Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω να σου πω τι και πως αλλά σύμφωνα με αυτό:

http://www.investopedia.com/terms/c/carriage-and-insurance-paid-cip.asp

η έννοια του CIP δεν έχει να κάνει με τον τρόπο πληρωμής αλλά με τον τρόπο αποστολής.

όχι είναι τρόπος πληρωμής, το έψαξα λιγάκι, αλλά δεν βρήκα απάντηση για το πως γίνεται η διαδικασία.

Όταν έκανα την πληρωμή, μου έβγαλε τα τραπεζικά στοιχεία του πωλητή BIC CODE, IBAN κλπ

απλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω εγώ την πληρωμή μέσω ibank ή το κάνει η PayPal για εμένα, ενώ έχει έρθει mail από το ebay ότι η πληρωμή έγινε, δεν βλέπω να έχει γίνει κάποια πληρωμή στους λογαριασμούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το standard Int'l Postage (free) απο Κινα εχει tracking number?

 

Γατι μερικες φορες που εχω κανει αγορες και επελεξα αποστολη ειτε με economy ειτε με standard δεν μου παρεχουν tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το standard Int'l Postage (free) απο Κινα εχει tracking number?

 

Γατι μερικες φορες που εχω κανει αγορες και επελεξα αποστολη ειτε με economy ειτε με standard δεν μου παρεχουν tracking number.

 

 

το standard κανονικα εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση για οσους το χουν κανει (αχρειαστο να ναι βεβαια)

 

σκεφτομαι να παρω κατι απο ebay, αλλα η τιμη που το δινει σε σχεση με ολους τους αλλους πωλητες ειναι στο 1/3

 

ειναι καινουριος πωλητης με καμια 45 θετικες

 

 

το ερωτημα ειναι ο εξης: εστω οτι ειναι απατεωνας... το ebay μετα θα μου επιστρεψει τα λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση για οσους το χουν κανει (αχρειαστο να ναι βεβαια)

 

σκεφτομαι να παρω κατι απο ebay, αλλα η τιμη που το δινει σε σχεση με ολους τους αλλους πωλητες ειναι στο 1/3

 

ειναι καινουριος πωλητης με καμια 45 θετικες

 

 

το ερωτημα ειναι ο εξης: εστω οτι ειναι απατεωνας... το ebay μετα θα μου επιστρεψει τα λεφτα?

πιο πολυ να σ ανησυχει τον χρονο που θα χασεις παρα το αν θα παρεις τα λεφτα (τα χρηματα δεν τα  χανεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε να μου την δινει το ebay ,εκελισα ενα request και δεν μπορω να στειλω μια αρνητικη στον κινεζο ,τι γινετε ,γιατι εξαφανιζονται και δεν μπορω να το βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Λοιπόν έκανα μία παραγγελία από ebay το συγκεκριμένο smartwatch http://m.ebay.com/itm/201643717419.Τοπαρήγγειλα 10/03 και με αυτό το tracking number UA845101482YP δεν έχει έρθει ακόμα.Ετσι επικοινώνησα με τον πωλητή που φαίνεται αρκετά εξυπηρετικός και μου έστειλε άλλο στις αρχές Μαϊου γιατί μου αρεσε το ρολόι πραγματικά και ήλπιζα ότι θα έρθει με τη δεύτερη .Αυτό είναι το καινούριο tracking number YLCMY18229438.Ξερω ότι δεν είναι αξιόπιστο τρακινγκ και απ ότι διάβασα η yanwen δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά στους πιο πολλούς έρχονται.Τι μπορεί να έγινε με το πρώτο δεμα και θα έρθει τελικά κάποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1ο το 17track λέει ότι έφυγε 20/3 για Ελλάδα. Επομένως, αφού δεν ήρθε μετά από 2 μήνες, δικαιολογείται η αποστολή άλλου από τον πωλητή.

 

Για το 2ο το yanwen λέει ότι έφυγε 6/5 για Ελλάδα. Υπομονή μέχρι την επόμενη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει να μην μπορείτε να πληρώσετε έναν συγκεκριμένο πωλητή, ενώ την ίδια ώρα αγοράζετε από άλλους χωρίς πρόβλημα;

Βαλε το λινκ να σου πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link σου δεν δουλεύει γιατί έχει λογικά το id του λογαριασμού σου.

 

Γενικά ένας πωλητής μπορεί να μην δέχεται τον τρόπο πληρωμής σου. Πλέον αυξάνονται οι πωλητές των "τοπικών" ebay και μειώνονται οι κλασικοί US πωλητές.

 

Είναι κάτι το φυσιολογικό. Πχ κάποιος πωλητής μπορεί να δέχεται αποκλειστικά Direct pay γιατί για τον Α ή Β λόγο δεν μπορεί να έχει δεσμευμένα λεφτά στην paypal 15-20 μέρες μέχρι να του τα "ελευθερώσει". Ειδικά πωλητές που πουλάν κατά κόρον ακριβά αντικείμενα ή πολύ μεγάλη ποσότητα φθηνών αντικειμένων. (Πρόβλημα έχουν βέβαια κυρίως οι μικρότεροι πωλητές/καταστήματα που δεν έχουν budget).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, έχω παραγγείλει πολλές φορές από τον συγκεκριμένο.

Τέλος πάντων, μάλλον θα μου κάνει payment request.

Στείλε το προφιλ του πωλητή κ το αντικείμενο που θες, αν θες να σου πουμε συγκεκριμένα τι παίζει.

 

Μπορεί πολύ απλά να του έφυγε ένα τικ στην αγγελία και να μην περιλαμβάνεται η Ευρώπη στις χώρες που μπορεί να στείλει :) Κ αυτό είναι κλασικό λάθος πωλητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...