Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά.

να ρωτήσω κάτι αν και λογικά έχει απαντηθεί. πως μπορώ να καταλάβω αν το προϊόν που θέλω να αγοράσω το στέλνει με αριθμό αποστολής; πρέπει να ρωτήσω τον πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Prepeid Eurobank συνδεδεμένη στο paypal ....

Μόλις μου πέρασε αγορα...ήθελα κάτι μεμβράνες για το κινητο ..

Έκανα 4 αποτυχημένες προσπάθειες ...η πέμπτη πέρασε.

Ουφ ......τι θα γίνει με αυτό το πράγμα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

εχω παραγγειλει αυτο το κινητο http://www.ebay.com/itm/3-Colors-5-2-New-LG-G2-D800-D802-4G-LTE-32GB-13MP-Unlocked-Android-Smartphone-/321565869317?var=510452489224&hash=item4aded1c505:m:mleDWCoiHBSmDs37yuHfK3Q  αλλα δεν μπορω να κανω Tracking package...

το tracking number ειναι RS336613493NL και shipping carrier ειναι tnt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

εχω παραγγειλει αυτο το κινητο http://www.ebay.com/itm/3-Colors-5-2-New-LG-G2-D800-D802-4G-LTE-32GB-13MP-Unlocked-Android-Smartphone-/321565869317?var=510452489224&hash=item4aded1c505:m:mleDWCoiHBSmDs37yuHfK3Q  αλλα δεν μπορω να κανω Tracking package...

το tracking number ειναι RS336613493NL και shipping carrier ειναι tnt

 

Το δέμα σου είναι έτοιμο για αναχώρηση και λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στο 17track.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ειμαι σίγουρος ότι και αυτό το ερώτημα θα έχει απαντηθεί,

θα μπορούσατε να μου πείτε για να αγοράσω αυτό το Link.png Site: item τι επιπλέον κόστος πρέπει να υπολογίσω?

 

απο τη στιγμή που αναφέρει κόστος του import charges, θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο?

Ή πληρώνω την αξία του αντικειμένου+shipping costs+import charges  και είμαι καλυμμένος? 

 

χρειάζεται να του ζητήσω να μου δηλώσει το αντικείμενο ως χαμηλής αξίας ή να μου το μαρκάρει ως δώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε από το τελευταίο.

Το "δώρο" έχει πάψει από καιρό να λειτουργεί σαν δικαιολογία μη καταβολής εξόδων εκτελωνισμού. Προτιμότερο θα ήταν να το περιγράψει σαν μεταχειρισμένο ανταλλακτικό.

 

Αλλά, αφού προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού, δεν έχει νόημα η αλλαγή της περιγραφής και, φυσικά, η μείωση της αξίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, άρα τα έξοδα εκτελωνισμού είναι αυτά που αναγράφονται ως import charges. Σωστά?

 

Ανεξαρτήτου αξίας αντικειμένου φαντάζομαι, διότι η αξία του αντικειμένου ξεπερνά την ελάχιστη αξία (νομίζω 150€) μη φορολογήσιμου αντικειμένου. Εαν τα λέω και καλά!

 

διότι του έστειλα ερώτημα και πήρα την παρακάτω απάντηση, που δεν καταλαβαίνω τί εννοει:

Shipping cost to you would be $155 standard shipping and $170 expedited. I am unable to say what the import charges would be. That is something you would have to contact UPS about...

 

Πως στο καλό προκύπτει αυτό το νούμερο ?

 

243qeqf.jpg

 

 

Ευχαριστώ και για το tip να δηλωθεί το ανταλλακτικό ως μεταχειρισμένο.!

 

και κάτι ακόμη.. τι σημαίνει το estimated import charges? δεν είναι το ακριβές ποσό αυτό?

 

wbq4b8.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Import charges έιναι τα έξοδα εκτελωνισμού.

Για αξία CIF (κόστος και μεταφορικά) από 22€ έως 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ και πάνω από 150 και δασμό.

Στην περίπτωσή σου το κόστος είναι $104.25 και μεταφορικά $32.92, δηλαδή κάτω από τα 150€.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου απάντησε ότι η αποστολή με standard shipping κοστίζει $155.

Ζήτησες εσύ διαφορετική αποστολή από την προτεινόμενη (Priority shipping);

Μήπως μπέρδεψες τα πράγματα με τις ερωτήσεις που έκανες;

 

Estimated γράφουν πάντα αλλά αυτά είναι, εκτός αν συμβεί καμιά στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...