Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει αυτή την πατάτα επειδή έλεγε πως είναι usb2.0 και έγραφε και 480mbps.

 

attachicon.gif-2.JPG

 

Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0.

 

attachicon.gif-1.JPG

 

Επειδή μου την έδωσε με την κοροιδία επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου πρότεινε μερικό refund γεγονός που με νευρίασε και του ζήτησα πλήρες refund. Από τότε σταμάτησε να μου απαντά.

Αν και το ποσό δεν είναι σημαντικό, επειδή μου την έσπασε η συμπεριφορά του αποφάσισα να το προχωρήσω. Είδα πως πια στο ebay δεν υπάρχει το "ανοίγω case" αλλά υπάρχει μόνο το αιτούμαι να επιστρέψω το προϊόν. Έτσι ζήτησα να το επιστρέψω σημειώνοντας πως δεν θέλω να πληρώσω το κόστος.

 

Μου ήρθαν σήμερα τα παρακάτω 2 μηνύματα:

 

th36i12.jpg

 

LAb9o4s.jpg

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοεί με αυτό το shipping label.

Τί είναι αυτό και τι πρέπει να κάνω τώρα?

 

Δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη και μου ήρθε και αυτό το μήνυμα:

 

zbs57LS.jpg

 

Ο πωλητής δεν απαντάει με τίποτα.

 

Το αρχικό μήνυμα του return έλεγε πως αν ο πωλητής δεν απαντάει μετά τις 12/1 να ζητήσω βοήθεια,

αλλά που την ζητάω?

 

OPkqsyI.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Postage and Packaging εδώ, το "Express Int'l Postage" δεν θα έπρεπε να έχει υψηλή τιμή, και να μην είναι φυσικά Free?

 

Έχουν κάνει λάθος ή καμιά κομπίνα; Πάντως απ' το feedback, αν και δεν πολυεμπιστεύομαι, βλέπω ότι ο πωλητής είναι πολύ καλός.

 

Παράξενο. Το "Express Int'l Postage" είναι free καί στην επόμενη οθόνη, εκεί που επιλέγεις πληρωμή. Πολύ παράξενο δεν είναι???

 

Μήπως αυτό το free έχει τσαπαλοσυσκευασία?

 

Σας έχει τύχει ποτέ από Αγγλία free p&p καί express?

Τί γίνεται? Μπορεί κάποιος να μας πει δύο λόγια?

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νήμα των CC έχει συζητηθεί πολλές φορές αυτό το θέμα και στη σελ 594 post 8897 έχω περιγράψει τα βήματα για τη σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού στο paypal.

 

Εάν βιάζεσαι, μπορείς να τους τηλεφωνήσεις (ο αριθμός στο Call Us).

 

Πολλές φορές, επίσης, έχει ειπωθεί ότι η αγορές από το εξωτερικό με κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους.

 

Την πληρωμή μου το eBay δεν την δέχεται λόγω πιστωτικής κάρτας. Δεν θέλω να κάνω σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού. Η κάρτα που έχω και δούλευα μέχρι Ιούνιο 2015 (τελευταία αγορά), λήγει 03/2017. Όπως φαίνεται και είναι δηλωμένο στο PayPal. Γιατί δεν μπορώ να κάνω αγορά; Η κάρτα εκτός PayPal δουλεύει ok. Κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω κάτι πολύ απλό; Να πάω σε ένα περίπτερο, μία τράπεζα, κάπου, τέλος πάντων, να αγοράσω ένα χαρτάκι των 10, 20, 50, 100 Euro, ή αντί για χαρτάκι ας λέγεται όπως θέλει, τέλος πάντων, που να υποκαθιστά κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική). Να δηλώσω αυτή την υποτιθέμενη κάρτα στον λογαριασμό μου στο PayPal, και έτσι να μπορώ να αγοράσω στο eBay. Έτσι. Πολύ απλά. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη παραγγελια απο ebay και ισως εκανα καποιο λαθος. Εβαλα 3 αντικειμενα στο καλαθι απο 3 διαφορετικους πωλητες και επελεξα paypal για πληρωμη. Μου ηρθε μονο ενα e-mail που ελεγε οτι εγινε η αγορα για μονο 1 απο τα 3 αντικειμενα. Και απο την καρτα εφυγαν μονο αυτα τα λεφτα..

 

Επισης δεν υπαρχει κατι αλλο ουτε στο ιστορικο του ebay, ουτε στο ιστορικο του paypal..

 

Το μονο που θυμαμαι οταν πατησα pay now ηταν οτι το ποσο συμπεριλαμβανε και τα 3 αντικειμενα.. Παραξενο.

 

Περιμενω ή ξανακανω την παραγγελια, γιατι ισως εκανα κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έκανες λάθος.

Απλά, κάποιοι πωλητές (ανεξάρτητα από ebay ή όχι) έχουν καταγραφεί για επιτρεπόμενα είδη από τα CC και κάποιοι άλλοι σε μη επιτρεπόμενα. Αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους που άλλοτε περνάει μια κάρτα και άλλοτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μου εγραψε καποιο μηνυμα οτι δεν περασε η αγορα.. Υπαρχει περιπτωση απλα να πρεπει να περασει καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να το αποδεχθουν οι πωλητες;

 

Δε προκειται να ξανακανω τετοια συνθετη αγορα 3 σε 1 αλλη φορα παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μου εγραψε καποιο μηνυμα οτι δεν περασε η αγορα.. Υπαρχει περιπτωση απλα να πρεπει να περασει καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να το αποδεχθουν οι πωλητες;

 

Δε προκειται να ξανακανω τετοια συνθετη αγορα 3 σε 1 αλλη φορα παντως..

Δες το ιστορικο αγορων σου, ποια ειναι πληρωμένα και πραξε ανάλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τιποτα στο ιστορικο. Μονο ενα αντικειμενο απο τα τρια..

 

Να περιμενω λιγο ακομη ή να κανω ξανα την παραγγελια για τα υπολοιπα 2 αντικειμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, κάποιοι πωλητές (ανεξάρτητα από ebay ή όχι) έχουν καταγραφεί για επιτρεπόμενα είδη από τα CC και κάποιοι άλλοι σε μη επιτρεπόμενα. Αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους που άλλοτε περνάει μια κάρτα και άλλοτε όχι.

 

Οι οθονες λαπτοπ μπορει να ειναι σε αυτη την κατηγορια? Προσπαθω εδω και μια εβδομαδα καθε μερα αργα το βραδυ, και δε με αφηνει με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βοηθησω, την παρακατω εικονα μου την δειχνει μονο εαν πατησω το εικονιδιο με την καμπανα, και πουθενα αλλου. Ουτε στο ιστορικο κατι, ουτε στο pending, ουτε στο delete, hidden, πουθενα..

 

Ισως απλα απορριφθηκε "τυχαια" στους δυο αυτους πωλητες και εμεινε ετσι ως bug. Εξαλλου δεν βλεπω κατι ουτε στο ιστορικο απο το paypal, ουτε απο τη winbank.

 

Εστειλα και μηνυμα στους πωλητες, αλλα λογικα δε θα ξερουν κατι..

 

Οποτε να επιλεξω το return item και να δοκιμασω την αγορα απο αλλον πωλητη;

 

 

UPDATE

 

Εβαλα το classic view στο paypal και ειχε τις δυο υπολοιπες συναλλαγες με το status Denied.

 

Οταν παταω πανω στο "return item" βγαζει το εξης : We couldn't process your request because of a technical issue. Please try again.

 

Ισως λογικο, καθως αυτο ειναι επιλογη για να επιστρεψω καποιο αντικειμενο το οποιο εχω ηδη στην κατοχη μου..

 

Το μονο λογικο ειναι να δοκιμασω να κανω την αγορα απο αλλο πωλητη, απλα φοβαμαι μηπως αλλαξει ξαφνικα το status απο denied και με χρεωσει και τις δυο παλιες παραγγελιες.

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...