Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλει καμιά 10αριά εργάσιμες ίσως και παραπάνω να εμφανιστούν στην κάρτα. Πάντως αργούν κάπως.

 

Κι εγώ τα ίδια. Άργησαν 4 δέματα πολύ (2+ μήνες) και άνοιξα case και πήρα refund σε όλα. Ενώ παλιά προ cc το refund φαινόταν στο paypal αμέσως, τώρα έχουν περάσει 10-12 μέρες και δεν φαίνεται τίποτα. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα . θελω να αγωρασω ενα μεταχιρισμενο μανομετρο απο ebay o πωλητης ειναι αμερικη και με ενημερωσε πως δεν κανει εποστολη στην ελλαδα . καπου ακουσα για καποιες εταιριες που ασχολουντε με τετοιεσ εργασιες δηλαδη να το αγορασουν αυτοι για λογαριασμο μου και ναμου το στειλουν .γνωριζετε κατι /? συμφερει? ειναι αξιοπιστοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αντίστοιχο κεφάλαιο του (επικαιροποιημένου) οδηγού της υπογραφής μου θα βρεις μερικές από τις εταιρείες αυτές που στέλνουν παραλαμβάνουν δέματα στην Αμερική και τα στέλνουν σε όλο τον πλανήτη. 

 

Εκτός από τις πληροφορίες που έχω γράψει, θα διαβάσεις και στα sites τους για το κόστος της υπηρεσίας και τα μεταφορικά και θα αποφασίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θέλω μια απάντηση όσο ποιο γρήγορα αν γίνεται.

Κέρδισα μια δημοπρασία και σε συνενόηση με τον πωλητή μου ειπες πως θα την έστελνε την δεύτερα αλλά τιοποτα. Σαν δικαιολογία μου είπε πως ήταν αργία αλλά για κακή του τύχη χτες δηλαδή μου έστειλαν από amazon ένα πληκτρολόγιο και ένα ssd που είχα παραγγείλει την Κυριακή. Σήμερα που μηλησα μαζί του είπε πως θα το έστελνε αλλά ακόμη τιποτα.

Απλα θέλω αν γίνεται να ακυρωσω τωρα την παραγγελία και να μου επιστρέψει τα χρήματα.

Πως μπορεί να γίνει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής μόλις το έκανε και καλλα shipped αλλά αριθμό αποστολής δεν μου εδωσε.

Μου έστειλε και μήνυμα να μην τον ενοχλω γιατί είναι στην δουλειά και θα μου το στείλει αργότερα.

Ελπίζω να μην παραπάνω καμία τίποτα πετρες.

Πάντως κακώς που δεν υπάρχει επιλογή ακύρωσης παρά μόνο με τον πωλητή.

Στις αρχές με τα καπιταλ κοντρολς εκκρεμούσε μια πληρωμή και άνοιξε case πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι με παυπαλ, 180 μερες

 

Ναι, με PayPal είναι. Το θέμα είναι ότι στο eBay μετά απο 60 ημέρες απενεργοποιεί πολλές απο τις δυνατότητες που έχει για το αντικείμενο(feedback, άνοιγμα case, κτλ). Την διαδικασία του refund δεν θα πρέπει όπως και να έχει να την κάνω απο το eBay απο την στιγμή που αφορά αντικείμενο που αγοράστηκε μέσω αυτού; Και αν ναι, πως;

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς μέχρι και πόσες ημέρες μετά μπορώ να ζητήσω refund για αγορά που έκανα στο eBay;

Thanks!

30 ημέρες μετά την ημερομηνία ΛΗΞΗΣ του estimated delivery.

 

Την διαδικασία του refund δεν θα πρέπει όπως και να έχει να την κάνω απο το eBay απο την στιγμή που αφορά αντικείμενο που αγοράστηκε μέσω αυτού;

Όχι απαραίτητα. Ναι μεν αγοράστηκε από ebay αλλά πληρώθηκε με paypal που επίσης σου προσφέρει κάλυψη. Μπορείς δηλαδή να επιλέξεις όποια από τις 2 υπηρεσίες προτιμάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έκανα μια παραγγελία από το e-bay .......είχα βάλει να μου το στείλει συστημένα και του ζητούσα επίμονα το tracking id αλλά πότε δεν πήρα απάντηση....αφού πέρασαν οι 14 μέρες που έλεγε ότι έπρεπε να μου έχει έρθει το αντικείμενο άνοιξα case στο e-bay και του είπα ότι θέλω το αντικείμενο και να μου στείλει το tracking id.... αντί για αυτό μου έστειλε full refund στην κάρτα μου στο paypal .....και η πλάκα είναι ότι το δέμα ήρθε απλά καθυστέρησε λόγο των απεργιών αυτήν την εβδομάδα....τι να κάνω τώρα???στο paypal λέει οτι έγινε το refund...και στο e-bay έκλεισε το case me refund....

Στειλε του μυνμα οτι τελικα αργησε αλλα ηρθε το δεμα και στειλτου ξανα το ποσο της αγορας μεσω paypal για να εισαι σωστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με αγορα απο site οπως ebay. Δοκιμασα 5 διαφορετικα και κανενα δεν δεχεται ουτε to paypal λογαριασμο μου αλλα ουτε και τις 2 καρτες που εχω (η μια προπληρωμενη). Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω διαβασει διαφορες μεθοδους αλλα πια πραγματικα δουλευει. Ειναι δυνατον; Εχουν σπασει τα νευρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με PayPal είναι. Το θέμα είναι ότι στο eBay μετά απο 60 ημέρες απενεργοποιεί πολλές απο τις δυνατότητες που έχει για το αντικείμενο(feedback, άνοιγμα case, κτλ). Την διαδικασία του refund δεν θα πρέπει όπως και να έχει να την κάνω απο το eBay απο την στιγμή που αφορά αντικείμενο που αγοράστηκε μέσω αυτού; Και αν ναι, πως;

Thanks!!!

Ποτε δεν εχω ανοιξει dispute στο εβαυ παντα στο παυπαλ

Καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με αγορα απο site οπως ebay. Δοκιμασα 5 διαφορετικα και κανενα δεν δεχεται ουτε to paypal λογαριασμο μου αλλα ουτε και τις 2 καρτες που εχω (η μια προπληρωμενη). Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω διαβασει διαφορες μεθοδους αλλα πια πραγματικα δουλευει. Ειναι δυνατον; Εχουν σπασει τα νευρα μου.

Μονο με ρεβολυτ θα κανεις δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα αγοράσει αυτή την πατάτα επειδή έλεγε πως είναι usb2.0 και έγραφε και 480mbps.

 

post-123340-0-88880800-1452172698_thumb.jpg

 

Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0.

 

post-123340-0-71564400-1452172697_thumb.jpg

 

Επειδή μου την έδωσε με την κοροιδία επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου πρότεινε μερικό refund γεγονός που με νευρίασε και του ζήτησα πλήρες refund. Από τότε σταμάτησε να μου απαντά.

Αν και το ποσό δεν είναι σημαντικό, επειδή μου την έσπασε η συμπεριφορά του αποφάσισα να το προχωρήσω. Είδα πως πια στο ebay δεν υπάρχει το "ανοίγω case" αλλά υπάρχει μόνο το αιτούμαι να επιστρέψω το προϊόν. Έτσι ζήτησα να το επιστρέψω σημειώνοντας πως δεν θέλω να πληρώσω το κόστος.

 

Μου ήρθαν σήμερα τα παρακάτω 2 μηνύματα:

 

th36i12.jpg

 

LAb9o4s.jpg

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοεί με αυτό το shipping label.

Τί είναι αυτό και τι πρέπει να κάνω τώρα?

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...