να κανω αλλα πως

η φορμα επικοινωνιας του eBay δεν σου δινει την δυνατοτητα να πεις το πρβλημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Πριν λίγο έκαναν αγορά ενός προϊόντος απο το eBay, έφτασα μέχρι το σημείο πληρωμής στο Paypal και λίγο πριν πατήσω Pay για να στείλω τα χρήματα, επέστρεψα πίσω για να προσθέσω και ενα άλλο προϊόν απο τον ίδιο πωλητή ώστε να τα πληρώσω όλα μαζί. Επιστρέφοντας όμως πίσω το προϊόν που μολις αγόρασα(αλλά δεν πλήρωσα) δεν φαίνεται πουθενα. Είναι σαν να μην έκανα ποτέ την διαδικασία. Δεν θα έπρεπε κανονικά το προϊόν να εμφανίζεται στο "My eBay"->"Activity"->"Buy"->"Won";;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις αγορά προιόντος που υποχρεωτικά έχει immediate Payment , δηλαδή να πληρώσεις αμέσως , μπορεί να το πάρει και άλλος αν το αφήσεις. Ισως αυτό έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις αγορά προιόντος που υποχρεωτικά έχει immediate Payment , δηλαδή να πληρώσεις αμέσως , μπορεί να το πάρει και άλλος αν το αφήσεις. Ισως αυτό έγινε.

 

Βασικά το προϊόν το βλέπω ακόμα στην λίστα με τα προϊόντα του πωλητή. Επίσης δείχνει να έχει μεγάλη ποσότητα απο αυτό το προϊόν(Quantity: 50). Θυμάμαι αλλες φορές οπου έκανα αγορά ενός προϊόντος και επέλεγα να το πληρώσω αργότερα και αυτο παρέμενε στην λίστα "My eBay"->"Activity"->"Buy"->"Won" και απλά έδειχνε ότι δεν έχει σταλεί η πληρωμή ακομα. Σκοπεύω να ξανακάνω την διαδικασία απο την αρχή και αυτο που με προβληματίζει είναι να μην φαίνεται πουθενά ότι εχω κάνει Buy δύο τεμάχια απο αυτό το προϊόν και έχω πληρώσει μόνο το ένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βγάζει μήνυμα να αγορασεις και αλλα απο τον ίδιο σε κάποιο βήμα

Μπορεις να του στειλεις και μήνυμα να του πεις τι θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια.δυστυχος δεν διαβασα ολα οσα γραφονται εδω.εχω μια απορια.

προτηνα στο ξαδερφο μου την αγορα ενος ι5 661 βοχ (πανω κατω 3 κιλα να ναι..) απο ebay αμερικης 5\5\2010.ητανε καλη η τιμη του 170usd και 24.90 μεταφορικα.επειδη πανω κατω γνωριζω τι παιζει του ειπα πριν κανει την αγορα να συνενοηθει για μιωμενη τιμη λογω τελωνιου.

του απαντησε το εξης

 

Hi. I can do that for you. I will send it out via USPS First Class International. And I will put the value as $90 on the customs form

 

σημερα με πηρε τηλεφωνο γιατι προσεξε στο εμαιλ του μυνημα απο το paypal

Shipper UPS

Tracking number

Shipping status Shipped

 

το Tracking number αναφερει ο πωλητης οτι το δινει για εντος αμερικης,για εκτος οχι.

γνωριζω πανω κατω οτι κανει 3-6 ημερες.

Η ερωτηση μου ειναι αλλο το USPS και αλλο το UPS?

υπαρχει περιπτωσει να κρατηθει στο τελωνιο..απο οτι διαβαζω τα ανοιγοθνε τα δεματα και χρεωνουνε οσσα γουσταρουνε.

εφοσον γινει αυτο και μπουνε φοροι εχει το δικαιωμα να το το επιστρεψει πισω και να το αναφερει στο paypal?

θα γινει refund?πως δουλευουνε αυτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UPS ειναι ιδιωτικη κουριερ (και συνηθως πληρωνεις τελωνειο -τσιμπημενες τιμες). H USPS ειναι το US Ταχυδρομειο (Ελληνικο ΕΛΤΑ) - οπου συνηθως μ'αυτο το τροπο δεν πληρωνεις τελωνειο. Κ' αν πληρωσεις δινεις πολυ λιγα.

Καλο θα ειναι να προτιμας USPS κ' ας περιμενεις μερικες ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίες ημέρες παλεύω να βρω αμερικάνικο website με αθλητικά (ΝΒΑ κυρίως) που να στέλνει με USPS. Δυστυχώς δεν έχω βρει κανένα. Μέχρι πέρυσι έστελνε το http://www.eastbay.com αλλά φέτος το γύρισαν στη διαβολική UPS.

 

Βρήκα ένα παρ'όλα αυτά που στέλνει με Parcel Force. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτή την εταιρεία και κατά πόσο περνάει τελωνείο;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία κάτι πραγματάκια και λέει:

Total US $149.96(σε ευρώ που το έκανα εγώ είναι 118,27)

 

Εγώ πάω βγάζω μια κάρτα με αυτό το ποσό για να την δουλέψω στο paypal ώστε να κάνω την παραγγελία. Θα καταφέρει να τα πάρει ο άλλος όταν εγώ θα δώσω ευρώ αντι το δικό του νόμισμα;

Μπορώ να τα δώσω εγώ σε ευρώ και να τα μετατρέψει η τράπεζα και η κάρτα να τα έχει μέσα ως US;

Δεν έχω ξανα κάνει παραγγελία απο ebay και γι' αυτό ίσως φαίνονται τόσο άκυρες οι απορίες μου.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία κάτι πραγματάκια και λέει:

Total US $149.96(σε ευρώ που το έκανα εγώ είναι 118,27)

 

Εγώ πάω βγάζω μια κάρτα με αυτό το ποσό για να την δουλέψω στο paypal ώστε να κάνω την παραγγελία. Θα καταφέρει να τα πάρει ο άλλος όταν εγώ θα δώσω ευρώ αντι το δικό του νόμισμα;

Μπορώ να τα δώσω εγώ σε ευρώ και να τα μετατρέψει η τράπεζα και η κάρτα να τα έχει μέσα ως US;

Δεν έχω ξανα κάνει παραγγελία απο ebay και γι' αυτό ίσως φαίνονται τόσο άκυρες οι απορίες μου.:-)

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, σαφώς και γίνεται αυτόματα η αλλαγή από δολλάρια σε ευρώ και σε χρεώνουν ανάλογα. Εσύ απλά βάζεις ευρώ στον λογαριασμό σου και όλα γίνονται αυτόματα, η χρέωση που θα φανεί στον λογαριασμό σου θα είναι το ανάλογο ποσό που θα έδινες σε δολλάρια, αλλά σε ευρώ και ο άλλος θα πάρει κανονικά τα λεφτά του σε δολλάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίες ημέρες παλεύω να βρω αμερικάνικο website με αθλητικά (ΝΒΑ κυρίως) που να στέλνει με USPS. Δυστυχώς δεν έχω βρει κανένα. Μέχρι πέρυσι έστελνε το http://www.eastbay.com αλλά φέτος το γύρισαν στη διαβολική UPS.

 

Βρήκα ένα παρ'όλα αυτά που στέλνει με Parcel Force. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτή την εταιρεία και κατά πόσο περνάει τελωνείο;

 

Ευχαριστώ

 

ακομα με usps στέλνει το eastbay, σήμερα παρελαβα το δέμα μου και πληρωσα 3€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα με usps στέλνει το eastbay, σήμερα παρελαβα το δέμα μου και πληρωσα 3€

 

Το mail που έλαβα πριν 3 μέρες λέει: "I believe that if you placed an order to

Greece, that at this time, it would go out via United Parcel Service." :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...