Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα ενα προιον απο το ebay. Ο πωλητης το εστειλε, μου αφησε feedback οτι ειμαι οκ κλπ αλλα εχω ενα προβλημα . Δεν μπορω να του αφησω εγω feedback. 2 αλλα πραγματακια που περιμενω να τα λαβω, μπορω να αφησω στους πωλητες feedback. με τον αλλο τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορασα ενα προιον απο το ebay. Ο πωλητης το εστειλε, μου αφησε feedback οτι ειμαι οκ κλπ αλλα εχω ενα προβλημα . Δεν μπορω να του αφησω εγω feedback. 2 αλλα πραγματακια που περιμενω να τα λαβω, μπορω να αφησω στους πωλητες feedback. με τον αλλο τι θα γινει?

 

τα ελαβες τα πραγματα? εγω ποτε δεν αφηνω feedback πριν τα λαβω και τσεκαρω οτι ειναι ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελαβα ναι, αλλα δεν μπορω να του αφησω ΕΓΩ feedback. Ωραια η συσκευασια, το προιον πληρες αλλα γιατι δεν μπορω να τον ψηφισω? Δεν καταλαβαινω . Παλιοτερα με αφηνε αν περνουσε περιπου μια εβδομαδα, τωρα παπαλα

Σε αλλα 2 πραγματα που περιμενω, εχει επιλογη leave feedback σε αλλους πωλητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω μια ερώτηση. Αγόρασα 2 προιόντα απο ebay (απο πωλητές με χιλιάδες αξιολογήσεις) αλλά το ένα δε λειτουργούσε και το άλλο ήταν fake.. ζήτησα refund και πράγματι το αποδέχτηκαν. Το θέμα είναι άλλο. στο πρώτη περίπτωση το αποδέχτηκε απο μόνος του ο πωλητής ενώ στη 2 έκανα dispute. Μόνο στη 2 περίπτωση μου ήρθε μειλ απο το paypal που να με ενημερώνει οτι έγινε το refund. Στο balance δε βλέπω τίποτα (είναι μηδενικό), ενώ δεν έχω ebanking στην προπληρωμένη μου ώστε να τσεκάρω.

 

Αν πάω στο my recent activities στην κεντρική σελίδα του λογαριασμού δε βλέπω καμία κίνηση,αν όμως πατήσω view all of my transactions βλέπω τα 2 refund. Το θέμα είναι έχουν χαρακτηριστεί σαν complete και αν πατήσω στις λεπτομέρειες βλέπω αυτό:

http://www.insomnia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31471&stc=1&d=1276081137

 

στην άλλη συναλλαγή βλέπω το ίδιο μόνο που δεν αναγράφει πάνω πάνω το partially refunded αλλά σκέτο refunded (αλήθεια για ψέυτικο προιόν που ζητήθηκε με dispute το refund γίνεται partially ή full refund?)

 

η συναλλαγή έχει ολοκληρωθεί; έχουν πιστωθεί τα λεφτά στη προπληρωμένη και ας μην τα βλέπω στο balance?

 

Η επιστροφή στην προπληρωμένη μπορεί να κάνει και μια βδομάδα ανάλογα με την κάρτα αλλά αν το λέει το paypal είναι πάντα σωστό. Στην πιστωτική κάνει λιγότερο αλλά και πάλι κάνει λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και περιμένω απλά την επιστροφή των χρημάτων;

μπορώ να κλείσω την υπόθεση στο ebay θεωρώντας οριστικό το refund?

Nαι και παραξενεύομαι πως δεν έκλεισε αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω κατι απο ebay που κοστιζει 18κατι ευρω...ο λογαριασμος μου εχει 20 ευρω...18.50 στην καρτα και 1.50 στο λογαριασμο paypal...αρα ολα καλα..

 

ομως οταν πηγα να πραγματοποιησω την αγορα μου λεει οτι αυτη η καρτα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για αυτη την συναλλαγη...

 

για δοκιμη μηπως φταιει η καρτα πραγματοποιω 2 ξεχωριστες αγορες 0.85 ευρω η καθεμια...συνολο 1,7 ευρω οι οποιες και πραγματοποιηθηκαν μια χαρα.

 

αρα σκεφτομαι κατι παιζει με το υπολοιπο.σημερα με μεγαλη εκπληξη διαπιστωνω πως το λογιστικο υπολοιπο απο ALPHA BANK ειναι 18.5 ευρω (λογικο μεχρι εδω) και το ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ (??!!) 16.28....

 

αρα υποψιαζομαι οτι το διαθεσιμο μου δημιουργει προβλημα...αλλα και παλι...γιατι απο 18.50 εχω 16.28???? ποια η διαφορα λογιστικο και διαθεσιμο? και κανονικα το διαθεσιμο θα επρεπε να ηταν 18.30 γιατι εχω 20 ευρω - 1.7 οι αγορες = 18.30....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 20-1,7 προφανώς, είναι 18,5 - 1,7. Η διαφορά λογιστικού και διαθέσιμου οφείλεται στο γεγονός ότι έχουν δεσμευτεί τα χρήματα για την αγορά που έκανες αλλά δεν έχει εκκαθαριστέι ακόμα, δεν φαίνεται σαν συναλλαγή.

 

Επίσης το 1,7 είναι απόλυτο ή τις έκανες σε ξένο νόμισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ξενο usd...ειπα 20 - 1.7 για στο ebay τα πρωτα 0.85 (αν ειναι τοσα) τα πηρε απο το λογαριασμο που μου ειχαν επιστρεψει το 1.5 ευρω και μετα στην δευτερη αγορα αξιας 0.85 πηρανε τα εναπομειναντα 0.65 απο τον λογαριασμο ebay και τα υπολοιπα 0.20 λεπτα απο την καρτα...

 

συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα πρωτη φορα ασχολουμαι με το ebay..ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Υ.Γ: ενας γνωστος μου μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση για καθε αγορα το paypal να κραταει 1 ευρω...ισχυει κατι τετοιο? το ποσο αυτο ειναι στανταρ? αν γνωριζει καποιος ας απαντησει..

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε να εκκαθαρίσουν οι συναλλαγές που εκκρεμεούν στην κάρτα σου και βλέπουμε.

 

Αυτό που σου είπε ο γνωστος σου δεν ισχύει. Ισχύει ότι αν επιλέξεις την ισοτιμία του paypal αντί την ισοτιμία της visa βγαίνεις ελαφρα χαμένος. Ισχύει ότι για να κάνεις ανάληψη απο το paypal κοστίζει 1 ευρώ. Ισχύει ότι την πρώτη φορά που έβαλες την κάρτα σου, ανεξαρτήτως της διαδικασίας του verification που έχεις ολοκληρώσει απ ότι κατάλαβα, δεσμεύεται ένα μικρό ποσό για να επιβεβαιώσει ότι υπάρχει όντως τέτοια κάρτα, το οποίο στη συνέχεια αποδεσμεύεται χωρίς να το χρεώσει/τραβήξει. Ισχύει ότι στους πωλητές κρατάει προμήθεια για κάθε πώληση. Αλλά ότι χρεώνει προμήθεια στους αγοραστές για κάθε αγορά, όχι αυτό δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελαβα ναι, αλλα δεν μπορω να του αφησω ΕΓΩ feedback. Ωραια η συσκευασια, το προιον πληρες αλλα γιατι δεν μπορω να τον ψηφισω? Δεν καταλαβαινω . Παλιοτερα με αφηνε αν περνουσε περιπου μια εβδομαδα, τωρα παπαλα

Σε αλλα 2 πραγματα που περιμενω, εχει επιλογη leave feedback σε αλλους πωλητες

 

Αν πας εκεί που λέει...my ebay-> buy -> won δεν σε αφήνει να βάλεις feedback?

 

Εκτός και αν έχουν περάσει πολλές μέρες και τα έχει βγάλει από την λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια αγορα απο Ιταλια με το φοβο πως το ρουχο ειναι απομιμηση,ή τουλ δεν ειναι αυτο που διαφημιζει ο πωλητης στις φωτογραφιες.Σε περιπτωση επιστροφης τι μου προτεινετε?Απο ελτα υπαρχει κατι φτηνο με tracking number?Υπαρχει περιπτωησ να γλυτωσω τα εξοδα επιστροφης?Kαι τελος αν η παραγγελια δεν γινει στη primary διευθυνση του παυπαλ ,που ειναι μαλιστα και η διευθυνση που μου στελνει την αλληλογραφια η τραπεζα,αλλα σε μια alternative εχω προβλημα?

 

@jimarasss πηρα απο αμερικη δεματακι πριν μια εβδομαδα και ολα οκ.Δεν ηταν marked as gift,και εγραφε πανω 40 $..Στο ταχυδρομειο μου μαλιστα δεν εχει τυχει ποτε να πληρωσω και αυτα τα 3 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...