Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτά τα φτηνιάρικα διαγνωστικα που συνδέονται είτε με pc ή smartphone μέσω bluetooth,το αμάξι μου ειναι ενα κορολάκι του 01.
Το έχει δοκιμάσει κανείς, καμία εντύπωση ?

ELM327 Bluetooth OBDII OBD2 CAN-BUS Auto Car Diagnostic Scanner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια χαρά παιδιά, θέλω να αγοράσω από Αμερική μέσω του Global Shipping Program.

 

Το ebay λέει "No additional import charges at delivery", αλλά ο τύπος το στέλνει με FedEx.

Μήπως θα πρέπει να πληρώσω το κούριερ όταν φτάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το ebay αρχισε να φορολογεί και τα μεταφορικά...! Δεν θα ξανα πουλήσω τίποτα από εδώ κ πέρα τουλάχιστον όχι μικρής αξιας.Πολύ ασύμφορο και δεν αξίζει.Στους φορους πρεπει να μου χουν φυγει γυρω στα 15-20 ευρω πιστεύω.Απορώ πως απλοι πωλητές στέλνουν πράγματα (πολυ μεγαλύτερης (αρχικης) αξίας) με 0.99λίρες.Νταξει κ συν τα μεταφορικά που οι περισσότεροι αρπάζουν κ από εκεί αλλά και πάλι τι κερδος εψεις συνολικά;2-3 λίρες=5-6 ευρω το πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα κατι στο ebay και παντα τα ελτα μου παιρνουν το ιδιο ποσο για μεταφορικα 6 ευρω περιπου για μικροπράγματα τωρα που ζητησαν 14-15 ευρω επειδη ειναι βαρυ το δεμα 1 κιλο.Δεν θα πληρωσω τα εξτρα μεταφορικα εγω για κατι το οποιο θα κερδισω 5 ευρω.Το λαθος βασικα ειναι δικο μου γτ δεν αλλαξα το ποσο μεταφορικών(δν το ήξερα οτι θα ήταν το διπλάσιο και βαλε απο οτι συνηθως χρεώνω)Είπα στον αγοραστη να του κανω refund αλλά μου είπε ότι το θέλει το αντικειμενο κ θα πληρωσει αυτος το εξτρα ποσό όταν του ερθει το δεμα, Και που ξερω οτι θα το δωσει;Και ειδικα αν θίξει θεμα στο ebay θα πει ότι πλήρωσε το αναγραφόμενο ποσό και τέλος(το οποίο ειναι και σωστό αλλά δεν θα χρεωθω και από πάνω)Αν του κάνω refund και του πω οτι δεν μπορω να το στειλω το χειρότερο να μου βαλει αρνητική;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα κατι στο ebay και παντα τα ελτα μου παιρνουν το ιδιο ποσο για μεταφορικα 6 ευρω περιπου για μικροπράγματα τωρα που ζητησαν 14-15 ευρω επειδη ειναι βαρυ το δεμα 1 κιλο.Δεν θα πληρωσω τα εξτρα μεταφορικα εγω για κατι το οποιο θα κερδισω 5 ευρω.Το λαθος βασικα ειναι δικο μου γτ δεν αλλαξα το ποσο μεταφορικών(δν το ήξερα οτι θα ήταν το διπλάσιο και βαλε απο οτι συνηθως χρεώνω)Είπα στον αγοραστη να του κανω refund αλλά μου είπε ότι το θέλει το αντικειμενο κ θα πληρωσει αυτος το εξτρα ποσό όταν του ερθει το δεμα, Και που ξερω οτι θα το δωσει;Και ειδικα αν θίξει θεμα στο ebay θα πει ότι πλήρωσε το αναγραφόμενο ποσό και τέλος(το οποίο ειναι και σωστό αλλά δεν θα χρεωθω και από πάνω)Αν του κάνω refund και του πω οτι δεν μπορω να το στειλω το χειρότερο να μου βαλει αρνητική;;

 

Δεν εχεις και άλλη εναλλακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις και άλλη εναλλακτική

Θα το εστελνα αν εστελνε και το εξτρα ποσο για τα μεταφορικά (το οποίο δεν το απαίτησα κ πρότεινα refund) Να επικοινωνήσω στο ebay οτι δεν εγινε η πώληση να γλιτώσω κ τους φόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα αντικείμενο αξίας 35€ εδώ και 41 μέρες και στην επικοινωνία που είχα με τον πωλήση, πρότεινε να μου κάνει refund 10$ και να περιμένω άλλη μία εβδομάδα. Με δεδομένο ότι αν περιμένω μία βδομάδα ακόμα θα περάσουν οι 45 μέρες που μπορώ να κάνω τις διαδικασίες για επιστροφή χρημάτων από paypal/ebay, τι μου προτείνετε;

 

*ο πωλητής έχει 98,5% feedback και περίπου 250.000 αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα αντικείμενο αξίας 35€ εδώ και 41 μέρες και στην επικοινωνία που είχα με τον πωλήση, πρότεινε να μου κάνει refund 10$ και να περιμένω άλλη μία εβδομάδα. Με δεδομένο ότι αν περιμένω μία βδομάδα ακόμα θα περάσουν οι 45 μέρες που μπορώ να κάνω τις διαδικασίες για επιστροφή χρημάτων από paypal/ebay, τι μου προτείνετε;

 

*ο πωλητής έχει 98,5% feedback και περίπου 250.000 αξιολογήσεις.

Οςο διαβαζα το κειμενο θεωρουςα οτι ειναι ρισκο, αλλα οταν ειδα παρακατω, οι αξιολογησεις πιστευω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα αντικείμενο αξίας 35€ εδώ και 41 μέρες και στην επικοινωνία που είχα με τον πωλήση, πρότεινε να μου κάνει refund 10$ και να περιμένω άλλη μία εβδομάδα. Με δεδομένο ότι αν περιμένω μία βδομάδα ακόμα θα περάσουν οι 45 μέρες που μπορώ να κάνω τις διαδικασίες για επιστροφή χρημάτων από paypal/ebay, τι μου προτείνετε;

 

*ο πωλητής έχει 98,5% feedback και περίπου 250.000 αξιολογήσεις.

Ανοιξε dispute

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πρόβλημα.

 

Θέλω να στείλω πίσω ενα πακέτο απο ebay αγγλία .

 

Λέω στον πωλητή οτι το πακέτο που ζυγίζει 1 -1,5 κιλό θα κοστίσει με ΕΛΤΑ 23-25 ευρώ βάση τιμοκαταλόγου των ΕΛΤΑ για να πάει Αγγλία.

 

Αυτός μου στέλνει απάντηση να προσπαθήσω να το στείλω με Royal mail που εχει χαμηλότερο κόστος. Εχουμε εμεις royal mail ; 

 

Εν το μεταξύ αυτός έστειλε εξ αρχής το πακέτο με royal mail και εγώ παρέλαβα με ACS courier..

Και αναρωτιέμαι μήπως γίνεται μέσω acs να το στείλω με κάποιο τρόπο. 

Δεν έχω ίδεα δεν έχω ξαναστείλει πακέτο πίσω.

 

Τελευταίο mail με ρωτάει αν τα ELTA παρέχουν tracking number για αποστολές Αγλλία.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα.

 

Θέλω να στείλω πίσω ενα πακέτο απο ebay αγγλία .

 

Λέω στον πωλητή οτι το πακέτο που ζυγίζει 1 -1,5 κιλό θα κοστίσει με ΕΛΤΑ 23-25 ευρώ βάση τιμοκαταλόγου των ΕΛΤΑ για να πάει Αγγλία.

 

Αυτός μου στέλνει απάντηση να προσπαθήσω να το στείλω με Royal mail που εχει χαμηλότερο κόστος. Εχουμε εμεις royal mail ; 

 

Εν το μεταξύ αυτός έστειλε εξ αρχής το πακέτο με royal mail και εγώ παρέλαβα με ACS courier..

Και αναρωτιέμαι μήπως γίνεται μέσω acs να το στείλω με κάποιο τρόπο. 

Δεν έχω ίδεα δεν έχω ξαναστείλει πακέτο πίσω.

Δεν νομίζω να υπάρχουν Royal Mail εδώ, απλά συνεργάζονται με κάποια ταχυδρομική εταιρεία ή κουρριερ.

 

 

Η δική μου απορία. Έχω παραγγείλει κάτι μικρής αξίας ( 3 ευρώ ) και βλέπω οτι δεν έρχεται και οι μέρες περνάνε. Στέλων μαιλ στον πωλητή και του λέω οτι δεν έχει έρθει και αν δεν έρθει μεχρι το τέλος της εβδομάδας θα ανοιξω case για να ειμαι καλυμμένος από το Ebay. Το θέμα είναι οτι αυτός απαντάει σε παρακαλώ μην ανοίξεις case, περιμενε 10 μέρες και αν δεν έρθει θα σου στειω refund. Ποιός ο λόγος να μην θέλει να ανοίξω case, αφού γενικά αν ειναι συνεργάσιμος δε παίρνει αρνητική?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα.

 

Θέλω να στείλω πίσω ενα πακέτο απο ebay αγγλία .

 

Λέω στον πωλητή οτι το πακέτο που ζυγίζει 1 -1,5 κιλό θα κοστίσει με ΕΛΤΑ 23-25 ευρώ βάση τιμοκαταλόγου των ΕΛΤΑ για να πάει Αγγλία.

 

Αυτός μου στέλνει απάντηση να προσπαθήσω να το στείλω με Royal mail που εχει χαμηλότερο κόστος. Εχουμε εμεις royal mail ; 

 

Στην Αγγλλία το royal mail ειναι σαν τα δικά μας ΕΛΤΑ. Για να το στείλεις πίσω ο φθηνότερος τρόπος ειναι συστημένο ελτα (συστημένο ειναι το tracking number) και αυτός θα παραλάβει με royal mail. Οποιοσδηποτε αλλος ταχυδρομικός τρόπος θα ειναι πιο ακριβός. Ακόμα και να χρησιμοποιήσεις μεταφορική θα σου ερθει πιο ακριβα. 

 

Για να λες 1,5 κιλά με κόστος 23 ευρω, σημαίνει οτι το αντικείμενο εχει πολύ μεγαλες διαστάσεις. Αν εχεις βάλει αποστολή express βγάλε το γιατί ανεβάζει πολύ το κόστος. Αν εχει μικρές διαστάσεις, στειλε το σαν γράμμα και το κόστος θα ειναι πολύ μικρότερο. 

 

Πες του οτι στην Ελλάδα το αντίστοιχο royal mail ειναι το greek posts (www.elta.gr) και οτι θα το στειλεις με tracking number και αυτός θα παραλαβει με royal mail. 

Η δική μου απορία. Έχω παραγγείλει κάτι μικρής αξίας ( 3 ευρώ ) και βλέπω οτι δεν έρχεται και οι μέρες περνάνε. Στέλων μαιλ στον πωλητή και του λέω οτι δεν έχει έρθει και αν δεν έρθει μεχρι το τέλος της εβδομάδας θα ανοιξω case για να ειμαι καλυμμένος από το Ebay. Το θέμα είναι οτι αυτός απαντάει σε παρακαλώ μην ανοίξεις case, περιμενε 10 μέρες και αν δεν έρθει θα σου στειω refund. Ποιός ο λόγος να μην θέλει να ανοίξω case, αφού γενικά αν ειναι συνεργάσιμος δε παίρνει αρνητική?!

Πόσες ημέρες εχουν περάσει από την πληρωμή της παραγγελίας;

Από που έρχεται το αντικείμενο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες ημέρες εχουν περάσει από την πληρωμή της παραγγελίας;

Από που έρχεται το αντικείμενο;

11/12 έγινε η παραγγελία-πληρωμή και 13/12 η αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...