Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά για να καταλάβω...
Επειδή μια στις δέκα φορές θυμάμαι να καταφερνω να αγοράσω (μετα τo capital..) μου βγαζει :
 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, MasterCard x-4086. This happened because it has been denied by the card issuer.
 

To pay for this purchase right now, link a debit or credit card to your PayPal account.
 

Συμβαίνει και σε άλλους ?
Πρέπει να συνδέσω άλλη κάρτα για κάποιο λόγο...?

Ο λογαριασμός του paypal ειναι συνδεδεμένος με τον τραπεζικό της eurobank, προ κρίσης όλα τζάμι αλλά τωρα δεν μπορω με τίποτα, καμιά βοήθεια ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα της αγοράς από το εξωτερικό με κάρτα, με τα CC, είναι μεγάλο και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες (περιορισμός ειδών που μπορούν να αγοραστούν, κωδικός καταστήματος, είδος κάρτας και πολλοί άλλοι).

 

Μερικές φορές περνάει η κάρτα, μετά από πολλές προσπάθειες, σε άλλες περιπτώσεις περνάει άλλη κάρτα κλπ.

 

Στην περίπτωσή σου, βλέπω ότι προσπάθησες με το Paypal, μέσω της κάρτας που έχεις συνδέσει. Εάν έχεις άλλη κάρτα συνδεδεμένη, μπορείς να προσπαθήσεις και με εκείνη. Εάν έχεις αλλά δεν την έχεις συνδέσει, σύνδεσέ την και προσπάθησε.

 

Εάν αποτύχουν αυτές οι προσπάθειες, μπορείς να ακολουθήσεις τρόπους για να φορτώσεις το balance είτε με τη μέθοδο request money είτε send money είτε να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό. Για τους τρόπους αυτούς έχουν γραφτεί οι σχετικές διαδικασίες.

 

Προσωπικά, κατέληξα στον τελευταίο, αφού μπορώ να κάνω έμβασμα 500€/μήνα από κάθε τράπεζα που έχω λογαριασμό, με έξοδα 1€ ανά έμβασμα.

 

Αφού έχεις, λοιπόν, συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό, μπορείς να στείλεις έμβασμα αμέσως (έχει αναρτηθεί και οδηγός για τη συγκεκριμένη τράπεζα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

 

Για να ξερετε...δεν το εχω δει να το αναφερει καποιος....

 

Η USPS ΔΕΝ ΣΚΑΝΑΡΕΙ TRACKING NUMBERS ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ

 

Εχω "χασει" 2 αντικειμενα και εχω αρπαξει 1 αρνητικο γιατι το αντικειμενο "δεν" εχει φτασει.

Εαν πατε να κανετε αναζητηση στο site της USPS θα σας βγαλει ενα μηνυμα το οποιο λεει οτι δεν ειναι δυνατη η αναζητηση αριθμων απο την Ελλαδα... :mad: "USPS Tracking is unavailable for this product for GREECE."

 

Κοινος οποιος στελνει (εαν στελνει) αμερικη με συστημενο να ξερει οτι ΜΟΝΟ μεσω ΕΛΤΑ και ΜΟΝΟ μεχρι να φυγει απο Ελλαδα ειναι δυνατο να γινει tracking....μετα??? κλαψτα Χαραλαμπε.

Αντε να σε πιστεψουν....δηλ μπορει να το παραλαβει και να σου ΑΝΕΤΑ οτι δεν το εχει αφου δεν φαινεται πουθενα...

 

Σε ερωτηση μου στο ταχυδρομειο στο τηλ 2103353100 μου ειπαν οτι τους εχουν ενημρωσει εδω και ενα μηνα απο την USPS οτι παυει να σκαναρει αριθμους απο Ελλαδα.

Για το ποσο θα κρατησει ουδεν σχολιον...(σσ. δεν μπορουσαν να το βγαλουν ανακοινωση οι του Ελτα να ξερουμε??? γμτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Κατανοητά όσα έγραψες, έκανα την έρευνα μου απο φόρουμ κλπ, μίλησα και με την εξυπηρέτηση της τράπεζας μου (αν και δεν είχαν τίποτα ουσιαστικό να μου πουν) και κατέληξα και εγω στο έμβασμα, η τράπεζα μου κρατάει επίσης 1€ ανα έμβασμα και υπάρχει μηνιαίο όριο 500€.

Για αρχή επέλεξα ένα μικρο ποσό 10 € για να πειραματιστώ :huh: , αλλά θέλω να σε ρωτήσω δυο πράγματα.

 

1.Το ποσό που στέλνει η τράπεζα στο pp θα εμφανιστεί το ίδιο ακριβώς και στο balance (η θα το τσιμπολογήσει κανείς ) ?

 

2.Το paypal θα προτιμήσει με δικια του βούληση να αντλήσει χρήματα απο το balance αντί τον λογαριασμό μου (εφοσον περιεχει το απαραίτητο ποσό) ?

3.Αλλάζει κάτι άλλο σχετικά με τις χρεώσεις πέρα απο αυτα που αναφέραμε χρησιμοποιώντας το balance αντί τον λογαριασμό ?

 

4. Είναι όντως τόσο απλό ? ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν αξίζει να στείλεις 10€. Στείλε 100€, αν τα έχεις, αφού τα CC θα κρατήσουν για καιρό και θα τα χρησιμοποιήσεις.

2. Το ποσό που θα στείλεις θα εμφανιστεί σε 1-2 μέρες ατόφιο στο balance.

3. Το Paypal έχει εξ ορισμού επιλέξει να κάνει εκείνο τις μετατροπές όταν αγοράζεις σε νόμισμα άλλο από εκείνο του balance. Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με 2 τρόπους: α) αλλάζουμε αυτή τη ρύθμιση με διαδικασία που θα βρεις στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου (για να μην τα ξαναγράφω) και β) επιλέγουμε και άλλα νομίσματα στο balance πχ $, λίρες, ανάλογα με τις αγορές που κάνεις συνήθως, και τα φορτώνουμε αντίστοιχα.

4. Όταν έχεις balance και αγοράζεις στο νόμισμά του, το Paypal τραβάει από αυτό. Εάν το ποσό δεν αρκεί, θα προσπαθήσει από άλλη πηγή, πχ άλλο νόμισμα ή κάρτα και θα σου βγάλει επιλογές (έτσι τουλάχιστον κάνει σ' εμένα). Εάν δεν έχει άλλη πηγή δεν θα εκτελέσει την εντολή.

5. Είναι, όντως πολύ απλά, φτάνει να μην μπλέξεις με τις μετατροπές, για τις οποίες έγραψα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Πριν δυο μέρες αγόρασα ένα φόρεμα από το ebay και όταν πήγα να πληρώσω, μου έδινε δυο επιλογές: paypal ¨η πιστωτική κάρτα. Αφού δεν έχω balance στο paypal, και δεν μπορώ να κάνω top up αυτό το μήνα (έχω καλύψει τα 500 ευρώ), επέλεξα πιστωτική (Πειραιώς). Η συναλλαγή πέρασε! Σημειωτέον έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να πληρώσω με πιστωτική/χρεωστική μέσω paypal, και ποτέ δεν έχει πετύχει. Όπως και να στείλω χρήματα στο λογαριασμό μου με το γνωστό κολπάκι και ποτέ δεν μπόρεσα, με καμία κάρτα. Έτσι άνοιξα δεύτερο λογαριασμό με το όνομά μου και το paypal τον μπλόκαρε.... Οπότε και το send/request money αποκλείεται πλέον για 'μένα...Τελοσπάντων..

 

Σήμερα λοιπόν αγόρασα δεύτερο ρούχο από τον ίδιο πωλητή... Και όταν πήγα να πληρώσω μου εμφανίζει μόνο την επιλογή Paypal! Γιατί? Έστειλα mail στον πωλητή και μου λέει ότι δεν έχει επιλέξει να πληρώνεται με πιστωτική. Δεν μπορούμε να αγοράσουμε οτιδήποτε στο ebay με πιστωτική εκτός από Paypal? Έχει συμβεί σε κανέναν? Αφού πριν δυο μέρες είχα τη δυνατότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Πριν δυο μέρες αγόρασα ένα φόρεμα από το ebay και όταν πήγα να πληρώσω, μου έδινε δυο επιλογές: paypal ¨η πιστωτική κάρτα. Αφού δεν έχω balance στο paypal, και δεν μπορώ να κάνω top up αυτό το μήνα (έχω καλύψει τα 500 ευρώ), επέλεξα πιστωτική (Πειραιώς). Η συναλλαγή πέρασε! Σημειωτέον έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να πληρώσω με πιστωτική/χρεωστική μέσω paypal, και ποτέ δεν έχει πετύχει. Όπως και να στείλω χρήματα στο λογαριασμό μου με το γνωστό κολπάκι και ποτέ δεν μπόρεσα, με καμία κάρτα. Έτσι άνοιξα δεύτερο λογαριασμό με το όνομά μου και το paypal τον μπλόκαρε.... Οπότε και το send/request money αποκλείεται πλέον για 'μένα...Τελοσπάντων..

 

Σήμερα λοιπόν αγόρασα δεύτερο ρούχο από τον ίδιο πωλητή... Και όταν πήγα να πληρώσω μου εμφανίζει μόνο την επιλογή Paypal! Γιατί? Έστειλα mail στον πωλητή και μου λέει ότι δεν έχει επιλέξει να πληρώνεται με πιστωτική. Δεν μπορούμε να αγοράσουμε οτιδήποτε στο ebay με πιστωτική εκτός από Paypal? Έχει συμβεί σε κανέναν? Αφού πριν δυο μέρες είχα τη δυνατότητα!

και πριν την συναλλαγη την εκανε το paypal ,αυτο μεσολαβησε ,απλα δε το καταλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Πριν δυο μέρες αγόρασα ένα φόρεμα από το ebay και όταν πήγα να πληρώσω, μου έδινε δυο επιλογές: paypal ¨η πιστωτική κάρτα. Αφού δεν έχω balance στο paypal, και δεν μπορώ να κάνω top up αυτό το μήνα (έχω καλύψει τα 500 ευρώ), επέλεξα πιστωτική (Πειραιώς). Η συναλλαγή πέρασε! Σημειωτέον έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να πληρώσω με πιστωτική/χρεωστική μέσω paypal, και ποτέ δεν έχει πετύχει. Όπως και να στείλω χρήματα στο λογαριασμό μου με το γνωστό κολπάκι και ποτέ δεν μπόρεσα, με καμία κάρτα. Έτσι άνοιξα δεύτερο λογαριασμό με το όνομά μου και το paypal τον μπλόκαρε.... Οπότε και το send/request money αποκλείεται πλέον για 'μένα...Τελοσπάντων..

 

Σήμερα λοιπόν αγόρασα δεύτερο ρούχο από τον ίδιο πωλητή... Και όταν πήγα να πληρώσω μου εμφανίζει μόνο την επιλογή Paypal! Γιατί? Έστειλα mail στον πωλητή και μου λέει ότι δεν έχει επιλέξει να πληρώνεται με πιστωτική. Δεν μπορούμε να αγοράσουμε οτιδήποτε στο ebay με πιστωτική εκτός από Paypal? Έχει συμβεί σε κανέναν? Αφού πριν δυο μέρες είχα τη δυνατότητα!

Αν πράγματι ίσχυε η πιστωτική στην πρωτη αγορα, προφανώς ο πωλητης αφαίρεσε αυτην την δυνατότητα απο το αντικείμενο για δικους του λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν αξίζει να στείλεις 10€. Στείλε 100€, αν τα έχεις, αφού τα CC θα κρατήσουν για καιρό και θα τα χρησιμοποιήσεις.

2. Το ποσό που θα στείλεις θα εμφανιστεί σε 1-2 μέρες ατόφιο στο balance.

3. Το Paypal έχει εξ ορισμού επιλέξει να κάνει εκείνο τις μετατροπές όταν αγοράζεις σε νόμισμα άλλο από εκείνο του balance. Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με 2 τρόπους: α) αλλάζουμε αυτή τη ρύθμιση με διαδικασία που θα βρεις στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου (για να μην τα ξαναγράφω) και β) επιλέγουμε και άλλα νομίσματα στο balance πχ $, λίρες, ανάλογα με τις αγορές που κάνεις συνήθως, και τα φορτώνουμε αντίστοιχα.

4. Όταν έχεις balance και αγοράζεις στο νόμισμά του, το Paypal τραβάει από αυτό. Εάν το ποσό δεν αρκεί, θα προσπαθήσει από άλλη πηγή, πχ άλλο νόμισμα ή κάρτα και θα σου βγάλει επιλογές (έτσι τουλάχιστον κάνει σ' εμένα). Εάν δεν έχει άλλη πηγή δεν θα εκτελέσει την εντολή.

5. Είναι, όντως πολύ απλά, φτάνει να μην μπλέξεις με τις μετατροπές, για τις οποίες έγραψα παραπάνω.

1. Κριμα, επέλεξα μονο 10 ευρώ, ήδη.

2. Ο.Κ.

4. Ο.Κ.

5. Ο.Κ.

 

3. Διαβασα τις πρωτες σελίδες του οδηγού σου αλλά δεν βρηκα το σχετικο κεφάλαιο για την αλλαγη που λέμε.

Για αυτο μπορώ να επιλέξω μονο τον β. τροπο που προτείνεις?

Δηλαδη μετατροπή στο νομισμα που θέλω να κάνω την αγορά απο το balance και ειμαι οκ ?

 

Ίσως κάπως χαζή απορία.... αλλά βλέπω για παράδειγμα τα προϊόντα που θέλω να αγοράσω στα εξής νομίσματα :

US  $ = United States Dollar,

AU $  = Australian Dollar,

C $    = Canadian Dollar.

Αυτα είναι και τα νομίσματα που θα πρέπει να μετατρέπω κάθε φορά ανάλογα την αγορά στις ρυθμίσεις του pp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κριμα, επέλεξα μονο 10 ευρώ, ήδη.

2. Ο.Κ.

4. Ο.Κ.

5. Ο.Κ.

 

3. Διαβασα τις πρωτες σελίδες του οδηγού σου αλλά δεν βρηκα το σχετικο κεφάλαιο για την αλλαγη που λέμε.

Για αυτο μπορώ να επιλέξω μονο τον β. τροπο που προτείνεις?

Δηλαδη μετατροπή στο νομισμα που θέλω να κάνω την αγορά απο το balance και ειμαι οκ ?

 

Ίσως κάπως χαζή απορία.... αλλά βλέπω για παράδειγμα τα προϊόντα που θέλω να αγοράσω στα εξής νομίσματα :

US  $ = United States Dollar,

AU $  = Australian Dollar,

C $    = Canadian Dollar.

Αυτα είναι και τα νομίσματα που θα πρέπει να μετατρέπω κάθε φορά ανάλογα την αγορά στις ρυθμίσεις του pp ?

 

Στην 1η σελίδα του οδηγού (και του επκαιροποιημένου που είναι πιο ενημερωμένος) αναφέρονται τα κεφάλαια και αυτό που απαντάει στα ερωτήματά σου είναι το 4ο για το PayPal.

 

Σε ότι αφορά στα νομίσματα, έγραψα ότι μπορείς να ανοίξεις νέα balances στα αντίστοιχα νομίσματα που αγοράζεις συνήθως, και όχι μια φορά, και, φυσικά, εάν θέλεις και μπορείς να τα φορτώνεις.

 

Εάν πρόκειται για μια αγορά  σε καθένα από τα παραπάνω νομίσματα δεν αξίζει να ανοίξεις νέα balances και τη μετατροπή θα την κάνει το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω μεγάλες και συχνές αγορες, απλως περιστασιακά οποτε θεωρώ κάτι ευκαιρία
Δηλαδή και πριν τα CC που ολα ήταν εντάξει, την αλλαγή του νομίσματος την έκανε το pp (σίγουρα οχι η τράπεζα μου πάντως) .

Άρα όσο ευρώ έφευγαν τοτε απο τον λογαριασμο μου τα ίδια θα φευγουν και τωρα απο το balance αφήνοντας όλες τις επιλογες ίδιες, σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το paypal έχει τη χειρότερη ισοτιμία για τον αγοραστή.

Εγω παντα πληρωνω στο νομισμα του πωλητη και αφηνω την τραπεζα(εθνικη) και οχι το paypal να με χρεωσει για πιθανον προμηθεια μετατροπης απο ευρω πχ σε λιρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...