Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν ζήτησα διαφορετικό τρόπο αποστολής, απλά τον ρώτησα να μου πει το ακριβές ποσό των εξόδων αποστολής+εξόδων εκτελωνισμού.

Εκείνος μου ζήτησε ΤΚ και η απάντησή του, βρίσκεται παραπάνω.

 

Θα ζητήσω διευκρίνηση μιας και θέλω να το δηλώσει μεταχειρισμένο.

 

Ή συνέχεια αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου, εχω κανει αρκετες αγορες μικρης αξιας απο ebay.

Θελω να ρωτησω, αν θελω εγω να πουλησω κατι ειτε σε χωρα της ΕΕ ειτε σε αλλη εκτος ΕΕ, πως υπολογιζω

περιπου τα μεταφορικα? Εσεις πως το κανετε για ογκοδη πραγματα και πως για μη ογκοδη? Αν εχει αναφερθει

παρακαλω οποιος μπορει να δωσει λινκ, οδηγο κτλ. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ έχουν υπολογιστή κόστους εδώ.

ευχαριστω φιλε, πολυ καλο!

Αν στειλουμε π.χ ενα κινητο σε καφε φακελο το βαζουμε σαν επιστολη η δεμα? γιατι βλεπω το δεμα

πιανει ελαχιστο 1 κιλο. προφανως επιστολη ε? και αν ναι τοτε παει μικρο μεσαιο η ακανονιστο?

Εσεις πως το δηλωνετε? ρωταω 1 απλη περιπτωση για να κατατοπιστω! ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Μέχρι τώρα ήξερα ότι "δέματα που στέλνονται με USPS δεν χρεώνονται έξτρα στο τελωνείο", αλλά απ'ότι διάβασα κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Αν θέλω να αγοράσω το εξής αντικείμενο: http://www.ebay.com/itm/Paiste-2002-Ride-20-New-never-played-/141744030812?hash=item21009a445c:g:mzwAAOSwstxVN8Qq

 

Θα χρεωθώ στο τελωνείο τελικά? Αν ναι, έχω επιλογή να μη δεχθώ να πληρώσω, και να επιστραφεί στον πωλητή, και να πάρω όλα τα λεφτά μου πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, τα δέματα που εισάγονται με το ταχυδρομείο αντιμετωπίζονται διαφορετικά από ότι εκείνα με courier.

Ειδικά, για όσα εισάγονται με αποστολή από το αμερικάνικο Amazon και πωλητή το ίδιο, έχουν προκαταβληθεί και τα έξοδα εκτελωνισμού, που αντιστοιχούν στον ΦΠΑ (23%).

 

Σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο αντικείμενο, η αποστολή γίνεται με το ταχυδρομείο αλλά το κόστος και τα μεταφορικά ανεβάζουν την αξία CIF πάνω από τα 150€, οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες για στάση στο τελωνείο. Και μην ξεχνάμε ότι για αξίες πάνω από 150€ πληρώνουμε και δασμό, εκτός από ΦΠΑ.

 

Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι το δέμα δεν θα περάσει από τελωνείο.

 

Εάν φτάσει εδώ το δέμα και δεν το παραλάβεις, αφενός δεν ξέρεις αν θα επιστραφεί αφετέρου δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων αφού τα όποια έξοδα εκτελωνισμού δεν είναι μέσα στη συμφωνία που κάνεις.

Μπορείς, βέβαια, να επικοινωνήσεις μαζί του και να συζητήσεις το ενδεχόμενο θέμα των εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν φτάσει εδώ το δέμα και δεν το παραλάβεις, αφενός δεν ξέρεις αν θα επιστραφεί αφετέρου δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων αφού τα όποια έξοδα εκτελωνισμού δεν είναι μέσα στη συμφωνία που κάνεις.

Μπορείς, βέβαια, να επικοινωνήσεις μαζί του και να συζητήσεις το ενδεχόμενο θέμα των εξόδων.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτή σου η τελευταία πρόταση με μπέρδεψε λίγο.

 

Δε μπορώ να πω "όχι, δε δέχομαι να πληρώσω τους δασμούς", και άρα το προϊόν να επιστρέψει άμεσα στον πωλητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως γνωρίζεις το δέμα έρχεται με το ταχυδρομείο, στο οποίο η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική.

Συγκεκριμένα, στις (σπάνιες αλλά πιθανές) αυτές περιπτώσεις, ο τελωνειακός γράφει το κοστούμι και προωθεί το δέμα στο Ταχ. Γραφείο της περιοχής του παραλήπτη. Εάν δεν το παραλάβει, θεωρητικά, πρέπει να επιστραφεί στον αποστολέα αλλά ποιος είναι σίγουρος γιαυτό και μάλιστα όταν έχει κοπεί κοστούμι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως γνωρίζεις το δέμα έρχεται με το ταχυδρομείο, στο οποίο η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική.

Συγκεκριμένα, στις (σπάνιες αλλά πιθανές) αυτές περιπτώσεις, ο τελωνειακός γράφει το κοστούμι και προωθεί το δέμα στο Ταχ. Γραφείο της περιοχής του παραλήπτη. Εάν δεν το παραλάβει, θεωρητικά, πρέπει να επιστραφεί στον αποστολέα αλλά ποιος είναι σίγουρος γιαυτό και μάλιστα όταν έχει κοπεί κοστούμι;

 

Άρα είμαι στο έλεος του τελώνη. Υποθέτω κοιτάω αλλού, κρίμα.

 

Θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει υπομονή από Αγγλία.

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα νομιζα οτι μονο εκτος ΕΕ ηθελε υπομονη.

Αλλαξε κατι ;;

Παλια σε 5 μερες μου ερχοντουσαν απο Αγγλια φορτιστες screen protector κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...