Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!θελω να παρω ενα κινητο απο ebay και θα σταλει με dhl.μου λεει πως μπορει να κοψει αποδειξη με πολυ μικρο ποσο και να γραψει και απεξω χαμηλη τιμη αλλα και οτι ειναι demo κλπ.πηρα την dhl και κου ειπε πως ολα περνανε απο τελωνειο!να το ρισκαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα!θελω να παρω ενα κινητο απο ebay και θα σταλει με dhl.μου λεει πως μπορει να κοψει αποδειξη με πολυ μικρο ποσο και να γραψει και απεξω χαμηλη τιμη αλλα και οτι ειναι demo κλπ.πηρα την dhl και κου ειπε πως ολα περνανε απο τελωνειο!να το ρισκαρω?

 

Ο κανόνας λέει ότι τα δέματα που εισάγονται με courier από τρίτη χώρα κάνουν στάση οπωσδήποτε στο τελωνείο, με ότι αυτό συνεπάγεται. Όταν φτάσει το δέμα στην Ελλάδα θα σου τηλεφωνήσει η DHL ζητώντας απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας.

 

Δεν λες την αξία του κινητού και πως θα γίνει η πληρωμή. Άλλο πράγμα το τι θα γράψει στο αυτοκόλλητο και άλλο η αξία που θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινα στον πωλητη να μου στειλει 2 invoices paypal ενα με πολυ χαμηλο ποσο και ενα αλλο που θα συμπληρωνει το πραγματικο ποσο καιΙ δεχτηκε.τι ειναι προτιμοτερο?να γραψει πως επιστρεφει απο επισκευη ή να αναφερει πως ειναι clone ή demo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να ρωτήσεις.

Εάν ο παραλήπτης είναι στην Αμερική ή την Αγγλία ή εάν το δέμα πάει πρώτα σ' αυτές τις χώρες και από εκεί προωθηθεί (με ποιο τρόπο; ) στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα, είναι προτιμότερο να βρίσκεται ο παραλήπτης στην Αγγλία γιατί από εκεί δεν θα επιβαρυνθείς τίποτε αφού η Αγγλία είναι στην ΕΕ. Ο άγνωστος παράγοντας είναι η τελωνειακή νομοθεσία που ισχύει εκεί για τις εισαγωγές από την Ταιβάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει και άλλα λεω εγω, άλλα ο κινεζος, πως μπορω να αλλάξω την κριτικη που αφησα για εναν πωλητη;

 

Κανονικα, δε πρεπει αυτος να μου το ζητησει δλδ να μου ερθει καποια ειδοποιηση μεσω του ebay ωστε να προβω στην αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Email μεσα απο το ebay εχουμε στειλει ο ενας στον άλλο για να καταληξουμε στο να αλλάξω κριτικη. Αυτο εννοεις;

 

Αλλά ειδοποιηση μεσα απο το ebay δε μου εχει ερθει ωστε να μπορεσω να την αλλάξω...

Αλλιως παω να δω τι κριτικες εχω αφησει και σε καμια δε μπορω να κανω edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βοήθεια των εμπειρότερων παρακαλώ γιατί μετά από πολλές συναλλαγές στο ebay πρώτη φορά το αντιμετωπίζω:

Παρήγγειλα μια οθόνη για τάμπλετ από Κίνα, ήρθε, πολύ καλή ποιότητα, τοποθετήκε αλλά εμφανίζει σε μια γωνία της οθόνης μαύρες κηλίδες.

Μέσα από τη σχετική φόρμα του ebay ζητώ από τον πωλητή επιστροφή του προϊόντος (request return) στέλνοντας και τις σχετικές φωτογραφίες.

Η ανταπόκριση ήταν άμεση, ισχυρίζεται ότι το ελάττωμα οφείλεται στη μεταφορά, μου ζητά να ακυρώσω το return και να το ξαναστείλει. Ακόμη δεν του έχω απαντήσει

 

Ερώτηση: Τι πρέπει να κάνω: να ακυρώσω το return ή να ζητήσω tracking number από τη νεά αποστολή και όταν μου το δώσει τότε να το ακυρώσω ή να παραλάβω τη νέα οθόνη και μετά να το ακυρώσω ή να ζητήσω τη διαμεσολάβηση του ebay και την πίστωση των χρημάτων?

Παρακαλώ τα φώτα σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...