Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το Γερμανικό ebay αγοράζουμε κανονικα?

Δεν έχω αγοράσει ποτέ.

Και δεν θα έχει φόβο τελωνείου με dhl έτσι?

 

Πάντα να ελέγχεις απο που "φεύγει" το δέμα. Δηλαδή που ευρίσκεται. Εφόσον ειναι στην Ευρωπαϊκη ένωση ή εστω απο καταστήματα που ευρίσκονται περιξ, με τα φορολογικα κολπακια (βλ. γιβραλταρ κτλ) δεν εχει δασμους-τελωνεία.

Na κάνω και την κλισέ ερώτηση...

 

Απο χονγκ κονγκ 100% θα περάσει το δέμα τελωνείο; πρόκειται για έναν φακο 220 περίπου ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Na κάνω και την κλισέ ερώτηση...

 

Απο χονγκ κονγκ 100% θα περάσει το δέμα τελωνείο; πρόκειται για έναν φακο 220 περίπου ευρώ.

 

Εξαρτάται από τη μεταφορική (ταχυδρομείο ή courier) και στην πρώτη περίπτωση από τη δηλωμένη αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Μεχρι ποτε μπορεις να ανοιξεις case στο ebay ;

 

35 μερες περιμενω ενα δεμα .

Αλλες παραγγελιες απο 20/08 εχου φθασει

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Μεχρι ποτε μπορεις να ανοιξεις case στο ebay ;

 

35 μερες περιμενω ενα δεμα .

Αλλες παραγγελιες απο 20/08 εχου φθασει

 

Ευχαριστω

αν πληρωσες με παυπαλ 180 μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..Θελω να κανω μια αγορα απο ebay αλλα δεν θελω να μου ερθει στην δηλωμενη διευθυνση που παραγγελνω πραγματα τοσο καιρο θελω να το στειλω σε εναν ξαδερφο μου στην Σαμο..Θα πρεπει επομενως να αλλακω τη διευθυνση..Η απορια μου ειναι η εξης : χρειαζεται να αλλαξω την διευθυνση μονο στο ebay? ειτε στις ρυθμισεις ειτε στην φορμα παραγγελιας στο τελος να κανω την αλλαγη? ή χρειαζεται να αλλαξω και την διευθυνση στο paypal? Γιατι εχω διαβασει σε πολλους πωλητες : We only send to the paypal registered adress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..Θελω να κανω μια αγορα απο ebay αλλα δεν θελω να μου ερθει στην δηλωμενη διευθυνση που παραγγελνω πραγματα τοσο καιρο θελω να το στειλω σε εναν ξαδερφο μου στην Σαμο..Θα πρεπει επομενως να αλλακω τη διευθυνση..Η απορια μου ειναι η εξης : χρειαζεται να αλλαξω την διευθυνση μονο στο ebay? ειτε στις ρυθμισεις ειτε στην φορμα παραγγελιας στο τελος να κανω την αλλαγη? ή χρειαζεται να αλλαξω και την διευθυνση στο paypal? Γιατι εχω διαβασει σε πολλους πωλητες : We only send to the paypal registered adress

Μπορείς να προσθέσεις 2η διεύθυνση (τελείως διαφορετική με το διαφορετικό όνομα αποδέκτη) στο Paypal και να πάει το δέμα εκεί. Το είχα κάνει αρχές καλοκαιριού χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να προσθέσεις 2η διεύθυνση (τελείως διαφορετική με το διαφορετικό όνομα αποδέκτη) στο Paypal και να πάει το δέμα εκεί. Το είχα κάνει αρχές καλοκαιριού χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σε ευχαιστω πολυ!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξυ αν αγοράζεις σε δολαρια εισαι οκ, αλλα αν αγοράσεις σε αλλο νόμισμα θα ξαναφάς την προμήθεια του ππ

Γραψε ποσο πουλαγε ο πωλητης σε λιρες και που ηταν τα χρήματα στο balance ή σε καρτα

Ο πωλητής, μου το πούλησε σε 77 λίρες Αγγλίας και τελικά χρεώθηκα με την χρεωστική μου 95.50 ευρώ αντί 91 που μου βγάζει το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής, μου το πούλησε σε 77 λίρες Αγγλίας και τελικά χρεώθηκα με την χρεωστική μου 95.50 ευρώ αντί 91 που μου βγάζει το ebay

 

Δεν γράφεις την τράπεζα που έχει εκδώσει τη χρεωστική σου και το πιθανότερο είναι ότι, εκτός από τη μετατροπή του συναλλάγματος, έχεις χρεωθεί και την προμήθεια από τη συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, η σύγκριση με τον μετατροπέα του κάθε πωλητή σε €, δεν δίνει σωστά αποτελέσματα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής, μου το πούλησε σε 77 λίρες Αγγλίας και τελικά χρεώθηκα με την χρεωστική μου 95.50 ευρώ αντί 91 που μου βγάζει το ebay

η χρεωστικη απο ποια τραπεζα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σαρωσα ολο το "ελληνικο διαδικτυο" και δε βρηκα ουτε μια αναφορα για το θεμα.

Γραφω για να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει την υπηρεσία του eBay Global Shipping Program (που"προπληρωνεις" ολα τα εξοδα μεταφορας και τελωνειου - ουσιαστικά συνεργάζονται  με την PBI) και ποια Κούριερ χρησιμοποιούν για να στείλουν το πακέτο από το depot που έχει η PBI στο Kentucky, για παράδοση στη χωρα μας (Gls , κάποια άλλη )?

Το ερωτημα είναι δηλαδή, ποια μεταφορικη αναλαμβανει μετα το depot στο Erlanger (Kentucky) US?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα κάτι αντικείμενα από ebay από ένα Γερμανικό κατάστημα στα τέλη Αυγούστου. Ενώ έβγαζε "Estimated delivery Aug 31, 2016 - Sep 05, 2016" τα αντικείμενα δεν τα παρέλαβα ακόμα. Χθες λοιπόν άνοιξα case στο ebay "I did not received the items" με την επιλογή ότι θέλω να παραλάβω τα αντικείμενα (όχι refund) ρωτώντας το Γερμανό πότε τα έστειλε και με τι tracking no. Μου απάντησε σήμερα και μου γράφει: "hello, I am sorry, but I overlooked your PayPal payment!! I sent the letter today. Please apologize my mistake.". Δεν τα έχει στείλει ακόμα δηλαδή γιατί δεν πρόσεξε ότι έκανα την πληρωμή με το Paypal (είχα ζητήσει και μου είχε στείλει invoice γιατί η αποστολή στην Ελλάδα γινόταν μόνο κατόπιν επικοινωνίας).

Τώρα τι κάνω; Κάνω άμεσα close το request ή το αφήνω ανοιχτό μέχρι να παραλάβω; Το ebay μου γράφει: "If the seller can't help resolve the problem by Sep. 15, just ask us to step in and help.". Είναι μάλλον απίθανο να έχω παραλάβει μέχρι τις 15/9 φυσικά. Αν το κλείσω και τελικά δεν παραλάβω μπορώ να ανοίξω νέο case εκ νέου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω στη θεση σου θα ζητουσα refund απο την επισημη φορμα (μην κλεισεις το case ) και μετα στειλε μυνημα προσωπικο οχι μεσω φορμας στον πωλητη οτι με το που το παραλαβεις θα του ξαναστειλεις πισω το ποσο μεσω paypal απλα δεν κλεινεις το case για να εξασφαλιστεις μια στο εκατομυριο οτι σου λεει ψεματα οτι ξεχασε να το στειλει.Το λαθος σου ηταν αφενος οτι βιαστηκες να ανοιξεις case(παντα επικοινωνουμε απευθειας με τον πωλητη και μονο αμα ειναι γαιδουρι ανοιγουμε case)  καθως εχεις αρκετες μερες προστασια και απο την αλλη λαθος και του πωλητη αν οντως ξεχασε να στειλει το αντικειμενο ενω τον πληρωσες..δλδ εν γνωση του σου εξομολογηθηκε οτι ξεπερασε το deadline...ολοι οι πωλητες πρεπει εντος 3 ημερων να στειλουν το αντικειμενο.(dispatch) απο τη στιγμη που στο συστημα φαινεται οτι εχεις πληρωσει. (εκτος αν εχουν βαλει vacation mode)

 

Μου ειχε συμβει παρομοιο περιστατικο με κατι απο Σιγκαπουρη που ειχα παραγγειλει.Ανοιξα case γιατι ειχαν περασει 35 μερες χωρις να ερθει το προιον.Πηρα τα λεφτα μου πισω αλλα του εστειλα μυνημα και του ειπα εξαρχης οτι ανοιξα το case για να εξασφαλιστω και γενικα no hard feelings....με το που ηρθε το προιον σε 40 μερες δλδ μετα απο 5 μερες επικοινωνησα με τον πωλητη , του εστειλα το ποσο στο ακεραιο και με ευχαριστησε μαλιστα αλλα εκανα το αυτονοητο θεωρω.

 

Η εναλλακτικη ειναι να κλεισεις το case δλδ οτι εγινε resolve/λυθηκε το προβλημα απο τον πωλητη αλλα μετα δεν μπορεις να εχεις καμια απαιτηση στην περιπτωση που επεσες σε απατεωνα και οχι απλα ενα ανθρωπινο λαθος...δεν μπορεις να ξανανοιξεις case δηλαδη.Βεβαια θελω να ελπιζω οτι ο ανθρωπος απλα ξεχασε τελειως να στειλει λογω φορτου εργασιας ή μπερδευτηκε.

 

Η επιλογη ειναι δικη σου.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...