Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις open case για να ανοιξεις την υποθεση δηλαδη οτι πληρωσες και δεν ελαβες ποτε το αντικειμενο που παρηγγειλες! ΠΡΟΣΟΧΗ! μεχρι να μην πραγματοποιηθει αυτο που ζητας δηλαδη η να σου ερθει το αντικειμενο η να παρεις τα λεφτα σου πισω δεν κλεινεις την υποθεση για κανεναν λογο! Περνεις τα λεφτα σου πισω τραβας και ενα negative feedback και ασε να τραβαει τις κωλοτριχες του!

Το open case που βρισκεται γιατι δεν το βρισκω ,αν μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν μπορω να το βρω ,ειμαι και σχετικα αρχαριος στις αγορες μεσω ebay το ρολοι δειχνει να βρισκεται στην Μαλαισια εδω και ενα μηνα ,τι μπορει να φταιει η συμβαινει αυτο

Τι σχέση έχει το negative feedback με το estimate delivery? Έχεις δει ποτέ τι περιλαμβάνει το feedback στο ebay ή βαρέθηκες να διαβάσεις και αυτά όπως τις οδηγίες για το send money στο paypal πριν 2-3 σελίδες? Το feedback αφορά στην επικοινωνία με τον πωλητή (αν επικοινώνησες και δεν σου απαντησε), στο πότε έστειλε το προϊόν (πότε το έστειλε, όχι πότε το παρέλαβες) και αν το προϊόν ήταν όπως στην περιγραφή. Αν αυτά είναι οκ τότε δεν υπάρχει λόγος για negative feedback. Με κάτι τέτοια το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να αποκλείσουν την Ελλάδα κι άλλοι πωλητές. Δεν είναι εχθρός μας ο πωλητής, άνθρωπος είναι και αυτός και η estimate delivery date είναι κατ' εκτίμηση. Αν αυτός έστειλε το προϊόν μετά από 1-2 μέρες τότε το καθήκον του το έκανε. Από εκεί και μετά αναλαμβάνουν τα ταχυδρομεία και φυσικά ο πωλητής καμία σχέση δεν έχει με αυτά ούτε είναι στο χέρι του να ελέγξει κάτι. Καλό είναι να δείχνουμε κατανόηση και πάντα μα πάντα να επικοινωνούμε με τους πωλητές πριν προβούμε σε οποιαδήποτε κίνηση. Το ebay δίνει περιθώριο 45 μέρες μετά το estimate delivery για να ανοίξεις case. Προσωπικά όσες φορές ξεπεράστηκε το est. delivery περίμενα άλλη μια βδομάδα, μετά έστελνα μήνυμα στον πωλητή να τον ενημερώσω ότι ακόμα δεν το έλαβα και να τσεκάρει αν το έχει στείλει σωστά ή αν έχει γίνει κάνα λάθος και αφού μου απαντούσε ότι το έστειλε στη σωστή διεύθυνση τότε του έλεγα ότι θα περιμένω κι άλλο και αν μέχρι τις 40 μέρες μετά το est. delivery δεν το έχω λάβει τότε θα ανοίξω case για να μη χάσω τα λεφτά μου σε περίπτωση που έχει χαθεί το αντικείμενο. Τελικά ποτέ δεν χρειάστηκε να ανοίξω case γιατί πάντα μα πάντα έστω και με καθυστέρηση λάμβανα το πακέτο μου. Με αυτό τον τρόπο και ο πωλητής γίνεται συνεργάσιμος (γιατί βλέπει ότι είσαι καλοπροαίρετος και δεν πας επιθετικά ή λαμογίστικα εναντίον του) και το  ebay αν χρειαστεί να γίνει case κλπ θα πάρει πιο εύκολα το μέρος σου. Μερικοί το έχουν κάνει επάγγελμα να παραγγέλνουν και μόλις περάσει μια μέρα από το est. delivery κάνουν κατευθείαν case να πάρουν πίσω τα λεφτά και φυσικά μετά από λίγες μέρες έρχεται και το αντικείμενο. Με κάτι τετοια πολλοί πωλητές δεν στέλνουν σε Ελλάδα και σε άλλες χώρες που έχουν παρουσιαστεί εκτεταμένα τέτοια κρούσματα.

Μια και γνωριζεις απο οτι βλεπω καλα η γνωμη σου ειναι να περιμενω για λιγο ακομα που δεν με νοιαζει αν δεν ειναι αρκετα  φθανει να μην χασω τα χρηματα δηλαδη μετα τις 7 Νοεμβριου εχω 40 ημερες απο οτι λες αν καταλαβα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το open case που βρισκεται γιατι δεν το βρισκω ,αν μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν μπορω να το βρω ,ειμαι και σχετικα αρχαριος στις αγορες μεσω ebay το ρολοι δειχνει να βρισκεται στην Μαλαισια εδω και ενα μηνα ,τι μπορει να φταιει η συμβαινει αυτο

 

 

Τα δέματα μέσω του μαλαισιανού ταχυδρομείου φαίνεται να έχουν θέμα τον τελευταίο κιαρό.

Χρειάζεται υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και γνωριζεις απο οτι βλεπω καλα η γνωμη σου ειναι να περιμενω για λιγο ακομα που δεν με νοιαζει αν δεν ειναι αρκετα  φθανει να μην χασω τα χρηματα δηλαδη μετα τις 7 Νοεμβριου εχω 40 ημερες απο οτι λες αν καταλαβα καλα?

οι 45 μέρες περιθώριο βλέπω ότι πλέον έχουν γίνει 30. Μakfil είναι έτσι? Νόμιζα ότι είναι 45 ακόμα.

Τέλος πάντων, ας πούμε ότι είναι 30, καλό είναι να περιμένεις μέχρι τελευταία στιγμή δηλαδή 25+ μέρες πριν ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου, τουλάχιστον αυτό είναι το σωστό απέναντι στον πωλητή. Αυτός πληρώθηκε και σου έστειλε κάτι (άρα χωρίς να φταίει ο ίδιος, είναι εκτεθειμένος απέναντί σου εξαιτίας της αργοπορίας των μαλαισιανών ταχυδρομείων), εσύ πλήρωσες κάτι και δεν το έλαβες (και δεν θες να χάσεις τα λεφτά σου) οπότε το καλύτερο είναι επικοινωνία και υπομονή μέχρι όσο πιο τελευταία στιγμή γίνεται. Φυσικά αν περάσουν 27-28 μέρες μετά το Est. delivery και ακόμα τίποτα τότε του λες φίλε μου σόρρυ αλλά θα ανοίξω case  γιατί αν περάσουν οι 30 μέρες μετά δεν θα έχω δικαίωμα να το κάνω και δεν θέλω να τα χάσω τα λεφτά μου. Αν το κάνεις έτσι κανείς δεν θα πει ότι δεν έχεις δίκιο. Και φυσικά αν μετά από πχ 35 μέρες έρθει και το αντικείμενο, το σωστό είναι να επικοινωνήσεις και είτε να του το στείλεις πίσω είτε να του ξαναστείλεις τα χρήματα που πήρες πίσω και να το κρατήσεις. Προφανώς μπορείς να κρατήσεις και τα χρήματα και το αντικείμενο...

Τέλος, υπάρχει πάντα και η ασφάλεια του paypal που είναι για 180 μέρες (6 μήνες!) από την πληρωμή άρα και το περιθώριο του ebay μα περάσει έχεις αρκετούς μήνες περιθώριο ακόμα για να ζητήσεις τα λεφτά σου από το paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 45 μέρες περιθώριο βλέπω ότι πλέον έχουν γίνει 30. Μakfil είναι έτσι? Νόμιζα ότι είναι 45 ακόμα.

 

 

Ναι, ο χρόνος συντομεύτηκε πριν 2 χρόνια από 45 σε 30 μέρες.

 

Στις περιπτώσεις που δεν αναγράφεται ακριβής ημερομηνία παράδοσης, υπολογίζεται η τελευταία εκτιμώμενη και σ' εκείνες που δεν αναγράφεται εκτιμώμενη υπολογίζονται 30 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής, όταν πωλητής και αγοραστής βρίσκονται σε διαφορετικές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 45 μέρες περιθώριο βλέπω ότι πλέον έχουν γίνει 30. Μakfil είναι έτσι? Νόμιζα ότι είναι 45 ακόμα.

Τέλος πάντων, ας πούμε ότι είναι 30, καλό είναι να περιμένεις μέχρι τελευταία στιγμή δηλαδή 25+ μέρες πριν ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου, τουλάχιστον αυτό είναι το σωστό απέναντι στον πωλητή. Αυτός πληρώθηκε και σου έστειλε κάτι (άρα χωρίς να φταίει ο ίδιος, είναι εκτεθειμένος απέναντί σου εξαιτίας της αργοπορίας των μαλαισιανών ταχυδρομείων), εσύ πλήρωσες κάτι και δεν το έλαβες (και δεν θες να χάσεις τα λεφτά σου) οπότε το καλύτερο είναι επικοινωνία και υπομονή μέχρι όσο πιο τελευταία στιγμή γίνεται. Φυσικά αν περάσουν 27-28 μέρες μετά το Est. delivery και ακόμα τίποτα τότε του λες φίλε μου σόρρυ αλλά θα ανοίξω case  γιατί αν περάσουν οι 30 μέρες μετά δεν θα έχω δικαίωμα να το κάνω και δεν θέλω να τα χάσω τα λεφτά μου. Αν το κάνεις έτσι κανείς δεν θα πει ότι δεν έχεις δίκιο. Και φυσικά αν μετά από πχ 35 μέρες έρθει και το αντικείμενο, το σωστό είναι να επικοινωνήσεις και είτε να του το στείλεις πίσω είτε να του ξαναστείλεις τα χρήματα που πήρες πίσω και να το κρατήσεις. Προφανώς μπορείς να κρατήσεις και τα χρήματα και το αντικείμενο...

Τέλος, υπάρχει πάντα και η ασφάλεια του paypal που είναι για 180 μέρες (6 μήνες!) από την πληρωμή άρα και το περιθώριο του ebay μα περάσει έχεις αρκετούς μήνες περιθώριο ακόμα για να ζητήσεις τα λεφτά σου από το paypal.

 

Δικαίωμα να ανοίξεις case αν εχεις πληρώσει με ππ εχεις 180 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανουμε μια αγορα απο το ebay και για καποιο λογο δεν περασει η πληρωμη μας, ποσο χρονο εχουμε δικαιωμα να πληρωσουμε μετα με αλλον τροπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια θελω μια γνωμη για τα παρακατω αντικειμενα να τα προτιμησω η ειναι μουφα?

Ναι το ξερω αλλα ολοι απο καπου ξεκινανε.

 

http://www.ebay.com/itm/311479470666?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/131638208694?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια θελω μια γνωμη για τα παρακατω αντικειμενα να τα προτιμησω η ειναι μουφα?

Ναι το ξερω αλλα ολοι απο καπου ξεκινανε.

 

http://www.ebay.com/itm/311479470666?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/131638208694?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Να τα αποφύγεις καθώς και τα 2 θα είναι μούφα. Μην μπλέξεις με τους κινέζους. Πάρε έναν του ελληνικού εμπορίου.Κάποιες φορές βγαίνουν καλές προσφορές σε κάρτες μνήμες και στους σκληρούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seller με 0 αξιολογησεις; πιο μουφα δε γινεται

του εστειλα e-mail και μου λεει οτι ειναι γνησιος ....τωρα η νεκροψια θα δειξει [πρωτη φορα κανω παραγγελια απο ebay :( ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...