Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη αγορά από ebay. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω την prepaid της Εθνικής. Τα ποσά είναι σε $, ο λογαριασμός έχει μέσα €, να υποθέσω ότι κάνει αυτόματα την ισοτιμία;

 

Ευχαριστώ.

Θα πληρωσεις κατ ευθεία με την κάρτα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κακώς άνοιξες case στο paypal.

 

Με το ebay θα έπαιρνες όλα τα χρήματα σου πίσω μαζί με τα μεταφορικά.

Ακόμα και να μην ήθελε ο πωλητής να στα δώσει θα έμπαινε το ebay στο λογαριασμό του και θα τα έπαιρνε με το έτσι θέλω.

 

Τώρα με το paypal θα πρέπει και πάλι να πληρώσεις τα μεταφορικά αλλά κατά 99% δεν θα τα πάρεις πίσω.

 

Κοίτα μήπως τελικά καταφέρεις να πάρεις κάτι πίσω από το πρόγραμμα επιστροφών του paypal

http://www.insomnia.gr/topic/466957-to-topic-%CF%84%CE%BF%CF%85-sportsdirectcom/page-427?do=findComment&comment=55400674

Το καλό έγινε τώρα,το PayPal δεν έχει πάρει ακόμα θέση.Πως μπορω να αφήσω αρνητικό feedback στο πωλητή;Μου λέει δεν μπορω γιατί λέει το αντικείμενο δεν είναι πλέον διαθέσιμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 2 μήνες καιρό για να αφήσεις feedback.

 

Αν έχει περάσει το 2μηνο δεν μπορείς.

οχι δεν έχει περάσει,αλλά δεν μπορω να κάνω,λέει αυτό το αντικείμενο δεν είναι πλέον διαθέσιμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρήγγειλα κάτι γυαλιά οράσεως (για πρεσβυωπία είναι, πιο πολύ το σκελετό ήθελα) στις 31 Μαρτίου. Πρόσφατα πήγα στα ΕΛΤΑ για να παραλάβω ένα δέμα απο gearbest και ρώτησα τον υπαλληλο αν μπορει να τσεκαρει αν εχει ερθει και το 2ο δεματακι.. Μου ειπε οτι θα ερθει ειδοποιητηριο (να σημειωθει οτι δεν εχει tracking number).. Αλλά τίποτα ακομα.. 
Να περιμένω μέχρι τις 15 του μήνα και να ανοίξω dispute? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένω μέχρι τις 15 του μήνα και να ανοίξω dispute? 

 

Μέχρι τέλη Μαίου περίμενε καλύτερα. 60 μέρες. Θα το έχεις λάβει όμως πιστεύω μέχρι τότε. Από που τα παρήγγειλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τέλη Μαίου περίμενε καλύτερα. 60 μέρες. Θα το έχεις λάβει όμως πιστεύω μέχρι τότε. Από που τα παρήγγειλες;

Απο το eBay ηταν.. To link του πωλητή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ελαβα ενα προιον , επικοινωνησα μεσα απο το ebay με τον πωλητη και τελικα μου εστειλε πισω τα χρηματα ,θελω να του βαλω θετικη κριτικη και δεν μπορω να το βρω πλεον ,σε ποια κατηγορια ειναι; υπαρχει καπου η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ελαβα ενα προιον , επικοινωνησα μεσα απο το ebay με τον πωλητη και τελικα μου εστειλε πισω τα χρηματα ,θελω να του βαλω θετικη κριτικη και δεν μπορω να το βρω πλεον ,σε ποια κατηγορια ειναι; υπαρχει καπου η οχι;

 

Δεν έλαβες το προϊόν, ενδεχομένως και με υπαιτιότητα του πωλητή σε κάποιο ποσοστό (συνεργάζεται με κακό ταχυδρομικό φορέα) και θέλεις να του βάλεις θετική κριτική γιατί; Γιατί έκανε το αυτονόητο (και αναπόφευκτο με βάση τους κανόνες του ebay); Μην τα κάνετε αυτά τα πράγματα! Δεν είναι ωφέλιμο για κανέναν μας. Δεν δίνεις feedback απλά σε τέτοιες περιπτώσεις. Επιεικώς. Οι πολλές "καλοσύνες" βλάπτουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έλαβες το προϊόν, ενδεχομένως και με υπαιτιότητα του πωλητή σε κάποιο ποσοστό (συνεργάζεται με κακό ταχυδρομικό φορέα) και θέλεις να του βάλεις θετική κριτική γιατί; Γιατί έκανε το αυτονόητο (και αναπόφευκτο με βάση τους κανόνες του ebay); Μην τα κάνετε αυτά τα πράγματα! Δεν είναι ωφέλιμο για κανέναν μας. Δεν δίνεις feedback απλά σε τέτοιες περιπτώσεις. Επιεικώς. Οι πολλές "καλοσύνες" βλάπτουν...

Καλα ,δεν εχεις και αδικο ,την πατησα 2-3 φορες και απο πωλητες του Ali ,ταχα οτι το εστελαν αλλα δεν εφτανε ποτε διοτι πολυ απλα δεν υπηρχε το προιον και δεν το εστελαν με συνεπεια να χανω πολυ χρονο ,

τεσπα ,τελικα δεν θα  δωσω κριτικη ,αλλα γιατι δεν βλεπω αυτην την αγοροπωλησια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση: μπορουμε να στειλουμε κατι πισω; εφοσον αποφασισαμε οτι δεν το χρειαζομαστε;

κι αν ναι, πως το κανουμε; στο ταχυδρομειο τους λεμε το στελνουμε πισω;

και ο αρχικος αποστολεας μας κανει refund οταν το παραλαβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα συνεννοείσαι με τον πωλητή. Εφόσον συμφωνήσει σε επιστροφή και το refund, ζητάς τη διεύθυνση που πρέπει να στείλεις το προϊόν και πας και το στέλνεις. Το ταχυδρομείο δεν νομίζω να το ενδιαφέρει αν είναι προϊόν επιστροφής ή όχι. Πας και λες θέλω να στείλω αυτό το πακέτο στον κύριο Τσιν Τσον στη διεύθυνση Τσαν Τσουν 25 στην Κίνα. Παίρνεις και το τράκινγκ να το έχεις ως αποδεικτικό ότι το έστειλες και οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρει κανένας πως λειτουργεί η πληρωμή με CIP στο ebay?

O πωλητής (Γερμανία) δεν δεχόταν paypal, μόνο bank transfer ή αντικαταβολή απ' ότι κατάλαβα.

Ενώ ήρθε mail ότι η πληρωμή στάλθηκε, δεν βλέπω κάποια κίνηση στο paypal balance μου, ούτε στον τραπεζικό λογαριασμό μου.

Μπερδεύτηκα και δεν ξέρω αν έκανα την πληρωμή ή όχι, εν τέλει.

Το έχει δουλέψει κανένας αυτόν τον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω τι και πως αλλά σύμφωνα με αυτό:

http://www.investopedia.com/terms/c/carriage-and-insurance-paid-cip.asp

η έννοια του CIP δεν έχει να κάνει με τον τρόπο πληρωμής αλλά με τον τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...