Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από θέμα εμπιστοσύνης στο ebay τι παίζει; Θέλω να κάνω μια σοβαρή αγορά για πρώτη φορά και φοβάμαι μην κλάψω τα λεφτά μου. Πουλάνε και χαλασμένα αντικείμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από θέμα εμπιστοσύνης στο ebay τι παίζει; Θέλω να κάνω μια σοβαρή αγορά για πρώτη φορά και φοβάμαι μην κλάψω τα λεφτά μου. Πουλάνε και χαλασμένα αντικείμενα;

Τα παντα πουλανε, για αυτο εχουμε το παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα σε βοηθήσει το paypal; Έστω ότι μου πουλάνε χαλασμένο αντικείμενο. Πως και σε ποιόν αποδυκνείω ότι είναι χαλασμένο για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα εμπιστοσύνης στο ebay τι παίζει; Θέλω να κάνω μια σοβαρή αγορά για πρώτη φορά και φοβάμαι μην κλάψω τα λεφτά μου. Πουλάνε και χαλασμένα αντικείμενα;

Αν ειναι να παθεις καρδια,μην παρεις τιποτα.Αλλιως υπαρχουν απειροι οδηγοι για αγορες απο ebay.Το paypal θα σου κανει επιστροφη χρηματων 100% εφοσον δεν εισαι σαν ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ευχαριστημενος.Μην το συγκρινεις με την ελληνικη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ολίγον άκυρο,

Έχω παραγγείλει μερικά πράγματα από eBay και ενώ θα έπρεπε να είχαν έρθει εδώ και καμιά 20αριά μέρες,δεν έχει έρθει τίποτα.Έχουν "κολλήσει" τα τελωνεία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παρηγγειλες, ποτε, απο που και με τι ερχονται ;

Κάτι μικροπράγματα με 2-3$ το καθένα,τα παρήγγειλα μες τον Ιούλη (είχα λίγα λεφτά στο balance) και έρχονται λογικά με απλό ταχυδρομείo (μιας και ήταν με free shipping).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μικροπράγματα με 2-3$ το καθένα,τα παρήγγειλα μες τον Ιούλη (είχα λίγα λεφτά στο balance) και έρχονται λογικά με απλό ταχυδρομείo (μιας και ήταν με free shipping).

Από ποια χώρα ήταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποια χώρα ήταν?

Hong Hong-China

 

 

αν δεν ερθουν τελος της εβδομαδας, προφανως καπου κολλησαν ή "χαθηκαν"

dispute και παιρνεις πισω τα χρηματα σου

Αυτό θα κάνω.Δε είναι τόσο,ότι κόλλησαν ή χάθηκαν,γιατί ξέρω είμαι προστατευμένος από αυτά λόγω PayPal,αλλά μου έκανε εντύπωση που δεν ήρθε ούτε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ερθουν τελος της εβδομαδας, προφανως καπου κολλησαν ή "χαθηκαν"

dispute και παιρνεις πισω τα χρηματα σου

περιμένεις ενα εναμιση μηνα και μετα οτι κανεις στο ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν στο τηλέφωνο μέσα στην άδεια για να μου πουν ότι υπάρχει ένα δέμα για μένα, που αν δεν το θέλω θα το γυρίσουν πίσω. Τους είπα ότι την επόμενη εβδομάδα θα πάω να το πάρω (το συγκεκριμένο αντικείμενο το θεωρούσα χαμένο γιατί είχε αργήσει πάρα πολύ και μάλιστα με προέλευση από Ευρώπη).

Μου έδωσαν ένα αριθμό αποστολής (τηλεφωνικά) και όταν πήγα να το πάρω τους ενημέρωσα ότι δεν ήρθε ποτέ ειδοποιητήριο για αυτό το δέμα. Ναι το παραδέχτηκαν ότι πλέον τα ΕΛΤΑ αν φαίνεται κινητό τηλέφωνο του παραλήπτη στο δέμα τότε στέλνουν sms και όχι ειδοποιητήριο. Προφανώς δεν ήρθε ποτέ ούτε sms και επομένως κάτι δεν πήγε καλά στο σύστημα.

Κάνε και μια βόλτα από το κατάστημα των ΕΛΤΑ γιατί μπορεί να συμβαίνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να ρωτησω τώρα με τα CC αν κάνω μία αγορά από το Ebay, αλλά δεν καταφέρει να "περάσει" τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον πωλητή; Δηλαδή μπορεί να σε δώσει αρνητικό feedback αν δεν πληρώσεις τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να δοθεί αρνητικό feedback σε αγοραστές, μόνο θετικό. Μπορεί όμως να ανοίξει ένα Unpaid Item Case (UPI) εναντίον σου το οποίο θα σε επηρεάσει αρνητικά αν συμβεί αρκετές φορές. Αυτό βέβαια είναι επιλογή του πωλητή, αν κατανοήσει τη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα το πιθανότερο είναι να ακυρώσει απλά τη συναλλαγή χωρίς επιπτώσεις για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου αφήνουν feedback. Τουλάχιστον 4-5 με έχουν κλάσει τον τελευταίο μήνα.

Προχθές με έναν καθυστερημένο απο την Αμερική με είχε πρήξει κάθε 30 λεπτά αν ειμαι online μέχρι να κάνουμε την συναλλαγή μετά απο 4 ώρες τελικά και δεν άφησε και feedback. Μου φαίνεται αυτό θα κάνω και εγώ απο εδώ και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...